Jump to content

Εheim Liberty 75 (2040)


rastafarian

Recommended Posts

Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το κρεμαστο φιλτρο?

Σκεφτομαι να το παρω για το ενυδρειο που κανω τη dry start.

Εχει καλη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν το ειχα ποτε, αλλα εφοσον ειναι καλη μαρκας λογικα καλο θα ειναι, κανε μια αναζητησει στο youtube μπας και βρεις τιποτα...

Να κανω μια ερωτησει, γιατι φαγωθηκες με κρεμαστο και δεν πας σε κανα εξωτερικο;;

Τα fluval ξεκινανε στο 50ρικο αν θυμαμε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με 50 ευρο Αγγελε παιρνω 2 κρεμαστα.Ασε που για 40 λιτρα ενυδρειο θεωρω λιγο υπερβολη το να παρω εξωτερικο φιλτρο ενω μπορω να κανω την ιδια δουλεια με ενα κρεμαστο.

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι δεν εχω χωρο για να βαλω εξωτερικο,ενω το κραμαστο δεν παινει καθολου χωρο αφου το βαζεις πανω στο ενυδρειο.;)

Link to comment
Share on other sites

Ααα αμα ειναι τοσο φθηνο τσιμπατο, αμα σου κανει, επειδη δεν το ξερω σαν φιλτρο και επειδη ειναι κραμαστο θεωρησα οτι θα εκανε κανα 30-40ρι....

Αμα δεν εχεις και χωρο, αστα βραστα....

Link to comment
Share on other sites

στα δυο μικρά γλυκά που είχα το φίλτρο ήταν κρεμαστο με πολυ καλη ροή και χαμηλής καταναλωσεις εγω είχα τις aquael και ήταν αστέρια το ενα τωρα δουλεύει σε θαλασσινο άψογο και εύκολο σε καθάρισμα! ειμαι υπέρ του κρεμαστού!

Link to comment
Share on other sites

Ααα αμα ειναι τοσο φθηνο τσιμπατο, αμα σου κανει, επειδη δεν το ξερω σαν φιλτρο και επειδη ειναι κραμαστο θεωρησα οτι θα εκανε κανα 30-40ρι....

Αμα δεν εχεις και χωρο, αστα βραστα....

Αγγελε,το βρηκα με 20 ευρω ρε συ αυτο που γραφω,αλλα πιο πολυ με περιοριζει ο χωρος.

στα δυο μικρά γλυκά που είχα το φίλτρο ήταν κρεμαστο με πολυ καλη ροή και χαμηλής καταναλωσεις εγω είχα τις aquael και ήταν αστέρια το ενα τωρα δουλεύει σε θαλασσινο άψογο και εύκολο σε καθάρισμα! ειμαι υπέρ του κρεμαστού!

Λυκουργε,δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει κρεμαστο γι αυτο ρωταω.

Βασικα τα liberty μου ειπαν οτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν χανουν το νερο απο τον καδο οπωτε δεν χρειαζεται να εισαι εκει για να το ξαναγεμισεις ωστε να παρει μπρος και να μη καψεις το μοτερ του.

Αν το εχει καποιος η το ειχε θα ηθελα να με διαφωτισει σε μερικα θεματακια. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το κρεμαστο φιλτρο?

Σκεφτομαι να το παρω για το ενυδρειο που κανω τη dry start.

Εχει καλη ροη?

Σε ενα 50αρι που είχα δουλέψει το μεγάλο(αυτό με τις 2 θήκες,αριστερά δεξια) ήταν σούπερ. Και σε μια καραντινα οταν το έβαλα σε θαλασσινό, πάλι ηταν μια χαρά.

Αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις μηχανικού φιλτραρίσματος είναι εξαιρετικό. Σε πολύ καλή τιμή και με χαμηλή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα 50αρι που είχα δουλέψει το μεγάλο(αυτό με τις 2 θήκες,αριστερά δεξια) ήταν σούπερ. Και σε μια καραντινα οταν το έβαλα σε θαλασσινό, πάλι ηταν μια χαρά.

Αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις μηχανικού φιλτραρίσματος είναι εξαιρετικό. Σε πολύ καλή τιμή και με χαμηλή κατανάλωση.

