Jump to content

Απο Το Boyu 398 Σε 80 Λίτρα - Περιπέτεια


teoxan

Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Χάθηκα λίγο λόγω σοβαρού οικογενειακού θέματος..

Τέλος παντων, το βράδι της τελευταίας δημοσίευσης που ειχα κάνει εδώ με φωτο (πριν 10 μερες περίπου) ράγισε το μικρο Boyu ξαφνικά και βρέθηκα να μαζεύω νερά, κοράλια και ψάρια στις 2 το βράδι.

Πάλι καλά που είχα αγοράσει ένα μεταχειρισμένο 80 λίτρα που ήθελα να το ετοιμάσω για μελλοντική αναβάθμιση.

Δεν είχα όμως ουτε φωτισμό, ουτε sump που ήθελα να φτιάξω, ουτε φίλτρα...τίποτα. Δεν το είχα καν καθαρίσει....

Κατόρθωσα να σωσω περίπου 15 λίτρα νερό και όλο τον αραγωνίτη που είχα και τα έβαλα όλα μεσα σε λεκάνη, βράχο, αραγωνίτη, ζωντανά.....

Έφτιαξα άλλα 65 λίτρα νερό, καθάρισα το ενυδρείο, και το επόμενο πρωί αγόρασα έξτρα αραγωνίτη και έξτρα βράχο, περίμενα μεχρι να καθαρίσει μια μερα ακόμα ο νεος αραγωνίτης, έβαλα τα 15 λιτρα νερό, τον παλιό βράχο, τον παλιό αραγωνίτη, ψάρια και κοράλλια, έκανα την προσευχή μου και περίμενα...

Στη μετάβαση "εχασα" τρια σαλιγκάρια και όλες τις sexy shrimps που είχα. Αλλά έσωσα όλα τα κοράλλια, τα ψάρια, τη γαρίδα-καθαριστή και τον υπέροχο

mithrax μου.

Το ενυδρείο τρέχει τώρα εδώ και μια εβδομάδα, τα κοράλλια και τα άλλα ζωντανά είναι μια χαρά. Βοήθησε και το παλιο νερό, ο παλιος αραγωνίτης και ο βράχος που δούλεψαν σαν "μπόλι".

Και μερικά στοιχεία για το ενυδρείο.

Το ενυδρείο είναι 60 χ 35 χ 40, εχει γυρω στα 7 κιλά βράχο και 15 κιλά αραγωνίτη, στέκεται πάνω σε ένα επιπλάκι που έχει χωρο από κάτω για sump.

Αλλα σκέφτομαι να κάνω ένα sump πλάτης, γιατι δεν υπάρχουν τρύπες στο ενυδρείο ούτε θελω πλεον να κάνω τρύπες σε ενυδρείο που δουλεύει ήδη.

Εχω δυο κυκλοφορητές, έναν 1000αρι και έναν 2000, τοποθετημένους στην πλάτη, να χτυπάνε μπροστά και λίγο πλάγια στο τζάμι και ένα κρεμαστό φίλτρο με

ενεργό άνθρακα και αντιφως.

Από skimmer δεν υπάρχει ακόμα, εχω ήδη παραγγείλει το reef octopus ns-80 και περιμένω.

Επίσης, το ενυδρείο έχει ένα ξύλινο καπάκι, καλοφτιαγμένο, και στα πλάγια του καπακιού υπάρχουν 4 έτοιμες τρύπες για ανεμιστηράκια από PC.

Από φωτιστικό.. Πήγα στον Καύκα, το μεγάλο μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και πήρα ledoταινίες.

Εχω μέσα μια λευκό ψυχρό 14.4W ( ανα μετρο ), συνολικού μηκους 2 μέτρων ( 4 50μετρα κομμάτια ) και μια RGB 4.8W 1 μέτρο ( 2 50μετρα κομμάτια) με τον controller της.

Ολες είναι κολλημένες πάνω στο καπάκι με έξτρα αφρώδη heavy duty ταινια διπλής όψης και σιλικόνη σε όλες τις ενώσεις.

