Jump to content

My White Dream Reef - Stathis 500Lt


stathis200

Recommended Posts

τρομερο αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτηρια φιλε

το ενυδρειο σου ειναι τουμπανο

με φοβερα χρωματα

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα και Μιχάλη

Mια χαρά πάει το clam ,

Και δυο FTS

fts2_zps35e65f34.jpg

fts_zps86aba357.jpg

Μετα απο αυτες τις FTS αν ειχα σκιμερ, θα το ειχα ηδη πεταξει στα σκουπιδια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια..

Ελπίζω να μεγαλώσουν τα φραγκς και του χρόνου να μπορώ να μοιράζω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια..

Ελπίζω να μεγαλώσουν τα φραγκς και του χρόνου να μπορώ να μοιράζω.

Απλα :bow::bow: γι'αυτη σου τη φραση σταθη :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Σταθη!πολυ ομορφο ενυδρειο και παρα πολυ ωραια χρωματα στα ζωντανα.ευγε!!keep reefing! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ παιδιά και πάλι.

Ελπίζω να βγεί χωρίς απρόοπτα αυτό το καλοκαίρι.

Εχώ βάλει back up για 2 ημέρες ,

Ο murphy σε περιμένει στην γωνία και πρέπει πάντα να είσαι προετοιμασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κάνω όσες θα ήθελα.

Κάθε 2 εβδομάδες 40λτ, έχω δίπλα μου και την θάλασσα αλλά δεν το έχω ολμήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κάνω όσες θα ήθελα.

Κάθε 2 εβδομάδες 40λτ, έχω δίπλα μου και την θάλασσα αλλά δεν το έχω ολμήσει ακόμα.

To οτι με τοσες μικτρες και αραιες αλλαγες κρατας τοσο καλες τιμες στις παραμετρους του νερου, χωρις σκιμερ, δειχνει πολλα, για την αποτελεσματικοτητα του ATS....ΟΣο αφορα τις αλλαγες απο θαλλασα...εγω προσωπικα μετα απο 9 μηνες εβδομαδιαιων αλλαγων (το χειμωνα το αποθηκευα επισης)..... απορω γιατι τοσος κοσμος, πεταει τα λεφτα του ακομη σε συνθετικο αλατι!!!!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Θα έχουμε φωτογραφιες¨ απο το στολίδι σου;

Λυκούργο πριν φύγω διακοπές σίγουρα.

Τα sps πάνε πολύ καλά σε αναπτυξη , αλλά ακόμα περισσότερο σε χρώμα, σε σημείο που θυμίζει ulns.

Το παράδοξο είναι ότι έχασα 2 lps ( δυστυχώς και η blastomussa) που θα περίμενε κανείς ότι σε ενυδρείο χωρίς σκίμμερ θα είχαν την τιμητική τους.

Ζοάνθους και ρεκόρντιες πάνε πολύ καλά επίσης.

Αύξησα και άλλο το τάισμα στο κατεψυγμένο και βλέπουμε.

Πλέον καθαρίζω το ats κάθε 4 ημέρες(όχι όλο - ένα μέρος) , όπως σαν το σκίμμερ ένα πράγμα...

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο είναι ότι έχασα 2 lps ( δυστυχώς και η blastomussa) που θα περίμενε κανείς ότι σε ενυδρείο χωρίς σκίμμερ θα είχαν την τιμητική τους.

Ζοάνθους και ρεκόρντιες πάνε πολύ καλά επίσης.

Αύξησα και άλλο το τάισμα στο κατεψυγμένο και βλέπουμε.

Σταθη μου αυτο ειναι πραγματικά παραδοξο αλλα αμα το φιλοσοφήσουμε δεν υπαρχει ενυδρείο που να μην εχει τουλάχιστον ενα σπαστικό κοραλι να κανει τα δικα του....

Περιμένουμε φωτογραφίες απο το στολίδι σου φιλε......

Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο πριν φύγω διακοπές σίγουρα.

Τα sps πάνε πολύ καλά σε αναπτυξη , αλλά ακόμα περισσότερο σε χρώμα, σε σημείο που θυμίζει ulns.

