Jump to content

Προβλημα Με Ζωανθους..!!


zaxoscorfu

Recommended Posts

post-48593-0-39300600-1393095599_thumb.jpgpost-48593-0-31850600-1393095631_thumb.jpg

Γεια σας,υπαρχει κατι σαν μια μαυρη μεμβρανη στους ζωανθους μου και νωμιζω οτι τους τρωει,ξερει κανεις τι ειναι και πως το αντιμετοπιζω; Εχω δει και σε κανα δυο σημεια αυτην την μεμβρανη ακομα,μου μοιαζει σαν σφουγκαρι αλλα δεν νωμιζω το σφουγκαρι να τους ετρωγε..μπορει να βοηθησει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ειναι ετσι φιλος;

Η μεμβρανη αυτη τι υφη εχει;Ειναι σαν γλιτσα;Τα εκανες dip πριν τα βαλεις στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Στράτο το ίδιο πράγμα έχω κι εγώ σε σημεία....τα κόκκινα ζοάνθους από το swap τα έχασα....είναι σαν μπορντώ άλγη τύπου κοραλλίνη....γλιστερό στην υφή....!

Edit:Άκυρο τώρα παρατήρησα καλύτερα την φωτο...δεν είναι το ίδιο με αυτό που έχω εγώ!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.Ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ζοανθους στο ενυδρειο σου?Τα εχεις ντιπαρει πρειν τα βαλεις στο ενυδρειο σου?Γενικοτερα το ενυδρειο σου σε ποια κατασταση βρισκεται?Εγω αυτο που παρατηρω απο τα ζοανθους ειναι πως τελικα θελουν ενυδρειο λιγο τσιμπημενο σε θρεπτικα.Στα μη μετρησημα και προσωπικα σε εμενα δεν πηγαιναν ποτε καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.Ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ζοανθους στο ενυδρειο σου?Τα εχεις ντιπαρει πρειν τα βαλεις στο ενυδρειο σου?Γενικοτερα το ενυδρειο σου σε ποια κατασταση βρισκεται?Εγω αυτο που παρατηρω απο τα ζοανθους ειναι πως τελικα θελουν ενυδρειο λιγο τσιμπημενο σε θρεπτικα.Στα μη μετρησημα και προσωπικα σε εμενα δεν πηγαιναν ποτε καλα.

Ισχύει.. Πολλές φορές βλέπω τα ζωάνθους μου όταν κάποιες ημέρες ταίζω παραπάνω να την "βρίσκουν" και ανοίγουν περισσότερο .

Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα εδώ δεν είναι αυτό για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Το ετριψα απαλα με ενα βουρτσακι παιδια κ εφυγε,σαν αλγη ηταν..αλλα μαυρη; Υπαρχει μαυρη αλγη;

Ειχα και εγω σε παραζοανθους πριν λιγο καιρο http://www.aquazone.gr/forums/topic/91184-aoeaaiaaea-oaa-parazoanthus-eae-dhniaecia-iaa-aancieoc/, εγω το φυσηξα και ξεκολησε...νομιζα τοτε οτι ηταν κυανοβακτηριο, γιατι ειχα λιγο και στον αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τους εχω πανω απο εναν χρονο..Αυτα τα λιγα κεφαλακια που βλεπετε καποτε ηταν μεγαλητερο απ το μεγεθος γροθιας..τους ειχα κολητα σε βραχο με κλαβουλαρια και μου τους επνιξε,αυτο ειναι οτι καταφερα να σωσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...