Jump to content

Malawi Και Ότι Κάτσει


giannisss

Recommended Posts

λοιπον για περιγραφη τελος παντων ειναι σχιστολιθος ο οποιος κανει κατι σαν μαντρα στο πισω μερος του ενυδρειου ... αν πατησετε ''brichardi aquascape'' θα σας το βγαλει πρωτη σειρα τεταρτη φωτογραφια :) :)

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=brichardi+aquascape&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=GzYSU8bMG6Wa1AWN8IEo&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1360&bih=667

πρωτη σειρα τεταρτη φωτογραφια ... ελπιζω να ειναι οντως αυτη και να μην ανοιγει σε εσας αλλος συνδεσμος ... τι να πω ... μια ερωτηση και εγω δεν ξερω ποσα λαθη εκανα !! χαχαχα ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μελέτη φίλε μου για να πετύχει κάτι τέτοιο. Οι συγκεκριμένες πέτρες από μόνες τους δεν προσφέρουν σπηλιές και περάσματα, αλλά φαντάζομαι οτι με ένα μελετημένο στήσιμο μπορεί να πετύχει.

Γενικότερα εγώ θα ενημερώσω οτι όσα ενυδρεία βλέπουμε στο ίντερνετ δεν είναι απαραίτητα λειτουργικά.

Τι εννοώ:

Οτι πολλά από τα ενυδρεία είναι φτιαγμένα για διαγωνισμούς(και μη) που κοιτάνε μόνο το αισθητικό κομμάτι και δεν σημαίνει οτι τρέχουν αρμονικά. Επίσης πολλά από αυτά δεν έχουν βιοτοπική προσέγγιση, οπότε ούτε τις συνθέσεις των ψαριών μπορούμε να παίρνουμε, αν δεν τις μελετήσουμε πρώτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση και αν θυμαμαι καλα οτι ο σχιστολυθος δεν ειναι ασβετολυθικο πετρωμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αλλα απο οτι ξερω εχει σχιστολιθους στην ταγκανικα .... η τουλαχιστον να μοιαζουν ....

τωρα αν μιλαμε για ασβεστολιθικο πέτρωμα προκειμένου να εχει υψηλή σκληρότητα θα εχω αραγωνιτη και το πολυ πολυ θα συμπληρωνω και καμια σκονη να αυξησω kh ph !!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν πάρω ένα ζευγάρι pulcher Και τα βάλλω μαζί με 5 κοχυλοψαρα σε 54 λίτρα για 4-5 μέρες μέχρι να φτιάξω το ενυδρείο! ?? Απλά για να μην χάσω το ζευγάρι που έχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

οσσο λιγοτερο τοοοοσο καλυτερα! λογικα επειδη το ζευγαρι ειναι πιο επιθετικο θα πρεπει να μπει μετα απο τα κοχυλοψαρα αρα μεχρι να προσαρμοστει θα ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ!! Θα δω... Θα προσπαθήσω να κάνω γρήγορα και με το ενυδρείο.... Λογικά αύριο θα αρχίσω το πλύσιμο Απο. Τα αλατια και θα το καθαρίσω πλήρως ώστε αύριο να βάλλω αραγωνιτη πλυμμενο και βράχια....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα τι κάνουμε για το στρώσιμο ?? Έχω ένα πρόγραμμα αλλά θέλω να μου πείτε αν θα κάνω κάτι λάθος

1) το ενυδρείο τρέχει ήδη με νερό

2) θα κάνω το απόγευμα μια αλλαγή για να καθαρίσει το νερό μιας και έχει λερώθει Απο τον αραγωνιτη που από ότι φαίνεται δεν έπλυνα πολύ καλα

3) βάζω το φίλτρο για 1-2 μέρες με άνθρακα μόνο!!

4) κάνω μέτρηση, και Ρίχνω βακτήρια sera την δοσολογία που μου λέει παράλληλα βάζω φίλτρο με σφουγγάρι siporax και υαλοβαμβακα , σε αυτό το στάδιο μαζί με τα βακτήρια να ρίξω και τροφή ?

5) κάνω μέτρηση την επόμενη μέρα

ξανά Ρίχνω βακτήρια, και ξανά τροφή ??

6 συνεχίζω μέχρι να δω τις επιθυμητές τιμές και βάζω ψάρια ??

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βάλτο να δουλεύει με ολα τα πραγματα μέσα (σφουγγάρια, βιολογικο υλικό κτλκτλ)+ άνθρακα!

Μετά από 4-5 μέρες βγάλε τον άνθρακα!

Και ξεκινάς να ρίχνεις βακτήρια και τροφή!

Την τροφή καλό είναι να την βάζεις στην αποχή , ώστε να την αλλάζεις και να μην μένει και σαπιζει!

Μετρήσεις τώρα κάνε και μέρα παρά μέρα!

Υγ πρέπει να δεις 0 αμμωνία και νιτρώδη , και να έχεις νιτρικά! Μια καλή αλλαγή νερού Τοτε άνω 50% και μπλουμ!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε μου! Απλά επειδή δεν έχω ιδέα Απο γλυκό ρωτάω μην κάνω λάθος ξεκίνημα! ...

άντε να δούμε πως θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλησπέρα τωρα ειδα το θέμα σου,μου είχε ξεφύγει χαίρομαι που συνεχίζεις το χόμπι στο γλυκό καλη επιτυχία σε οτι κανεις.....

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο φίλε μου σε ευχαριστώ... Εεε είπα να μην ξεκοψω τελείως!

Αν και αργά η γρήγορα θα ξανα ενεργοποιηθω ξανά προς θάλασσα...;-) !!

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο φίλε μου σε ευχαριστώ... Εεε είπα να μην ξεκοψω τελείως!

Αν και αργά η γρήγορα θα ξανα ενεργοποιηθω ξανά προς θάλασσα...;-) !!

σε περιμένω......για την ώρα απόλαυσε το υπέροχο γλυκό!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο βράχου μπράβο να το χαίρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...