Jump to content

Δυσαρέσκεια .


Recommended Posts

Η ελληνική γλώσσα αποτελείται από ένα πλούσιο λεξιλόγιο αλλά και με αρκετές λέξεις συνώνυμες καθώς και από φράσεις που πολλές φορές μπορούν να δοθούν ως απάντηση πάντα με το νόημα που έχουν .

Το ίδιο ισχύει και στα μαθηματικά αφού αν θέλω να πώ τρία ( 3 ) μπορώ να το διατυπώσω ως ένα σύν ένα σύν ένα , είτε δύο σύν ένα , είτε ένα στον κύβο . Και στις τρείς περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το τρία ( 3 ) .

Μιά μικρή εισαγωγή καθώς έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο σε θέματα άλλων , σε δικά μου , ακόμη και συμμετοχή δική μου σε άλλα θέματα να δίνονται απαντήσεις από τα υπόλοιπα μέλη του forum χωρίς πρώτα να έχουν κατανοηθεί πλήρως οι προηγούμενες απαντήσεις ή ακόμα οι απαντήσεις να είναι ίδιες αλλά να υπάρχουν διαφορές στην διατύπωση αυτών με χρήση συνώνυμων λέξεων ή φράσεων .

Θεωρώ ότι χρησιμοποιώ λέξεις απλές και με την χρήση των σημείων στίξης , τα κείμενα μου είναι κατανοητά από όλους . Θα πρότεινα λοιπόν την επόμενη φορά προτού δώσετε μία απάντηση στον οποιοδήποτε και όχι αποκλειστικά σε μένα να είστε λίγο πιο προσεχτικοί ώστε να μην επαναλαμβάνονται τα ίδια πράγματα διαφορετικά γραμμένα .

Τα πολλά post που δημιουργούνται από τις επαναδιατυπωμένες απαντήσεις τα οποία στην ουσία είναι μία επανάληψη νομίζω πώς είναι κουραστικά .

Link to comment
Share on other sites

Μία τέτοια υπενθύμιση είναι πάντα χρήσιμη. Τι σου έδωσε την αφορμή να εκφράσεις αυτή την δυσαρέσκεια;

Υ.Γ. Το κενό δεν μπαίνει και πριν από το σημείο στίξης, αλλά μόνο μετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση - επισήμανση που ήθελα καιρό να κάνω . Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται νομίζω .

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είναι ευκόλως εννοούμενο κάτι. Μιας και αποφάσισες να μοιραστείς μαζί μας την παρατήρησή σου, θα μας εξηγήσεις και τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτήν; :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

..................

Θεωρώ ότι χρησιμοποιώ λέξεις απλές και με την χρήση των σημείων στίξης , τα κείμενα μου είναι κατανοητά από όλους . ..............

Ο κάθε ένας μας θεωρεί οτι είναι κατανοητός με τα γραφόμενά του ............... αυτό πίστευα και εγώ !

Μέχρι που σε κάποια στιγμή κάθισα να διαβάσω παλαιότερες δημοσιεύσεις δικές μου και διαπίστωσα ότι ο τρόπος που είχα γράψει είχε και μια διαφορετική "οπτική" γωνία , που μόνο αυτή δεν ήθελα να αναδείξω .

Δυστυχώς ο γραπτός λόγος τα έχει πολλές φορές αυτά αν δεν αναλυθεί πλήρως , πράγμα το οποίο είναι δύσκολο στη περίπτωσή μας εδω , λόγο του ότι κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα μεταξύ μας οτι τα γνωρίζουμε .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην χρήση ορολογίας που σε κάποιους / ες δύναται να είναι άγνωστη ή ακόμη και δυσνόητη . Ούτε αναφέρομαι σε κάποιες απαντήσεις του στύλ εγώ είμαι, τα ξέρω όλα και άλλος κανείς .

Το συγκεκριμένο ( ξερόλας ) έχει αναφερθεί κατά καιρούς σε άλλα θέματα . Στην τελική όποιος /α τα ξέρει όλα, καλά κάνει, δεν με ενδιαφέρει αυτό .