Ολες τις κολλήσεις των κομματιών και τα ηλεκτρολογικά τα έκανα μόνος μου ( ασχολούμαι και λίγο με ηλεκτρονικά σαν hobby). Μου πήρε 6 ώρες...

Η απόσταση από το νερό στο καπάκι είναι περίπου 10-11 πόντους, η φωτοπερίοδος την εχω στις 8 ωρες, το βράδι μενει μονο το μπλε από την RGB που

το χαμηλώνω σταδιακά.

Τα κοράλλια και τα άλλα ζωντανά πηγαίνουν πολύ καλά, το φως είναι πολύ καλό ( ιδιαίτερα το RGB), περιμένω το skimmer και σκέφτομαι μια ηλεκτρονική

κατασκευή για αυτοματο dimmer και προσομοίωση αναταλή-δύση.

Από μετρήσεις είμαι καλά, τα νιτρικά μονο ηταν πολύ ψηλα τις πρωτες μερες, τωρα εχουν πέσει παρα πολύ.

Η chaeto από το refugium είναι βουτηγμένη στο ενυδρείο μεσα σε μια γεννήστρα..προσωρινά..

Α..και κατι άλλο..Ετσι όπως είναι το ενυδρείο τοποθετημένο, το απόγευμα κατά τη δύση περνάει ο ήλιος για 10-15 λεπτά..Ξερω ότι κατι πρέπει να κάνω γι αυτό,

αλλά πρέπει να δείτε πως αντιδρούν τα κοράλλια στο φυσικό φως....Είναι απίστευτο...

Θεματάκια:

Εξτρα βράχος: να πάρω 2-3 κιλά ακομα;

Αναπλήρωση....Με την πρωτη ευκαιρία που θα υπάρχει...χρήμα...

ΑΟ: Το ίδιο...προς το παρόν αναπλήρωση και αλλαγή εχω κάνει με απιονισμένο.

Πως θα φτιάξω sump-refugium πλάτης..Να πάρω πλεξιγκλάς και να κάνω κάτι κρεμαστό; να κολλήσω τζάμια στην πλάτη;; Θα αντέξει το βάρος;

Πάνω στην caulastrea στο σκληρό κομμάτι υπάρχει μια πολύ μικρή αιπτάσια...Τι κάνω για να τη βγάλω;; Είναι πολύ μικρή..

Προχτές πήρα δυο φραγκάκια, είναι μια sinularia και μια trachyphilia. Η trachyphilia είναι σαν μαραμένη μπάμια αλλά σήμερα είδα ότι έβαλε λιγο χρώμα πάνω της και ανοιξε τους πολύποδες. Την εχω στον αραγωνίτη.

Η sinularia, την είχα ότι δεν θα τη βγάλει αλλά σήμερα είδα στις άκρες σαν να ζωντανεύει και να βγάζει λιγο ροζ χρωματακι...

Αυτά προς το παρόν παιδιά, όποιος θέλει με ιδέες και συμβουλές να βοηθήσει θα το εκτιμήσω πολύ, για να το στρώσω το ενυδρείο και να μπορέσω λιγο να το χαρώ, γιατι έτσι όπως εγινε η μεταβαση πιο πολύ με παίδεψε και με κούρασε παρα με ευχαρίστησε..

φωτο σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που μπηκες σε περιπετειες, αλλα φενεσαι δυνατος τυπος καιδεν το βαζεις κατω ευκολα, μπραβο σου....

Εγω περιμενω φωτο :Ρ

Για σαμπ μπορεις να βαλεις με κουτι υπερχειλησεις εαν δεν θελεις να τρυπησεις, εχουν συν και πλην ομως, ψαξτω εαν σε ενδιαφερει....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε τώρα να ηρεμησει λίγο το ενυδρείο λόγω της μεταφοράς. Αργά βήματα. Προσπάθησε να κράτας σταθερές παραμέτρους με οτι συνεπάγεται αυτό σε εξοπλισμό και προσπαθεια. Για τον φωτισμό σου έχω αμφιβολίες κατα ποσο επαρκεί.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη το ξερω για τα φωτα, αλλα αλλιως τα υπολογιζα να ξεκινήσω το 80αρι και αλλιως μου βγήκε οπως κατάλαβες.

