Jump to content

Ενυδρειο Χανει Νερο


linglong

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο τυπου ριο ,εληνικης κατασκευης,παρομιο με την φοτο παρακατω

http://www.petexperts.gr/product_detail.jsp?prdId=enidrio2&extLang=

το οποιο,μετα απο πολλα πειραματα και μετακινισεις,δακριζουν νερο οι επανω γωνιες...........οχι μονο λερωνει συνεχεια το τζαμι,αλλα αρχισε να φουσκωνει και το επιπλο απο κατω...........υπαρχει τροπος να το διορθωσω,ενω το ενυδρειο τρεχει?????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ενώ τρέχει το ενυδρείο δύσκολα γίνονται επισκευές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αδειάσεις όλο να το ξεκολλήσεις να το καθαρίσεις και ξανά κόλλημα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που φοβομουνα :hot::cigar::judge::thumbsd::blink::wacko::thumbdown::poster_oops::waaa::headonwall::headonwall::headonwall::headonwall::headonwall::headonwall:

που θα βαλω τα ψαρια για περιπου μια εβδομαδα που χρειαζεται να στεγνωσει η σιλικονη???????????.....τι θα κανω με τον βυθο και καποια λιγα φυτα που υπαρχουν?????????????και το φιλτρο????????

Link to comment
Share on other sites

Πριν φτασεις σε λυσεις ξεκολημα κολλημα παλι εντοπισε αν χανει νερο απο την ενωση στα τζαμια η απο την ενωση πλαστκου με τζαμι.σε πολλα ενυδρεια γλυφουν νερα απο εκει σε αυτη την περιπτωση φτιαχνεται ευκολα

Link to comment
Share on other sites

μηπως αδερφε ειναι εξατμιση απο τα φλαπς και καταληγει να σταζει???βλεπεις να τρεχουν οι σιλικονες???αν τελικα εχεις θεμα πας στα ικεα εχουν πλαστικα απο 70 λιτρα βαζεις τα ψαρια με φιλτρο θερμαντηρα κομπλε, και τα φυτα σε μια λεκανη ,τωρα με το βυθο καλο ξεπλυμα και μετα με το καλο ξανα μπλουμ μεσα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την ενωση πλαστικου με τζαμι,και ειναι απο την εξατμιση.............απο την εξατμιση νερου μαζευετε αρκετο νερο περιμετρικα στο πλαστικο που κραταει τα καπακια,περιμετρικα σε ολο το πλαστικο γυρο απο το ενυδρειο.....απο τις γωνιες του ενυδρειου,εκει που ενωνετε πλαστικο με πλαστικο,τρεχει το νερο

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την σταθμη σκουπισε και στεγνωσε καλα τα σημεια που εχουν προβλημα και μετα περασε σιλικονη αστο 2-3 μερες να στεγνωσει με ανοιχτα τα φλαπς

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την σταθμη σκουπισε και στεγνωσε καλα τα σημεια που εχουν προβλημα και μετα περασε σιλικονη αστο 2-3 μερες να στεγνωσει με ανοιχτα τα φλαπς

κατι τετοιο σκευτομαι και εγω ,αλλα θα πιασει η σιλικονη?????οπως και να εχει εξατμιση νερου παλι θα εχω και με ανοιχτα καπακια.......

υπαρχει καποια σιλικονη,κολλα Η οτιδηποτε αλλο που να στεγνωνει γρηγορα και να κανει για ενυδρειο?????????και επισης θελω να ρωτησω,ποια περιοδο του χρονου,εχουμε την λιγοτερη εξατμιση νερου?????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ενυδρειακές σιλικόνες θα τις βρεις λογικά σε πιο πολλά Pet-shop, αλλά νομίζω υπάρχουν και σε μεγάλα καταστήματα, που πουλάνε διάφορα εργαλεία, οι σιλικόνες γράφουν πάνω κατάλληλες για ενυδρειακή χρήση,

τον χειμώνα έχουμε λιγότερη εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ενυδρειακές σιλικόνες θα τις βρεις λογικά σε πιο πολλά Pet-shop, αλλά νομίζω υπάρχουν και σε μεγάλα καταστήματα, που πουλάνε διάφορα εργαλεία, οι σιλικόνες γράφουν πάνω κατάλληλες για ενυδρειακή χρήση,

τον χειμώνα έχουμε λιγότερη εξάτμιση.

εχω χρησιμοποιησει ενυδρειακη σιλικονη και δεν νομιζω ουτε οτι στεγνωνει γρηγορα,ουτε θα εφαρμωσει τοσο καλα σε επιφανεια με εστω λιγη υγρασια λογο της εξατμισης...........τωρα οσο για την εξατμιση που λες οτι τον χειμωνα εχουμε λιγοτερη εξατμιση,σιγουρα αναφερεσε για εξατμιση νερου σε ενυδρειο με θερμοκρασια 26 βαθμους σε σπιτι με θερμοκρασια 20-21???????sorry για τις πολλες ερωτησεις ,αλλα προσπαθω να το σχεδιασω καλα στο μυαλο μου αυτο που θα κανω..................

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα εβαλα απο μεσα σιλικονη και παλι καπου εβγαζε υγρασια,τελικα εβαλα μια απαλη στρωση απο την εξω μερια αναμεσα πλαστικο και τζαμι και δεν ξαναειδα ποτε

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα εβαλα απο μεσα σιλικονη και παλι καπου εβγαζε υγρασια,τελικα εβαλα μια απαλη στρωση απο την εξω μερια αναμεσα πλαστικο και τζαμι και δεν ξαναειδα ποτε

πρωτα τα εβγαλες τα πλαστικα Η ετσι οπως τα βλεπεις στουμποσες μεσα οση σιλικονη μπορουσες με τα δαχτυλα?