Η δική μου αναφορά είναι απλούστερη και όποιος σκεφτεί λίγο καλύτερα αυτά που γράφω, θα καταλάβει τι εννοώ .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν εκφράζουμε τη δυσαρέσκειά μας ο σκοπός μας είναι να καταλήξουμε κάπου. Αλλιώς, σημαίνει ότι γκρινιάζουμε ή θέλουμε να περάσει η ώρα μας κάνοντας ατέρμονες συζητήσεις χωρίς να φτάνουμε σε ένα αποτέλεσμα. Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο δικός σου σκοπός, είναι απλώς μία παράκληση να είμαστε πιο προσεκτικοί όταν γράφουμε ή είναι κάτι άλλο;

Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την ίδια ικανότητα στο να αντιλαμβανόμαστε και να χειριζόμαστε τον γραπτό λόγο. Και μένα μερικές φορές με εκνευρίζει όταν βλέπω κάποιος να γράφει μία ολόκληρη παράγραφο χωρίς σημεία στίξεως και να μην μπορώ να καταλάβω πότε ξεκινάει και πότε τελειώνει μία πρόταση. Εκτός αυτού, το να μην καταλάβουμε κάτι ή το να καταλάβουμε κάτι λάθος, είναι ανθρώπινο. Μήπως θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο υπομονετικοί;

Σημείωση: Μέχρι να γράψω απάντησες! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είναι ευκόλως εννοούμενο κάτι. Μιας και αποφάσισες να μοιραστείς μαζί μας την παρατήρησή σου, θα μας εξηγήσεις και τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτήν; :)

kalliroi δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω........

Jin Kazama, πολλές φορές αυτό γίνεται και ως υποστήριξη της άποψης που εκφράζει ένα μέλος.

Μην το παραβλέπεις σαν πιθανότητα. :)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

kalliroi δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω........

Jin Kazama, πολλές φορές αυτό γίνεται και ως υποστήριξη της άποψης που εκφράζει ένα μέλος.

Μην το παραβλέπεις σαν πιθανότητα. :)

Βαγγέλη με λένε . Δεν παραβλέπω τίποτα αντίθετα λαμβάνω υπόψιν μου πάντα όλες τις παραμέτρους .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με λένε . Δεν παραβλέπω τίποτα αντίθετα λαμβάνω υπόψιν μου πάντα όλες τις παραμέτρους .

εμένα Άγγελο και είμαι καλά! :) (αστειεύομαι)

Βαγγέλη αφού το λαμβάνεις υπόψιν σου, θεωρείς ότι είναι σπάνιες αυτές οι φορές και δυσανασχετείς;

Προσωπικά νομίζω ότι είναι οι περισσότερες ....... αλλά μπορεί να κάνω λάθος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ο κάθε ένας από μας έχει την δική του μέθοδο ( όσον αφορά τα ενυδρεία ) αλλά και διαφορετική συμπεριφορά στον έξω κόσμο καθώς επίσης και διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων . Για παράδειγμα κάτι που εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό, εμένα μπορεί να μου φανεί απαράδεκτο . Ουδείς είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την εκάστοτε μεθοδολογία .

Διαθέτουμε κρίση - αντίληψη - άποψη, αποφασίζουμε και αναλόγως πράτουμε . Έτσι συμπεριφέρομαι εγώ τουλάχιστον . Η δική μου δυσαρέσκεια μιά και ουδείς μπορεί να αντιληφθεί τί εννοώ είναι η προσπάθεια και επιμονή ορισμένων να βιάζονται να απαντήσουν πάνω σε σένα παράδειγμα, γράφοντας τα ίδια πράγματα με σένα, αλλά με διαφορετικές λέξεις .

Η βιασύνη να απαντήσω χωρίς να έχω δεί τί γράφει ο άλλος πάνω από μένα . Θεωρώ και λανθασμένη την προσπάθεια επιβολής μιάς μεθόδου η οποία είναι δοκιμασμένη και αποδίδει . Ανταλλάσουμε απόψεις θεωρώ - ιδέες και λύσεις . Οι απαντήσεις τύπου αυτό είναι και τέλος προσωπικά δεν μου αρέσουν .

