Jump to content

240Lt Malawi Setup


antonistt

Recommended Posts

Αντώνη , (δεν σε ξέρω ) αλλά σε χαίρομαι !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι χαιρόμαστε με τις επιτυχίες και τις χαρές των συνχομπιστών. Μπράβο Αντώνη, ωραία νύχτα έβαλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εν τέλη αποφάσισα στην τοποθέτηση valisneria

ακούω ιδέες για την χωροταξική τοποθέτηση και ποσότητα ριζών..

πρώτη σκέψη είναι μια μόνο αριστερά πίσω από τον μεγάλο όγκο

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε για D ή E?

A: Vallisneria americana "Mini Twister, B:Vallisneria americana var. biwaensis, C:Vallisneria americana (natans), D: Vallisneria nana and E: Vallisneria spiralis "Tiger"

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

E αν σου το επιτρέψουν τα ψαράκια ! :)

Link to comment
Share on other sites

θες να πεις οτι θα το ξεριζώσουν και θα το πάνε οπου τους βολεύει??

Link to comment
Share on other sites

Οι κχλιδες ειναι σα τους νερκοθάφτες.....πολυ σκάψιμο. Επίσης τρώνε και κάποια φυτά. Εμένα τις Valisnerias δε μου τις έχουν αγγίξει και πιστεύω οτι ειναι απο τα φυτα που επιβιώνουν γενικά σε ενα Αφρικάνικο. Θα έβαζα την Ε.

Link to comment
Share on other sites

teaser καθαρότητας νερού με το diy φίλτρο μέχρι να κάνω την παρουσίαση

και flash και στην μεγάλη πλευρά του ενυδρείου παρακαλώ που τα δείχνει όλα

Link to comment
Share on other sites

Οι κχλιδες ειναι σα τους νερκοθάφτες.....πολυ σκάψιμο. Επίσης τρώνε και κάποια φυτά. Εμένα τις Valisnerias δε μου τις έχουν αγγίξει και πιστεύω οτι ειναι απο τα φυτα που επιβιώνουν γενικά σε ενα Αφρικάνικο. Θα έβαζα την Ε.

και την άφηνης να σούρνεται στην επιφάνεια ή κλαδεύεται?

Link to comment
Share on other sites

και την άφηνης να σούρνεται στην επιφάνεια ή κλαδεύεται?

Μου αρέσει να "σούρνεται" στην επιφάνεια. Στο φυτεμένο που είχα παλιά την κλάδευα γιατί ήταν χαμηλότερο το ενυδρείο και το έπνιγε. Βέβαια μη φανταστείς οτι είναι τεράστια τώρα, εύχομαι όμως να γίνει. Αυτή είναι η μαγεία της βαλισνέριας, να παρασύρεται από τα ρεύματα του νερού και να δίνει κίνηση στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

δεν διατύπωσα κάλα... σορρυ

η ερώτηση θα έπρεπε να είναι...

την αφήνεις (με "ει" βλάχο) και όπου πάει ή μπορείς να την κλαδέψεις αμα θέλεις χωρίς να πάθει ζημιά....

Link to comment
Share on other sites

δεν διατύπωσα κάλα... σορρυ

η ερώτηση θα έπρεπε να είναι...

την αφήνεις (με "ει" βλάχο) και όπου πάει ή μπορείς να την κλαδέψεις αμα θέλεις χωρίς να πάθει ζημιά....

......ξαναλέω λοιπόν.....

Μου αρέσει να "σούρνεται" στην επιφάνεια. Στο φυτεμένο που είχα παλιά την κλάδευα γιατί ήταν χαμηλότερο το ενυδρείο και το έπνιγε. Βέβαια μη φανταστείς οτι είναι τεράστια τώρα, εύχομαι όμως να γίνει. Αυτή είναι η μαγεία της βαλισνέριας, να παρασύρεται από τα ρεύματα του νερού και να δίνει κίνηση στο ενυδρείο.

......ζημιά από κλάδεμα δε μου έπαθε ποτέ. Την κλάδευα μάλιστα διαγώνια για αισθητικούς λόγους. Θα έλεγα να μη την κλαδέψεις εκτός κι άν σε ενοχελί στο μάτι αισθητικά σε μεγάλο βαθμό. όσο δεν επεμβαίνεις όμως, τόσο πιο φυσικό τοπίο φτιάχνεις στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

συνοψίζοντας Vallisneria spiralis την οποία την φυτεύουμε (μετα την διαδικασία καθαρισμού και κλαδέματος ρίζας) χωρις ιδιαίτερο τρόπο και χωρίς να ασχοληθούμε μα λιπάσματα και άλλα γιατροσόφια.

επίσης ελπίζουμε οτι τα ψαράκια μας δεν θα έχουν διαφορετική άποψη απο εμάς..

​εύκολο μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

μολις ένιωσε καλύτερα ο Α-male έφυγε απο την γωνία που ειχε κρυφτεί τις τελευταίες ημέρες και πήγε στην κεντρική μεζονέτα...

δεν κάνει και τούμπες αλλα διεκδικεί τον χώρο (θρόνο)..

