Jump to content

Ξεκόλλησε Η Κόντρα


Recommended Posts

βγάζοντας το καπάκι μιας και έφτιαξα καινούργιο φωτιστικό ανακάλυψα ότι η κόντρα του ενυδρείου έχει ξεκολλήσει!

το ενυδρείο είναι 100Χ40Χ45 , πόσο επικίνδυνο είναι;

μπορώ να το κολλήσω με το ενυδρείο σε λειτουργία;

ευχαριστώ

post-5815-0-99377100-1392498528_thumb.jpg

post-5815-0-09695400-1392498539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο το νερο "σπρώχνει" το γυαλί προς τα έξω, μάλλον δύσκολο να το κολλήσεις με νερό μέσα....μ' αρεσει που το απόγευμα έλεγες οτι όλα τα παράξενα σε μένα συμβαίνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράξενο! έτσι που κόλλησες την κόντρα λογικό είναι να ξεκολλήσει! κανονικά έπρεπε να βάλεις κόντρα κατά μήκος του ενυδρείου και μετά από πάνω ή από κάτω να κολλλήσεις την κάθετη. Τώρα θα πρέπει να αδειάσεις το ενυδρείο ώσπου να χαθεί το κενό που δημιουργείται στη κόντρα και στο τζάμι και να την ξανά κολλήσεις! εφόσον ξεκόλλησε είναι αρκετά επικίνδυνο και δεν χρειάζεται να ρισκάρεις με κάτι τέτοιο και να έχεις άλλα.....

Link to comment
Share on other sites

Safarpn τι ήθελα και μίλησα ! χαχα :)

sammy το ενυδρείο δεν είναι diy αλλά αγοραστό.

Το θέμα είναι να αντέξει μέχρι τη δευτέρα το απόγευμα.

Τι σιλικόνη να βάλω;;

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπε ο sammy!!

Επίσης πας στον τζαμά και σου κόβει 2 λωρίδες για να βάλεις μια μπρος και μια πίσω κατά μήκος του ενυδρείου σου.

Μέχρι να το επισκευάσεις μήπως θα είναι καλύτερα να ξαναβάλεις το καπάκι.Αν αυτό έχει καμιά κόντρα κάτι θα κρατήσει προσωρινά :)

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι είναι σκέτη πλαστικούρα και δεν κρατάει τίποτα ....

ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά....

Link to comment
Share on other sites

τι ενυδρείο είναι και είχε την κόντρα έτσι κολλημένη! ποιας εταιρίας;

χαμήλωσε τη στάθμη όσο περισσότερο μπορείς μέχρι την δευτέρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά!

μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε σιλικόνη είναι για ενυδρειακή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Εχω σιλικονη της bison για ενυδρεια διαφανη και καθεται, να στην φερω αυριο στην πιτα;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω σιλικονη της bison για ενυδρεια διαφανη και καθεται, να στην φερω αυριο στην πιτα;;

Akrida θα πας Βόρεια για πίτα παλληκάρι μου ???

Link to comment
Share on other sites

αν σε πρ'ολαβα φέρτην θα με υποχρεώσεις αν δεν σε πρόλαβα η κίνηση είναι προς παράδειγμα για όλους μας!!! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και να ηθελα να στην φερω τελικα δεν με επερνε η ωρα και με αεροπλανο να ερχωμουν, κατοπιν εορτης ειδα οτι εισαι Θεσσαλονικη....αλλιως ηταν δικια σου :)

Το εχω ξανα πει, για ενα χομπυ ζουμε...!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η κόντρα κωλύθηκε με ενυδριακή σιλικόνη της bison.

έγινε νωρίτερα (εχθές) και μια αποτυχημένη προσπάθεια με δύο συστατικών .

​Αύριο το απόγευμα θα βγουν οι χαρτοταινίες και θα δείξει το αποτέλεσμα.