Όποιος θέλει να με βγάλει λάθος, άκυρο ή ότι άλλο θέλει ας το κάνει με επιχειρήματα .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ' Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται ' είναι μία καραμέλα πλέον η οποία δεν λέει να λιώσει μιά και δεν έχει υπάρξει βελτίωση ή μείωση του φαινομένου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς που τα λέω έτσι ωμά Άγγελε, μα αυτή είναι η αλήθεια . Η συνεχής προσπάθεια να αποδείξω ότι τα ξέρω όλα, ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και οι απαντήσεις ( ας μην γράψω την λέξη που έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή ) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά παραδείγματα να δείξω και να πώ αλλά δεν το κάνω γιατί νομίζω πώς δεν είναι σωστό να προβώ σε τέτοια κίνηση . Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε . Προσωπικά αλλάζω γραμμή πλεύσης και πορεία από εδώ και πέρα .

Δεν υποχρεώνω κανένα και δεν ζητώ από κανένα συμμετοχή σε δικά μου θέματα και προβληματισμούς ( ενυδρείου ) . Όποιος θέλει να πεί μιά κουβέντα με ωραίο τρόπο, πολύ ευχαρίστως, είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει . Όποιος όμως πεί την εξυπνάδα του να είναι σίγουρος ότι θα λάβει ανάλογη απάντηση !

Διατηρώ επαφή με ανθρώπους που γνώρισα από κοντά και thats all .

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ο κάθε ένας από μας έχει την δική του μέθοδο ( όσον αφορά τα ενυδρεία ) αλλά και διαφορετική συμπεριφορά στον έξω κόσμο καθώς επίσης και διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων . Για παράδειγμα κάτι που εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό, εμένα μπορεί να μου φανεί απαράδεκτο . Ουδείς είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την εκάστοτε μεθοδολογία .

Διαθέτουμε κρίση - αντίληψη - άποψη, αποφασίζουμε και αναλόγως πράτουμε . Έτσι συμπεριφέρομαι εγώ τουλάχιστον . Η δική μου δυσαρέσκεια μιά και ουδείς μπορεί να αντιληφθεί τί εννοώ είναι η προσπάθεια και επιμονή ορισμένων να βιάζονται να απαντήσουν πάνω σε σένα παράδειγμα, γράφοντας τα ίδια πράγματα με σένα, αλλά με διαφορετικές λέξεις .

Η βιασύνη να απαντήσω χωρίς να έχω δεί τί γράφει ο άλλος πάνω από μένα . Θεωρώ και λανθασμένη την προσπάθεια επιβολής μιάς μεθόδου η οποία είναι δοκιμασμένη και αποδίδει . Ανταλλάσουμε απόψεις θεωρώ - ιδέες και λύσεις . Οι απαντήσεις τύπου αυτό είναι και τέλος προσωπικά δεν μου αρέσουν .

Όποιος θέλει να με βγάλει λάθος, άκυρο ή ότι άλλο θέλει ας το κάνει με επιχειρήματα .

Το να γράψει κανείς τα ίδια πράγματα με διαφορετικές λέξεις δεν είναι πάντοτε αποτέλεσμα βιασύνης. Μπορεί κάποιος να έχει διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις αλλά να μην τις έχει καταλάβει καλά ή του ξέφυγε κάτι. Αυτό είναι μέσα στα πλαίσια του ανθρώπινου λάθους και μπορεί να συμβεί στον καθένα.

Αυτό το "Θεωρώ και λανθασμένη την προσπάθεια επιβολής μιάς μεθόδου η οποία είναι δοκιμασμένη και αποδίδει" δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς ότι θεωρείς λανθασμένη την προσπάθεια επιβολής γενικότερα; Γιατί εκεί με βρίσκεις σύμφωνη. Εκτός του ότι δεν είναι σωστό να επιβάλλουμε κάτι σε κάποιον, μιας και δεν είμαστε θεοί, και να θέλαμε να το κάνουμε είναι δύσκολο μέσα από ένα φόρουμ. Από εκεί κι έπειτα, μία μέθοδος η οποία είναι δοκιμασμένη και αποδίδει, είναι ό,τι καλύτερο για να ακολουθήσουμε.