Αυτο που ζηταω απο το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι να εχει καλη ροη,να μπορω να βαλω βιολογικο υλικο και να μη καιει πολυ.

Η μηχανικη φιλτρανση δεν με ενδιαφερει και πολυ,ενα σφουγγαρι μου αρκει.

Το φιλτρο θα μπει σε 40αρι ενυδρειο και η εταιρια το δινει μεχρι και για 75 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελα να βάλω

Αυτό το φιλτρακι στο μικρό που είχα (30 λίτρα)

Το είχα ψάξει αρκετά

Και είχα ακούσει καλά σχόλια

Αλλά δεν το πήρα γιατί τι είχα βρει 30 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Κωστα υπαρχουν και πιο φθηνα κρεμαστα οπως το aqua clear, το elite και νομιζω και το fluval!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα υπαρχουν και πιο φθηνα κρεμαστα οπως το aqua clear, το elite και νομιζω και το fluval!

Το fluval ειναι ακριβοτερο νομιζω Θοδωρα.

Το θεμα ειναι να εχω αυτα που γραφω πιο πανω ρε συ,οχι να παρω ενα με 15 ευρω και να μην κανω δουλεια.Ασε που τα περισσοτερα κρεμαστα αν κοπει το ρευμα φευγει το νερο απο τον καδο και να λειπεις την πατησες...ξεκιναει και δουλευει το μοτερ χωρις νερο και καιγετε.Στα καλα κρεμαστα το νερο δεν φευγει απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το fluval ειναι ακριβοτερο νομιζω Θοδωρα.

Το θεμα ειναι να εχω αυτα που γραφω πιο πανω ρε συ,οχι να παρω ενα με 15 ευρω και να μην κανω δουλεια.Ασε που τα περισσοτερα κρεμαστα αν κοπει το ρευμα φευγει το νερο απο τον καδο και να λειπεις την πατησες...ξεκιναει και δουλευει το μοτερ χωρις νερο και καιγετε.Στα καλα κρεμαστα το νερο δεν φευγει απο μεσα.

Οκ! Αυτο δεν το ξερω να πω την αληθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο κρεμαστο που εχω (τωρα το θυμηθικα) αν κοπει το ρευμα η αν το βγαλεις απο τη πριζα φευγει το νερο απο μεσα και για να ξεκινησει να δουλευει σωστα πρεπει να το ξαναγεμισεις.Αυτο ειναι ενα θεμα που δεν το θελω.

Link to comment
Share on other sites

Το fluval ειναι ακριβοτερο νομιζω Θοδωρα.

Το θεμα ειναι να εχω αυτα που γραφω πιο πανω ρε συ,οχι να παρω ενα με 15 ευρω και να μην κανω δουλεια.Ασε που τα περισσοτερα κρεμαστα αν κοπει το ρευμα φευγει το νερο απο τον καδο και να λειπεις την πατησες...ξεκιναει και δουλευει το μοτερ χωρις νερο και καιγετε.Στα καλα κρεμαστα το νερο δεν φευγει απο μεσα.

Μια χαρά ειναι τα eheim, εχω 3 Χ 2041 σε γαριδαδικα 35 λιτρα περιπου, και ενα 2042 σε 80 λιτρο,,,

Γιατι να πάρεις βρε το μικράκι, αν εχεις προβλημα με την ροη , το χαμηλωνεις αν θέλεις.

Εχω βγάλει τα σφουγγαράκια τους , οτι ειχε μεσα και τα εχω γεμισει με βιολογικό υλικό.

Στην εισοδο λογο των γαρίδων, εχω βάλει σφουγγαρια απο αεροφιλτρα, οπου και στουπόνουνε.

Τα φιλτρα ομως μέσα σχεδον 1,5-2 χρονια που τρεχουν δεν τα εχω καθαρίσει ποτέ μου.

Ειναι τα πιο οικονομικά σε αποδοση - watt και δεν ειναι τεραστια , οπως κάποια αλλα, ουτε χρειαζοντε καμια βοηθεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι τα eheim, εχω 3 Χ 2041 σε γαριδαδικα 35 λιτρα περιπου, και ενα 2042 σε 80 λιτρο,,,

Γιατι να πάρεις βρε το μικράκι, αν εχεις προβλημα με την ροη , το χαμηλωνεις αν θέλεις.

