Jump to content

Τετρα Και Γαρίδες Σε 30Λιτρο!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των ενυδρειων. Εχω ένα μικρό ενυδρειο γύρω στα 30λ και ενώ του έχω ήδη μέσα μερικά νέον θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες ανθεκτικες γαρίδες ώστε να μοιάζει με πραγματικό ενυδρειο αμαζονιου, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είδη γαριδων μπορώ να βάλω τα οποία θα επιζήσουν και θα είναι κατα προτίμηση απο λεκάνη απορροής του αμαζονιου. Έχω δει κάποιες γαρίδες όπως cherry,ghost και wine red. Είμαι όλος αυτιά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν κάνουν ούτε τα τετρα για τα λίτρα σου... Εάν θες πάρε γαρίδες κατά προτίμηση red cherry γιατί ειναι πιο ανθεκτικές αλλά τα τέτρα θέλουν χώρο αρκετό... Και μήκος να κολυμπάνε..... Καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα φίλε alexander. Η γνώμη μου είναι πως μπορείς να κάνεις το 30 λτ ενυδρειάκι ένα καταπληκτικό φυτεμένο γαριδάδικο, η μπορείς να φιλοξενήσεις έναν μονομάχο και εφόσον σου το επιτρέψει μια αποικία γαρίδων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να συνπληρώσω ότι τα 30 λίτρα είναι οριακά ακόμα και για γαρίδες μόνες τους. Το σωστό είναι το ενυδρείο να είναι πάνω από 40 λίτρα καθαρό νερό με σωστό για τις γαρίδες εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό τα τετρα και φαίνονται μια χαρά αφού έχουν πια ενηληκιωθει και ακλματιστει. Ήξερα ότι χρειάζονται χώρο γιαυτο έβαλα λίγα και δεν φαίνεται να θέλουν πιο πολύ διότι το ενυδρειο είναι κοντιτερο αλλά μακρυτερο απο αλλά 30λιτρα και δεν έχουν στρεσαριστει η άρρωστισει ποτέ και κολυμπούν όλα μαζί χωρίς να επιτίθενται το ένα στο άλλο. Γιαυτο πρότεινα να βάλω και μια δυο γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ότι θες κανείς και εμείς δεν Στο λέμε για να σε προχωρήσουμε απλά για να σου πούμε ότι καταβαθος τα ψαράκια δεν περνάνε καλά... Θέλουν χώρο, επίσης θέλουν να είναι σε ομάδα 6+ ατόμων αν θυμάμαι καλά πράγμα του ότι αν είναι λίγα τα στρεσαρει ακόμα περισσότερο

Οι γαρίδες δεν μπαίνουν μια ή δύο μπαίνουν ομαδουλα συνήθως.... Εγώ που έχω 20 λίτρο έβαλα μονομάχο και δεν το εχω μετανιώσει... Σίγουρα σαν τα νέον δεν είναι άλλα αν πάρεις θα δεις ότι έχει τρομερή προσωπικότητα.... Αρκεί να τον έχεις σε σωστές συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη, κι εγώ έχω ένα μονομάχο στο 25λιτρό μου και είναι πραγματικά φοβερός τύπος! Κάνει άλματα, τρώει από το χέρι μου και όταν πλησιάζω κάνει κάτι περίεργα γιατί νομίζει ότι θα τον ταίσω. Μερικές φορές με κοιτάζει ακίνητος λες και κάνουμε το παιχνίδι "ποιος θα γελάσει πρώτος" :D

Για να σου λένε οι πιο έμπειροι ότι τα ψαράκια αυτά δεν κάνουν για το ενυδρείο σου κάτι ξέρουν. Κι εγώ όταν ήμουν μικρή είχα ένα χρυσόψαρο σε μία γυάλα και φαινόταν καλά, μάλιστα έζησε 3 ολόκληρα χρόνια εκεί. Τώρα όμως που έχω διαβάσει κι έχω μάθει ξέρω ότι δεν ήταν καλά το καημένο αλλά ταλαιπωρούνταν τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3ίς μήνες τρέχω ένα 25λιτρο με 5 νέον μέσα και 2 γαρίδες(red cherry)

Δεν είναι σωστό από πάρα πολλες απόψεις και μου το λένε καθημερινά και εμένα στο forum.

