Jump to content

Μπήκαν Τα Ψαράκια Αλλά..


damgtc

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα 45l έτοιμο ενυδρείο με καπάκι και λάμπα φθορίου φίλτρο της

Eheim 2213 εξωτερικό ,μετρήσεις KH 5 PH 7,5

NO2 0,0

και έχω βάλει εδω και 2 μέρες 6 ροδόστομα 6 καρδινάλιους 1 γαιοφάγο 2 γατόψαρα 2 σαλιγγάρια θα ήθελα να με ενημερώσετε για 3 πράγματα:

1. γιατί όταν ο φωτισμος του ενυδρείου λειτουργεί τα μικρα κάθονται στην μια μερια όλα μαζι και όταν τον κλείσω (με το φως της ημέρας) έχουν μια μικρη κινητικοτητα. πόσες ώρες πρέπει να λειτουργεί;

2. οταν τα τα'ί'ζω για τον λογο που προανεφερα δεν εντοπίζουν την τροφή με αποτέλεσμα η περισσότερη να καταλήγει στον πυθμένα (μηπως ακόμα δεν έχουν εγκλιματιστεί ;)

3 . επειδή το φίλτρο ειναι πολύ μεγάλο για να περιορίσω την ροή του νερού να κλείσω την βάνα λιγο που τραβάει απο το ενυδρείο ή αυτήν που στέλνει το νερό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε εισαι σιγουρος πως το φιλτρο σου ειναι στρωμενο??τι υλικα εχεις μεσα απο βιολογια και ποσο καιρο τρεχει??

αμμωνια μετρας??τα 45 λιτρα μικτα να ξερεις ειναι λιγα για αυτα τα ψαρακια αν και μικρα ειναι αρκετα κινητικα και θελουν το χωρο τους,ο φωτισμος καλο ειναι να ειναι στανταρ ωρες, 8 ειναι αρκετες και το πιο συνηθισμενο,απο φαει ποσο ταιζεις??καλο θα ειναι να ριχνεις οσο μπορουν να καταναλωσουν για να μην μενει και λερωνεις το νερο σου,καλο θα ηταν να εβαζες αν μπορουσες και καμια φωτο και να μας πεις λεπτομερειες για το ενυδρειο σου

για το φιλτρο τωρα δεν εχεις καποιο spray bar να σπας την ροη??βαλε για καλυτερα την εξοδο κοντα στην επιφανεια να εχεις και αναταραξη και να μην στο κανει πλυντηριο..

Link to comment
Share on other sites

τα υλικά του φίλτρου είναι eheim substrat pro

της sera siporax supercarbon και τρέχει 1 μήνα .αμμωνία οχι δεν εχω μετρίσει μάλον δέν εχω πάρει αυτό το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα προβληματα μαζεμμενα! Πολλα ψαρια, λιγα λιτρα, πιθανον αστρωτο ενυδρειο! Τα ψαρια ποτε τα εβαλες; Προσαρμογη εκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου,τα περισσοτερα ψαρια που χεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Αλλες μετρησεις εχεις?Χρειαζομαστε μετρησεις απο αμμωνια,νο2 και νο3 για να δουμε αν το φιλτρο σου εχει στρωσει.

Ομως οπως σου ειπα πρεπει να κανεις κατι με τα ψαρια σου αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η αναλυση των φωτογραφιων σου ειναι μεγαλη για τον χωρο που σου παρεχεται!

Κοιτα εδω για πιο ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...