Το παράδοξο είναι ότι έχασα 2 lps ( δυστυχώς και η blastomussa) που θα περίμενε κανείς ότι σε ενυδρείο χωρίς σκίμμερ θα είχαν την τιμητική τους.

Ζοάνθους και ρεκόρντιες πάνε πολύ καλά επίσης.

Αύξησα και άλλο το τάισμα στο κατεψυγμένο και βλέπουμε.

Πλέον καθαρίζω το ats κάθε 4 ημέρες(όχι όλο - ένα μέρος) , όπως σαν το σκίμμερ ένα πράγμα...

Ο συνδυασμός σου με τα sps να έχουνε τρελό χρωμα και καποια lps να την ακούνε, μου δίνει πολλες πληροφοριες σχετικα με την χρήση του ATS. Χαμηλά εως πολυ χαμηλά νιτρικά και φωσφωρικα στο ενυδρειο, οπως π.χ. αλλα παιδια με bare bottom η λίγη διατροφή η γενικα λίγα θρεπτικά στη στήλη του νερου.

Απο την εμπειρια μου το συνδυασμό σκιμμερ και chaeto, παρόλο που το skimming που ειχα ηταν too much για τα λιτρα μου, νιτρικά και θρεπτικά ειχα... Μόλις μπήκε η chaeto που ρουφούσε σα τρελή πέσανε ραγδαία. Δοκίμασα και με σκιμμερ κλειστό,που εκει η άλγη επιτάχυνε σε αναπτυξη τρέλα, και τσίμπησα ενα τσικ νιτρικά, αλλα μόλις άνοιξα σκιμμερ παλι, έβγαζε τετοια πραγματα στην αρχη που δεν πίστευα οτι ηταν στο νερο αυτα. Άρα το σκιμμερ δούλευε και σε πραγματα που ουτε ο άνθρακας τραβαει αλλα ουτε και η chaeto και μαζεύονται στο ενυδρειο σταδιακα. Η απορία ειναι τι ακριβώς απο αυτα που ρουφαει ATS δεν τραβαει το σκιμμερ και ο άνθρακας αν υπαρχει αυτήν περίπτωση η δεν τραβαει καποια που τραβάνε οι μακροαλγες. Απολογούμε, εχω brainstorming.. :P

Τελικά και το ATS μπορει να στεγνώσει το ενυδρειο. Πως ομως μπορεις να βρεις εδω την μεση λυση; Αν ειναι να καθαρίσεις σαν να εχεις σκιμμερ δεν ακυρώνει την ευκολία της στην θεωρία; Αν κατεβασεις τα watt τις λάμπας δεν θα τραβαει καπως ποιο αργά οποτε θα αναπνέει καλυτερα και για τα lps το ενυδρειο;

Με την αναφορα σου αυτη με έκανες να σκέφτομαι λύσεις, συνδυασμούς και περίεργα στησιματα (οχι του Μουντιάλ, εκει τα έκαναν άλλοι :P ) . Πολύτιμη πληροφορία αυτή Στάθη με εκανε να ξεδιαλεινω αρκετές απο τις απορίες μου για το ATS στο μυαλό μου!

Πιστευω οτι η αύξηση τροφής θα βοηθηση αλλα μαλλον εχεις φτάσει σε καποια όρια στο ATS και αν συνεχίσει ετσι θα ειναι φαύλος κύκλος. Ποιο πολυ τροφή, ποιο συχνό καθάρισμα και παει λέγοντας. Ειμαι σίγουρος οτι θα βρεις την λυση :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εγω που δουλευω ατς με σκιμμερ θα πω οτι οπως και να ρυθμισω το σκιμμερ(dry/wet) το κυπελο δεν φτανει ουτε στα 100μλ μεσα στον μηνα και εχω σταθερα νιτρηκα <2 και φωσφορικα 0.03.... Η αλγη μεγαλωνει κανονικα και ραγδαια και προσπαθω να ταιζω 3 με 4 φορες την ημερα συν τις κοραλλο τροφες που ριχνω....