Η μόνη απώλεια που είχα μέχρι στιγμής είναι μια γαρίδα και ένα νέον μετά από μια αλλαγή νερού!

Κατά τα άλλα όλα δείχνουν μια χαρά, ουτε ντροπές ούτε τίποτα πλέον, όποτε πλησιαζω κολυμπούν όλα μαζί σαν τρελά γιατί νομίζουν ότι θα τα ταισώ....και τρώνε σχεδόν από το χέρι μου και μένα.

Κατανοώ ότι δεν είναι σωστή ψαροσύνθεση για τα λίτρα μου αλλά η όλη εικονα των ψαρίων και του "κουβά" μου καθημερίνα είναι τόσο ωραία που προς το παρόν δε σκέφτομαι να το γυρίσω σε μονομαχοενυδρείο!

Δεν σε παρακινώ να το κάνεις και εσύ....

Απλά πιστεύω σε ένα forum πρέπει να τα λέμε όλα και τα σωστά και τα λάθος και ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3ίς μήνες τρέχω ένα 25λιτρο με 5 νέον μέσα και 2 γαρίδες(red cherry)

Δεν είναι σωστό από πάρα πολλες απόψεις και μου το λένε καθημερινά και εμένα στο forum.

Η μόνη απώλεια που είχα μέχρι στιγμής είναι μια γαρίδα και ένα νέον μετά από μια αλλαγή νερού!

Κατά τα άλλα όλα δείχνουν μια χαρά, ουτε ντροπές ούτε τίποτα πλέον, όποτε πλησιαζω κολυμπούν όλα μαζί σαν τρελά γιατί νομίζουν ότι θα τα ταισώ....και τρώνε σχεδόν από το χέρι μου και μένα.

Κατανοώ ότι δεν είναι σωστή ψαροσύνθεση για τα λίτρα μου αλλά η όλη εικονα των ψαρίων και του "κουβά" μου καθημερίνα είναι τόσο ωραία που προς το παρόν δε σκέφτομαι να το γυρίσω σε μονομαχοενυδρείο!

Δεν σε παρακινώ να το κάνεις και εσύ....

Απλά πιστεύω σε ένα forum πρέπει να τα λέμε όλα και τα σωστά και τα λάθος και ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

Θεωρείς φυσιολογικό το ότι είχες 2 απώλειες; Εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα. Δεν έχεις κι έναν πλέκο;

Αν δεν τον παρακινείς να το κάνει κι εκείνος τότε γιατί θέτεις ως παράδειγμα το δικό σου ενυδρείο, πόσο μάλλον εφόσον λες κι ο ίδιος ότι δεν είναι σωστό;

Νομίζω ότι πρέπει να δίνουμε το καλό παράδειγμα στα νέα μέλη και όχι το αντίθετο. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριος και για νέο ενυδρέιο 2 απώλειες τις θεωρώ φυσιολογικές μέχρι τώρα.

Το πλέκο μπήκε πριν 2 μερες οπότε δεν μπορώ να πώ άν ακόμα θα παει καλά όλο το σύστημα!!!

Λέω μόνο για αυτό που μέχρι τώρα πάει (στα αρ΄χαρια μάτια μου) καλά.

Εσύ κατάλαβες ότι θέτω σαν παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο???

Απλά τρέχω κάτι παρόμοιο εδώ και λίγους μήνες και θεωρώ σωστό να ακουστεί και αυτό σε ένα forum παρότι από όλους (και εμένα) θεωρείτε λάθος.

Και το κάπνισμα είναι βλαβερό για την υγεία (όλοι το ξέρουν) αλλά πολλοί καπνιζουν!!!

Οσό για το καλό παράδειγμα στα νέα μέλη (στα οποία ανήκω και ε΄γω) συμφωνώ ότι πρέπει να το δίνουμε..απλά σου ξαναλέω ότι δεν φέρνω σα παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο.Σε ένα forum πρέπει να ακούγοντε όλα και όχι μόνο τα σωστά!

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριος και για νέο ενυδρέιο 2 απώλειες τις θεωρώ φυσιολογικές μέχρι τώρα.

Το πλέκο μπήκε πριν 2 μερες οπότε δεν μπορώ να πώ άν ακόμα θα παει καλά όλο το σύστημα!!!

