Jump to content

Χρώμα Φύλου Anubias Nana


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και περίπου 2 μήνες έχω στο 60άρι ενυδρείο μου (με χρυσόψαρα) μία anubias nana.

 

Ο φωτισμός που έχω στο ενυδρείο είναι 1 λάμπα 15W / 7700 K (Osram Fluora).

Δέν έχω θερμοστάτη, οπότε οι θερμοκρασίες κυμαίνονται στα επίπεδα του σπιτιού (18° -  20°).

 

Τελευταία έχω παρατηρήσει καφέ spots, πάνω σε κάποια φύλλα και δε ξέρω αν είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί.

 

Σας παραθέτω φωτό προς εξακρίβωση.

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λευτέρης.

 

post-58308-0-79681900-1392826538_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έντονο φώς όχι, άλλα το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο (κουζινα) έχει φώς όλη μέρα.

Το πρωί κατα τις 8-9 μπαίνει λίγο ηλιακό φως μέσα αλλα μετά μόνο ο φωτισμός του ενυδρείου που προανέφερα.

Rasta, νομίζω ήταν αρκετά κατατοπιστικό το λινκ σου. Thanx !

Να σημειώσω πως μέχρι τώρα δεν είχα κανένα σύστημα CO2,ένας φίλος μου έδωσε τη συσκευή Nutrafin CO2 και μόλις χτές έκανα το πρώτο πείραμα με μαγιά . ζάχαρη κτλ. Κάτι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.αυτό είναι άλγη και λογικά θα έχεις και σε άλλα σημεία στο ενυδρείο.διάβασε το link που σου έστειλε ο φίλος.υπομονή, σωστές ρουτίνες αλλαγής νερού και θα φύγει με τον χρόνο .αν θέλεις μπορείς με το χέρι να τριψεις με το χέρι προσεκτικά για την αφαιρέσεις.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα Γιώργο, βγήκε με επιτυχία.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για συχνές αλλαγές.

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο σου έχεις άλλα φυτά εκτός από την ανούμπια; Η ανούμπια δεν χρειάζεται διοξείδιο, είναι φυτό που δεν έχει πολλές απαιτήσεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα άλλη μια anubia barteri barteri & ένα Echinodorus Red special, που δεν είναι και τόσο απαιτητικά, τα Lilaeopsis Brasiliensis μου τα χουν ξεριζώσει σχεδόν όλα τα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Lilaeopsis ειναι απαιτητικα φυτα και με τα χρυσοψαρα που εχεις δεν νομιζω οτι θα αντεξουν.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τη πάθω για να μάθω rasta.

Μου έχουν μείνει ακομά λίγα Lilaeopsis, που ελπίζω να μου κρατήσουν μέχρι να φτιάξω το άλλο ενυδρείο.

Ορισμένα τα έβγαλα απο το ενυδρείο και τα έχω έξω στον ήλιο την ημέρα σε κύπελλο με νερό. Δύσκολο να τη βγάλουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιεργα φυτα τα Lilaeopsis,αν βρουν τις συνθικες που χρειαζονται πανε καλα αλλα δεν θελουν να τα ενοχλεις η να κανεις αλλαγες στο ενυδρειο.

Τα ειχα στο ενυδρειο μου και μεχρι να γινει ταπιτας ειχε περασει πολυ καιρο,αλλα ειχα και καλο φως,και co2 (diy) και υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έντονο φώς όχι, άλλα το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο (κουζινα) έχει φώς όλη μέρα.

Το πρωί κατα τις 8-9 μπαίνει λίγο ηλιακό φως μέσα αλλα μετά μόνο ο φωτισμός του ενυδρείου που προανέφερα.

Rasta, νομίζω ήταν αρκετά κατατοπιστικό το λινκ σου. Thanx !

Να σημειώσω πως μέχρι τώρα δεν είχα κανένα σύστημα CO2,ένας φίλος μου έδωσε τη συσκευή Nutrafin CO2 και μόλις χτές έκανα το πρώτο πείραμα με μαγιά . ζάχαρη κτλ. Κάτι έγινε.

Ο ήλιος και η αντιλιά βοηθάνε στην δημιουργία άλγεων στα ενυδρεία με φυτά .

Όπως επίσης και το diy co2 γιατί δεν έχει σταθερή ροή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...