Jump to content

Περίεργη Συμπεριφορά Χρυσόψαρου.


Recommended Posts

Έχω 2 μικρά χρυσόψαρα, ένα κόμον και ενα γοκιν(αν δεν κάνω λάθος)

Το γόκιν εχτές το βράδυ έκανε κάτι τρελά. Σε κλάσματα δευτερολέπτου το έπιασαν τα "διαόλια" του και έκανε κατί σπαστικές και γρήγορες κινήσεις σε όλη τη έκταση του ενυδρείου και τελικά πήδηξε και χτύπησε στο καπάκι του ενυδρείου! Στα καλά καθούμενα! Εγώ ήμουν καθιστός 3 μέτρα πιο πέρα και κοίταζα. Μετά όλα μια χαρα. Σήμερα το πρωί το είδα λίγο μαζεμένο. Είχε μαζεμένα τα πτερύγια και κοιμόταν στην "σπηλιά". Τώρα που γύρισα από τη δουλειά είναι πάλι μια χαρά. "Τέντα" τα πτερύγια, έχει όρεξη κτλ.

Με ανυσηχεί λίγο αυτό με τα πτερύγια γιατί έχασα πριν λίγες μέρες ένα κόμετ που για 1-2 βδομάδες ήταν με μαζεμένα πτερύγιά του.

Το γόκιν το πήρα λίγες μέρες αφού πέθανε το κόμετ.

Α, επίσης, να πω ότι το καημένο το κόμετ ήταν από εκείνα τα δύσμοιρα ψαράκια που τα "ψαρεύουν" στο λούνα παρκ και στα "φορτώνουν", οπότε καταλαβαίνεται... Σαν να γεννήθηκε στο Τσέρνομπιλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλεις να συμπληρώσεις την Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας δίνοντάς μας περισσότερες πληροφορίες και κάποια φωτογραφία του ψαριού; Δεν έχω ακούσει ξανά για χρυσόψαρο γόκιν! (λες να είναι το ruykin?)

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό 176 λτ/ώρα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μέρες. Το φίλτρο λειτούργησε 1 μήνα σε άλλο ενυδρείο
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα μικρά
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 5 μέρες sera goldy, 1 νηστεία, 1 αρακάς. Αλλαγή κάθε 4 μέρες λόγω νεότητας ενυδρείου. Προετοιμασία νερού με αντιχλώριο και ίδια θερμοκρασία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:17 C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

φωτό στον σύνδεσμο για όποιον θέλει.

https://drive.google.com/file/d/0B8CJ5IcOjxiablZjN0lhNHU5ZkE/edit?usp=sharing

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο φιλε μου.

Χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε και πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο λειτουργεί περίπου 40 μέρες. Θέλει κι άλλο ε; Τι να κάνω... Κι εγώ δεν άρχισα οργανωμένα γιατί μου προέκυψαν τα ψαράκια και δεν είχα τι να τα κάνω. Από το να πάνε στην λεκάνη αποφάσισα να φτιάξω κάτι να τα στεγάσω. Για τεστ δεν είμαι γιατί κοστίζουν και αυτή τη στιγμή δεν αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ακυρο,δεν ειδα οτι λειτουργουσε πιο πριν αλλου.

Ομως και παλι χωρις μετρησεις δεν γινετε να πουμε κατι.Ετσι πας στα τυφλα δυστοιχος χωρις να ξερεις τι γινετε με το νερο σου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να πάρω κάτι από έναν γνωστό και θα επανέλθω πιο μετά. Έτσι ελπίζω τουλάχιστον! Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο λειτουργεί περίπου 40 μέρες. Θέλει κι άλλο ε; Τι να κάνω... Κι εγώ δεν άρχισα οργανωμένα γιατί μου προέκυψαν τα ψαράκια και δεν είχα τι να τα κάνω. Από το να πάνε στην λεκάνη αποφάσισα να φτιάξω κάτι να τα στεγάσω. Για τεστ δεν είμαι γιατί κοστίζουν και αυτή τη στιγμή δεν αντέχω.

Στο φίλτρο σου έχεις βιολογικό υλικό;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

marina filter i 25 λέγεται. Δεν του έχω βάλει κάτι εγώ. Ό,τι είχε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις τι έχει μέσα ή να βγάλεις μία φωτογραφία; Συνήθως το βιολογικό υλικό είναι σαν κοφτό μακαρονάκι ή σαν μπιλάκια, λευκά. Περιμένουμε τις μετρήσεις λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάτι μπορεσα να αλιεύσω...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 60
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό 176 λτ/ώρα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 10 μέρες. Το φίλτρο λειτούργησε 1 μήνα σε άλλο ενυδρείο
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα μικρά
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 5 μέρες sera goldy, 1 νηστεία, 1 αρακάς. Αλλαγή κάθε 4 μέρες λόγω νεότητας ενυδρείου. Προετοιμασία νερού με αντιχλώριο και ίδια θερμοκρασία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,5
- KH:6
- GH: 10 - 20 ;;;
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):18
- Θερμοκρασία:17 C

δυστυχώς για αμμωνία δεν είχε να μου δώσει...