Λέω μόνο για αυτό που μέχρι τώρα πάει (στα αρ΄χαρια μάτια μου) καλά.

Εσύ κατάλαβες ότι θέτω σαν παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο???

Απλά τρέχω κάτι παρόμοιο εδώ και λίγους μήνες και θεωρώ σωστό να ακουστεί και αυτό σε ένα forum παρότι από όλους (και εμένα) θεωρείτε λάθος.

Και το κάπνισμα είναι βλαβερό για την υγεία (όλοι το ξέρουν) αλλά πολλοί καπνιζουν!!!

Οσό για το καλό παράδειγμα στα νέα μέλη (στα οποία ανήκω και ε΄γω) συμφωνώ ότι πρέπει να το δίνουμε..απλά σου ξαναλέω ότι δεν φέρνω σα παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο.Σε ένα forum πρέπει να ακούγοντε όλα και όχι μόνο τα σωστά!

Όταν ξεκίνησα είχα κι εγώ μία απώλεια επειδή δεν ήξερα και έκανα ό,τι νόμιζα. Αυτό όμως δεν είναι φυσιολογικό, είναι η συνέπεια του λάθους που έκανα. Αν κάποιος κάνει ό,τι πρέπει και προσέχει, μπορεί να μην έχει απώλειες, είτε είναι αρχάριος, είτε έμπειρος.

Σχετικά με τον πλέκο, όταν όλοι σου λένε ότι δεν κάνει για το ενυδρείο σου, εσύ πιστεύεις ότι θα είσαι η εξαίρεση του κανόνα και θα πάει καλά; Είναι κάποια πράγματα για τα οποία έχουν πειραματιστεί άλλοι και εμείς παίρνουμε έτοιμη τη γνώση. Για παράδειγμα, όταν λένε ότι η αμμωνία τοξική, το δέχομαι, δεν θα δοκιμάσω να δω αν είναι ή όχι. ;)

Εγώ σε πιστεύω ότι δεν θέτεις ως παράδειγμα το δικό σου ενυδρείο. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως κάποιος νεότερος από εμάς το εκλάβει ως παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή. Για ποιο λόγο θεωρείς σωστό να ακουστεί η λάθος επιλογή σου; Με το παράδειγμα με το κάπνισμα τι θέλεις να πεις;

Δεν κατάλαβα ποιο σκοπό είχε η παρέμβασή σου στο θέμα αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριος και για νέο ενυδρέιο 2 απώλειες τις θεωρώ φυσιολογικές μέχρι τώρα.

Το πλέκο μπήκε πριν 2 μερες οπότε δεν μπορώ να πώ άν ακόμα θα παει καλά όλο το σύστημα!!!

Λέω μόνο για αυτό που μέχρι τώρα πάει (στα αρ΄χαρια μάτια μου) καλά.

Εσύ κατάλαβες ότι θέτω σαν παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο???

Απλά τρέχω κάτι παρόμοιο εδώ και λίγους μήνες και θεωρώ σωστό να ακουστεί και αυτό σε ένα forum παρότι από όλους (και εμένα) θεωρείτε λάθος.

Και το κάπνισμα είναι βλαβερό για την υγεία (όλοι το ξέρουν) αλλά πολλοί καπνιζουν!!!

Οσό για το καλό παράδειγμα στα νέα μέλη (στα οποία ανήκω και ε΄γω) συμφωνώ ότι πρέπει να το δίνουμε..απλά σου ξαναλέω ότι δεν φέρνω σα παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο.Σε ένα forum πρέπει να ακούγοντε όλα και όχι μόνο τα σωστά!

Δηλαδη το φερνεις σαν παραδειγμα προς αποφυγην;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεφύγει το θέμα και δε φταίει σε τίποτα ο φιλος μας!

Θα το πώ άλλη μία φόρα ότι σε ένα forum πιστεύω ότι πρέπει να γράφονται και τα καλά και τα άσχημα!

Αλλίως οι εμπειρότεροι θα έγραφαν "βιβλίο" και τίποτα δεν θα έμπενε προς εξέταση-συζήτηση.