Ναι, ανταλλάσσουμε απόψεις αλλά κάποια πράγματα τα έχουν ήδη ανακαλύψει άλλοι πριν από εμάς και δεν χρειάζεται να τα επιβεβαιώσουμε. Κάποιες απαντήσεις είναι του τύπου "αυτό είναι και τέλος". Για παράδειγμα, η αμμωνία είναι τοξική για τα ψάρια, αυτό είναι και τέλος. Δεν χωράνε πειραματισμοί, ούτε συζητήσεις.

Το ' Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται ' είναι μία καραμέλα πλέον η οποία δεν λέει να λιώσει μιά και δεν έχει υπάρξει βελτίωση ή μείωση του φαινομένου .

Πραγματικά πιστεύεις ότι μπορεί να σταματήσει να παρεξηγείται ο γραπτός λόγος; Αυτό υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει, είτε μας αρέσει, είτε δεν μας αρέσει. Και παρεξηγήσεις, και παρανοήσεις, και επαναλήψεις, και πρήξιμο και δυσαρέσκειες, όλα είναι μέσα στο παιχνίδι. Και για να πετάξω και το αγγλικό μου, μιας και βλέπω ότι σου αρέσει... Get used to it! :D

Με συγχωρείς που τα λέω έτσι ωμά Άγγελε, μα αυτή είναι η αλήθεια . Η συνεχής προσπάθεια να αποδείξω ότι τα ξέρω όλα, ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και οι απαντήσεις ( ας μην γράψω την λέξη που έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή ) .

Εδώ νομίζω σε έχασα, τί θέλει να πει ο ποιητής; :wacko:

Σημείωση: Πάλι μέχρι να απαντήσω απάντησες!

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.......

Διατηρώ επαφή με ανθρώπους που γνώρισα από κοντά και thats all .

πολύ τοπικιστής είσαι βρε παιδί μου!!! δηλαδή εμείς οι μακριά να πάμε στο πυρ το εξώτερον !!! (και πάλι αστειεύομαι)

Σοβαρά τώρα,

Βαγγέλη όλοι εδώ μέσα είμαστε μια μικρή κοινωνία που ο καθένας μας έχει το μακρύ του και το κοντό του (παραξενιές του)....

η γνώμη μου είναι, αν θες βέβαια την λαμβάνεις υπόψιν σου, να χαλαρώσεις και να απολαύσεις την παρέα και τις εμπειρίες που προσφέρονται απλόχερα......κράτα αυτές που σε ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα άστα να πάνε από εκεί που ήρθαν!!!

Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι, άλλωστε πόσες φορές και εμείς οι ίδιοι απαντήσαμε "κάπως" σε έναν συμφορίτη γιατί απλά η ψυχολογία μας ή τα νεύρα μας ήταν τσατάλια εκείνη την στιγμή;;;;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά παραδείγματα να δείξω και να πώ αλλά δεν το κάνω γιατί νομίζω πώς δεν είναι σωστό να προβώ σε τέτοια κίνηση . Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε . Προσωπικά αλλάζω γραμμή πλεύσης και πορεία από εδώ και πέρα .

Δεν υποχρεώνω κανένα και δεν ζητώ από κανένα συμμετοχή σε δικά μου θέματα και προβληματισμούς ( ενυδρείου ) . Όποιος θέλει να πεί μιά κουβέντα με ωραίο τρόπο, πολύ ευχαρίστως, είναι ευπρόσδεκτος να το κάνει . Όποιος όμως πεί την εξυπνάδα του να είναι σίγουρος ότι θα λάβει ανάλογη απάντηση !

Διατηρώ επαφή με ανθρώπους που γνώρισα από κοντά και thats all .

