Jump to content

Πρόβλημα Με Δίσκους


PanaGreco

Recommended Posts

Mια κανονικη δοση ειναι ενα κουταλακι του γλυκου αλατι ανα 20 λιτρα νερου.Το νου σου ομως αν ριξεις ριξε κατι πιο λιγο με τα cory και τα τετρα μεσα.Δεν εχουν λεπια και για αυτο ειναι τοσο ευαισθητα.Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι τα πιο ευαισθητα με αλατι μου βγηκαν τα sterbai και τα πιο ανθεκτικα τα albino.

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και για το ότι είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε αν και πολλοί ήταν αυτοί που είδαν το θέμα.

Δεν είμαι σίγουρος για το αλάτι. Όχι για το αν κάνει αλλά για περισσότερη επιβάρυνση.

Μου κάνει εντύπωση γιατί 3 από τους δίσκους δεν φαίνονται να έχουν προσβληθεί από αυτό. Μπορεί να είναι απλά θέμα χρόνου.

Τελικά δεν ξέρουμε τι μπορεί να είναι αυτό και τι το προκάλεσε και ακόμα περισσότερο πως θα το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω κι εγώ ρε φιλαράκι αλλά έχω άγνοια για το θέμα, θα αρκεστώ όμως στο να σου ευχηθώ να πάνε ολα καλά και να χαρείς πάλι τα ψαράκια σου με υγεία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλησπέρα.Επειδή παρακολουθώ το θέμα σου αν χρειαστείς το αλάτι για σήμερα πες μου να το φέρω.Έχω το μικρό κουτί της API (450gr) http://www.apifishcare.com/product.php?p=details&id=628#.UwCyr_l_vh4.

Το πήρα την περασμένη εβδομάδα και δεν έχει ανοιχθεί.

Υ.Γ και φυσικά χωρίς λεφτά.Όλα για το χόμπυ ρε γαμώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ. Θα το εκτιμούσα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Οπότε θα το πάρω μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Οπότε θα το πάρω μαζί μου.

:bow:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλησπέρα.Επειδή παρακολουθώ το θέμα σου αν χρειαστείς το αλάτι για σήμερα πες μου να το φέρω.Έχω το μικρό κουτί της API (450gr) http://www.apifishcare.com/product.php?p=details&id=628#.UwCyr_l_vh4.

Το πήρα την περασμένη εβδομάδα και δεν έχει ανοιχθεί.

Υ.Γ και φυσικά χωρίς λεφτά.Όλα για το χόμπυ ρε γαμώτο.

Εισαι πολυ ωραιος τυπος κυριε μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε κανενα νεο απο τα ψαρακια?

Από συζητήσεις που είχα με αρκετά παιδιά γνώστες , το πρόβλημα φαίνεται ότι δημιουργήθηκε από απότομη πτώση του ph μετά από υπερβολική διάχυση CO2 στο ενυδρείο με αποτέλεσμα το νερό να γίνει υπερβολικά όξινο. Ακόμα και για τους δίσκους.

Χθες το βράδυ (μετά την πίτα) ξεκίνησα θεραπεία με General Cure και Furan 2.

Δεν δείχνουν σημάδια χειροτέρεψης μέχρι στιγμής. Αντίθετα έχω την εντύπωση πως αναπνέουν καλύτερα και ποιό άνετα.

Από τους 7 δίσκους είχαν προσβληθεί οι 5. Για κάποιο λόγο (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) 2 δεν έχουν βγάλει τις ίδιες ασπρίλες που έχουν οι άλλοι 5.

Ένας από τους 5 (με τα ποιό έντονα σημάδια) δείχνει περισσότερο κινητικός . Ενώ ένας άλλος με λιγότερα εμφανή σημάδια είναι ακόμα πολύ καταβεβλημένος.

Δοκίμασα να τους δώσω και ελάχιστο φάι και το φάγανε ευχάριστα εκτός από τον καταβεβλημένο. Ένας άλλος το έφτυνε !!!!

Υπομονή τώρα και πάμε απόψε για την δεύτερη δοσολογία της φαρμακευτικής αγωγής όπου και περιμένω και παράπλευρες απώλειες σε γαρίδες φυτά και σαλιγκάρια λόγω της αγωγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές και το ενδιαφέρον.

Τα ψαράκια πάνε πολύ καλά.

Είναι εντυπωσιακό πόσο γρήγορα επανέρχονται. Εκτός από ένα Marlboro που είχε και τα ποιό έντονα επιδερμικά προβλήματα και θα του πάρει λίγο παραπάνω χρόνο σε όλα τα υπόλοιπα σχεδόν δεν φαίνεται τίποτα τώρα.

Το απόκοσμο πράσινο χρώμα του ενυδρείου οφείλεται στην φαρμακευτική αγωγή. Το μόνο που συνεχίζει να με ανησυχεί είναι οι συνεχιζόμενες υψηλές μετρήσεις Νιτρικών αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλαγή νερού πριν ολοκληρωθεί η θεραπεία.

bf2d32db4ea078c81ca355eb8186aa43_zps2988

819229d29d8cd22ce0d6445353bbaecc_zps1720

1351cee910f6d1bac26af79d5eef458e_zps0fdb

bfecffa4dc6e69fc31223f989aa4aa13_zps7a8f

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι, χαίρομαι πολύ γιατί ξέρω πόσο τα αγαπάς αυτά τα ζωντανά. Καλή συνέχεια τώρα και με τον τελευταίο. Τελικά τι το προκάλεσε όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι, χαίρομαι πολύ γιατί ξέρω πόσο τα αγαπάς αυτά τα ζωντανά. Καλή συνέχεια τώρα και με τον τελευταίο. Τελικά τι το προκάλεσε όλο αυτό;

Σε ευχαριστώ Πάνο.

Από συζητήσεις που είχα με αρκετά παιδιά γνώστες , το πρόβλημα φαίνεται ότι δημιουργήθηκε από απότομη πτώση του ph μετά από υπερβολική διάχυση CO2 στο ενυδρείο με αποτέλεσμα το νερό να γίνει υπερβολικά όξινο. Ακόμα και για τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω φιλαρακι τι περασες? Τωρα το ειδα και εγω το θεμα σου ασε που και πιο νωρις να το εβλεπα απλα θα το εβλεπα δεν θα μπορουσα

να σε βοηθησω τελικα τελος καλο ολα καλα εκτος απο μερικους καρδιναλιους ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελειώνει ο πρώτος κύκλος θεραπείας και αύριο θα αρχίσει ο δεύτερος. Πιστεύω να πάνε όλα καλά.

Τα ψάρια φέρονται φυσιολογικά αλλά έχουν ακόμα επιδερμικά σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χαίρομαι που τα ψάρια σου πάνε καλύτερα. Ηθελα να σε ρωτήσω αν εβγαλες άκρη με τα νιτρικά. Παίζει να έχει πρόβλημα το τεστ; Δεν μετράς και με κάποιο άλλο για καλό και για κακό;

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι έχουν επανέλθει πλήρως εκτός από έναν που πάει πολύ καλύτερα αλλά θέλει περισσότερο χρόνο.

Ξεκίνησα δεύτερο κύκλο θεραπείας για να είμαστε σίγουροι.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Μήπως κάποιος συντονιστής μπορεί να φροντίσει τα ενυδρειακά φάρμακα να γράφονται στον ΕΟΠΥΥ !!!!!!! Έλεος !!!! Ξεπαραδιάστηκα !!!!!!!

Ούτε για μένα δεν πληρώνω τόσα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...