Jump to content

Νέο Ξεκίνημα Με Φυτεμένο


Indian

Recommended Posts

Κάλησπέρα,

Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο τρυπάκι για κατασκευή νέου ενυδρείου από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με κέρδισαν τα φυτεμένα!

Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας τα μέτρα. Διαβάζοντας δεξιά αριστερά παρατηρώ ότι για να έχεις φυτεμένο έστω και με λίγα Λίτρα πρέπει να του δώσεις ύψος? Πόσο όμως? ώστε να μην είναι και δύσκολο στο καθαρισμό και στη συντήρηση?

Παίρνω τα μέτρα μου, παίρνω τα ψαλίδια μου παίρνω τις ταινίες μου ( κολλητικές ) και κάτι χαρτόκουτες από το γειτονικό σουπερ μαρκετ και αρχίζω χειροτεχνίες. ( να δούμε στο μάτι πως περίπου θα είναι σε 3D καταστάσεις και οχι μόνο στο χαρτί)

Το μόνο σίγουρο είναι το μήκος μου 60cm οπότε φτιάχνω

  • για αρχή μια κούτα 60χ20χ50 -------> Χμμμμ καλό για συρτιαριερα ανάποδη ( δεν μας κανει πολύ στενό)
  • δίνω βάθος όσο με παίρνει και φτάνω με το ζόρι 60χ30 και μειώνω ύψος σε 40 ----> τώρα κάτι γίνεται ( τη γνώμη σας και εδώ)

και έτσι με τους πρόχειρους υπολογισμούς μεικτά λίτρα 72 .

Με αυτά τα δεδομένα θέλω προτάσεις για εύκολα φυτάκια μιας και είμαι νέος στο άθλημα.

έχω σταμπάρει τα παρακάτω:

  1. Eleocharis Parvula ( για γρασιδάκι)
  2. Java Moss ( για δέσιμο σε καμιά ρίζα ή πέτρα )
  3. Fontinalis Antipyretica Wilow
  4. Taxiphyllum Sp. 'spiky'
  5. Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει )
  6. Cryptocoryne Wendtii ''green''
  7. Staurogyne Repens ( καταπληκτικό χρώμα )
  8. Δικές σας προτάσεις....! ( να βάλω και τπτ πιο απαιτητικό? )

Υπόστρωμα το ψάχνω ακόμα , ενώ για βυθό χαλικάκι μάυρο και ίσως σε ένα σημείο λίγο άμμο ( συζητήσιμο)
Co2 θα φτιαχτεί DIY αυτό

Τέλος από ψάρια ένα χαρεμάκι από 4-5 μικρά θα μπορέσει να μπεί ( πχ ινδιανάκια )

Έγινε επεξεργασία - Indian
Link to comment
Share on other sites

Κάλησπέρα,

Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο τρυπάκι για κατασκευή νέου ενυδρείου από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά με κέρδισαν τα φυτεμένα!

Ξεκινάω λοιπόν παίρνοντας τα μέτρα. Διαβάζοντας δεξιά αριστερά παρατηρώ ότι για να έχεις φυτεμένο έστω και με λίγα Λίτρα πρέπει να του δώσεις ύψος? Πόσο όμως? ώστε να μην είναι και δύσκολο στο καθαρισμό και στη συντήρηση?

Παίρνω τα μέτρα μου, παίρνω τα ψαλίδια μου παίρνω τις ταινίες μου ( κολλητικές ) και κάτι χαρτόκουτες από το γειτονικό σουπερ μαρκετ και αρχίζω χειροτεχνίες. ( να δούμε στο μάτι πως περίπου θα είναι σε 3D καταστάσεις και οχι μόνο στο χαρτί)

Το μόνο σίγουρο είναι το μήκος μου 60cm οπότε φτιάχνω

  • για αρχή μια κούτα 60χ20χ50 -------> Χμμμμ καλό για συρτιαριερα ανάποδη ( δεν μας κανει πολύ στενό)
  • δίνω βάθος όσο με παίρνει και φτάνω με το ζόρι 60χ30 και μειώνω ύψος σε 40 ----> τώρα κάτι γίνεται ( τη γνώμη σας και εδώ)

και έτσι με τους πρόχειρους υπολογισμούς μεικτά λίτρα 72 .