Στην αρχή πήγαινα για ενα DIY φωτιστικό με τα Cree, αλλά το ποσό τελικά ξεφευγει οικονομικά για μενα, τουλάχιστον τωρα.

Προς το παρόν δεν βλέπω κατι διαφορετικό με τις ταινίες, τα κοράλλια ανοίγουν ολα και δεν υπάρχει κάποια αλλαγή πάνω τους που να με ανησυχεί.

Συντομα θα προσθέσω άλλο 1 μετρο ledoταινια και θα δω πως θα πάει.

Γενικά όμως, το φοβάμαι αυτο το ενυδρείο, δεν ξεκίνησε οπως έπρεπε και οπως θα ήθελα. Οπως είπες, θελει πολυ προσπάθεια τωρα.

Αυτο που θεωρω προτεραιότητα τωρα ειναι το refugium, γιατι πραγματικά πιστεύω οτι ενας λόγος που πήγαινε τοσο καλά το μικρο Boyu ειναι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Το refugium ηταν ένα μικρο 12λιτρο ενυδρείο, υπερυψωμενο πισω από το Boyu. Μια μικρη αντλία 200λιτρη έστελνε νερο από το Boyu και αυτό επέστρεφε πισω με ένα σωλήνα, από τη

βαρύτητα.

Μεσα ειχα chaeto και δυο-τρια μικρα κομματια βράχου. Φωτισμός, ειχα βάλει το παλιο φωτιστικο του Boyu, 11Watt με δυο μικρές λάμπες μια μπλε και μια άσπρη.

Αλλα μπορεις να βάλεις και μια απλή λάμπα οικονομίας.

Το φως το ειχα αναμμενο συνέχεια.

Ειχα φτιάξει και μια diy υπερχείληση γιατι την ειχα πατήσει μια φορά και μάζευα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δουλευει η υπερχειλιση σου ικανοποιητικα γιατι να μην φτιαξεις ενα refugium στο υψος του ενυδρειου σου απο γυαλι να παταει στο επιπλο? Δεν εχεις λογο να πας σε κρεμμαστο ουτε να μπλεξεις με pvc εκτος αν εχεις θεμα απο αποψη χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι διαστάσεις του επίπλου είναι ακριβώς όσες και του ενυδρείου.

Δεν περισευει χωρος αριστερά-δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες μονο για χαετο και λιγο βραχο δες το κρεμαστό φίλτρο της sun-sun, εχει αρκετο χωρο. Στο δικο μου ενυδρείο που το δοκίμασα η χαετο αναπτύσσεται μια χαρά, την βρίσκω καλη λυση για τα χρήματα της. Γυρω στα 10 ευρω εχει το φιλτρακι.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αυτό το φίλτρο, εχει μεσα τον άνθρακα και το αντιφως.

Αλλα έτσι κι αλλιώς, η chaeto είναι πολύ μεγάλη. Την εχω μεσα σε μια μεγάλη γεννήστρα στριμωγμένη.

Ευχαριστω για την ιδεα παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

και μερικές φωτο από το 80αρι.

Περιμένω το skimmer και ετοιμάζω ένα sump-refugium πλάτης για να φύγει η chaeto από το ενυδρείο.

Παλεύω να σωσω την trachyphilia.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα και το gobby...αραγωνίτης "ζάχαρη"... :D..αλλα είναι και τσαπατσούλης ο άτιμος.

