Jump to content

Νεο Project Diy Αφρικη


argentinos

Recommended Posts

Να σου ζήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαζομπαμπα... :lolu::lolu::lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζουμε τα μπουκωματα...χτες το βραδυ μπουκωσε για πρωτη φορα και μια electric blue, εχω 3 θυλικα μπουκωμενα δεν ξερω που να τα βαλω πλεον!!!

post-49841-0-24689900-1399289635_thumb.jpg

post-49841-0-99434100-1399289643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο φίλος με το καλό .....

Link to comment
Share on other sites

Άντε και επίδομα πολυτέκνων !!!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αντε να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον εχω ρωτησει , τα αρσενικα μου ειπε γινονται μπλε,εχω δει τα δικα του και ειναι μπλε ,οχι οπως στην φωτο τοσο εντονα αλλα ειναι μπλε.Και τα θυλικα ειναι αυτο το χρωμα το γκριζοπο το αχρωμο,

Ο αρσενικος, εχει αρχισει να παιρνει ενα μπλε χρωμα

attachicon.gifDSC07759.JPG

Δεν διαβασα ολο το θεμα,παντος σεμενα το ψαρακι δεν μου μοιαζει με Fyery

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε μου,τα ψαρια που μου δειχνεις,ουτε το αρσενικο,αλλα ουτε το θηλυκο ειναι Fyery σκιανοχρομις,για αλονοκαρες τα βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Κιχλιδατε διαβασε τι γραφω βρε...δεν ειπα ποτέ οτι ειναι fyery.Aulonocara electric blue λεω ειναι, που ειδες να λεω Fyery?

Link to comment
Share on other sites

johnbaggios, on 24 Mar 2014 - 00:10, said:snapback.png

Το ακουασκειπ ειναι μια χαρα!Τα ψαρακια σου εχω την εντυπωση οτι η σωστη ονομασια ειναι sciaenochromis fryeri.Φανταζομαι οτι ο φιλος που σου τα δωσε σου εβγαλε το χαρεμι.Μπορεις να τον ρωτησεις κ να μας πεις πως ξεχωριζει απο τοσο μικρα το φυλλο?Αφου τα εκτρεφει ο ιδιος πιθανον να εχει την εμπειρια να μας πει!

Ναι τον εχω ρωτησει , τα αρσενικα μου ειπε γινονται μπλε,εχω δει τα δικα του και ειναι μπλε ,οχι οπως στην φωτο τοσο εντονα αλλα ειναι μπλε.Και τα θυλικα ειναι αυτο το χρωμα το γκριζοπο το αχρωμο,

Αυτα διαβασα και απαντησα,γιαυτο διετκρινισα οτι δεν το διαβασα απο την αρχη το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Latin name: Sciaenochromis fryeri. Other names: Electric Blue Hap Το ιδιο ψαρι ειναι με διπλη ονομασια

Link to comment
Share on other sites

freerym.jpg

Για να μην μπερδευομαστε,φιερι ειναι αυτο,και οχι η φωτογραφιες που βαζεις.Συμφωνοι?

Link to comment
Share on other sites

οι photo Που βαζω ειναι απο google search Sciaenochromis fryeri και Electric Blue Hap, να σου ξαναδειξω τα δικα μου μπας και βγαλουμε ακρη

Αρσενικο 5εκpost-49841-0-54683500-1399301610_thumb.jpg

Αρσενικο 10 εκ (πισω θυλικο 4 εκ) post-49841-0-19613800-1399301720_thumb.jpg

τωρα αν καποιος δει αυτα τα 2 ψαρια θα πει οτι ειναι και αλλο ειδος,κι ομως ειναι το ιδιο, απλα ο μεγαλος ειναι αρκετα ταλαιπωρημενος και εχει χασει τα χρωματα του τον μικρο πως το βλεπεις ομως?

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδευεις πολυ φιλε μου.Ο γραπτος λογος τα κανει μανταρα καμια φορα.

Λοιπον ,τωρα τι ψαχνουμε,?Τι ειναι τα δικα σου? η αμφιβαλεις οτι αυτο που σου εδειξα ειναι σκιανοχρομις φρερι?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να τα παρουμε απ την αρχη.

1ον τα ψαρια μου τα εδωσαν σαν aulonocara electric blue. (δεν ειχα ξανα τετοια ψαρια οποτε δεν τα ηξερα)

2ον εγω την ονομασια που εδωσες δεν την ηξερα (Sciaenochromis fryeri) οταν ομως εκανα search ειδα πως Sciaenochromis fryeri και electric blue ειναι το ιδιο ψαρι!!!

Εγω θεωρω πως το ψαρι που μου διχνεις ειναι το ιδιο ψαρι με αυτο που εχω. Μπορεις να βγαλεις και τα θυλικα να δουμε αν εχουν διαφορες?

Αυτος ειναι ο πατερας απο τον προηγουμενο που σου εδειξα post-49841-0-81807700-1399302955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακομη μια φορα που η φυση εκπλησει και εξηγω αμεσως.

Ειχα μεσα σε μια γεννηστρα δικης μου κατασκευης 11 μικρα , ξαφνικα μια μερα εγιναν 10, και μετα απο 2 μερες εγιναν 9.Αυτο που μου ηρθε πρωτο στο μυαλο ηταν πως οι τρυπες που εχω κανει για να περναει το νερο ειναι αρκετα μεγαλες και τα τρωνε τα μεγαλα, μεχρι που χτες...

post-49841-0-65887500-1400585153_thumb.jpgpost-49841-0-48819600-1400585167_thumb.jpg

Απ οτι φαινεται ο μικρος βρηκε τροπο να βγει μονος απ την γεννηστρα, τωρα πηδηξε? βγηκε απο της τρυπες οταν ηταν μικροτερος και με καποιο τροπο εφτασε στο αλλο ακρο του ενυδρειου στης πετρες? μου εκανε τρομερη εντυπωση πως βρηκε τον τροπο να επιβιωση ,οπως επισης μου εκανε εντυπωση πως τα αδερφακια του στην γεννηστρα ειναι σαφως μηκροτερα σε μεγεθως σε σχεση με αυτο !!! τωρα πλεον που γνωριζω που ειναι ο μικρος παιρνω τροφη και τον ταιζω σχεδον με το χερι ενω γυρω του υπαρχουν ψαρια 10 εκ που ανετα τον κανουν μια χαψια :D

Για ακομη μια φορα η φυση βρηκε τον τροπο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι το καλύτερο παράδειγμα για να αφήνουμε την φύση να κάνει την δουλειά της. Να σου ζήσει ο μάγκας!

Sent from my XT1032 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Σταθη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...