Jump to content

Μεταφορά Εγγείου Guppy...


Manos Mand

Recommended Posts

Καλησπέρα... Η Guppy μου γέννισαι για την ακρίβεια έκανε ένα μικρο όπου στο ενυδρείο που την εχω φοβάμαι πώς ήδη το έφαγαν! τα άλλα guppy οπότε την μετέφερα σε άλλο ενυδρείο που εχω όπου είναι μόνη της με πολλές κρυψώνες . Δεν εχω καθαρισμό για το ενυδρείο αυτό κατά τα άλλα οι συνθήκες είναι καλές.

Καλά έκανα?

Μετά από πόσο καιρό τα μεγάλα σταματούν να τρώνε τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις φιλτρο στο ενυδρειο που τη μετεφερες μαλλον δεν εκανες σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Kαλός σας βρήκα :D. Τώρα στο νέο ενυδρείο μου έκανε ένα μικρο! αν τα αφήσω εκεί για λίγες ώρες μέχρι να γεννήση.? καμία καλή ιδέα?

Μετά από πόσο καιρό θα σταματήσουν να τα τρώνε τα μεγάλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου :)

Tα μεγάλα πάντα την πέφτουν στο γόνο.

Αφησε την για σήμερα να δεις αν γεννήσει κι άλλα και την μεταφέρεις.

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως και εγώ είναι αν έχεις φίλτρο και θερμοστάτη στο μικρό ενυδρείο

και τι εννοείς λέγοντας "οι συνθήκες είναι καλές" ??

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει φίλτρο έχει θερμοστάτη. Έχει ήδη κάνει 4-5 μικρά και γώ σκέφτομαι να την μεταφέρω αύριο. Τα μικρά πότε να τα μεταφέρω όμως για να μην τα φάνε; Έχω και έναν μικρό γλύφτη βυθού λές να τον μεταφέρω μαζί με τα μικρά για να καλύψει την έλλειψη φίλτρου έστω και λίγο; είναι πολύ μικρός δεν νομίζω να τα φάει.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι απαραίτητο στο ενυδρείο και δεν μπορεί να το υποκαταστήσει κανένα ψάρι. Το ψάρι που λες "γλύφτη" δεν καθαρίζει το νερό, δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του φίλτρου. Λες ότι στο μικρό έχεις κρυψώνες, δεν μπορείς να τις βάλεις στο μεγάλο και να επιστρέψουν τα μικρά εκεί;

Link to comment
Share on other sites

οι κρυψώνες που έχω είναι πέτρες και θα αναστατώσω τα άλλα ψάρια αν τις μεταφέρω στο άλλο ενυδρείο. Σε πόσες μέρες μετά τη γέννα δεν τρώνε τα μεγάλα ψάρια τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Οι γόνοι είναι εκτεθημένοι και κινδυνεύουν όλο το 24ωρο από τα μεγάλα από την στιγμή που δεν υπάρχουν κρυψώνες . Κρυψώνες εννοώ φυτά με πυκνό φύλλωμα όπως Java moss , microsorum και φυσικά κερατόφυλλο .

Για αυτό και αν διαβάσεις το προφίλ των guppy θα δείς ότι λέει μέσα πώς αν πρόκειται για ενυδρείο αναπαραγωγής προβλέπεται να έχει πολλά φυτά ώστε να κρύβονται οι γόνοι .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Όσο θα είναι μικρά θα τα κυνηγάνε. . .

Μήπως να πάρεις μια γεννήστρα να βάλεις τα μικρά μέσα και όλα μαζί στο μεγάλο ενυδρείο??

Δεν τα βλέπω καλά τα μικρά σε ενυδρείο χωρίς φίλτρο και θερμοστάτη.

Δεν μου απάντησες όμως τι εννοείς λέγοντας "οι συνθήκες είναι καλές" ??

Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ τους Poecilia reticulata να δεις ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες-θερμοκρασίες κτλ. . .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι μετά από πόσες μέρες δεν κινδυνεύουν να τα φάνε?

Όταν μεγαλώσουν λίγο και αρχίσουν να πλησιάζουν από μόνα τους τα υπόλοιπα . Αν με ρωτάς για ημερολογιακές μέρες δεν ξέρω να σου πώ πόσες .

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο σκέφτομαι και εγώ αλλά πόσο εύκολο θα είναι να τα μεταφέρω τώρα στην γεννήστρα; (καλες συνθηκες απο ph και θερμοκρασία εννοούσα γιατί έχω θερμοστάτη)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε αλλά αδυνατώ να σε καταλάβω , ειλικρινά . Δεν έχεις φίλτρο είπες πιο πάνω . Από αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά τί γίνεται ; Δεν είναι μόνο το ph και η θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο .

Αν η θερμοκρασία μου είναι μεταξύ 23 και 25 βαθμών Κελσίου όπως προβλέπεται στα guppy αλλά η αμμωνία μου είναι στα ύψη σημαίνει ότι είμαι οκ ;

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Στο κυριως ενυδρειο τοποθετησε κρυψωνες ειτε απο πετρες ειτε απο φυτα και ασε την φυση να κανει τη δουλεια της! Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια με την μεταφορα μερικων βραχων! Θα παθει ομως η γκαπινα και τα μωρα σε ενυδρειο χωρις φιλτρο!

Οσο χωρανε στο στομα των μεγαλων θα τα τρωνε!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα γεννήστρα και τα μετέφερα στο κανονικό ενυδρείο τους ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδιά , προσπάθησε να δημιουργήσεις φυσικές κρυψώνες. Κατα τη γνώμη μου οι γεννηστρες προκαλούν περισσότερο στρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδιά , προσπάθησε να δημιουργήσεις φυσικές κρυψώνες. Κατα τη γνώμη μου οι γεννηστρες προκαλούν περισσότερο στρες.

+1

Και καμια φορα αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

στο κυρίως ενυδρείο μου βάζω και αμμωνία. όσο για την γεννήστρα δίκιο έχεις. έχω σκοπό να αγοράσω να αγοράσω για αυτό το λόγο moss και κερατόφυλλο απλά στην πόλη που σπουδάζω έχει μόνο ένα μικρό pet shop οπότε πρέπει να το προμηθευτώ από Αθήνα και δεν έχω προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

στο κυρίως ενυδρείο μου βάζω και αμμωνία. όσο για την γεννήστρα δίκιο έχεις. έχω σκοπό να αγοράσω να αγοράσω για αυτό το λόγο moss και κερατόφυλλο απλά στην πόλη που σπουδάζω έχει μόνο ένα μικρό pet shop οπότε πρέπει να το προμηθευτώ από Αθήνα και δεν έχω προλάβει.

Μαλλον κατι λαθος λες! Μαλλον καπου μπερδευτηκες και εννοεις κατι αλλο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο που να καταλάβεις όπως το έγραψα... κάνω μετρήσεις για να μην εχω θέμα. όλα είναι φυσιολογικά απο ph νιτρώδη και νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - Manos Mand
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς κάτι άλλο, π.χ. αντιχλώριο; Η αμμωνία είναι τοξική για ψάρια! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο που να καταλάβεις όπως το έγραψα... κάνω μετρήσεις για να μην εχω θέμα. όλα είναι φυσιολογικά απο ph νιτρώδη και νιτρικά.

Όταν λες φυσιολογικά τι εννοείς; Θέλεις να μας γράψεις τους αριθμούς;

ναι βάζω κανονικά αντιχλώριο και βακτήρια.

Είπα και γω... αμμωνία... και είναι ακόμα ζωντανά τα ψαράκια! :D

Με όλα αυτά δεν σε καλωσορίσαμε... Καλώς ήρθες, λοιπόν! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...