Αναφέρθηκα στο δικό μου ενυδρείο, ξανα λέω όχι σαν παράδειγμα,...αλλά σαν κάτι που υπάρχει

είτε σωστό είτε λάθος ώστε αν θέλει ο φίλος μας να διαβάσει το θέμα μου με όλα αυτά που

μου έχουν πεί οι εμπειρότεροι στο hobby.

Για αυτό και δεν έκρυψα τις απώλειες μου μιας και είτε το θέλουμε είτε όχι υπάρχουν και αυτές στο hobby μας.

Αν ήθελα να τον παρακινήσω να το κάνει πολύ απλά θα έγραφα "εγώ το τρέχω έτσι εδώ και 3ις μήνες και όλα μια χαρά"

Τι θα κέρδιζα από αυτό?

Αντιθέτως του είπα και ότι είχα 2 απώλειες και ότι όμως στα μάτια μου μέχρι στιγμής τα ψάρια δείχνουν υγιέστατα!!!

Αν κάποιος θεωρεί ότι το μηνυμα μου παρακείνει τον φίλο να κάνει μια λαθος κίνηση ας το σβήσει.Δεν είχα τέτοια πρόθεση!

Υ.Γ.1. Καλλιρόη με το κάπνισμα εννοώ αυτό που καταλαβαίνουμε όλοι...πολλά πράγματα είναι λάθος στη ζωή αλλά κάποιοι επιλέγουν να τα κάνουνε!!!

Υ.Γ.2. STurm Δεν το φέρνω όυτε προς μίμηση ούτε προς αποφύγη γιατί ξαναλέω δεν το παρουσιάζω ως παράδειγμα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Christos07, πολύ καλά κάνεις και γράφεις την γνώμη σου και όλοι μας έτσι πρέπει να κάνουμε αν θέλουμε να μάθουμε και να πάμε ένα βήμα παρά πέρα! Για τον λόγο αυτό υπάρχει το φόρουμ, για να καταθέτονται ιδέες και σκέψεις και να γίνεται διάλογος. Είναι κατανοητό πως δεν το φέρνεις ως παράδειγμα προς μίμηση, αλλά κάποιοι μπορεί να πουν αφού σε αυτόν πάνε όλα καλά, γιατί όχι και σε εμένα;

Με αφορμή λοιπόν τα γραφόμενα σου θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου, μιλώντας γενικά και όχι απαντώντας σε σένα, ώστε να αρχίζουμε να υποψιαζόμαστε κάποια πράγματα και γιατί όχι να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις μας.

Πρώτα από όλα πρέπει να κάτσουμε και να δούμε τι εννοούμε όταν λέμε πως μια σύνθεση είναι σωστή ή ένα ενυδρείο είναι στημένο λάθος. Το σωστό ή λάθος, πρέπει να αφορά τα ψάρια μας και μόνο και όχι το οπτικό αποτέλεσμα. Δηλαδή, τα ψάρια έχουν (κατά το δυνατό) τις συνθήκες που χρειάζονται; Έχουν νερό καθαρό; Τιμές νερού που χρειάζονται; Κατάλληλη παρέα; Σωστά διαμορφωμένο περιβάλλον; Κάποια από αυτά τα θέματα, μπορεί να σηκώνουν αρκετή κουβέντα και κάποιοι να έχουν τις ενστάσεις τους.

Πως λοιπόν μπορούμε να κρίνουμε ότι κάνουμε το σωστό για τα ψάρια μας;

Ένας αρκετά συνήθης τρόπος, είναι να ακολουθήσουμε αυτό που κάνουν οι πιο έμπειροι. Ίσως όμως υπάρχουν κάποιοι "μύθοι" στο χόμπι μας που συνήθως οι παλιότεροι χομπίστες αναπαράγουν αξιωματικά.