Με αυτά τα δεδομένα θέλω προτάσεις για εύκολα φυτάκια μιας και είμαι νέος στο άθλημα.

έχω σταμπάρει τα παρακάτω:

  1. Eleocharis Parvula ( για γρασιδάκι)
  2. Java Moss ( για δέσιμο σε καμιά ρίζα ή πέτρα )
  3. Fontinalis Antipyretica Wilow
  4. Taxiphyllum Sp. 'spiky'
  5. Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει )
  6. Cryptocoryne Wendtii ''green''
  7. Staurogyne Repens ( καταπληκτικό χρώμα )
  8. Δικές σας προτάσεις....! ( να βάλω και τπτ πιο απαιτητικό? )

Υπόστρωμα το ψάχνω ακόμα , ενώ για βυθό χαλικάκι μάυρο και ίσως σε ένα σημείο λίγο άμμο ( συζητήσιμο)

Co2 θα φτιαχτεί DIY αυτό

Τέλος από ψάρια ένα χαρεμάκι από 4-5 μικρά θα μπορέσει να μπεί ( πχ ινδιανάκια )

Καλη αρχη!

Ξεκιναμε απο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και θα σου πω οτι κατι λαθος διαβασες μια και στο φυτεμενο δεν θελουμε πολυ υψος λογο φωτισμου.Οσο πιο κοντο τοσο πιο καλα.Οπως λεω το υψος να το κανεις 30-35 και να δωσεις πιο πολυ σε μηκος αν σε παιρνει.

Απο φωτιστικο τι θα κανεις?Το ενυδρειο θα το φτιαξεις εσυ απ οτι καταλαβα.Θα κανεις και καπακι?

Παμε στα φυτα τωρα.

Ολα καλα τα εχεις διαλεξει αλλα την μπαλα αλγης μη τη βαλεις..οπως λεει και το ονομα της ειναι μπαλα απο αλγη και οχι μουχλα και ειναι απο τις χειροτερες,μπορει να σου γεμισει το ενυδρειο και μετα κλαφτα...

Υποστρωμα με τα φυτα που γραφεις δεν χρειαζεσε,βαλε ενα ψιλοκοκο χαλικακι η αμμο.

Τωρα για το co2 εχω τις ενστασεις μου,καλο το diy αλλα εχει πολλα μειον δυστοιχος.Μερικα απο αυτα ειναι τα παρακατω.

1)Δεν εχει σταθερη ροη με αποτελεσμα να εχεις σκαμπανευασμτα που σε πανε σε αλγες.

2)Θεμα διαχυσης,Θα πρεπει να πας σε σκαλα η να φτιαξεις εναν diy διαχτυτηρα.

Εχεις διαβασει τα προφιλ των φυτων που σκεφτεσε να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Καπάκι λέω να μην κάνω ( δεν τα προτιμώ ) και φωτισμό να φτιάξω ένα δικό μου είτε κρεμαστό είτε με μία βάση .

Από τι είδα χρειάζομαι Λάμπα φθορισμού γύρω στα 24Watt . Σε μετατροπή σε Κελβιν ( που αναγράφονται στα άρθρα) πως υπολογίζω αυτές του εμπορίου ?

Όσο αναφορά τα προφίλ των φυτών τα έχω ρίξει μια ματιά και απ' ότι έχω δει έχουν παραπλήσιες απαιτήσεις.

Με Co2 Τί να κάνω δλδ? αγορά ετοιμου??

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον το μελετάς και θέλεις να κάνεις κάτι σωστό και όμορφο πας από την αρχή για μπουκάλα co2 δαγκωτό!!

