Jump to content

Φυτεμένο Με Cryptocorynes


sese

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα τη γνώμη σας, γιατί όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο μπερδεύομαι...

Μόλις ξεκίνησα ένα μικρό φυτεμένο ενυδρείο με cryptocorynes. Τα είδη που θα βάλω είναι:

x-willisii

wendtii

parva

lucens

έχω ήδη επιλέξει χαλίκι 1-2mm. Δεν θέλω να βάλω υπόστρωμα, αλλά να βάζω λίπασμα τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Είναι σωστό αυτό για τα παραπάνω φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχω φυτεμένο αλλά είμαι ασχετούλης, όμως εγώ θα σου πρότεινα εφόσον είναι και μικρούλι να βάλεις υπόστρωμα(επώνυμο). Ως εδώ μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θα βάλεις υπόστρωμα , μπορείς να τοποθετήσεις στο μέλλον ταμπλέτες λίπανσης κοντά στις ρίζες. Δεν είναι απαραίτητο να μπεις στη διαδικασία να αλλάζεις βυθούς.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πάνε καλύτερα με υπόστρωμα αλλά και με το ψιλοκκοκο που σκέφτεσαι πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Φυσικά θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες από την αρχή θα έλεγα για να βοηθήσεις το φυτό να πιάσει

και να πάρει τα πάνω του.Αν ριζώσουν οι κρυπτορινές δύσκολα τις χάνεις.

Δεν μας είπες όμως από φωτισμό πως τα πας μιας και το συγκεκριμένο φυτό έχει ανάγκη από δυνατό??!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τελικά θα το κάνω χωρίς υπόστρωμα με ταμπλέτες tetra CRYPTO.

http://www.tetra.net/en/en/coldwater-fish/care/plant-care/tetra-crypto

Το ενυδρείο θα έχει DIY καπάκι και φωτιστικό αποτελούμενο από

7 led cree XPE Neutral White στο 1W περίπου 105 lm

3 led cree XPE Blue στο 1W περίπου 75 lm

οι διαστάσεις του είναι 50 x 28 x 30, δηλαδή 42 λίτρα μικτά.

οπότε συνολικά θα έχει 7 x 105 + 3 x 75 = 960 lm

ή 960lm / 42lt = 22.9 lm/lt (μικτό)

ΥΣ. γενικώς όλο το εγχείρημα είναι ιδιοκατασκευή και προχωράει ανάλογα με τον χρόνο μου

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή λοιπόν στο όλο εγχείρημα και κατα την διάρκεια της κατασκευής μην μας ξεχάσεις. . .

Εκτός από περιέργοι είμαστε και ματακηδες και θέλουμε φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

3 led cree XPE Blue στο 1W περίπου 75 lm <-------Στο γλυκό φυτεμένο τι να το κάνεις αυτό;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή λοιπόν στο όλο εγχείρημα και κατα την διάρκεια της κατασκευής μην μας ξεχάσεις. . .

Εκτός από περιέργοι είμαστε και ματακηδες και θέλουμε φωτογραφίες :)

Ευχαριστώ... έχω σκοπό να ανεβάσω φωτό μόλις βρω χρόνο :)

3 led cree XPE Blue στο 1W περίπου 75 lm <-------Στο γλυκό φυτεμένο τι να το κάνεις αυτό;;;;;;;;;

spectrum.gif

Η χλωροφύλλη απορροφά το ιώδες - μπλε και το κόκκινο τμήμα του φάσματος.

Αυτό ισχύει γενικά σε όλα τα φυτά, έτσι και οι λάμπες ανάπτυξης των φυτών με led που κυκλοφορούν έχουν κόκκινα και μπλε led.

Λογικό είναι πως δεν θέλω κόκκινα και μπλε στο ενυδρείο, έτσι επέλεξα τα λευκά που δίνουν μία ικανοποιητική καμπύλη κοντά στα 650nm και τα 3 μπλε για 2 λόγους:

1. για να ενισχυθεί η περιοχή κοντά στα 450nm

2. για να μπορώ το βράδυ να ανάβω μόνο τα 3 μπλε και να έχει ένα φεγγαροεφέ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... έχω σκοπό να ανεβάσω φωτό μόλις βρω χρόνο :)

spectrum.gif

Η χλωροφύλλη απορροφά το ιώδες - μπλε και το κόκκινο τμήμα του φάσματος.

Αυτό ισχύει γενικά σε όλα τα φυτά, έτσι και οι λάμπες ανάπτυξης των φυτών με led που κυκλοφορούν έχουν κόκκινα και μπλε led.

Λογικό είναι πως δεν θέλω κόκκινα και μπλε στο ενυδρείο, έτσι επέλεξα τα λευκά που δίνουν μία ικανοποιητική καμπύλη κοντά στα 650nm και τα 3 μπλε για 2 λόγους:

1. για να ενισχυθεί η περιοχή κοντά στα 450nm

2. για να μπορώ το βράδυ να ανάβω μόνο τα 3 μπλε και να έχει ένα φεγγαροεφέ

Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν νομίζω να λειτουργήσει έτσι όπως τα λες(θες), ας σχολιάσει κάποιος εμπειρότερος επί του θέματος "φωτισμός". Για το φεγγαρέ ναι οκ. Εκτός κι αν έχεις γνώσεις και πράττεις, τότε δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν είμαι έμπειρος στον φωτισμό και φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο λεντ παντως στις κλασικες λαμπες δεν βαζουμε μπλε φως.Μπλε φως βαζουν στο θαλασσινο,αν βαλεις μπλε θα εχεις αλγες κατα πασα πιθανοτητα.

Τα κελβιν που βαζουμε εμεις ειναι 6500Κ και 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή με αγχώσατε βρήκα αυτό:

E1AA0144F Freshwater 30W 120˚ CREE XPE x8 White 8000K,
x4 Blue 450nm

http://www.arcadia-aquatic.com/30-watt-led-spotlight/

και λέω να το προσπαθήσω.

Δεν ξερω απο λεντ παντως στις κλασικες λαμπες δεν βαζουμε μπλε φως.Μπλε φως βαζουν στο θαλασσινο,αν βαλεις μπλε θα εχεις αλγες κατα πασα πιθανοτητα.

Τα κελβιν που βαζουμε εμεις ειναι 6500Κ και 4500Κ.

το μόνο κακό είναι ότι τα λευκά led που παρήγγειλα είναι λίγο πιο κάτω από τα 4500Κ. Δυστυχώς δεν μπορώ να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Το 8000Κ δεν ειναι σωστο οπω σου ειπα και πιο πανω.

συμφωνώ το έχω ήδη διαβάσει, απλά δεν είμαι στα 4500Κ που ανέφερες... το λινκ το έβαλα για τη χρήση του μπλε και μόνο.

απλά αρχίζω να αμφιβάλω αν είναι σωστή πρώτη μου σκέψη, η να βάλω λιγότερα λευκά στα 3w (τα led είναι από 1w έως 3w ανάλογα την τάση)

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στην κατηγορία DIY και δες ποιος άλλος ασχολήθηκε με led και ρώτα τον με pm.

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...