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι σίγουρος οτι είναι από εκεί βάλε σιλικόνη από μέσα και όχι απ`έξω!!

Η λογική λέει να σταματάμε το νερό πριν βγει και οχι αφού βγει :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι απο εκει μπορεις να χρησιμοποιησεις και τζελ κυανοακρυλικο που κολλαει σε δευτερολεπτα με λεπτα. Δεν θα κολλησει στο τζαμι αλλα θα κρατηθει απο το πλαστικο και θα κανει μια στρωση που θα στεγανοποιησει τη χαραμαδα. Παντως μια τελικη λυση ειναι να κολλησεις περιμετρικα απο τη μεσα μερια απο το καπακι κατι σαν πλαστικη "κοντρα" (οπως οι κοντρες των ενυδρειων) οποτε το νερο θα γλυστραει απο εκει και θα ξαναπεφτει μεσα στο ενυδρειο. Τριτη και χειροτερη λυση ειναι να αδειασεις λιγα εκατοστα το ενυδρειο, να βαλεις σιλικονη και να το αφησεις χωρις καπακι για 24 ωρες. Βοηθαει αν που και που ριχνεις και λιγο αερα με πιστολακι μαλλιων στη σιλικονη για να βοηθησει την πηξη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόλλα επισκευών που κολλάει και μέσα στο νερό απροβλημάτιστα. ;)

Την έχω χρησιμοποιήσει και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Orca underwater glue.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόλλα επισκευών που κολλάει και μέσα στο νερό απροβλημάτιστα. ;)

Την έχω χρησιμοποιήσει και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Orca underwater glue.

απο οτι βλεπω ειναι πολυ καλο προιον αυτη η κολα ,αλλα δεν την βρισκω ελλαδα........ξερει καποιος που μπορω να την βρω θεσσαλονικη????

αχμ την βρηκα σε ενα σφαγειο petshop στη θεσσαλονικη και ενω με ενα γρηγορο ψαξιμο στο νετ την βρηκα 9,50ευρω,το σφαγειο την εχει 28,90...............ειναι απλα μαθηματικα 3*9,50=28,50 συν 0,40 λεπτα μπουρμπουαρ..........ελλαδαρα θελω να σε στηριξω αλλα εσυ θες να με σκισεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Στο praktiker κοίταξες??Κάτι είχα πάρει με ένα φίλο μια φορά αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έλεγαν.

Σίγουρα πάντως έκανε δουλειά σαν αυτό που περιγράφει ο Φώτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο praktiker κοίταξες??Κάτι είχα πάρει με ένα φίλο μια φορά αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έλεγαν.

Σίγουρα πάντως έκανε δουλειά σαν αυτό που περιγράφει ο Φώτης.

οχι το πρακτικερ δεν ειδα αλλα αυτα που μου εδωσες στο πμ ηταν φανταστικα....αυριο πρωι θα ειμαι βεροια και μου τεριαξε κουτι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα μπηκα στον κοπο και ξηλωσα τα παντα...........ολα τα πλαστικα στο πανω μερος του ενυδρειου και τα καθαρισα με ξυδι ,υστερα τα ξεπλυνα με αφθονο νερο κτλ........τωρα ειμαι στη φαση να τα ξανακολισω,δυστηχως ομως την orca δεν την αγορασα και μια ενυδρειακη σιλικονη που εχω ,γραφει οτι στεγανοποιει αλλα δεν γραφει αμα κολαει Η οχι.........επειδη εγω εκτος απο στεγανοση χρειαζομε και κοληση προτεινεται μου καποια σιλικονη-μαστιχη που να τα κανει και τα δυο και να την βρω θεσσαλονικη ευκολα...........καλα θα ηταν να μπορει να εφαρμοση πανω σε ψιλο-υγρη επιφανεια γιατι τα τζαμια του ενυδρειου,οπως και να εχει ,θα ειναι ελαφρος υγρα.............

Link to comment
Share on other sites

απο ενα μικρο ψαξιμο στις σιλικονες που βλεπω οτι κατα καιρους εχουν χρησιμοποιησει καποια μελη του φορουμ,καποιες μιλανε για ΜΟΝΙΜΗ εμβαπτιση στο νερο.....με τετοια σιλικονη εγω θα εχω προβλημα που δεν θα ειναι μονιμα μεσα στο νερο αλλα και θα εχω πολυ υγρασια?????

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κατι αυτοκολιτες ταινιες με γωνια σε στυλ ''Γ'' ,οι οποιες ειναι για στεγανοποιηση σε μπανιερες .......θα βοηθουσε να χρησημοποιησω κατι τετοιο εσωτερικα του ενυδρειου οπως αναφερει ποιο πανω ο nemo_nick ωστε το νερο να γλυφει εκει και να ξαναπεφτει στο ενυδρειο πριν φτασει στα καπακια?????

\

υ.γ.sorry για τις πολλες απανωτες ερωτησεις ,αλλα μια και τα εβγαλα ολα ,ειναι ευκαιρια να διορθοσω τα παντα ,και να κανω το ενυδρειο ξανα καινουριο Η και καλυτερο απο καινουριο.............

Link to comment
Share on other sites

Στέγνωσε καλά τις επιφάνειες και χρησιμοποιησε την ενυδρειακή σιλικόνη που έχεις.

Θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου αρκεί να είναι στεγνά όλα και να μην βραχεί για λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...