Jump to content

Αρχαριος Στο Θαλασσινο, Χρειαζομαι Βοηθεια!


haris296

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το forum! Ονομαζομαι Χαρης και κανω ενα νεο ξεκινημα, αυτη τη φορα μπαινω στον κοσμο της θαλασσας! Λογο οτι ειμαι αρχαριος αλλα με θεληση να μαθω, θα ηθελα την βοηθεια σας ως προς το στησιμο του ενυδρειου αλλα και στην μετεπειτα πορεια. Αυτη τη στιγμη εχω στην κατοχη μου τα παρακατω:

Ενυδρειο κυβο ANUBIAS 216L 60χ60χ60

Εξωτερικο φιλτρο: cristalprofi e700

Εξωτερικο φιλτρο: Hydor external filter Prime 30

Θερμοστατης: tropico 200 watts

Θα η θελα να μου πειτε:

1.αν κραταω κατι απ τα παραπανω.

2.ποσα κιλα βραχο χρειαζομαι.

3.ποσα αραγωνιτη.

4.Τι skimmer μου προτεινετε.

5. Τι φωτιστικο μου προτεινετε-χρειαζετε.

6. Συνηθως τι ''πλατη'' μπαινει για φοντο.

Να παραθεσω οτι: Το ενυδρειο θα γινει reef σταδιακα, δεν υπαρχει χωρος για sump και θα προτιμουσα να μη βαλω αν και ξερω οτι ειναι κατι σχεδον απαραιτιτο, δεν υπαρχει οικονομικη ευχερεια για να γινουν ολα μαζι αλλα επειδη το ενυδρειο εχει μπει ηδη στο σαλονι (μετα απο μετακομιση), για να μπει ''νερο'' τι πρεπει να εχει μπει στανταρ για να γινουν τα υπολοιπα σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασμα εδω στο φορουμ. Θα σου λυθουν πολλες αποριες. Οσο για το ξεκινημα.... θα χρειαστεις αλατι,νερο (για αρχη κανει και βρυσης) βραχο γυρο στα 18 - 20 κιλα (πιστευω καλα θα εισαι) , αραγονιτη γυρο στα 2-3 δαχτυλα (εμενα ειναι 4 :) ) μπορεις και λιγοτερο πιστευω , κυκλοφοριτη και τον θερμοστατη σου για να στρωσει ο κυκλος σου ενυδρειου σου (1 μηνα σιγουρα).

Αργοτερα κοιτας για :

Σκιμμερ υπαρχουν και κρεμαστα. Κατα την γνωμη μου τα καλυτερα ειναι τα Tunze. Το φωτιστικο για αργοτερα.....αν μπορεις βαλε Led. Ομως και Τ-5 ειναι εξισου πολυ καλες. Για φοντο.....δεν ξερω να σου πω.

Στα ειπα τελειως "μπακαλικα" ;) για να παρεις μια...."Μυροδια" και να υπολογισεις το κοστος, το οποιο ειναι ενα σοβαρο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!

Λοιπον θα χρειαστης αλατι και ενα ρεφρακτομετρο(ακριβες οργανο μετρησεις αλατοτιτας) για να φερεις την αλατοτιτα σου στο 1024-1026....καλο και φθηνο αλατι ειναι της red sea, για ρεφρακτομετρο οι αποψεις ειναι πολλες, με 20€ φερνεις και απο ebay παντως....

Για βραχο προτηνω 12-15 κιλα, την αναλογια ζωντανου-νεκρου καντην αναλογα τη τσεπη σου, εαν δεν εχεις θεμα να περιμενεις ξεκινα με μιρκη αναλογια ζωντανου(2-5 κιλα)...

Βακτυριδια για να ξεκινησεις τον κυκλο σου, special blend ή seachem stability, ειναι και τα δυο πολυ καλα...

Για σκιμμερ πηγαινε στο tunze 9004 να τελειωνης, πιανει λιγο χωρο μεσα αλλα το αξιζει....

Για κυκλοφορια θα προτεινω 2 jebao mp10 με το controller τους, τις θεσεις που θα μπουν θα πειραματιστης για τις βρεις....

Για φωτισμο τι σκευτεσαι να βαλεις;;

Παρε ενα controller θερμοκρασειας, καλος ειναι ο stc1000 απο το ebay στα 12-15€ περιπου κομπλε, για να ελενχεις την θερμοκρασια σου ακριβως, εκει πανω θα μπει ο θερμοστατης σου και αν διαλεξεις τα ανεμιστηρακια για υπολογιστει για ψυξη θα τα βαλεις εκει πανω και αυτα....

Και τα βασικα υγρα τεστ(Ph,Nh3/Nh4,No2,No3,KH), salifert ή tropic marin θεωρουντε τα καλητερα και πιο αξιοπιστα, μετα θα χρειαστη για Po4,Mg,Ca....

