Jump to content

Μικρο Γαριδάδικο!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!Προσφατα αποασισα να κανω το χώρο της δουλειάς μου,το γραφείο μου δηλαδη,λιγο πιο όμορφο στο μάτι.Ενα απο αυτα που εχω βάλει μπροστα,ειναι μια γυάλα,9-10 περίπου λίτρων,με καθαρα λίτρα τα 7+,στην οποία σκέφτηκα να βάλω moss και γαριδουλες.

Έχοντας διαβάσει μερικά πραγματα θα ήθελα απλα να επιβεβαιώσω μερικές πληροφορίες.

Καταρχην προσανατολίζονται σε red cherry,και λεω για 10,νομίζω είναι καλο το νούμερο,τι λέτε;

Έπειτα σκέφτομαι να το γεμίσω moss,με μια μικρή πετρουλα,έτσι για να σπάει,και ίσως κάποιο φυτό με μεγάλα φύλλα για λίγη σκιά!Κάτω έχω βάλει άμμο,όπως έχω και στο ενυδρείο,πρέπει να την αλλάξω;

Το γραφείο μου είναι σε παλιό κτίριο,με πολυ χοντρούς τοίχους.Το λεω γιατι η θερμοκρασία ακομα και το χειμώνα δεν πέφτει κάτω απο 17 βαθμούς,όπως και το καλοκαίρι δεν ξεπερνά ποτέ τους 27-28.Σίγουρα στο νερό θα έχω άλλες συνθήκες,αλλα η ερώτηση είναι η εξής,να έχω στο νου μου την αγορά ενός 25w heater?

Τέλος,να πάρω απο το μονομάχο-ενυδρείο μου μπόλι ;

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις-συμβουλές-υποδείξεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην

πολυ ωραια σκεψη να ομορφηνεις το γραφειο σου

αλλα τα λιτρα ειναι πολυ λιγα

και το καλητερο θα ηταν να πηγαινες

σε κατι πιο μεγαλο (25-30)

θερμοστατη να ενας 25w ειναι μια χαρα

μπολι αν θες βαζεις αλλα

εσενα σε ενδοιαφερει να εχει στρωθει ο βυθος

καλα για να φιλοξενησει τις γαριδες

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω πως στρωνει ο βυθος???

και κατι αλλο , αν το ενυδρειο δεν εχει καπακι , οι γαριδες βγαινουν εξω?

Link to comment
Share on other sites

Plus one to Paul . Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά η Aquael δίνει τα Shrimp set από 10 - 30 Lt . 30 lt είναι η καλύτερη επιλογή . Στρωμένος βυθός σημαίνει αναμονή για τρείς μήνες και όλο αυτό το διάστημα ΔΕΝ αναδεύουμαι τον βυθό .

Link to comment
Share on other sites

μαλακο νερο φανταζομαι και φυτα καποια προτιμηση?

Link to comment
Share on other sites

μαλακο νερο φανταζομαι και φυτα καποια προτιμηση?

Όσον αφορά την σκληρότητα του νερού δεν μπορώ να δώσω απάντηση με σιγουριά καθώς δύο είδη που σκοπεύω να βάλω εγώ ( red fire - amano ) δεν υπάρχει απαίτηση - ανάγκη επεξεργασίας νερού .

Στα φυτά η πλειοψηφία μιλά για εύκολα φυτά . Εγώ έχω αντίθετη άποψη και νομίζω πώς έχει να κάνει με τον φωτισμό του nano . Πιστεύω ότι η χρήση ανούμπιας και τζάβα μός θα επιφέρει σίγουρα άλγες αν ο φωτισμός είναι δυνατός και από την στιγμή που δεν υπάρχει ' σκοτεινό ' σημείο στο nano ώστε να τοποθετηθούν τα φυτά εκεί .

Πάω στο ' περιεχόμενο μου ' να δώσω link από φίλο ο οποίος σε nano χρησιμοποίησε ανούμπιες και έπηξε στην καφέ άλγη .

Link to comment
Share on other sites

Ένα Shrimp set της Aquael με betta . Aν βαριέσαι να το διαβάσεις από την αρχή τότε πήγαινε στην τελευταία σελίδα να δείς φωτό με την άλγη

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88620-30lt-iiiiiaiaaioaenaassi-dhiei-oesseoni/page-3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υπολόγιζα την αναλογία watt / lt προτού προχωρήσω σε φυτά . Αναλόγως αναλογίας θα επέλεγα και τα φυτά από τις κατηγορίες που είναι χωρισμένα εδώ .

