Jump to content

Sos-Εσπασα Το Ενυδρειο.


Orfeus

Recommended Posts

Την ωρα που καθαριζα το 60 λιτρο ενυδρειο εσπασε, δεν ξερω πως.Εγινε χαμος.Εχω ενα χρυσοψαρο.Υπαρχει καποιος στην περιοχη της Καλλιθεας Νεας Συρνης που μπορει να φιλοξενησει το χρυσοψαρο μου για κανα 2 μερες μεχρι να παρω νεο??

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ξερετε κανεναν τζαμα που να ασχολειται με ενυδρεια ας μου πει καποιος...

Sent from the dark side of the moon...

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ετοιμάσεις νέο ενυδρείο μπορείς να το βάλεις σε κάποιο άλλο δοχείο, π.χ. στο δοχείο της αλλαγής νερού. Μπορείς να βάλεις και το φίλτρο σου εκεί για να μη χάσεις τη βιολογία σου; Για 2 μέρες δεν θα πάθει τίποτα το ψάρι. Απλά για το στρες, εγώ θα του έδινα καμιά βιταμινούλα και θα του έριχνα λίγο από το sera aquatan για παράδειγμα ή από το melafix τα οποία λένε ότι έχουν βοηθάνε σε περιπτώσεις στρες. Τώρα πού είναι το ψαράκι;

Link to comment
Share on other sites

Σε μια λεκανη δεκα λιτρων.Με νερο απο το παλιο ενυδρειο.Το ενυδρειο δεν εγινε θρυψαλα.απλα ραγισε κ εχανε νερο.Οποτε απομακρυνα οσο πιο ηρεμα το ψαρι..Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Ειμαι χαλια...

Sent from the dark side of the moon...

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον υπάρχει, αλλά ακόμα δεν την έχω στήσει, ψάχνω να βρω φίλτρο και τα ψάρια ούτως ή άλλως θα τα μεταφέρω το Μάιο που θα είναι καταλληλότερος ο καιρός. Γιατί δεν έχει ουρίτσα η καημένη;

Πάλι καλά, εγώ φαντάστηκα ενυδρείο θρύψαλα και ψάρι να σπαρταράει. Καλό θα είναι να βάλεις το φίλτρο κάπου να δουλεύει να μην χαθεί η βιολογία, ακόμα και σε έναν κουβά. Και καλό θα είναι αυτές τις δύο μέρες να μην την ταίζεις και παράγει ρύπους στα 10 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ουρα ωραιοτατη..Απλα ειπα μηκος ανευ ουρας.Για το ενδιαφερον δεν αναφερομουν αποκλειστικα σε σενα.Απλα το πα γιατι καποιος μπορει να χει το χωρο.Το φιλτρο το χω σε κουβα μ2 νερο ενυδρειου χωρις ομως να το χω στην πριζα...

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι δεν έχει ουρά! :D

Το φίλτρο πρέπει να το βάλεις να λειτουργεί για να διατηρηθεί η βιολογία. Αλλά χωρίς το ψάρι και τους ρύπους του τα βακτήρια δεν θα έχουν τι να φάνε και θα "ψοφήσουν". Εγώ θα έβαζα και το ψάρι στον κουβά ή θα έβαζα ένα μικρό φιλτράκι με βιολογικό υλικό από το μεγάλο φίλτρο στο δεκάλιτρο δοχείο. Καλό θα είναι να βρεις ενυδρείο το συντομότερο και να βάλεις φίλτρο και ψάρι όπως πριν για να μην κινδυνεύσει κανένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι. Βάλε σε το ψάρι και τα υλικά του φίλτρου σου σε ένα κουβά. Σίγουρα θα είναι καλύτερα από το 10λιτρο. Αν εχεις καμιά αεραντλία, βάλτην να παίζει και σου στέλνω με πμ το τηλέφωνο μου να περάσεις να σου δώσω ενα 60λιτρο που κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την προσφορα σου.Στειλε μου οποτε μπορεις μια φωτο κ μια τιμη!Σκεφτομαι αυριο να βαλω απο την εξωτερικη πλευρα μια κολλα σε στυλ σιλικονης πανω στη ρωγμη κ απο την μεσα πλατη με ενυδρειακη σιλικονη με την πλατη που ναι σα φιλμ...Θα κρατησει?

Sent from the dark side of the moon...

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Ειπα μηπως...Ωραια εχετε καποιο τζαμα να προτεινετε που μπορει να το ξηλωσει και να βαλει νεο τζαμι??

Sent from the dark side of the moon...

Έγινε επεξεργασία - Orfeus
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν με το θεμα.Κατα δευτερον ευχαριστω δημοσιως τον Βαγγελη να μου προσφερει μια γυαλα μεχρι να βγαλω ακρη με το δικο μου.Ευτυχως (αν κ οι ζημιες πληρωνονται) βρηκα ενα αλλο σε καλη τιμη κ το πηρα.Μπορει καποιος απο Αθηνα να μου συστησει εναν τζαμα για την επισκευη του παλιου? Θα το δοκιμαζα εγω, αλλα πανω κ κατω φερει πλαισιο που ειναι κολλημενο στα τζαμια κ δεν ξερω τι να κανω.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...