Jump to content

Απο Το Boyu 398 Σε 80 Λίτρα - Περιπέτεια


teoxan

Recommended Posts

αστα Ευγένιε, εκανα ενα συνδυασμό λαθών.

Το περασμένο Σάββατο αφου έκανα γενική καθαριότητα ( τζάμια, σιφωνάρισμα, skimmer, κυκλοφορητές), κόλλησα δυο φραγκάκια σκληρά που πηρα,

έκανα και μια αλλαγή νερού 20% αλλα επειδή ( πολύ κακως ) βιαζόμουν δεν μέτρησα αλατότητα στο νερό της αλλαγής.

Και την Κυριακή το απόγευμα, βλέπω τις τρεις ξένιες μισοπεθαμένες, δυο φραγκάκια σεριατοπόρες σχεδόν άσπρες, ενα φραγκάκι ακροπόρα κάτασπρο

και το plate μου σχεδόν άσπρο επίσης.

Γενικά όλα τα κοράλλια ειχαν πάθει σοκ.

Μην τα πολυλογώ το νερό στο ενυδρείο ηταν σε αλατότητα 1030 ενα 24ωρο...και συν αυτό, ανακάλυψα κομματάκια κολλας στον αραγωνίτη..

Απίστευτη βλακεία, αποτέλεσμα εχασα μια ξενια, την ακροπόρα και μαλλον τη μια σεριατοπόρα όπως το βλέπω.

Τα υπόλοιπα μαλακά κοράλλια επανήλθαν, το plate σιγα-σιγα επανέρχεται και η μια σεριατοπόρα επίσης.

Φαντάζεσαι ποσο στενοχωρήθηκα για τα ζωντανά..που χάθηκαν από δικό μου λάθος.

Το περίεργο ομως είναι ότι ψαρια και ασπόνδυλα ηταν μια χαρά, όπως και μια μικρή bubble ανεμώνη που εχω δεν κατάλαβε τίποτα..

Τέλος πάντων, τα λάθη πληρώνονται και φυσικά έγινε και μάθημα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρο update με το ενυδρείο, σ' αυτή τη μορφή κλείνει 4 μηνες, εχει περάσει και περνάει ακομα διάφορες φάσεις, αυτές τις μερες εχω λιγο κυάνο στον αραγωνίτη και στα τζάμια μια καφεκόκκινη πούδρα.

Τα "σκληρά" που εχω μεσα χρειάζονται περισσότερο φως, καταλήγω μάλλον σε μια προσθετη LED Par στα 36W σε συνδυασμό με τις δυο Τ5 που εχω.

Αυτό που με εχει εντυπωσιάσει είναι το bubble κοράλλι, η ανεμώνη που "παει σφαίρα" και εχει και παρέα.. και η ταλαιπωρη trachyphillia μου που τώρα εχει αρχίσει να δείχνει σαν κοράλλι...

Οι παράμετροι μου είναι σε γενικές γραμμες σταθερές, αλλα εχω στοκάρει αρκετά και μάλλον πάω για μια δοσομετρική για το ΚH τουλάχιστον.

Γενικά τωρα βλέπω ανάπτυξη αρκετή μετά από πολυ ταλαιπωρία και κόπο, αφου από το σπασμένο 30λιτρο πηγα στο 80λιτρο σε μια νύχτα και όλα ηταν σαν να ξεκινούσαν από την αρχή.

Τελος πάντων, οποιαδήποτε παρατήρηση, συμβουλή, ευπρόσδεκτη! :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο! Ίσιωσαν τα ζωντανά και δείχνουν πολύ υγιεί! Μπράβο νέε μου! :)

Ευχαριστώ, να'σαι καλά και χρόνια πολλά! :)

Εχω τραβήξει απίστευτη ταλαιπωρία και κόπο για να είναι όπως είναι τωρα. Και εχω δρόμο ακόμα...

Το τι καρφώματα εχω φάει από τον αχινό, δεν περιγράφεται..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να'σαι καλά και χρόνια πολλά! :)

Εχω τραβήξει απίστευτη ταλαιπωρία και κόπο για να είναι όπως είναι τωρα. Και εχω δρόμο ακόμα...

Το τι καρφώματα εχω φάει από τον αχινό, δεν περιγράφεται..

Να'σαι καλά για τις ευχές φίλε μου. Ε, ωραίο ζωντανό ο αχινός αλλά αυτά τα τσιμπήματα είναι ένα θέμα.... Όπως και να'χει έχεις τρομερή εξέλιξη στο μικρό! Εύχομαι τα καλύτερα μόνο!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ομορφαινει σιγα σιγα .τωρα το μονο που θα σου πω ειναι για τον αχινο απο την ωρα που μπηκε μεσα δεν προκειτε να ξαναδεις κοραλινη και ντιτριτους στο βραχο σου ποτε,επισεις μεγαλωνει πολυ και εκτος οτι τρωει πολυ ενα κυβο κατεψυγμενη για παρτη του απο τον κυβο που δεν διαλυετε με απιστευτη μαεστρια τα αγκαθια του εχουν ενα ειδος δηλητηριου που εαν εχεις ευαισθησια και σε τσιμπηαει θα εχεις θεμα αλλα μπορει να επιτεθει σε κανενα κοραλι για να ηρεμησει την πεινα του με πρωτο υποψηφιο το braine,Να το χαιρεσε φιλε μου.ΑΑΑ προσεχε τα πλοκαμια τις pavonas το βραδυ μην ακουμπανε κανενα σλλο κοραλι γιατι θα το καψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές για τον αχινό niknik.

Τον αγαπάω τον άτιμο, τον γλύτωσα και μια φορά που ειχε μαδήσει τελείως, αλλα όχι και να μου φάει το brain.

Όταν μεγαλώσει κι άλλο θα τον χαρίσω.

Εχει μπει και η chaeto που ειχα σε ένα κρεμαστό φιλτράκι και από νιτρικά δεν ξεπερνάω τα 5.

Επόμενο βήμα είναι εξτρα φωτισμός και καλύτερη κυκλοφορία.

ααα.. ξεχασα και το scooter μου! Τρωει και mysis κατεψυγμένη :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα παει!!! Μπραβο...

Αχ αυτες οι δοσομετρικες, σπαζοκεφαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...