Εφόσον δεν θέλεις να μας εξηγήσεις ή να το εξειδικεύσεις, γιατί άνοιξες δημόσια αυτή τη συζήτηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ τοπικιστής είσαι βρε παιδί μου!!! δηλαδή εμείς οι μακριά να πάμε στο πυρ το εξώτερον !!! (και πάλι αστειεύομαι)

Σοβαρά τώρα,

Βαγγέλη όλοι εδώ μέσα είμαστε μια μικρή κοινωνία που ο καθένας μας έχει το μακρύ του και το κοντό του (παραξενιές του)....

η γνώμη μου είναι, αν θες βέβαια την λαμβάνεις υπόψιν σου, να χαλαρώσεις και να απολαύσεις την παρέα και τις εμπειρίες που προσφέρονται απλόχερα......κράτα αυτές που σε ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα άστα να πάνε από εκεί που ήρθαν!!!

Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι, άλλωστε πόσες φορές και εμείς οι ίδιοι απαντήσαμε "κάπως" σε έναν συμφορίτη γιατί απλά η ψυχολογία μας ή τα νεύρα μας ήταν τσατάλια εκείνη την στιγμή;;;;

Άγγελε οι παραξενιές που λές σίγουρα υπάρχουν και όλοι έχουμε μία από αυτές . Όταν όμως επισημαίνονται κατά καιρούς με σκοπό να διορθωθούν και δεν διορθώνονται τί πρέπει να γίνει δηλαδή ; Να τις ανεχτούμε ; Προσωπικά αν δώ κάτι που δεν μου αρέσει, κάνω πίσω, δεν το ανέχομαι .

Δεν χαλιέμαι φίλε, πίστεψε με, δεν έχω λόγο να χαλαστώ . Ακόμη και αν το κάνω, δεν θα αλλάξω τα κακώς κείμενα και μιά ( αναφέρω την λέξη πιο πάνω που αρχίζει με Μ ) νοοτροπία η οποία διαιωνίζεται .

Ο άξονας πλέον είναι στο ανάποδα, θα μου πείς και τί μας ενδιαφέρει . Δεν θα έχεις άδικο γιατί ούτε και μένα ενδιαφέρει πλέον .

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θέλεις να μας εξηγήσεις ή να το εξειδικεύσεις, γιατί άνοιξες δημόσια αυτή τη συζήτηση;

Συνηθίζω να βάζω το μυαλό μου να στροφάρει και αν έχω μία υπόννοια ή υποψία, δεν την ρωτώ, ούτε ζητώ την λύση της εξίσωσης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις δηλαδη οτι υπαρχει εμπαθεια προς το προσωπο σου και γινεσαι αδικως και με αθεμιτα μεσα ( υβρεις, προσβολες κτλ ) στοχος προσωπικων επιθεσεων;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ξεκίνησες ένα post για να επισημάνεις ουσιαστικά κάτι και καταλήγεις να δείχνεις πικρία που σημαίνει ότι έχεις μαζέψει πολλά ...... εγώ όταν συμβαίνει να με πειράξει κάτι στέλνω κατευθείαν π.μ στον ενδιαφερόμενο και η λύνεται η παρεξήγηση ή αν "δεν τεριάζουμε δεν συμπεθεριάζουμε" απλά και όμορφα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για εμπάθεια . Δεν σας ξέρω, δεν με ξέρετε, δεν υπάρχει κάποιο όφελος στην μέση . Μιλώ καθαρά για μιά νοοτροπία .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ξεκίνησες ένα post για να επισημάνεις ουσιαστικά κάτι και καταλήγεις να δείχνεις πικρία που σημαίνει ότι έχεις μαζέψει πολλά ...... εγώ όταν συμβαίνει να με πειράξει κάτι στέλνω κατευθείαν π.μ στον ενδιαφερόμενο και η λύνεται η παρεξήγηση ή αν "δεν τεριάζουμε δεν συμπεθεριάζουμε" απλά και όμορφα

Λανθασμένη λέξη η πικρία Άγγελε . Μάλλον οργή είναι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...