Jump to content

Και Μετα Απο Αλλαγή Διακόσμησης ..αμμωνία!


Recommended Posts

ριξε λιγο αν θελεις αφου ειναι νηστικα απο κυριακη!

κανονικη δοση φαγητου ειναι 2-3 λεπτα οτι φανε !

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παθουν κατι τα μικρα! Αλλα κι αν παθουν που το απευχομαι, δεν γινεται να κανεις κατι! Θα χασεις ολο το συστημα!

Ισως το μπολι δεν εχει πιασει ακομη!

Link to comment
Share on other sites

απο αλλαγές?

σκούπισμα βυθού?

να κάνω τίποτα ή θα τα κάνω χειρότερα?

να ξανα μπολιάσω?

σημειώνω δεν έχω ακουμπήσει το νερό απο την προηγούμενη Κυριακή που τα έκανα μαντάρα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και αυριο οτι εχεις τις ιδιες μετρησεις κανε μια αλλαγη νερου και αν μπορεις α ξαναμπολιασεις.

Link to comment
Share on other sites

μην το πειραζεις το συστημα!

αν μπορεις να ξαναμπολιασεις κακο δεν του κανεις!

πιστεύω αυτο είναι το μόνο ευκολο

θα επικοινωνήσω με του δότες και λογικά θα ξαναμπολιάσω

Αν δεις και αυριο οτι εχεις τις ιδιες μετρησεις κανε μια αλλαγη νερου και αν μπορεις α ξαναμπολιασεις.

με βάση την πορεία του συστήματος τις τελευταίες μέρες δεν νομίζω να αλλάξει κατι τραγικά οποτε - αν και δεν θέλω - θα δω τα ίδια

το μπόλι μάλλον θα μπει , δοτών επιτρέποντος

λέγοντας αλλαγή εννοείς ΑΛΛΑΓΗ ή αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

μην το πειραζεις το συστημα!

αν μπορεις να ξαναμπολιασεις κακο δεν του κανεις!

σε μια αλλαγή νερού για την ανακούφιση του συστήματος απο την αμμωνία δεν συμφωνείς?

βέβαια απο την άλλη να θέλεις βιολογία που η τροφή της είναι η αμμωνία και να προσπαθείς να εξαλείψεις την τροφή είναι αντίφαση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, prime ριχνεις; Τα υγρα τεστ που εχεις μετρανε και αμμωνιο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

καθε δυο μέρες

έριξα χθες το βράδυ τελευταία φορά

αμμωνιο??

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνιο λιγο δυσκολο γιατι εχεις ψηλο Ph! Αμμωνιο ειναι ας πουμε η ακακη αμμωνια! Αστο αυτο!

Υπαρχει περιπτωση τωρα η αμμωνια που εχεις να δεσμευεται απ το prime! Εγω λεω αστο και αυριο και αν δεις παλι αμμωνια κανε αλλαγη γυρω στο 50% και προσθεσε βακτηρια!

Link to comment
Share on other sites

btw γίνεται πανικός κάτω απο βρώμα υποθέτω λόγο του μπολιάσματος.

να σκουπίσω με την ηλεκτρική ανακύκλωσης νερού , με το λάστιχο αλλαγής ή καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτη η ηλεκτρικη ανακυκλωση; Εχεις λινκ;

Αυτο η μπιχλα ισως ειναι και βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να καθαρισεις θα το κανεις με αυτο! Αλλα σου ειπα, ισως ειναι και βιολογια!

Κανει δουλεια αυτο;

Link to comment
Share on other sites

οτι καθαρίζει τον βυθό και τις μπαταρίες ... ναι και θα πάθεις πλάκα με το τι βγάζει

αλλα ρουφάει το νερό και το ξανα ρίχνει μέσα αφου το περάσει απο μια σήτα

παρα πολλά μένουν στην σητα , κάποια διαλύονται και ξανα πέφτουν μέσα

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

σε μια αλλαγή νερού για την ανακούφιση του συστήματος απο την αμμωνία δεν συμφωνείς?

βέβαια απο την άλλη να θέλεις βιολογία που η τροφή της είναι η αμμωνία και να προσπαθείς να εξαλείψεις την τροφή είναι αντίφαση.

ετσι ακριβως οπως σκεφτεσαι!

δλδ το σωστο ειναι να μην κανουμε αλλαγες για να μην ενοχλουμε την διαδικασια στρωσηματος!

βεβαια τιποτα δεν ειναι παγιο , και θελω να πως στην περιπτωση σου , οσο μετρας λιγη αμμωνια που δεν ειναι τοσο επιβλαβες για τα ψαρια μην κανεις αλλαγες , ταιζε λιγο, ενισχυσε με βακτηρια, και κανε μετρησεις καθημερινα διοτι ειναι πολυ ευαισθητο το συστημα σου και μπορει να αλλαξουν γρηγορα οι παραμετροι!

αν μετρησεις αρκετη αμμωνια οπως ειπες και εσυ πρεπει να κανεις μερικη αλλαγη νερου για να μικρηνεις τα επιπεδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως οπως σκεφτεσαι!