Ένας άλλος τρόπος είναι να κρίνουμε εκ του αποτελέσματος, βασιζόμενοι πάντα στην παρατήρηση, Εδώ νομίζω τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα, ακόμα και για τους εμπειρότερους... Πως λοιπόν μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι τα ζωντανά μας περνούν καλά; Πολλές φορές διαβάζουμε πως έχω τα τάδε ψαράκια 1, 2 μήνες και όλα πάνε καλά. Εδώ (πάντα κατά την γνώμη μου γίνονται δύο σοβαρά λάθη. Πρώτον: αυτοί οι λίγοι μήνες δεν σημαίνουν πάντα κάτι. Τα περισσότερα ψάρια έχουν προσδόκιμο ζωής πάνω από τέσσερα χρόνια. Έχουν ορισμένες αντοχές και μπορούν να αντέξουν "κακές" συνθήκες διαβίωσης για κάποιο διάστημα. Αν οι συνθήκες δεν είναι άθλιες, τα προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν στην πάροδο του χρόνου και όχι άμεσα. Δεύτερο: για να πούμε ότι ένα ψάρι είναι καλά, πρέπει να έχουμε μελετήσει πολύ καλά το συγκεκριμένο είδος. Πρέπει να ξέρουμε ποια είναι η φυσιολογική συμπεριφορά του, ποιες οι συνήθειες του και ποια τα χρώματα ενός ψαριού που σφύζει από υγεία. Το ψάρι έχει τρόπους να μας δείξει αν ταλαιπωρείται αλλά δυστυχώς εμείς δε μπορούμε συνήθως να λάβουμε τα μηνύματα που μας στέλνει.

Τις περισσότερες φορές, κυρίως οι νέοι χομπίστες, όταν αναφέρουν κάποια ασθένεια γράφουν : έχω τα τάδε ψάρια τόσες μέρες και όλα πήγαιναν μια χαρά μέχρι που χθες έχασα το τάδε ψάρι ή παρατήρησα το τάδε παράξενο. Μήπως τελικά δεν ήταν μέχρι τώρα όλα καλά; Έχει την εμπειρία να κρίνει αν πραγματικά είναι όλα καλά;

Να αναφέρω και το δικό μου παράδειγμα, με την πραγματικά λίγη εμπειρία που έχω. Πριν από λίγα χρόνια διατηρούσα στο ενυδρείο μου καρδινάλιους και ροδοστομους σε νερό βρύσης. Το νερό πάντα καθαρό, με τακτικές αλλαγές αλλά με υψηλές σκληρότητες και ανεβασμένο ph. Δεν είχα την παραμικρή απώλεια και όλα πηγαίναν μια χαρά. Μέσα λοιπόν από το ΑΖ διάβαζα για την αντίστροφη όσμωση και την χρήση της και πολλοί εμπειρότεροι με παρακινούσαν να αποκτήσω μία και να ρίξω σκληρότητες και ph. Μπα, έλεγα, υπερβολές των παλιών είναι για να ξεχωρίσουν από τους υπόλοιπους και να πουν πως κάνουν κάτι παραπάνω για τα ψάρια τους. Μετά από κάποιο καιρό αποφάσισα να τους ακούσω. Σταδιακά λοιπόν χαμήλωσα τις παραπάνω τιμές σε πιο αποδεκτά για ψάρια Αμαζονίου επίπεδα. Δε θα πιστέψετε την διαφορά που είδα στην ένταση των χρωμάτων τους. Πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ακόμα και η συμπεριφορά τους άλλαξε και τα ψαράκια γίνανε αρκετά πιο κινητικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεφύγει το θέμα και δε φταίει σε τίποτα ο φιλος μας!

Θα το πώ άλλη μία φόρα ότι σε ένα forum πιστεύω ότι πρέπει να γράφονται και τα καλά και τα άσχημα!

Αλλίως οι εμπειρότεροι θα έγραφαν "βιβλίο" και τίποτα δεν θα έμπενε προς εξέταση-συζήτηση.

Αναφέρθηκα στο δικό μου ενυδρείο, ξανα λέω όχι σαν παράδειγμα,...αλλά σαν κάτι που υπάρχει

είτε σωστό είτε λάθος ώστε αν θέλει ο φίλος μας να διαβάσει το θέμα μου με όλα αυτά που

μου έχουν πεί οι εμπειρότεροι στο hobby.

Για αυτό και δεν έκρυψα τις απώλειες μου μιας και είτε το θέλουμε είτε όχι υπάρχουν και αυτές στο hobby μας.

Αν ήθελα να τον παρακινήσω να το κάνει πολύ απλά θα έγραφα "εγώ το τρέχω έτσι εδώ και 3ις μήνες και όλα μια χαρά"

Τι θα κέρδιζα από αυτό?