Ενεργο ανθρακα καλη ποιοτητας και αντιφωσφορο σιδηρου, χωρις αυτα μπορεις να ξεκινησεις για καμια 20μερες, μετα πρεπει να τα ξεκινησεις....

Εαν ξεχναω κατι θα απαντησουν οι υποληποι....

Υγ: ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ειμαι συμαντικο για να κατανοησουμε καποια πραγματα και εαν εχουμε αποριες να ρωταμε οσο χαζες και εαν νομιζουμε οτι ειναι.....

Και παλι καλως ηρθες φιλε :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο skimmer ε? μπορω να βαλω στο ενα φιλτρο αντιφωσφορο και ανθρακα και στο αλλο ζωντανο βραχο? φωτιστικο δεν ξερω ακομα! πολλα τα λ7 για φωτιστικο, ενα της fluval που βρηκα ειχε περιπου 260ε

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τυχαίνει να έχω κι εγώ το ίδιο ενυδρείο αν δεν βαριέσαι το διάβασμα που το χρειάζεσαι πραγματικά τώρα ,

πάρε και μια ιδέα από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87521-adhu-aeoeu-oaa-eaeaooeiu/

βήμα βήμα από γλυκό σε θαλασσινό.

και ότι απορία έχεις εδώ ήμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Futurized διαβασα ολο το θεμα! Το σιγουρο ειναι οτι θα βαλω μαυρο αραγωνιτη, μου αρεσε πολυ! Μπορει να μου πει καποιος αν μπορω να χρησιμοποιησω τα εξωτερικα φιλτρα αντι του sump για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

ναι αδερφε, χωρις σαμπ ετσι και αλλιως θα πας σε εξωτερικο για ανθρακα και αντιφωσφορο εκτος και αν εχεις σκιμμερ που μπορεις να βαλεις τα υλικα πχ deltec 600 που εχω και εγω να ξερεις παντος πως στο τελος το σαμπ ειναι αναποφευκτο και λυνει τα χερια απο ολες τις αποψεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως πας σε sump όπως σου λένε παραπάνω, θα σου λύσει τα χέρια.

Επίσης ψάξε για πράγματα στο ιντερνετ σε στυλ : ebay , amazone κλπ.

Πράγματα που στην Ελλάδα είναι πανάκριβα στο εξωτερικό είναι μισή τιμή κάτω.

Πχ έχει οικονομικά refractometer , εγώ βρήκα 90W led φωτιστικό custom πολύ οικονομικό κλπ

Link to comment
Share on other sites

ποσα watts χρειαζομαι για τα λιτρα μου? και τι να προσεξω για να ειναι για reef? οσο αφορα το samp υπαρχει κατι ετοιμο? γιατι κολλαω στο να το φτιαξω μονος μου αλλα δεν ξερω αν με περνει και ο χωρος του επιπλου...

Link to comment
Share on other sites

ποσα watts χρειαζομαι για τα λιτρα μου? και τι να προσεξω για να ειναι για reef? οσο αφορα το samp υπαρχει κατι ετοιμο? γιατι κολλαω στο να το φτιαξω μονος μου αλλα δεν ξερω αν με περνει και ο χωρος του επιπλου...

Περίπου 1-2W/ λίτρο.. Δηλαδή θές περίπου 220W για να είσαι κομπλε. Αν βάλεις led υπολόγιζε τα μισά Watt ( έχουν διπλή ισχύ σε μισή κατανάλωση)

Δεν είναι τίποτα , plexi είναι κολλημένα με ενυδριακή σιλικόνη... Και οι petshopάδες (με ενυδρειακά) φτιάχνουν αλλά θέλει προσοχή στο τι θα πληρώσεις και τι θα παραλάβεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου μεγαλώνω sps με 60 watt φωτιστικό (6x10 watt leds)!!Το έπιπλο πρέπει από άκρη σε άκρη να γίνει sump κατά την γνώμη μου....40x40 δηλαδή!Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

αδερφε το θεμα φωτισμος εχει να κανει με το τι θες να φιλοξενησεις απο κοραλια,αν πας σε τ5 με 6επι 24watt εισαι οκ για τα περισσοτερα, σε λεντ τωρα ακομα και με τα μισα(δες το θεμα του κοστακαππα)παλι εισαι κομπλε υπαρχουν πολλες λυσεις απο φτηνες κινεζικες μεχρι και πολυ ακριβες πχ ατι,στο σαμπ τωρα δεν ειναι πολυ δυσκολο να το κανεις και μονος σου η με τη βοηθεια καποιου φιλου σου που ξερει ,αλλα δεν ειναι μονο το σαμπ αλλα και η υπερχειλιση και πια θα επιλεξεις να κανεις, καλυτερη λυση ειναι να τρυπηθει το κυριως ενυδρειο γιαυτο και απο τωρα πρεπει να σκεφτεις καλα τι θελεις και πως θα γινει :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα ευκολα 6χ24 για κοιτα τις αγγελιες