Το φίλτρο έχει κάτι μέσα (κουδουνίζει) αλλά δε μπορώ να ανοίξω να δω τι έχει μέσα.

Αντλεί 176 λίτρα υποτίθεται (ίσως είναι λίγα) και το καθαρίζω με νερό από το ενυδρείο καθε 10 μέρες περίπου.

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου δείχνουν φυσιολογικές, αν και χρειάζεσαι και της αμμωνίας γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά σε ένα φρέσκο ενυδρείο σαν το δικό σου. Το φίλτρο πως το καθαρίζεις χωρίς να το ανοίγεις; :D Αλλαγή νερού κανονικά κάνουμε κάθε εβδομάδα περίπου 30%. Το φίλτρο σου δεν το γνωρίζω αλλά βρήκα στο internet ότι είναι για ενυδρεία 25 λίτρων. Μάλιστα όταν έχουμε χρυσόψαρα θέλουμε ακόμα καλύτερο φίλτρο γιατί είναι ρυπογόνα ψάρια. Το ψάρι που έχασες ήταν μαζί με αυτά; Αν ναι, καλό θα είναι να μην βάλεις άλλο, τα 2 χρυσόψαρα είναι οριακά, ιδίως αν είναι με μονή ενιαία ουρά όπως το comet.

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο βγαίνει συρταρωτά το μέρος που έχει το υλικό και απ'έξω έχει κάτι σαν... βαμβάκι να το πω; αλλά δεν ανοίγει αυτό παραπάνω να δω τι έχει πιο μέσα! Ναι εννοείται δεν βάζω άλλο ψάρι. Το ένα είναι με διπλή ουρά. Σε λίγο καιρό ελπίζω να φτιάξω ένα περίπου διπλάσιο για να νιώσουν πιο άνετα. Αλλά προς το παρόν δύσκολα...

Το κόμον μου ήρθε με ένα κόμετ και πρόχειρα τα είχα σε 20 λίτρα. Μετά έφτιαξα το 60άρι και τα έβαλα μέσα. Το κόμετ είχε ήδη πρόβλημα και μετά από 2-3 μέρες πέθανε. Το άλλο χρυσόψαρο με τη διπλή ουρά το πήρα λίγες μέρες μετά. Δεν γνωρίστηκε δηλαδή με το κόμετ το συγχωρεμένο.

Τώρα, για φίλτρο, αν βάλω άλλο ένα ίδιο θα γίνει η δουλειά; Βασικά επειδή το φοβόμουν αυτό έκανα ανά 4 μέρες αλλαγή νερού. Δεν ξέρω μήπως τα στρεσάρω πολύ όμως

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και μια φωτο αυτο με την διπλη ουρα να δουμε τι ειναι..

Φιλτρο πρεπει να αλλαξεις το συντομοτερο δυνατο, το φιλτρο σου δεν μπορει να ανταπεξελθει στους ρυπους που βγαζουν τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

ruykin είναι. Αυτή η τρέλα που έπαθε εχτές είναι κάτι ανησυχητικό λέτε; Γενικά από το μεσημέρι μέχρι τώρα είναι φυσιολογικότατο.

Link to comment
Share on other sites

100_4806.JPG

ruykin είναι. Αυτή η τρέλα που έπαθε εχτές είναι κάτι ανησυχητικό λέτε; Γενικά από το μεσημέρι μέχρι τώρα είναι φυσιολογικότατο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τρόμαξε από κάτι ή να το κυνήγησε το άλλο. Έχει κάποιο σημάδι στο σώμα του ή άλλη παράξενη συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τρόμαξε από κάτι ή να το κυνήγησε το άλλο. Έχει κάποιο σημάδι στο σώμα του ή άλλη παράξενη συμπεριφορά;

Όχι, όπως ήταν από την πρώτη μέρα. Εχει περίεργα χρώματα στο φως της μέρας και διάφορα σημαδάκια που είναι στο χρώμα του δηλαδή. Τίποτα νέο. Καμιά φορά το κόμον το ενοχλεί αλλά συνήθως είναι πολύ καλή η συνύπαρξή του. Εκείνη τη στιγμή πάντως όλα ήταν ήρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και αμμωνία να βεβαιωθείς ότι όλα είναι ΟΚ και παρατήρησέ το!

Καλό είναι να πάρεις τεστάκια και να ελέγχεις τακτικά τις παραμέτρους του νερού σου.