η διαφορά της κούρμπας βέβαια ήταν μικρή στις άκρες είχα 34cm και στο κέντρο 34,5cm.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάστηκε ..... έβαλα σιλικόνη προσεκτικά μια και η κόντρα είναι εκτός νερού και το έσφιξα καλά με χαρτοταινία μπόλικη.

Έχω βλέπεις και δύο παλικάρια Γυμνασιόπαιδα και βοήθησαν στο σφίξιμο με την χαρτοταινία. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η χαρτοταινία κράτησε το μισό εκατοστό της διαφοράς στη θέση του;;; Πως την έβαλες την ταινία, την κόλλησες περιμετρικά οριζόντια (γύρω γύρω που λέμε; )

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ναι η χαρτοταινία κρατάει πολύ γερά....

μπήκε ακριβώς όπως και η κόντρα αλλά φυσικά από έξω.

αύριο πριν την βγάλω θα τραβήξω και φωτο για να δεις ακριβώς πως μπήκε (τώρα είμαι πτώμα και βαριέμαι κιόλας...)

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από μια εβδομάδα η κόντρα ξανά ξεκόλλησε !!!!!

η διαφορά από τις άκρες είναι 0,5cm (34 άκρες - 34,5 μέση) να την βγάλω τελείως να τελειώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει εκεί η κόντρα έχει το σκοπό της. Εγω θα έλεγα να μη τη βγάλεις. Κανε μια προσπάθεια ακόμα αλλα θα πρεπει να αδειάσεις το ενυδρειο για να γίνει σωστή δουλειά. Δε ξέρω κατά ποσο η χαρτοταινία που είχες βάλει, μπόρεσε τελικά να κρατήσει τη γυάλα στη θέση της.

Link to comment
Share on other sites

και εγω προτεινω να μην την βγαλεις εντελως!

το 0,5 που κανει καμπυλη δεν ειναι ανησυχητικο , εδω τοσο κανει το δικο μου με κοντρα και εργοαστασιακο !!!

ποσο καιρο αφησες την χαρτοταινια απο την στιγμη που εβαλες σιλικονη?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει εκεί η κόντρα έχει το σκοπό της. Εγω θα έλεγα να μη τη βγάλεις. Κανε μια προσπάθεια ακόμα αλλα θα πρεπει να αδειάσεις το ενυδρειο για να γίνει σωστή δουλειά. Δε ξέρω κατά ποσο η χαρτοταινία που είχες βάλει, μπόρεσε τελικά να κρατήσει τη γυάλα στη θέση της.

η χαρτοταινία το κράτησε μια χαρά....

το πρόβλημα είναι ότι μάλλον βιάστηκα και θεώρησα ότι κόλλησε....

επίσης επειδή ήταν μόνο από την μία πλευρά δεν μπήκε σωστά η σιλικόνη γιατί δεν υπήρχε χώρος.

Για να αδειάσω το ενυδρείο απλά δεν παίζει.....

Μάλλον θα μπει κάτι σαν Π στη θέση της που θα πιάνει και από έξω το κρύσταλλο....αν και είναι πολύ όμορφο χωρίς καθόλου κόντρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς κόλλησες και ξαναξεκόλλησε?

Την κόντρα αυτή που φαίνεται με αυτό το μικρό τακάκι ??

πολύ σωστά έτσι ήταν μαμίσιο

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου ξεκόλλησε και θα ξαναξεκολλήσει πάλι γιατί είναι λάθος από την μάνα του.

Το τακάκι αυτό είναι πολύ μικρό,η επιφάνεια που κολλάει στο γυαλί δηλαδή στο μπροστινό γυαλί είναι μικρή,

είναι εσωτερικό και δεν έχει "δύναμη" να κρατήσει.

Κόψε δυο λωρίδες τζάμι όσο το μήκος του ενυδρείου σου,κόλλησε τες μια μπρος και μια πίσω και αφού αυτές

στεγνώσουν καλά τότε κολλάς την κόντρα και δεν θα ξαναφύγει ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...