Αντιθέτως του είπα και ότι είχα 2 απώλειες και ότι όμως στα μάτια μου μέχρι στιγμής τα ψάρια δείχνουν υγιέστατα!!!

Αν κάποιος θεωρεί ότι το μηνυμα μου παρακείνει τον φίλο να κάνει μια λαθος κίνηση ας το σβήσει.Δεν είχα τέτοια πρόθεση!

Υ.Γ.1. Καλλιρόη με το κάπνισμα εννοώ αυτό που καταλαβαίνουμε όλοι...πολλά πράγματα είναι λάθος στη ζωή αλλά κάποιοι επιλέγουν να τα κάνουνε!!!

Υ.Γ.2. STurm Δεν το φέρνω όυτε προς μίμηση ούτε προς αποφύγη γιατί ξαναλέω δεν το παρουσιάζω ως παράδειγμα!!! :)

Όταν θέτεις τέτοια θέματα δε γίνεται να μην απαντηθούν. Από εκεί κι έπειτα οι συντονιστές παρεμβαίνουν αν κρίνουν ότι ξεφεύγουμε από το θέμα.

Συμφωνώ στο ότι πρέπει να γράφονται και τα καλά και τα κακά. Αλλά όχι χύμα, ούτε αόριστα. Τα καλά για να επωφελούμαστε από αυτά και τα κακά για να τα αποφεύγουμε. Το να θέτουμε προς συζήτηση θέματα που είναι γνωστά σε όλους και αποδεδειγμένα, αυτό που ανέφερα προηγουμένως ως "έτοιμη γνώση", δεν έχει κάποιο νόημα. Αν τώρα δεν έχει κατανοήσει κάποιος για ποιο λόγο π.χ. τα ψάρια του δεν κάνουν για το ενυδρείο του, να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να το συζητήσουμε όσο χρειάζεται κι ας επαναλάβουμε τα ίδια και τα ίδια, δεν πειράζει, αρκεί να γίνει κατανοητό.

Δεν έχεις καταλάβει αν είναι σωστό ή λάθος το δικό σου; Αν δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά ούτε και προς αποφυγή τί είναι τότε;

Δεν παρακινείς τον alexander λες, αλλά ούτε και τον αποτρέπεις; Ποια είναι η θέση σου λοιπόν στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των ενυδρειων. Εχω ένα μικρό ενυδρειο γύρω στα 30λ και ενώ του έχω ήδη μέσα μερικά νέον θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες ανθεκτικες γαρίδες ώστε να μοιάζει με πραγματικό ενυδρειο αμαζονιου, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια είδη γαριδων μπορώ να βάλω τα οποία θα επιζήσουν και θα είναι κατα προτίμηση απο λεκάνη απορροής του αμαζονιου. Έχω δει κάποιες γαρίδες όπως cherry,ghost και wine red. Είμαι όλος αυτιά!

Θεωρώ και εγώ πως τα λίτρα σου είναι λίγα για κάποιο άλλο ψάρι εκτός από μονομάχο. Τουλάχιστον από τα ψάρια που συνήθως συναντάμε στα καταστήματα.

Επίσης οι γαρίδες που βρίσκουμε στο εμπόριο δεν προέρχονται από τον Αμαζόνιο. Νομίζω υπάρχουν ελάχιστα είδη γαρίδων που ζουν εκεί αλλά κανένα δεν πρόκειται να βρεις στην Ελλάδα, ίσως ούτε και στο εξωτερικό. Δεν χρειάζεται να χολοσκάς για την βιοτοπικότητα του ενυδρείου σου. Φρόντισε τα ζωντανά που έχεις να απολαμβάνουν τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και ας μην είναι από τον ίδιο βιότοπο, και όλα θα πάνε καλά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεφύγει το θέμα και δε φταίει σε τίποτα ο φιλος μας!

Θα το πώ άλλη μία φόρα ότι σε ένα forum πιστεύω ότι πρέπει να γράφονται και τα καλά και τα άσχημα!

Αλλίως οι εμπειρότεροι θα έγραφαν "βιβλίο" και τίποτα δεν θα έμπενε προς εξέταση-συζήτηση.

