Jump to content

Νεο Project Diy Αφρικη


argentinos

Recommended Posts

Ωραία δουλειά φίλε μου, με το καλό να γεμίσει με νερό και εσύ με χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο παιχτης! να δωσω μια ιδεα και θα σου προτηνω 2 κοματια γυαλινα για καπακι για να κραταει την υγρασια μεσα! κατα τα αλλα πολυ ωραια κατασκευη

Για καπακι εχω βρει ενα υλικο πολυ ιδιαιτερο αλλα προς το παρων θα μεινω για λιγο καιρο με ανοιχτο καπακι (καποιοι μου ειπαν πως ειναι της μοδας :lolu: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

Το ενυδρειο παιδια ειναι γεματο στο 60 % και τρεχει με μπολι απο δικο μου ενυδρειο εδω και 2 μερουλες (ολα πηγαν καλα :ChristmasTree::icon_dance::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-115: ) , εχω ομως 2 θεματα...πρωτον παρατηρησα πως σε ενα δυο σημεια στην επιφανεια του νερου εχω λιγο αφρο (βλεπε photo).Και δευτερο θεμα πως το νερο ειναι λιγακι θολομενο . εχω αμωνια?

post-49841-0-91229800-1394439245_thumb.jpg

post-49841-0-74823700-1394439257_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

εχω paper test αλλα εχω πεταξει το κουτακι που τα ειχε μεσα!!! μπορουμε να βρουμε της τιμες στα χρωματα που θα βγαλει?

Link to comment
Share on other sites

Χμ

Βρες κάποιον που να έχει υγρά τεστ και πήγαινε του λίγο νερό!

Υγ μπορεί να έχουν λήξει και ολας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαστε οκ!!! πλεον μεσα βρισκονται και οι κατοικοι , Εχουμε λοιπον 5 labido 2 αρσ 3 θυλ, και 5 haps (μην βαρατε μαλλον θα τα αλλαξω) electric blue 1 αρσ 4 θυλ.

Τα electirc blue.

post-49841-0-20020900-1395496777_thumb.jpg

ενα πρωτο στησιμο

post-49841-0-21082100-1395496829_thumb.jpg

post-49841-0-90095500-1395496974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο βάλτο απέναντι απο τον θερμοστατη και στην μέση του ενυδρείου!

Θα άφηνα μόνα τους τα λαμπιντο με ένα αρσενικό

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο ενα γνωστο να μεγαλωσουν τα demasoni για να τα ανταλλαξω με τα haps, παντος επειδή ήταν μεγαλωμένα στο ίδιο ενυδρείο τα πάνε περίφημα, δεν εχω ξαναδεί τοσο ήσυχα aulanacara.

υγ καμια ιδεα για aquascape?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει προσωπικά πάρα πολύ το aquascape που έχεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μη το αλλάξεις, ειναι φανταστικό. Αν θέλεις βάλε λίγες παραπάνω πετρούλες δεξιά εκει που έχεις την ανούμπια. Μη το αλλάξεις όμως!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις ντεμασονι μαζί με τα λαμπιντο?

Και μένα μ'αρέσει έτσι οπως είναι!αν άλλαζα κάτι θα έβαζα περισσότερες πέτρες αριστερά!

Το ότι ήταν μαζί στο ίδιο ενυδρείο δεν νομίζω πως έχει καμία σημασία! Να γίναν φιλαράκια αποκλείεται !

Σε τι ενυδρείο ηταν πριν?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω αναφέρεσαι σε electric blue το οποίo είναι άλλα ψάρια από τα aulonocara τελικά μάλλον aulonocara είναι αν βλέπω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω αναφέρεσαι σε electric blue το οποίo είναι άλλα ψάρια από τα aulonocara τελικά μάλλον aulonocara είναι αν βλέπω καλά;

aulonocara electric blue <- ετσι λεγεται και ετσι μου τα εδωσαν:PP τα πηρα απο εναν γνωστο ο οποιος ειχε στα 300 λιτρα του (κρατηθειτε) καμια 20ρια labido, αλλα τοσα aulonacara electric blue, 6-7 demasoni, ενα ζευγαρi tropheus duboisi...kai 2 pleco 20 εκατοστών !!! Το ακομα ποιο περιεργο ειναι πως ειχε 3 γεννηστρες μεσα ΓΕΜΑΤΕΣ fry απο ολλα τα ειδη. δεν νομιζω πως εγιναν φιλαρακια αλλα πως εχουν μια κριση ταυτοτητας τα ψαρια ετσι οπως ζουσαν:P

Link to comment
Share on other sites

Το ακουασκειπ ειναι μια χαρα!Τα ψαρακια σου εχω την εντυπωση οτι η σωστη ονομασια ειναι sciaenochromis fryeri.Φανταζομαι οτι ο φιλος που σου τα δωσε σου εβγαλε το χαρεμι.Μπορεις να τον ρωτησεις κ να μας πεις πως ξεχωριζει απο τοσο μικρα το φυλλο?Αφου τα εκτρεφει ο ιδιος πιθανον να εχει την εμπειρια να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Το ακουασκειπ ειναι μια χαρα!Τα ψαρακια σου εχω την εντυπωση οτι η σωστη ονομασια ειναι sciaenochromis fryeri.Φανταζομαι οτι ο φιλος που σου τα δωσε σου εβγαλε το χαρεμι.Μπορεις να τον ρωτησεις κ να μας πεις πως ξεχωριζει απο τοσο μικρα το φυλλο?Αφου τα εκτρεφει ο ιδιος πιθανον να εχει την εμπειρια να μας πει!

Ναι τον εχω ρωτησει , τα αρσενικα μου ειπε γινονται μπλε,εχω δει τα δικα του και ειναι μπλε ,οχι οπως στην φωτο τοσο εντονα αλλα ειναι μπλε.Και τα θυλικα ειναι αυτο το χρωμα το γκριζοπο το αχρωμο,

Ο αρσενικος, εχει αρχισει να παιρνει ενα μπλε χρωμα

post-49841-0-34766100-1395649512_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το έκανες !!!Καλές γέννες να έχεις !!!

Ενα σχεδιάγραμμα με το φθηνό και πολύ ωραίο έπιπλο αν έκανες θα το εκτιμούσα , γιατι ψάχνομαι για αλλαγή επίπλου και θέλω να το κάνω όπως το δικό σου !!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν εχω κανει σχεδια, πηγα στον μαραγκο και αγορασα απευθειας τα κομματια βαση των διαστασεων του ενυδρειου, ενα γρηγορο σχεδιακη στο paint:P

post-49841-0-45290900-1395662789_thumb.jpg

post-49841-0-89820700-1395662803_thumb.jpg

post-49841-0-13160100-1395662817_thumb.jpg

post-49841-0-18297200-1395662664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok πιστεύω ότι το κατάλαβα σε ευχαριστώ , και πάλι μπράβο πάρα πολύ καλό !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μετα απο 1 μηνα λοιπον εχουμε την πρωτη γεννα . 5 labido ξεπεταχτηκαν και νομιζω η μανα εχει και αλλα στο στομα (πρεπει να ειναι η πρωτη της φορα)

post-49841-0-64527100-1398792457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...