Λάμπα : αν πάμε με βάση τον μπούσουλα watt/λίτρο στα 72 λίτρα με 40 ύψος είσαι οριακά.Βέβαια χαμηλώνοντας το ύψος πχ στο 35

ή αυξάνοντας τα watt αλλάζουν κατα πολύ τα πράγματα.Οι λάμπες όλες αν το ψάξεις λίγο στο net αναφέρουν και τα kelvin τους.

Υπόστρωμα: ναι μεν δεν χρειάζεται να βάλεις με τα φυτά που έχεις επιλέξει,αλλά αν στο μέλλον θελήσεις ένα πιο απαιτητικό φυτό γιατί

να μην το έχεις το υπόστρωμα και να προσπαθείς να συντηρήσεις το φυτάκι με ταμπλέτες ??(αν και δεν βλέπω χωρίς αυτό την eleocharis ναγίνεται γκαζον)

Cladophora Aegagrophila ( αυτή η στρογγυλή μουχλα με εχει ενθουσιάσει ) marimo ball

(χωρίς σχόλια)

Αν θες μια γωνίτσα με άμμο θα πρέπει να ξεχάσεις το υπόστρωμα.Δεν πάνε μαζί αυτά.

Ρίξε και μια ματιά στα προφίλ των φυτών που έχουμε εδώ στο forum και εδώ είμαστε και πάλι :)

Kαλή αρχή λοιπόν και από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Καπάκι λέω να μην κάνω ( δεν τα προτιμώ ) και φωτισμό να φτιάξω ένα δικό μου είτε κρεμαστό είτε με μία βάση .

Από τι είδα χρειάζομαι Λάμπα φθορισμού γύρω στα 24Watt . Σε μετατροπή σε Κελβιν ( που αναγράφονται στα άρθρα) πως υπολογίζω αυτές του εμπορίου ?

Όσο αναφορά τα προφίλ των φυτών τα έχω ρίξει μια ματιά και απ' ότι έχω δει έχουν παραπλήσιες απαιτήσεις.

Με Co2 Τί να κάνω δλδ? αγορά ετοιμου??

Φωτισμο με τα φυτα που θες πρεπει να εχεις τουλαχιστον 0.5w/lt,οπωτε σε 70 λιτρα και με ενα υψος 30-35εκ θες 35 βατ τουλαχιστον συνολικο φωτισμο.

Απο κελβιν,στο φυτεμενο βαζουμε 6500 και 4500.

CO2 η καλυτερη λυση ειναι μπουκαλα και ξενιαζεις μια και καλη και αν πας σε μεγαλητερο ενυδρειο αργοτερα θα την εχεις για εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.... Καλη αρχη στο εγχειρημα σου. Συμφωνω σε οτι σου ειπαν παραπανω τα παιδια. Σε ΟΛΑ.

Μην το ψηλωσεις πολυ.... ρωτα και εμενα που παλευω με 45 υψος.

Στις λαμπες για φυτεμενο να ψαξεις τα κελβιν με προσοχη (κοντα στα 6000/6500+-500Κ) με λευκο φως δλδ και τα βατ. Ενας γενικος κανονας για τα βατ ειναι να πας βατ/λιτρο για σχετικα απαιτητικα πραγματ....αν και παλι αυτο απο ενυδρειο σε ενυδρειο παιζει....σου ξαναλεω οτι ειναι μπουσουλας.

Τωρα το co2 μονο καλο θα κανει στα φυτα σου και αν θελεις κατι σε στυλ γρασιδακι ειναι απαραιτητο( μαζι με τον ισχυρο φωτισμο).

Αν με ρωτας μπουκαλα η diy.... μαλλον θα σου πω μπουκαλα...τι μαλλον, σιγουρα....Βεβαια το βλεπεις και το μελετας και εσυ.

Καλη επιτυχια λοιπον!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... το βάζω μπροστά σιγά σιγά και μέχρι να βάλω τον εξοπλισμό θα σκέφτομαι αρκετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...