Αναφέρθηκα στο δικό μου ενυδρείο, ξανα λέω όχι σαν παράδειγμα,...αλλά σαν κάτι που υπάρχει

είτε σωστό είτε λάθος ώστε αν θέλει ο φίλος μας να διαβάσει το θέμα μου με όλα αυτά που

μου έχουν πεί οι εμπειρότεροι στο hobby.

Για αυτό και δεν έκρυψα τις απώλειες μου μιας και είτε το θέλουμε είτε όχι υπάρχουν και αυτές στο hobby μας.

Αν ήθελα να τον παρακινήσω να το κάνει πολύ απλά θα έγραφα "εγώ το τρέχω έτσι εδώ και 3ις μήνες και όλα μια χαρά"

Τι θα κέρδιζα από αυτό?

Αντιθέτως του είπα και ότι είχα 2 απώλειες και ότι όμως στα μάτια μου μέχρι στιγμής τα ψάρια δείχνουν υγιέστατα!!!

Αν κάποιος θεωρεί ότι το μηνυμα μου παρακείνει τον φίλο να κάνει μια λαθος κίνηση ας το σβήσει.Δεν είχα τέτοια πρόθεση!

Υ.Γ.1. Καλλιρόη με το κάπνισμα εννοώ αυτό που καταλαβαίνουμε όλοι...πολλά πράγματα είναι λάθος στη ζωή αλλά κάποιοι επιλέγουν να τα κάνουνε!!!

Υ.Γ.2. STurm Δεν το φέρνω όυτε προς μίμηση ούτε προς αποφύγη γιατί ξαναλέω δεν το παρουσιάζω ως παράδειγμα!!! :)

Φιλε μου δεν ξεφευγει το θέμα!

Το οτι εχεις απώλειες σε 3 μηνες που τρέχει το ενυδρείο είναι πρόβλημα! Και να μας το κρυψεις οτι εχεις απωλειες, οι απωλειες υφιστανται αυτο δεν αλλαζει!

Οι εμπειριες που κατατιθονται στο φορουμ πρεπει να ειναι εποικοδομητικες πχ εχω το ταδε ενυδρειο, με τα ταδε διαστασεις, με ταδε ψαρια, χ χρονια, με γεννες και ταδε συμπεριφορες και χωρις ασθενειες και θανατους! Αυτο ειναι προς μιμηση. Παντα σε λογικα πλαισια εννοειται γιατι υπαρχει και η αλλη οψη: εχω χ χρυσοψαρα σε μια γυαλα και μου ζησαν 4 χρονια! Αυτο ειναι προς αποφυγην!

Οταν ξεκινησα το χομπυ, εβαλα μεσα σε ενα ενυδρειο μεικτο 25 λιτρα, οποτε μιλαμε για καθαρα γυρω στα 20. ισως και πιο λιγο, ενα ζευγαρι endlers και τον γονο τους (10 ψαρια ) , 3 cory, 6 rasboras και 6 neon! H διακοσμηση αποτελουταν απο πολυχρωμο χαλικι και ενα πλαστικο βουνο με μια παγοδα!

5 ( !!!!!!!!!) μηνες ολα κυλουσαν απιστευτα! Και μια νυχτα ( χωρις υπερβολες ) χαθηκαν ολα!!!!!!

Αν νομιζεις οτι κανεις σωστα οτι κανεις με γεια σου με χαρα σου! Αν νομιζεις οτι εγω και ολοι οσοι τα λεμε αυτα εχουμε καποιο ωφελος ή θελουμε εσεις να φτιαχνετε χαλια ενυδρεια ή να εχετε θανατους για να φανουμε ξυπνιοι ή να μας εχετε αναγκη και παλι με γεια σου με χαρα σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους που πήρατε το χρόνο και απαντήσατε στην απορία μου. Θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά γιατι όπως άκουσα οι γαρίδες πρέπει να είναι σε ομάδες και όχι μια δυο, προς το παρόν θα προσπαθήσω να παρεχω ότι καλύτερο στα υπάρχοντα ζωντανά και να σιγουρεψω ότι ακόμα και αν είναι σε μικρο ενυδρειο να περνάνε καλα χωρίς πολλούς τσακωμους, ασθένειες και στρεσαρισματα! Ευχαριστω και πάλι που με βοηθησατε να αποτρεψω ένα πιθανό λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι αυτα τα ψαρια,θελεις τουλαχιστον τα διπλασια ψαρια.Επισης αυτα τα ψαρια πανε σε κοπαδι και εσυ δυστοιχος δεν τα εχεις ετσι και στα λιτρα σου δεν θα μπορεις να τα εχεις.Οπωτε δεν μπορουμε να μιλησουμε για ιδανικες συνθικες σε ενα τετοιο ενυδρειο.Καλυτερα να βαλεις καποιο αλλο ψαρακι σ αυτα τα λιτρα.