Link to comment
Share on other sites

θοδωρα τι παιζει με τη τραχυφυλια?αλγη ειναι αυτο επανω της?καλη αρχη και απο εμενα και κουραγιο.ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ετσι ηταν και χειροτερα.την εβαλα σε δυνατο φως με καλη ροη .ανεβασα ασβεστιο 470 και μαγνησιο 1600 περιπου.προσθηκη ιχνοστοιχιων και iodide seackem 0.2 μλ μερα παρα μερα.ταργκετ ταισμα με φρεσκο ψαρι-καλαμαρι η κατεψυγμενη μυσισ και γκριλ.δε ξερω τι τη βοηθησε απο ολα αυτα αλλα αυτη τη στιγμη εχω ενα κοραλι που πραγματικα χαιρομαι να το βλεπω.σε γενικες γραμμες ειναι παραξενο κοραλι και καλο θα ειναι να μη το μετακινεις συνεχεια.ελπιζω να σε βοηθησα με την εμπειρια μου.εδω ειναι και τα τσακαλια να δωσουν ισως καλυτερς συμβουλες απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

θοδωρα τι παιζει με τη τραχυφυλια?αλγη ειναι αυτο επανω της?καλη αρχη και απο εμενα και κουραγιο.ολα θα πανε καλα!

ναι άλγη είναι, που να την έβλεπες όταν την πήρα...χειρότερα ήταν αλλα την ανέλαβε ο mithrax και κάπως συνήλθε.

Την ταϊζω το βραδι στοχευμένα με Mysis. να σου πω όμως, το βράδι δείχνει καλύτερα...

Θα δοκιμάσω και άλλη θέση και βλέπουμε μηπως παρω και κάποιο ιχνοστοιχείο.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως τη μερα ειναι τουμπανο και τρωει και τη νυχτα μαζευει λιγο.επειδη δεν εχεις καργαρει σε κοραλια αστα για ποιο μετα τα ιχνοστοιχια αν εχεις καλο αλατι οπως προ ρεεφ. ροη εχει εκει που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχει αρκετή ροή αλλα θα δοκιμάσω και από την άλλη πλευρά.

Τα άλλα κοράλια όμως πανε καλα, αυτή που μου αρέσει τοσο εχει στραβώσει...

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά,

ένα μικρό Update στο 80λιτρο.

Αντικαταστάθηκε ο φωτισμός με ένα φωτιστικό Fluval 2x24 T5, έβαλα μια ΑΤΙ Coral Plus και μια AquaGlo.

Αυριο παραλαμβάνω το skimmer και προχωράω.

Δεν κρατήθηκα όμως και εβαλα δυο μικρα φραγκάκια seriatopora, να δουμε πως θα πάνε.

Η trachyphilia πάει καπως καλύτερα.

Εκκρεμεί το sump-refugium γιατι η chaeto είναι ακομα μεσα στο ενυδρείο. ( μηπως να την αφήσω εκεί τελικά;;)

Παρατηρήσεις-ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Την trachyphilia καθάρισε την λίγο λίγο από την άλγη και θα ισιώσει....όσο για τις σεριατοπόρες,στις φωτογραφίες δεν φαίνονται και πολύ καλά.....τα ασπρίσματα τα είχαν;Δεν τις βλέπω ανοιχτές.....

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, για τα ασπρίσματα δεν θυμάμαι.

Είναι 3-4 μερες που τις έχω. Πως θα έπρεπε να δείχνουν και τι να κάνω;

Με την trachyphilia καθαρίζω σιγα-σιγα γιατι δεν θελω να την ενοχλώ πολύ. Πάντως, απ'οτι ηταν την πρώτη μερα, καμια σχέση τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ωωχχχ...τωρα που τις κοιτάζω, το ένα φραγκάκι είναι φουντωτο, όχι όπως στη φωτογραφία βεβαια, αλλα φαίνονται οι πολύποδες και κυματιζουν... Το άλλο ..δεν το βλέπω έτσι..

Τι κάνουμε τωρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για σας παιδιά,

εβαλα ένα βιντεο με το ενυδρείο όπως είναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για σας παιδιά,

ενα μικρο update με τις προσθήκες που έκανα τωρα τελευταία, ενα bubble, ενα σαρκόφυτο, μια ρικορντέα, ενα μανιταράκι και μια platygyra την Παρασκευή.

Υπάρχουν και κάποια σκληρά, αλλα λογω μιας μεγάλης βλακείας που έκανα κόντεψα να τα χάσω και τώρα προσπαθώ να τα κάνω να συνέλθουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...