Τωρα θα ηθελα να κλεισω καποια στιγμη το ατς και να δω τι θα γινει με το σκιμμερ, αλλα μεγαλο παιδεμα συν το οτι το ατς θελει αρκετες μερες για να μπροστα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου το συνδυασμό σκιμμερ και chaeto, παρόλο που το skimming που ειχα ηταν too much για τα λιτρα μου, νιτρικά και θρεπτικά ειχα... Μόλις μπήκε η chaeto που ρουφούσε σα τρελή πέσανε ραγδαία. Δοκίμασα και με σκιμμερ κλειστό,που εκει η άλγη επιτάχυνε σε αναπτυξη τρέλα, και τσίμπησα ενα τσικ νιτρικά, αλλα μόλις άνοιξα σκιμμερ παλι, έβγαζε τετοια πραγματα στην αρχη που δεν πίστευα οτι ηταν στο νερο αυτα. Άρα το σκιμμερ δούλευε και σε πραγματα που ουτε ο άνθρακας τραβαει αλλα ουτε και η chaeto και μαζεύονται στο ενυδρειο σταδιακα. Η απορία ειναι τι ακριβώς απο αυτα που ρουφαει ATS δεν τραβαει το σκιμμερ και ο άνθρακας αν υπαρχει αυτήν περίπτωση η δεν τραβαει καποια που τραβάνε οι μακροαλγες.

Μαριε να βοηθησω αν γινεται....To skimmer βγαζει οργανικες ενωσεις, πριν διασπαστουν σε πρωτεινες, αμινοξεα (που χρειαζονται τα κοαραλιαμας) και στην συνεχεια αμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, αλλα και φοσφωρικα. Ατς και χαετο επεμβαινουν αργοτερα, αφου διασπαστουν οι οργανικες ενωσεις σε πρωτεινες και αμινοξεα, αποροφουνται καποιες 'η ολες απο τα κοραλια και οτι περισεψει απο αυτες μετατρεπονται τελικα σε νιτρικα και φοσφωρικα που αποροφουνται απο ατς και χαετο. Γι αυτο ακομη και και 0 να μετρας σε νιτρικα και φοσφωτικα σε ενα ενυδρειο χωρις σκιμερ, αν βαλεις ενα θα βγαλει τα "μαλια του" αφου αφαιρει οργανικα απο το νερο, ενω ατς και χαετο οχι.γι αυτο και ειναι παρα πολυ δυσκολοτερο να στεγνωσεις ενα ενυδρειο χωρις σκιμερ!

Link to comment
Share on other sites

Σορού Στάθη, σου κάναμε το θεμα λιγο κουρείο. Θα προσπαθήσουμε να μην το ξανακάνουμε :P

Πως ανταποκρίθηκε το ενυδρειο στην αύξηση της τροφής;

Link to comment
Share on other sites

Ti sorry ...ίσα ισα

Είναι και δικοί μου προβληματισμοί που βγαίνουν απο αυτό το πείραμα.

Καθώς μετράει 9 μήνες περίπου , περίπου τους τελευταίους 2 μήνες μπορώ να πώ ότι βλέπω σταθερότητα στο ATS.

Επίσης σε στησίματα φίλων με ats βλέπουν επίσης το ίδιο.

Θέλω να πώ δηλαδή ότι το φίλτρο ats είναι ένας μηχανισμός που θέλει το χρόνο του , σαν το στώσιμο του ενυδρείου.

Τώρα αν υπάρχουν οργανικά που δεν μπορεί να τα αποβάλλει και συσσορεύονται με αποτέλεσμα να έρθει νωρίτερα το old tank syndrome ,είναι μια θεωρία που μπορεί να έχει βάση μπορεί και όχι.

Ελπίζω να τσουλήσει χωρίς απρόοπτα , ώστε να βγάλω και εγώ πόρισμα.

Τώρα σχετικά με το κατέβασμα των watts δεν θα το τολμήσω , γιατί πιστεύω ότι έχω βρεί την πολυπόθητη ισορροπία.

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να αυξήσω το τάισμα μόνιμα και όχι περιοδικά όπως το κάνω τώρα.

Είναι αξιοσημείωτο πάντως πως τα κυβάκια μεταφράζονται άμεσα σε άλγη.

Τώρα σε σχέση με την συχνότητα καθαρίσματος , όντως είναι περίπου το ίδιο΄, ίσως ευκολότερο στο ats γιατί απλά ξυλώνω τούφες με τα χέρια που δεν παίρνει πάνω απο ένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...