Γαριδες οπως σου ειπαν πανε σε ομαδες και δεν νομιζω οτι υπαρχουν στον Αμαζονιο γαριδες αλλα και να υπαρχουν στην Ελλαδα σιγουρα δεν θα τις βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξεφευγει το θέμα!

Το οτι εχεις απώλειες σε 3 μηνες που τρέχει το ενυδρείο είναι πρόβλημα! Και να μας το κρυψεις οτι εχεις απωλειες, οι απωλειες υφιστανται αυτο δεν αλλαζει!

Οι εμπειριες που κατατιθονται στο φορουμ πρεπει να ειναι εποικοδομητικες πχ εχω το ταδε ενυδρειο, με τα ταδε διαστασεις, με ταδε ψαρια, χ χρονια, με γεννες και ταδε συμπεριφορες και χωρις ασθενειες και θανατους! Αυτο ειναι προς μιμηση. Παντα σε λογικα πλαισια εννοειται γιατι υπαρχει και η αλλη οψη: εχω χ χρυσοψαρα σε μια γυαλα και μου ζησαν 4 χρονια! Αυτο ειναι προς αποφυγην!

Οταν ξεκινησα το χομπυ, εβαλα μεσα σε ενα ενυδρειο μεικτο 25 λιτρα, οποτε μιλαμε για καθαρα γυρω στα 20. ισως και πιο λιγο, ενα ζευγαρι endlers και τον γονο τους (10 ψαρια ) , 3 cory, 6 rasboras και 6 neon! H διακοσμηση αποτελουταν απο πολυχρωμο χαλικι και ενα πλαστικο βουνο με μια παγοδα!

5 ( !!!!!!!!!) μηνες ολα κυλουσαν απιστευτα! Και μια νυχτα ( χωρις υπερβολες ) χαθηκαν ολα!!!!!!

Αν νομιζεις οτι κανεις σωστα οτι κανεις με γεια σου με χαρα σου! Αν νομιζεις οτι εγω και ολοι οσοι τα λεμε αυτα εχουμε καποιο ωφελος ή θελουμε εσεις να φτιαχνετε χαλια ενυδρεια ή να εχετε θανατους για να φανουμε ξυπνιοι ή να μας εχετε αναγκη και παλι με γεια σου με χαρα σου!

Δεν είπα πουθενά ότι είναι σωστό το ενυδρείο μου επειδή μέχρις στιγμής τα ψάρια μου δείχνουν μια χαρά!

Ούτε είπα ότι εσείς που λέτε όλα αυτά έχετε κάποιο όφελός.

Οταν ξεκίνησα τον "κουβα" μου είχα μέσα 2 σκαλάρια τα οποία χάρισα μόλις έμαθα από εσάς ότι δεν κάνουν για τοσα λίγα λίτρα.

Μέτα έβαλα τα νεόν, ξέρωντας ότι πάλι είμαι λάθος αλλά θέλησα να δώ πώς θα πάει (αν θές από την περιέργια του νέου χομπίστα)

Και ξαναλέω το ξέρω και το έχω καταλάβει ότι το 25 λιτρο είναι ελάχιστο για όλα τα είδη που πουλάνε στα pet shops και κάνει μόνο για μονομάχο....αλλά προς το παρον όσο τα βλέπω δρασ΄τηρια και μες την ενέργεια δεν έχω σκοπό να τα βγάλω από το "κουβαδάκι".

Και ξαναλέω ότι απλά ανέφερα το πώς τρέχει μέχρι στιγμής το δικό μου ενυδρείο με παρόμοια ψαροσύνθεση και λίτρα με τον φίλο μας που άνοιξε αυτό το θέμα! ΟΧΙ σαν παράδειγμα απλά σαν άλλο ένα μικρό ενυδρείο ενός ακόμα νέου μέλους με πολλά λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...