δλδ το σωστο ειναι να μην κανουμε αλλαγες για να μην ενοχλουμε την διαδικασια στρωσηματος!

βεβαια τιποτα δεν ειναι παγιο , και θελω να πως στην περιπτωση σου , οσο μετρας λιγη αμμωνια που δεν ειναι τοσο επιβλαβες για τα ψαρια μην κανεις αλλαγες , ταιζε λιγο, ενισχυσε με βακτηρια, και κανε μετρησεις καθημερινα διοτι ειναι πολυ ευαισθητο το συστημα σου και μπορει να αλλαξουν γρηγορα οι παραμετροι!

αν μετρησεις αρκετη αμμωνια οπως ειπες και εσυ πρεπει να κανεις μερικη αλλαγη νερου για να μικρηνεις τα επιπεδα!

μεχρι χθες η api έλεγε 0,50 δαγκωτό απο 0,25 πριν 2 εβδομάδες

ενω η sera 1 απο 0,50 πριν δυο εβδομάδες

μεχρι που να το αφήσω μονο του το σύστημα να την παλέψει?

(φαντάζομαι το prime καθε δυο μέρες εννοείτε)

Link to comment
Share on other sites

έχω καλά νέα - πιστεύω -

και άσχημα - δεν θέλω να πιστεύω

τα καλά νέα..

έκανα τεστ αμμωνίας και εχω την εντύπωση πως απο >0,50 είναι στο 0,50 και αν το δω λίγο ρομαντικά θα μπορούσα να πω <0,50

δεν κρατήθηκα και τα τάισα - λίγο - απο την χαρά μου άλλα...

τα άσχημα νεα είναι για τα demasoni...

πάντα ήταν κρυμμένα στις πέτρες αλλα μόλις καταλάβαιναν αναστάτωση και ειδικά στο φαι ήταν και τα 13 στην επιφάνεια...

τωρα μόνο 3!!!!

κόλλησα τα μούτρα μου στη γυάλα για καμια ώρα (πως πέρασε ετσι) αλλα τίποτα, δεν κουνιόταν τίποτα στις πέτρες...

απο την άλλη δεν επιπλέει τίποτα ουτε εχω δει κανένα πτώμα.

λέτε να...

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και βρες τα οπως και να χει! Αν ... πρεπει να τα βγαλεις γιατι εκει να δεις αμμωνια!

Βρε συ μηπως καποιο ειχε χαιρετησει και δεν το ειχες παρει χαμπαρι γιαυτο ειχες αμμωνια συνεχεια;

Αν δεις οτι τα πραγματα δεν πεφτεουν απο μερια αμμωνιας, εγω θα δοκιμαζα και το toxivec της sera!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μηπως την εχουνε αραξει μεσα στις πετρες!

χθες δλδ ειδες 13 και σημερα 3?

και δεν βρηκες τιποτα ιχνη απο τα υπολοιπα?

τα demasoni ειναι αρκετα επιθετικα μεταξυ τους, ισως απο τα πιο επιθετικα, τουλαχιστον οταν τα ειχα εγω γινοταν χαμος-πολεμος!

Link to comment
Share on other sites

για να τα βρω είναι αδύνατο

πανε και μπαίνουν μέσα στις τρύπες απο τις πέτρες

δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρω

εδω φοβάμαι να κουνήσω πετρα αν δεν τα μετρήσω ολα εξω

δεν ξεπερνούν τον 1 ποντο καποια

Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν ψωφισει και δεν τα βρεις να τα βγαλεις εξω θα εχεις προβλημα αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μηπως την εχουνε αραξει μεσα στις πετρες!

χθες δλδ ειδες 13 και σημερα 3?

και δεν βρηκες τιποτα ιχνη απο τα υπολοιπα?

τα demasoni ειναι αρκετα επιθετικα μεταξυ τους, ισως απο τα πιο επιθετικα, τουλαχιστον οταν τα ειχα εγω γινοταν χαμος-πολεμος!

είχα 13 μεχρι και την προηγούμενη Τετάρτη που ειχα ταΐσει πάλι και βγήκαν...βέβαια δεν τα μέτρησα ολα

ποτε τα έβγαζα 12 ποτε 11 αλλα δεν ασχολήθηκα παραπάνω ...ειχε γινει μύλος η γυαλα απο την πείνα που ειχαν.

μετα εξαφανιζονται μεσα στις πετρες ως συνήθως...

επειδή δεν ταιζα δεν εδωσα ξανα βασει που δεν ηταν ολα εξω μιας και ηταν φυσιολογική συμπεριφορά τους..

σημερα περίμενα να τα δω εξω αλλα.....

Αν εχουν ψωφισει και δεν τα βρεις να τα βγαλεις εξω θα εχεις προβλημα αμμωνιας.

πρέπει να σιγουρευτώ γιατι αν δεν .. και εγω κουναω πετρες τοτε θα... οπωσδήποτε!

Εννοεις πως το μεγεθος τους ειναι 1 ποντο?

τα πολύ μικρά ναι τα μεγαλύτερα 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...