Jump to content

Έξαρση Άλγης


jimakosR21

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Το τελευταίο χρονικό διάστημα (2 μήνες) αντιμετωπίζω στο ενυδρείο μου πρόβλημα με έξαρση άλγης σε βράχους , τζάμια κλπ.

Είναι τριχοειδής και όπου και αν ξεκολλήσει πάει και αναπτύσετε ( τζάμια κυκλοφορητές κλπ )

Αίτια:

  • Η αρχή έγινε το καλοκαίρι όπου έχασα 3 ψαράκια όταν έλειπα διακοπές και είχαν γίνει άφαντα από τα σκουλήκια
  • Πριν 2 ημέρες κόλλησε ο θερμοστάτης μου στους 30 βαθμού με αποτέλεσμα να χάσω τα περισσότερα κεφάλια μιας γονιοπορας

Το ενυδρείο τρέχει 2μίση και πλέον χρόνια . Είναι αρκετά ώριμο και στρωμένο . Είναι 180 λίτρα μεικτά με 25 λίτρα sump και ζούνε μέσα πλέον 1 maroon , 1 bangai cardinal, 1 mandarin , 1 bubble tip anemone, ενώ από κοράλια 1 μεγάλο (πλεον) σαρκόφυτο , γύρω στα 50 κεφάλια πολύποδες , 10 κεφάλια parancora , 1 sinularia , 1 γονιοπορα (διαλειμένη πλέον) , 1 star polyp .

Νιτρικά έχω γύρω στο 5 , αμμωνία και No2 στο μηδέν.

Έβαλα εντατική ρουτίνα αλλαγών νερού κάθε εβδομάδα και δοκίμασα splecial blend αλλά δεν βλέπω αποτελέσματα.

Συνεργεία καθαρισμού 1 σαλιγκάρι , 2 γαρίδες cleaner , 1 long spine urchin .

Έχω βγάλει άλγη με το χέρι και έχει μειωθεί σε πολλά σημεία.

Η δυσκολία είναι στον βράχο όπου αναπτύσετε και δεν μπορώ να κάνω και πολλά .

Είναι αντιαισθητική τελείως . Είναι λες και έχω chaeto μες το ενυδρείο μου...

Καμια πρόταση?

DSC_0252.jpg

DSC_0253.jpg

DSC_0254.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jimako απο τι μπορω να δω απο τι φωτογραφια δεν εχεις ενα ειδος αλγης.

Ειχα περασει κ εγω ενα σταδιο εξαρση αλγης χρεισημοποιησα το API Algaefix Marine κ μου εκανε πολυ καλη δουλεια.Δεν μου την εξαφανισε την νεκρωσε

κ μπορουσα πιο ευκολα να την ξηλωσω παντα σε καθε αλαγη νερου γιατι μετα την συφοναρισα κ σιγα σιγα την καθαρισα κ εφτασα σε σημειο να μην εχω τωρα καθολου αλλα αυτο θελει συνεργασια.

Ισως ειναι ταλαιπωρια στην αρχη αλλα δεν ειναι τοσο χρονοβορο οσο να περημενεις να πεσουν τα νιτρικα κ τα φωσφορικα σου θα βρει πατημα η αλγη κ θα αναπτυχθει πιο πολυ.

Θα χρειαστη να περιμενεις αρκετο καιρο για να δεις αποτελεσμα.

Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε jimako απο τι μπορω να δω απο τι φωτογραφια δεν εχεις ενα ειδος αλγης.

Ειχα περασει κ εγω ενα σταδιο εξαρση αλγης χρεισημοποιησα το API Algaefix Marine κ μου εκανε πολυ καλη δουλεια.Δεν μου την εξαφανισε την νεκρωσε

κ μπορουσα πιο ευκολα να την ξηλωσω παντα σε καθε αλαγη νερου γιατι μετα την συφοναρισα κ σιγα σιγα την καθαρισα κ εφτασα σε σημειο να μην εχω τωρα καθολου αλλα αυτο θελει συνεργασια.

