Jump to content

Νέος Στην Αφρική Με Rio 180


panos78

Recommended Posts

Πρόσεξε λίγο αν μερικές πέτρες έχουν γυαλιστερά "νερά". Το λέω για τις κόκκινες ειδικά αν και δεν φαίνονται καλά. Μπορεί να περιέχουν μέταλλα.

Ωπ!!! δεν το ήξερα αυτό!!! έχω έναν φίλο που είναι γεωλόγος θα τον ρωτήσω, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προσοχη μονο να παταει παντου καλα η γυαλα

Φίλε Πάνο καλωσήρθες στην Αφρική!!!Ο φίλος μας Σωκράτης Γεωργίου είναι πολύ παλιός στην ήπειρο που σημαίνει ΔΑΣΚΑΛΟΣ κι ότι απορία έχεις δεν υπάρχει πιθανότητα να μην μπορεί να στη λύσει.Το ότι θα βάλεις χαλαζιακή άμμο είναι πολύ καλό αλλά πρώτα θα στρώσεις σε όλο το πυθμένα Dow για να αποφύγεις το ράγισμα από τυχόν κατωλίσθιση από τις το σκάψιμο που αρέσει στα ψαράκια μας να κάνουν όλη μέρα.Μετά θα τοποθετήσεις πολλές πέτρες - αν προσθέσεις πολλές ακόμα απ' ότι είδα στην φωτογραφία θα 'ναι πολύ καλύτερα γι' αυτό κι εμείς μεταξύ μας τα ενυδρεία μας τα λέμε ''νταμάρια''!!!Αραγωνίτης δεν θα σου χρειαστεί,η τελική απόφαση δική σου είναι και τώρα θα βάλεις 20 κιλά άμμο ή μίγμα άμμου & αραγωνίτη αν αυτό αποφάσισες.Όσο αφορά το φίλτρο JBL CrystalProfi e900 επίτρεψε μου να σου προτείνω αν δεν το έχεις αλλά σκοπεύεις να το αγοράσεις τώρα να προτιμήσεις το JBL CrystalProfi e901 Greenline γιατί κοστίζει ελάχιστα παραπάνω αλλά η ενέργεια που καταναλώνει είναι μόνο 11W !!!Με βρίσκεις να τα ψιλαφίζω γιατί έχω 7 ενυδρεία με σύνολο 2150 λίτρων και μπορείς να γλυτώσεις από τη ΔΕΗ για να μην την κάνεις συνέταιρο.Να σου πω κι ένα τελευταίο σχετικά με το Rio180 που θα βάλεις όπως λες 1 χαρέμι labidochromis και να σου πω ότι μπορείς να βάλεις κι άλλα ψάρια γιατί οι labidochromis δεν είναι επιθετικές ούτε κτητικές κι αν το άλλο είδος είναι λίγο πιο ισχυρό θα τα πάνε μια χαρά.Εγώ τυγχάνει σε ένα Rio180 labidochromis με aulonocara marble peacock.Και πάλι καλωσήρθες.!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο καλησπέρα, να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σου, όπως και όλων μέσα στο φόρουμ. Το ενυδρείο έχει στηθεί εδώ και δύο εβδομάδες, σύμφωνα με τις συμβουλές των"ΔΑΣΚΑΛΩΝ" που διαβάζω εδώ και 3 μήνες. Θα βάλω και άλλες πέτρες μέσα όπως είδες και στις φωτογραφίες. Το φίλτρο το είχα οπότε το έβαλα και δουλεύει μαζί με το bioflow3 που έχει το rio μέσα. Από ψαράκια δεν θέλω άλλο είδος, το πολύ να βάλω ακόμα ένα θηλυκό Labido. Ευχαριστώ και πάλι για όλα, οι συμβουλές σας έστησαν αυτό το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πανο μπραβο για το ενυδρειο σου! το στησιμο μου αρεσει παρα πολυ και δειχνει πολυ φυσικο! να πω μια λεπτομερια... ξεορυμε ολοι σε τι συνθικες απο σκληρωτιτα και ph πρεπει να εχουμε τα ψαρια μας αλλα πρεπει να γνωριζουμε και σε τι νερο τα ειχαν και μεγαλωσαν πριν οπως και η προσαρμογη στης σωστες συνθηκες τους πρεπει να γινει ομαλα και σταδιακα ,,,, αυτο δεν σημενει οτι θα παθουν κατι τα ψαρακια σου απλα το λεω για να το διαβασουν ολοι, καλη συνεχεια και θα παρακολουθω με ενδιαφερον το θεμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κούμαν

Link to comment
Share on other sites

Ενας συντονιστής παρακαλώ. Επειδή σε λίγες μέρες θα έρθει η ώρα της παρουσίασης να την κάνω εδώ ή στα ''Ενυδρεία μελών'' ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα η παρουσίαση να γίνει στα ενυδρεία μελών για να μείνει στα αρχεία του φόρουμ και επίσης να το δουν και οι υπόλοιποι εκτός των Αφρικανών! :-D

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ Στάθη.

Link to comment
Share on other sites

Εντός του Σαββατοκύριακου έχουμε μερική αλλαγή scape με τις νέες πέτρες και μάλλον με δύο νταμάρια, ένα μεγάλο αριστερά και ένα μικρότερο στα δεξιά που είναι και η ρίζα και φυσικά πολλές φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και σίγουρα περιμένουμε πολλές φωτό !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από φωτό άλλο τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

φωτοοοοοοοο

:D

Ημουν σίγουρος!!! Υπομονή...λέμε....χαλαρά και όλα θα γίνουν χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Και λέγω πάλι....

Φωτο φωτο φωτο φωτο φωτο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και λέγω πάλι....

Φωτο φωτο φωτο φωτο φωτο!!!!!!!

Είπατε κάτι κύριε Nokashikaarimekufukashi χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-163:Χαχαχαχαχαχαχαχα!

ξέρεις αυτό είναι το μεσαίο μου όνομα μόνο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-163:Χαχαχαχαχαχαχαχα!

ξέρεις αυτό είναι το μεσαίο μου όνομα μόνο!!!!!

Σκέψου πως είναι το επώνυμο....όχι όχι δεν θέλω να το δω γιατί μέχρι να το διαβάσω θα κοιμηθώ στις 3 το πρωί χαχαχαχαχα

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, φύγαμε για παρουσίαση, σε 5....4....3.....2.....1......βουρ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...