Δε λένε πως η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη; Α! Και το φίλτρο! Στο προφίλ των χρυσόψαρων λέει ότι απαιτείται εξαιρετικά καλή φίλτρανση, με κυκλοφορία τουλάχιστον 4 φορές του όγκου του νερού ανά ώρα. :)

Υ.Γ. Είσαι σίγουρος ότι είναι Ruykin, πολύ μακρόστενο δεν είναι, δεν θα έπρεπε να είναι πιο κοντόχοντρο;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Κοίτα αν θες στις αγγελίες μήπως βρείς κάποιο φίλτρο σε καλή τιμή ή μήπως χαρίζεται κάποιο.

Kalliroi, πρέπει να είναι διασταύρωση, δεν είναι καθαρό ruykin. Κυκλοφορούν πολλά τέτοια (ένα από τα πρώτα που είχα....). Όπως και να έχει δεν αλλάζουν οι απαιτήσεις τους.

DEX Καλό είναι να τα παρατηρείς γιατί μπορεί το ένα ψάρι να ήρθε μετά το άλλο αλλά αν πρόκειται για κάποιο βακτήριο ή μήκυτα που προκάλεσε το θάνατο του πρώτου ψαριού (αν και υποψιάζομαι δηλητηρίαση από αμμωνία) αυτό παραμένει μέσα στο ενυδρείο.

Πάντως αν έχεις ηδη κάποιο δεύτερο φίλτρο διαθέσιμο, γέμισέ το με βιολογικό υλικό και βάλτο σε λειτουργία μαζί με το άλλο. Καλό θα κάνει. Ρώτα στο πετσοπ που πάς μήπως μπορούν να σου μετρήσουν την αμμωνία σε δείγμα νερού από το ενυδρείο σου μέχρι να μπορέσεις να αγοράσεις δικό σου τεστ.

Πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Πήγα ένα δείγμα στο πετ σοπ και μου μέτρησε την αμμωνία ( εξάλλου από εκεί ψωνίζω ότι χρειαστώ) και δεν είχα.

Αρχίζω να πιστεύω ότι το ψαράκι το έχω τρελάνει λίγο με τις συχνές αλλαγές νερού. Νομίζω πως με φοβάται...

Πάντως το πρωί κοιμόταν στη σπηλιά πάλι. Σαν να θέλει να κρύβεται...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη και μετράς νιτρικά είναι καλό, γιατί δείχνει ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Επομένως μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού μία φορά την εβδομάδα 30%. Επειδή όμως το φίλτρο σου δεν επαρκεί για τα δύο χρυσόψαρα και το ενυδρείο σου είναι φρέσκο, θα πρέπει να έχεις το νου σου μήπως χρειαστεί νωρίτερα αλλαγή νερού ή καθάρισμα του φίλτρου και να παίρνεις μετρήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα εκανε τα ιδια.Θα σε συμβουλευα να μην ανοιγεις το φως του ενυδρειου κ ασε το φυσικο φως να φωτιζει.Αραιωσε τις αλλαγες, μια τη βδομαδα κ μην πας κ κολλας στο τζαμι ή γενικα κανεις βαβουρα στο χωρο του ενυδρειου.Επισης εριξα κ λιγο ενυδρειακο αλατι.Εμενα αυτη τη συμπεριφορα την παρουσιασε ως αποτελεσμα της γεννας αυγων...Απιστευτα νευρικη κ φοβισμενη.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα εκανε τα ιδια.Θα σε συμβουλευα να μην ανοιγεις το φως του ενυδρειου κ ασε το φυσικο φως να φωτιζει.Αραιωσε τις αλλαγες, μια τη βδομαδα κ μην πας κ κολλας στο τζαμι ή γενικα κανεις βαβουρα στο χωρο του ενυδρειου.Επισης εριξα κ λιγο ενυδρειακο αλατι.Εμενα αυτη τη συμπεριφορα την παρουσιασε ως αποτελεσμα της γεννας αυγων...Απιστευτα νευρικη κ φοβισμενη.

Sent from the dark side of the moon...

Την ημέρα δεν ανάβω κανένα φως. Το βράδυ φωτίζεται από τα σποτάκια του σπιτιού γιατί είναι τζαμένιο και το καπάκι. Ανάβω στην πλάτη μια σειρά led που στην ουσία απλά φωτίζει το φόντο πίσω. Δηλαδή πολύ χαλαρός και ήπιος φωτισμός. Πάντως έχει συνέλθει εντελώς τώρα και είναι μια χαρά. Σήμερα επιτέλους δεν κοιμόταν στη σπηλιά και όταν το πειράζει το κόμον ανταπαντά αντι να τρέχει σαν χαζό. Εντάξει, βέβαια, σπάνια ενοχλεί το ένα το άλλο. Γενικά εδώ και μιάμιση μέρα είναι καλύτερα από ποτέ. Μπορεί να είχε "περίοδο" :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...