εν το μεταξύ αυτη την μεζονέτα την είχε πιάσει ο σφετεριστής που τώρα είναι άστεγος...

παει και τσαμπουκαλεύεται στη διπλά μεζονέτα (στην άκρη της γυάλας) που την είχαν πιάσει τα αλλα 2 labido..

μου θύμισε το δημοτικό που οταν είχαν εκδρομή τα 6ακια έκανα επιδρομή στις κούνιες και κουμάντο στην αυλή τα 5ακια

εν το μεταξύ τα Α και Β labido δεν ασχολούνται καθόλου με τα albino ..

σαν να μην υπάρχουν...

απλα αν τύχει και ειναι κοντά σε εναν απο τους δυο μεγάλους και κάνουν καμιά κίνηση τυχαία τα albino εξαφανίζονται χωρίς να έχουν κυνηγηθεί..

τσαμπουκάδες έχουν μεταξύ τους τα albino ...

game of thrones το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

Αφρική για παντα. Άντε να ηρεμησεις να απολαύσεις συμπεριφορές.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφρικα for ever!!!

Θα δεις πολλά όμορφα πράγματα!

Θα τρωνε-φτηνουν την αμμο όπου βρουνε! Θα σκάβουν κάτω από τις πέτρες σαν γκρειντερ

Κτλκτλ

Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια των εξελίξεων δηλώνω επίσημα πως η μούντζα δεν ήταν απλή...οχι οχι οχι...

η μούντζα ηταν διπλή και έκανε και παφλασμό οταν την έτρωγα...

μια εβδομάδα μετα το νέο setup

και αφού έχω τροποποιήσει το φίλτρο με 3lt siporax

έχω μπολιάσει - μια φορά πριν το νέο setup

εχω ρίξει βακτήρια για περίπου 2000lt νερό

βλέπω τα εξής....

pH: 8.2

GH: 8

ΚΗ: 6

ΝΗ3: 0.50 !!!!

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

26°C

σημειώνω πως τις τελευταίες μέρες τους κάνω μια θεραπεία για την δυσεντερία και εχουν ξε...στει...

δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά το αναφέρω να υπάρχει

ετοιμάζομαι για μια αλλαγή 30% να καθαρίσω και τον χυτά απο τον βυθό..

τι λέτε συμφορουμίτες μου

πως το σώζουμε?

Link to comment
Share on other sites

παρομοιο προβλημα ειχα και γω στην αρχη.κατεληξα οτι για καποιο λογο ισως οι πετρες εκαναν την βρωμοδουλεια.Μερικες ηταν απο παραλια και οι υπολοιπες ηταν φεγγαροπετρες απο μαντρα.πλυμενες καθαρισμενες λιασμενες 3 μερες πριν γινει το στησιμο.

Έγινε επεξεργασία - Johnkar
Link to comment
Share on other sites

οι πέτρες είναι μέσα στο ενυδρείο συνολικά 3 μήνες

έχουν πλυθεί και βραστεί κατά το πρώτο στήσιμο

έχουν ξανα πλυθεί καθ ξανα βραστεί κατα το δεύτερο

έχουν φάει κιλά αντιχλώριο σε όλη αυτή τη διάρκεια που θεωρητικά εαν έβγαζαν κατι άσχημο για το νερό θα είχε κρατηθεί απο το prime

αλλα οι πέτρες τι σχέση να έχουν με την αμμωνία στο 0,50 ή με τα νιτρικά στο 0

λογικά θα επηρέαζαν το ph ή kh ή gh...

απο οσα έχω καταλάβει το πρόβλημα δεν είναι τόσο η αμμωνία που ανεβαίνει οσο του οτι δεν υπάρχει κάποιος να την φάει και να την κάνει νιτρικά

που με τοσα βακτήρια και το μπόλιασμα θα έπρεπε να υπάρχει και οχι μονο να υπάρχει αλλα να κάνω και εξαγωγή βακτηρίων worldwide

απο την άλλη δεν είμαι έμπειρος για να εκτιμήσω την κατάσταση και να κάνω διάγνωση , ποσο μάλλον να κάνω θεραπεία..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού να ριξεις την αμμωνία! Μην ταισεις κάνα 2 μέρες!

Αν έχεις βακτήρια βάζεις κανονικά!

Και δες μήπως μπορείς να βρεις κάποιον να σου κάνει μετρήσεις νερού με δικά του τεστ!

Link to comment
Share on other sites

μηπως χρειαζεται και αλλο μπολιασμα?

θα ξανα κάνω

Κάνε μια αλλαγή νερού να ριξεις την αμμωνία! Μην ταισεις κάνα 2 μέρες!

Αν έχεις βακτήρια βάζεις κανονικά!

Και δες μήπως μπορείς να βρεις κάποιον να σου κάνει μετρήσεις νερού με δικά του τεστ!

μόλις τελείωσα την αλλαγή

τις τελευταίες 4 μέρες τρώνε μόνο τις ταμπλέτες της sera για την δυσεντερία

δεν θα ταΐσω αύριο

φαντάζομαι για να λες να δοκιμάσω το νερό με άλλο τεστ σου φαίνεται και εσένα περίεργο πως δεν μετράω νιτρικά και οχι πως μετράω αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...