Jump to content

Στενγνωμα Ενυδρειου, Τελικα Υφισταται Χωρις Προβιοτικες Μεθοδους


gregkn73

Recommended Posts

Μην εχοντας ψαρακια 40 μερες τωρα, αλλα ταιζοντας σαν να υπηρχαν, εχω πανω απο μηνα που εχω μηδενισει σε νιτρικα (φοσφωρικα τατεστ δειχνουν 0 απο το στρωσιμο και μετα), αλγες εχει σχεδον καθαρισει το ενυδρειο-εχω μια τουφιτσα 1εκχ1εκ που παραδοξως επιμενει- ειπα να αραιωσω τις εβδομαδιεες μεγαλες αλλαγες απο θαλασσα που εκανα , με τον φοβο μην στεγνωσει....Ετσι εκανα αλλαγη μετα απο 16 μερες αλλα χωρις να ανεβασω νιτρικα ή φοσφωρικα ειδα καποια πραγματα που δεν μπυ αρεσανε...Το ατς και χαετο μεγαλωναν λογικα πιο γρηγορα, η τουφιτσα της τριχοειδους αλγης που εχω φουντωσε λογικα και αυτη, αλλα αυτο που δεν μου αρεσε ηταν μια αυξημενη ελαφρα θολουρα στο νερο παρολο που ειχα αλλαξει ανθρακα πριν 10 μερες...λογικα αυξημενα αργανικα αφου δεν εχω σκιμερ (42λιτρα ειναι το νανο μου)....παιζει να ηταν κατι αλλο αυτη η θολουρα?

Υπαρχει περιπτωση ενα ενυδρειο στο οποιο δεν εφαρμοζουμε προβιοτικες μεθοδοι, να στεγνωσει ενω ριχνουμε μονο ψαροτροφη?

Στην δικαι μου περιπτωση που δεν εχω σκιμερ αλλα κανω μεγαλες =35-50% αλλαγες απο θαλασσα νομιζω οτι δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος... Εαξαλου αραιονωντας τις αλλαγες δεν ειδα αυξηση θρεπτικων παρα μονο αυτην την αυξημενη θολουρα....

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που εχεις εσυ αυτη την στιγμη,ειναι το εντελως αντιθετο απο το στεγνωμα.Οταν ενα ενυδρειο στεγνωνει οι αλγες τινουν να εξαφανιστουν γιατι δεν εχουν τροφη για να συντηρηθουν.Εχεις ανεβασμενα θρεπτικα και καλο ειναι να βαλεις στα πλανα σου την αγορα ενως καλου σκιμερ.Αν θελεις μπορεις να δουλεψεις και με βακτηρια,αλλα μονο με συχνες αλλαγες νερου και αυτο γιατι τα βακτηρια που θα καταναλωσουν θρεπτικα αν δεν τα αποβαλεις απο το ενυδρειο με καποιο τροπο,θα δωσουν παλι θρεπτικα στο συστημα σου.Καλη συνεχεια... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που εχεις εσυ αυτη την στιγμη,ειναι το εντελως αντιθετο απο το στεγνωμα.Οταν ενα ενυδρειο στεγνωνει οι αλγες τινουν να εξαφανιστουν γιατι δεν εχουν τροφη για να συντηρηθουν.Εχεις ανεβασμενα θρεπτικα και καλο ειναι να βαλεις στα πλανα σου την αγορα ενως καλου σκιμερ.Αν θελεις μπορεις να δουλεψεις και με βακτηρια,αλλα μονο με συχνες αλλαγες νερου και αυτο γιατι τα βακτηρια που θα καταναλωσουν θρεπτικα αν δεν τα αποβαλεις απο το ενυδρειο με καποιο τροπο,θα δωσουν παλι θρεπτικα στο συστημα σου.Καλη συνεχεια... :thumbsu:

Μαλλον Σταθη δεν το εγραψα καλα, ηθελα να κανω γενικοτερη κουβεντα περι στεγνωματος και εφερα το μικρο μου νανο σαν παραδειγμα, απο το οποιο αποκομιζω και τις εμπειριες μου.

Πιστευεις οτι ενα ενυδρειο μπορει να στεγνωσει με overskimming πχ....αν ο κατοχος του ταιζει με λιγο βαρυ χερι?

Στο δικο μου γιατι λες οτι θελω σκιμερ? Με χαετο αλλα κυριως ατς και μεγαλες αλλαγες, δεν μπορεσα να ανεβασω νιτρικα αφηνοντας το χωρις αλλαγη για 15 μερες και ταιζοντας κανονικα, ενω δεν εχω ψαρια....Εγω νομιζα οτι θα στεγνωσει για αυτο το αφησα ζωρις αλλαγη, αλλα δεν μου αρεσε αυτη η θολουρα που ειδα, και θα ξανααρχισω τις εβδοαμδιαιες αλλαγες, χωρις να φοβαμαι μην στεγνωσει, γιατι πιστευω οσο και να δειχνουν τα τεστ 0 νιτρικα και φοσφωρικα, ολο και καποια θρεπτικα υπαρχουν στο νερο, που ειναι απαραταιτητα για τα κοραλια.