Εχω βγάλει τα σφουγγαράκια τους , οτι ειχε μεσα και τα εχω γεμισει με βιολογικό υλικό.

Στην εισοδο λογο των γαρίδων, εχω βάλει σφουγγαρια απο αεροφιλτρα, οπου και στουπόνουνε.

Τα φιλτρα ομως μέσα σχεδον 1,5-2 χρονια που τρεχουν δεν τα εχω καθαρίσει ποτέ μου.

Ειναι τα πιο οικονομικά σε αποδοση - watt και δεν ειναι τεραστια , οπως κάποια αλλα, ουτε χρειαζοντε καμια βοηθεια σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Νικολα ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε.

Λες να παρω το 2041?Απο θεμα ροη πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεακι ο τυπος το εχει χαμηλωμένο , οταν το δυναμωσεις έχει αρκετη ροή,

αν δεν θέλεις να εχει μεγάλη ροη και να κουναει την επιφάνεια πολυ, μπορεις να βάλεις σφουγγαρακια χαμηλά στις εξόδους.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μου κανει,θα παιξω με τη ροη βεβαια για να δω ποια ακριβως θελω.Βασικα δεν θελω να γινετε πλυντηριο αλλα να μην μενει και στασιμο το νερο.Θελω να εχω ροη ωστε τα θρεπτικα να πηγαινουν παντου στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δες το 2040 ποσο μικρο ειναι εσωτερικά...δεν χωράει πολλά...

http://www.youtube.com/watch?v=jbpwKLejuu8

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μικρο και δεν εχει και πολυ χωρο για βιολογικο υλικο.

Μαλλον θα παω στο επομενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 2042 γιατί το 2041 είναι μικρό. Με το βανάκι ρυθμίζεις την ροή εκεί που το θες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 2042 γιατί το 2041 είναι μικρό. Με το βανάκι ρυθμίζεις την ροή εκεί που το θες.

Σαν κάτοχος του 2042 συμφωνώ με τον παραπάνω,έχει ρυθμιζόμενη ροή και θα μπορέσεις αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις αργότερα και σε μεγαλύτερο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 2041 σε 52 μικτα λιτρα. Απολυτα ευχαριστημενος, μου χωρουσε για να καταλαβεις 4 siporax mini δυχτακια και 2 απο τα σφουγγαρια του (οτι το μαυρο ουτε το πρασινο, τα μεγαλα τα 2 που ειναι μπλε). Κανει και πολυ καλη αναταραξη και εχει τη ρυθμιζομενη ροη που στο φουλ ειναι αρκετα δυνατη για αυτα τα λιτρα που το ειχα τουλαχιστον.

Υποαρχει ομως περιπτωση αμα πεσει το ρευμα, να πρεπει να το γεμισεις λιγο για να ξεκινησει παλι...

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

αφου ψαχνεις για κρεμαστο ριξε μια ματια και εδω Elite hush 55http://www.petsupermarket.gr/3117/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-hush-55-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-210l.html χωραει πολυ μεγαλη ποσοτητα κανονικο σιποραξ,ρυθμιζομενη ροη και σκυλι μαυρο.εχω το 20 και το 35 πανω απο χρονο απολυτα ικανοποιημενος

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το 2041 σε 52 μικτα λιτρα. Απολυτα ευχαριστημενος, μου χωρουσε για να καταλαβεις 4 siporax mini δυχτακια και 2 απο τα σφουγγαρια του (οτι το μαυρο ουτε το πρασινο, τα μεγαλα τα 2 που ειναι μπλε). Κανει και πολυ καλη αναταραξη και εχει τη ρυθμιζομενη ροη που στο φουλ ειναι αρκετα δυνατη για αυτα τα λιτρα που το ειχα τουλαχιστον.

Υποαρχει ομως περιπτωση αμα πεσει το ρευμα, να πρεπει να το γεμισεις λιγο για να ξεκινησει παλι...

Δεν μου εχει τυχη ποτε μετα απο διακοπη ρευματος να μην παρουν μπροστά απο μονα τους( εχω 4 liberty) .. και οπως ειπα τα εχω αρκετο καιρό.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...