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμφωνω να ξεκινησω απο την αρχη με sump και υπερχειλιση και σιγα σιγα ολα τα αλλα! για αρχη πρεπει να βρω καποιον για την κατασκευη του και να κανω και την τρυπα. Ενα sump 40χ40χ40 θα ηταν οκ? γτ το 50υψος θα ειναι δισκολο στην προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα 40-40-50 και μου εχει κανει την ζωη δυσκολη 40-40-40 ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ναι 40x40x40 με δύο διαμερίσματα και bubble stop.Προσπάθησε κάπως να προσθέσεις και ένα ATS!

Για τον φωτισμό θα σου πρότεινα να πας σε led γιατί η διαφορά κατανάλωσης είναι πολύ μεγάλη!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα 40-40-50 και μου εχει κανει την ζωη δυσκολη 40-40-40 ειναι οκ

μια από τα ίδια εγώ το έκανα 52χ55χ 50 ύψος ( με μετατροπή στο έπιπλο ) και το χέρι μου μάκρινε κατά 15 πόντους από το τέντωμα όταν παίζω μέσα στο sump.

40 πιστεύω είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε το ιδιο εχουμε,ωραιο το λευκο παντως δεν το ειχα δει :thumbsu: τελικα αυτος ο κυβος ειναι best seller για reef,εγω το κολλησα με την βοηθεια φιλου,βαλε μια αγγελια καποιος κοντα σου θα βρεθει να σε βοηθησει δεν ειναι επιστημη,με τις τρυπες τι λες να κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Καφε ηταν και το εκανα ασπρο αταν το καθαρισα! :icon_dance: Θα κανω τελικα τρυπα αλλα θα βρω καποιον κ γι αυτο.

Έγινε επεξεργασία - haris296
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλή αρχή και από εμένα....εγώ θα σου έλεγα σχετικά με το sub να βρεις κάποιων που πιάνουν τα χέρια του και να το κάνετε μόνοι σας. Θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα που θα μπορούσες να τα επενδύσεις κάπου αλλού. Στο κάτω κάτω δεν είναι και κάτι τόσο δύσκολο, ιδικά σε αυτές τις διαστάσεις.

Τώρα για υπερχείλιση, δική μου γνώμη είναι να μην τρυπήσεις το ενυδρείο σου, αλλά να επιλέξεις μια έτοιμη ( over flow box ) που μπορείς να βρεις και από αγγελίες στην μισή τους τιμή!

Εγώ με τέτοια δουλεύω το ενυδρείο μου και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο που θα χρειάζεται να κάνεις ανά κάποιες μέρες να ρουφάς με μια σύριγγα τον αέρα που θα εγκλωβίζει μέσα.

Με αυτή τη λύση θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τυχόν ραγίσματα, είτε την ώρα που θα τρυπάς το ενυδρείο, ή και σε βάθος χρόνου!!!

Πάντως ότι και να κάνεις σκέψου το δυο και τρεις φορές και μελέτησε το πολύ καλά πριν προχωρήσεις. Μην επιλέξεις τις πιο εύκολες λύσεις μόνο και μόνο για να προχωράς παρακάτω, γιατί αυτό μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ και να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα άδικα.

Σου εύχομαι υπομονή και επιμονή και όλα θα πάνε καλά.....καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου με το sump ειναι οτι δεν ξερω πως θα πρεπει να ειναι! Αν ηξερα το σχεδιο, θα εκοβα τα τζαμια θα τα κολαγα και οκ!

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο είναι φίλε μου, θα είναι ένα τετράγωνο με ένα διαχωριστικό τζάμι, δυο διαμερίσματα δηλαδή λόγο διαστάσεων. Το διαχωριστικό τζάμι θα είναι πιο κοντό από τα υπόλοιπα τζάμια και θα κολληθεί έτσι ώστε να αφήσει κενό από κάτω για να περνάει το νερό από το πρώτο διαμέρισμα στο δεύτερο. Στο πρώτο διαμέρισμα θα πέφτει το νερό της υπερχείλισης και θα έχεις τον άνθρακα, τον αντιφόσφωρο και το skimmer και στο δεύτερο θα έχεις την αντλία επιστροφής, βράχο, θερμοστάτη. Πολύ σημαντικό είναι να βάλεις στο δεύτερο διαμέρισμα και αυτόματη αναπλήρωση γλυκού νερού που θα σου συμπληρώνει την εξάτμιση που θα έχεις. Έτσι δεν θα μεταβάλετε η αλατότητα του ενυδρείου σου!

Μπορείς να δεις και στο internet σχέδια για sumb.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...