Υπάρχει και μια ' ευαισθησία ' των γαρίδων ( δεν ξέρω αν ισχύει και σε όλα τα ασπόνδυλα ) στα λιπάσματα και η χρήση - χορήγηση αυτών θα πρέπει να εκτελείται με ακρίβεια . Αλλά από την άλλη υπάρχει και το Leaf Zone της Api , η οποία λέει ότι είναι ΑΚΙΝΔΥΝΟ στις γαρίδες και γενικά σε ασπόνδυλα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ; ; ; http://www.aquariumswest.com/fluval_ebi_ad.html

Υ.Γ. : Ας σβήσει κάποιος το ανωτέρω πόστ . Δεν ξέρω γιατί το εμφάνισε έτσι .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το "έχασα" λιγο και δεν καταλαβαίνω αν απαντας σε εμενα ή στο φίλο που ρώτησε για τον βυθό,προχωράω τη συζητηση απο εκει που θέλω(χαχα)!!

Μεγαλύτερο δεν υπάρχει πιθανότητα να μπει,για πολλούς λόγους,όχι δικούς μου!

Οποτε μένουμε με αυτα τα 8 λίτρα περίπου,και δεν συζητάμε για αλλαγη!

Υπάρχει περίπτωση να φιλοξενηθούν εκεί γαριδούλες;

Για τον βυθό δεν εχω κανένα θέμα να περιμένω,όσο χρειαστεί!

Εκτός απο moss,έχετε κάποιο άλλο φυτό να προτείνετε;!

Με την άμμο υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σε οχτώ λίτρα δεν ξέρω να σου πώ . Τί άλλο ; Οι ανούμπιες θα φανούν τεράστιες εκεί μέσα . Όσον αφορά την άμμο δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να φιλιξενηθουν

αλλα θα ειναι πιο δυσσκολη η διατηρηση τους (ευκολη αλλαγη συνθηκων)

και με το που αρχισουν να γεννανε θα γεμισεις πολυ γρηγορα (θα χρειαστει να δινεις)

απο φυτα θα σου πουμε (αν και θα ειναι πολυ λιγες οι επιλογες που θα εχεις)

αρκει να μας πεις τη φωτισμο εχεις και διαστασεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό σκέφτομαι μια λάμπα γραφείου,ή μια με μανταλάκι.Δεν θέλω πολλα φυτά,απλά έλεγα να βάλω και κατι άλλο εκτός απο moss!

Ότι περισσεύει θα το δίνω εδω ,αφου κρατήσω κάτι στο ενυδρείο το μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις ξέχασα να σας πω,αλλα δεν θυμάμαι κιόλας ακριβως!Έχω άδεια και την εχω στη δουλειά!Κυλινδρική ειναι με διάμετρο 24 πόντους αν θυμάμαι καλα,και υψος 18 πόντους νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου ελεγα να μην κρατησεις αυτες τις γαριδες σε τοσο μικρο ενυδρειο,τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για γαριδες αλλα και για οποιοδηποτε ζωντανο.

Οι γαριδες αυτες αναπαραγωντε πολυ γρηγορα και συντομα θα γεμισεις και δεν θα μπορεις να ελεγξεις τον πλυθυσμο τους.

Επισης σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο,οι συνθικες νερου και θερμοκρασιας αλλαζουν για πλακα και αυτο για τις γαριδες δεν ειναι καθολου καλο.

Καλο θα ηταν να πας σε κατι πιο μεγαλο,στα 20 λιτρα ας πουμε.

ΥΓ. Βαγγελη και οι υπολοιποι,αν θελετε να ρωτησετε κατι καλυτερα να ανοιγετε ενα δικο σας θεμα γιατι ειδατε τι εγινε εδω.Ο φιλος εχασε τη μπαλα με τα ασχετα ποστ,παρακαλω μη ξαναγινει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 8 λιτρα, δεν βάζουμε τιποτα.....

8 λιτρα ειναι υπερβολικά λίγα!!!

Απο 20-30 και πάνω μπορουμε να το χαρακτηρισουμε ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά με ενα τέτοιο φως θα ειναι κομπλε;

Μιλάμε για φυτά δυσκολίας moss και μονο!

http://bit.ly/1f1CZjZ

Link to comment
Share on other sites

Είπα για γαριδουλες για να μην βάλω ούτε καν μονομάχο.Άλλωστε τον δικο μου σπιτι τον εχω σε 25 λίτρα φυτεμένο ενυδρείο,άρχοντα!

Επειδη στήνω ενα 100λιτρο,σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να ελεγξω τον πληθυσμό στο μικρο (8 λίτρο) και θα μετέφερα στο μεγάλο τον πλεονάζοντα!

Αν όμως λέτε ότι δεν γινεται με κανένα τροπο,μάλλον θα το ξεχάσω!

Link to comment
Share on other sites

Τα 8 λιτρα ειναι πολυ λιγα για οποιοδηποτε ζωντανο.Αν δεν μπορεις να διαθεσεις τουλαχιστον 20 λιτρα καλυτερα να μη το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...