Ανοιξα αυτο τα θεμα γιατι διαβαζω σε πολλα θεματα, προσοχη μην το στεγνωσεις με oversκimming, προσοχη μην το στεγνωσεις με το ATS, κτλ και νομιζω οτι κατι τετοιο δυσκολα να συμβει (δεν αναφερομαι σε ενυδρεια που εφαρμοζουν προβιοτικες μεθοδους ), αν φυσικα ταιζουμε κανονικα ψαροτροφη, γιατι σε εμενα τα τεστ δειχνα μεν 0, αλλα ATS kai chaeto ,μεγαλωναν, που σημαινει οτι σιγουρα υπηρχαν θρεπτικα στη στηλη νερου...

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε ολα.Πολυ δυσκολα μπορει να στεγνωσει ενα ενυδρειο χωρις την εφαρμογη προβιοτικης μεθοδου.Οσων αφορα τωρα το σκιμερ και το ΑΤS προσωπικη μου γνωμη ειναι πως δεν κανουν ακριβως τα ιδια πραγματα και πιστευω πως πρεπει να δουλευονται συνδιαστικα και τα δυο.Η θολουρα που βλεπεις νομιζω πως ειναι δουλεια του σκιμερ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε ολα.Πολυ δυσκολα μπορει να στεγνωσει ενα ενυδρειο χωρις την εφαρμογη προβιοτικης μεθοδου.Οσων αφορα τωρα το σκιμερ και το ΑΤS προσωπικη μου γνωμη ειναι πως δεν κανουν ακριβως τα ιδια πραγματα και πιστευω πως πρεπει να δουλευονται συνδιαστικα και τα δυο.Η θολουρα που βλεπεις νομιζω πως ειναι δουλεια του σκιμερ

Στάθη αυτό που λες για το σκίμερ και το ats θα με βρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ σύμφωνω!ΔΕΝ κάνουν παιδιά την ίδια δουλειά....άλλο το ένα,άλλο το άλλο!

Εγώ τα δουλεύω όλα μαζί και όλα δουλεύουν μια χαρά!Κανένα μα κανένα δεν έχει σταματήσει ή "κόψει" από την απόδοσή του!

Link to comment
Share on other sites

Πως κανει κανεις overskimming??

Σορυ για την ερωτησει, αλλα ας το αναφερουμε για οποιον δεν ξερει στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε σε ολα.Πολυ δυσκολα μπορει να στεγνωσει ενα ενυδρειο χωρις την εφαρμογη προβιοτικης μεθοδου.Οσων αφορα τωρα το σκιμερ και το ΑΤS προσωπικη μου γνωμη ειναι πως δεν κανουν ακριβως τα ιδια πραγματα και πιστευω πως πρεπει να δουλευονται συνδιαστικα και τα δυο.Η θολουρα που βλεπεις νομιζω πως ειναι δουλεια του σκιμερ

Αυτο ηθελα να ακουσω απο καποιον πολυ πιο εμπειρο γιατι μεχρι τωρα διαβαζοντας πολλα μυνηματα και σε αυτο το φορουμ, καποιος (οπως εγω )θα κατεληγε οτι το στεγνωμα ειναι πολυ πιθανο με το που μηδενιζουν τα νιτρικα φοσφωρικα!

Στάθη αυτό που λες για το σκίμερ και το ats θα με βρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ σύμφωνω!ΔΕΝ κάνουν παιδιά την ίδια δουλειά....άλλο το ένα,άλλο το άλλο!

Εγώ τα δουλεύω όλα μαζί και όλα δουλεύουν μια χαρά!Κανένα μα κανένα δεν έχει σταματήσει ή "κόψει" από την απόδοσή του!

Για να μην παρεξηγηθω πουθενα δεν εγραψα οτι κανουν την ιδια δουλεια....ισα-ισα το αντιθετο, με το που αραιωσα τις αλλαγες η θολουρα οπως εγραψα μαλλον οφειλετε σε οργανικα που αν ειχα σκιμερ θα τα εβγαζε, απλα στα δικα μου λιτρα που ειναι λιγα (42), τα αφαιρω με τις συχνες και μεγαλες αλλαγες που κανω...

ΥΓ Ενας mod μπορει να βαλει ενα ερωτηματικο στο τελος του θεματος?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ και το ατσ δεν κανουν την ιδια δουλεια. Το ατσ βγαζει νιτρικα, φωσφορικα, αμμωνια το σκιμερ βγαζει συστατικα πριν γινουν νιτρικα, φωσφορικα, αμμωνια δηλαδη τροφη για καποιους οργανισμους οπως τα κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...