Ισως ειναι ταλαιπωρια στην αρχη αλλα δεν ειναι τοσο χρονοβορο οσο να περημενεις να πεσουν τα νιτρικα κ τα φωσφορικα σου θα βρει πατημα η αλγη κ θα αναπτυχθει πιο πολυ.

Θα χρειαστη να περιμενεις αρκετο καιρο για να δεις αποτελεσμα.

Ελπιζω να βοηθησα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

Είναι βέβαιο δηλαδή ότι δεν επηρεάζει κανέναν άλλο οργανισμό εκτός από τις άλγες?

Ναι το ξέρω είναι τουλάχιστον 2 είδη άλγης και bubble algea η οποία με ενοχλεί λιγότερο απ'όλες γιατί μειώνω τους πληθυσμούς με ευκολία.

Ναι έχω σοβαρό πρόβλημα με τις άλγες γιατί πηγαίνουν και πάνω στα lps τα οποία δεν θέλω να τα ακουμπάω γιατι πληγώνονται εύκολα...

Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο θέμα νιτρικά και φωσφορικά (εξάλλου είναι σε χαμηλά επίπεδα) . Ίσα ίσα πιστεύω πως οι άλγες αυτές κρατάνε τα νιτρικά χαμηλά από μόνες τους σαν chaeto αλλά αντί να είναι στο sump είναι στο ενυδρείο μου :P

Θα δω μήπως το δοκιμάσω .

Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω. Παρατήρησα ότι "καρφώνοντας" ακόμα και την κυκλοφορία πάνω σε κάποια άλγη αυτή δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα και συνεχίζει να αναπτύσετε.

Επίσης οι γαρίδες , τα σαλιγκάρια και ο αχινός αδιαφορούν τακτικά για τις άλγες και περιμένουν να ταίσω (ο αχινός αγαπάει την κοραλίνη οπότε δεν τις τρώει) .

Θέλω πραγματικά να καθαρίσω όσο μπορώ με αυτές. Αν δεν βάλω χέρι στο ενυδρείο ο ύφαλος μοιάζει με το λιμάνι του πειραια

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

Είναι βέβαιο δηλαδή ότι δεν επηρεάζει κανέναν άλλο οργανισμό εκτός από τις άλγες?

Ναι το ξέρω είναι τουλάχιστον 2 είδη άλγης και bubble algea η οποία με ενοχλεί λιγότερο απ'όλες γιατί μειώνω τους πληθυσμούς με ευκολία.

Ναι έχω σοβαρό πρόβλημα με τις άλγες γιατί πηγαίνουν και πάνω στα lps τα οποία δεν θέλω να τα ακουμπάω γιατι πληγώνονται εύκολα...

Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο θέμα νιτρικά και φωσφορικά (εξάλλου είναι σε χαμηλά επίπεδα) . Ίσα ίσα πιστεύω πως οι άλγες αυτές κρατάνε τα νιτρικά χαμηλά από μόνες τους σαν chaeto αλλά αντί να είναι στο sump είναι στο ενυδρείο μου :P

Θα δω μήπως το δοκιμάσω .

Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω. Παρατήρησα ότι "καρφώνοντας" ακόμα και την κυκλοφορία πάνω σε κάποια άλγη αυτή δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα και συνεχίζει να αναπτύσετε.

Επίσης οι γαρίδες , τα σαλιγκάρια και ο αχινός αδιαφορούν τακτικά για τις άλγες και περιμένουν να ταίσω (ο αχινός αγαπάει την κοραλίνη οπότε δεν τις τρώει) .

Θέλω πραγματικά να καθαρίσω όσο μπορώ με αυτές. Αν δεν βάλω χέρι στο ενυδρείο ο ύφαλος μοιάζει με το λιμάνι του πειραια

Δεν επηρεαζει κανεναν οργανισμο να φανταστεις σις δυο τελευταιες δοσεις το τσιμπισα κ λιγο παραπανω χωρις κανενα προβλημα

Αν λες την αλγη στην πρωτη κ δευτερη φωτο πισω πισω δεν ειναι bubble αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι caulerpa

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...