Jump to content

Dry Start Method Για Φυτεμένο Ενυδρείο Με Diy Υπόστρωμα


christosvas

Recommended Posts

Με ενδιαφέρει πολύ να δημιουργήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο βασισμένο όσο το δυνατόν σε φυσικές και οικολογικές διεργασίες και λιγότερο σε Hi-Tech λύσεις. Το "El Natural" ενυδρείο βασισμένο στην μέθοδο της Walstad έχει όλα τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν και θα προσπαθήσω να βασιστώ σε αυτήν την μέθοδο.



Παράλληλα όμως μου άρεσε η ιδέα του Dry Start Method, όπου τα φυτά φυτεύονται πρώτα σε υπόστρωμα με 100% υγρασία αέρος για ένα διάστημα μερικών μηνών ώστε να δημιουργήσουν γερό ριζικό σύστημα και να αποφευχθούν οι άλγες.


Το DIY υποστρώμα με το οποίο αποφάσισα να πειραματιστώ, αποτελείται από μίγμα πηλώδους χώματος και vermicompost (κομποστοποιημένα φυτικά υλικά με την βοήθεια γεωσκωλήκων).


Η Dry Start Method βοηθάει στο ότι οι ρίζες των φυτών έχουν την ευκαιρία να ξεκινήσουν τις βιολογικές διεργασίες στο υπόστρωμα, ώστε όταν θα προστεθεί το νερό το όλο σύστημα θα έχει σταθεροποιηθεί.



Το χώμα το πήρα από το κτήμα μου στην Περιστερά, όπου ξέρω ότι δεν έχει χημικά υπολείμματα και το vermicompost είναι από την δικιά μου παραγωγή στο σπίτι μου. Το χώμα και το Vermicompost τα πέρασα από κόσκινο 2mm,



Το μίγμα είχε ως εξής:


Πηλώδες χώμα: στρώμα 2 cm, (4 L)


Vermicompost: στρώμα 1 cm, (2 L )


Άμμος (κοκκομετρία 0,3-1,2 mm): στρώμα 3 cm, (9 L)



Πρώτα έβαλα το χώμα, σε στρώση 2cm και μετά το Vermicompost σε στρώση 1cm. Στη συνέχεια τα διέβρεξα καλά και τα ανέμιξα για να γίνει ένα καλό μίγμα και τέλος έβαλα από επάνω μια στρώση 3cm άμμου, αφού την ξέπλυνα 4-5 φορές με νερό. Στο τέλος έβαλα νερό (με αντιχλώριο) ώστε να υπερκαλύπτει την άμμο για μερικά χιλιοστά. Το ενυδρείο το σκέπασα με τζάμια επάνω και με κάλυψα με πλαστικό φίλμ όλα τα κενά, ώστε να δημιουργηθεί σχεδόν 100% υγρασία μέσα στα φυτά.



post-53210-0-81845700-1393111908_thumb.jpg


post-53210-0-76786600-1393111922_thumb.jpg



Στις φωτογραφίες φαίνονται τα σταδια δημιουργίας του υποστρώματος και τα emersed φυτά που φύτευσα. Είχα αρχίσει τα φυτά από 21 Ιουνίου 2013 σε ένα πλαστικό δοχείο με ίδιο υπόστρωμα. Τα φυτά φαίνονται στην αρχή και μετά μερικές εβδομάδες. Όλα ήταν από το περσινό Plant Swap και από δωρεές φίλων :).



post-53210-0-69341500-1393112899_thumb.jpg


post-53210-0-22354500-1393112910_thumb.jpg


post-53210-0-30529900-1393112917_thumb.jpg




Μόνο η Anubia, τα Echinodorus (δεν ξέρω ποιο είδος είναι) και τα Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' πήγαν πολύ καλά, παρόλο που δεν είχαν φωτισμό για όλο αυτό το διάστημα, μόνο διάχυτο φως του ηλίου μέσα από ένα παραθυρο.



Στις επόμενες φωτογραφίες φαίνονται τα φυτά φυτεμένα στο ενυδρείο ως emersed στις 17 Φεβρουαρίου, 2014. Η Cuba έχει απλωθεί αρκετά, παρόλη την έλλειψη φωτός. Φαντάζομαι τώρα που θα έχω αρκετό φως (2 x 24 Watt) θα απλωθεί πολύ περισσότερο, μιας και θα έχει άφθονο CO2



post-53210-0-95758500-1393112927_thumb.jpg


post-53210-0-48335400-1393112934_thumb.jpg


post-53210-0-80052000-1393112940_thumb.jpg


post-53210-0-75869000-1393112946_thumb.jpg


post-53210-0-44456400-1393112953_thumb.jpg




Δεν είχα πολύ χρόνο για να σχεδιάσω την διάταξη των φυτών στη τελική φάση, απλά ήθελα να ξεκινήσω ;)


Οποιεσδήποτε υποδείξεις για την διάταξη των φυτών είναι πολύ ευπρόσδεκτες!



Αυτό το εγχείρημα φυσικά είναι τελείως πειραματικό, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία με ενυδρειακά φυτά, βασισμένο κυρίως σε βιβλία και δημοσιεύσεις στα διάφορα Fora. Επομένως θέλω να ακούσω τις γνώμες, ιδέες ή κριτικές σας ώστε να μπορέσει να πετύχει το πείραμα και να δημιουργήσω ένα όμορφο και χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο ενυδρείο.



Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 85 L (60 x 35 x 41 cm)



Για την κυκλοφορία θα έχω δύο φίλτρα:


1. EHEIM Classic 250


max flow rate: 440 L/h


Canister volume: 3,5 L


Media volume: 3 L


και


2. Fluval C2 (κρεμαστό φίλτρο)


max flow rate: 400 L/h



Φωτισμός:


Sylvania GrowLux T5HO 24Watt


AquaLight 6500K T5HO 24Watt


Total Luminance: 48 Watt (0.65Watt per L)


Recommended: 0.5Watt per L = 37Watts



Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και ολα ωραια φιλε αλλα εχεις κανει ενα λαθος..υποστρωμα και αμμο δεν βαζουμε γιατι η αμμος λογο της ψιλης κοκκομετριας δεν αφηνει να οξυγονονετε το υποστρωμα με αποτελεσμα και να μη δουλευει σωστα το υποστρωμα και να δημιουργουντε αναεροβιες περιοχες.

Δες και εδω το δικο μου dry start.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος που έβαλα, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Pangaia απ' όπου πήρα την άμμο, λέει ότι έχει κοκκομετρία 0,3-1,2 mm, αλλά εγώ την μέτρησα λίγο πιο χοντρόκοκκη, 1-2mm. Η Walstad αναφέρει στο βιβλίο της ότι χρησιμοποίησε "ψιλόκοκκο" χαλίκι χωρίς να αναφέρει την κοκκομετρία του. Πόση διαφορά άραγε έχει το ψιλό χαλίκι όσον αφορά την διάχυση του οξυγόνου στο υπόστρωμα? Νομίζω ότι ακόμα και με το χαλίκι θα υπάρχουν αναερόβιες περιοχές στο υπόστρωμα.

Ξέρω ότι πολλοί θεωρούν την άμμο ως προβληματική για επίστρωση υποστρώματος, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που χρησιμοποιούν άμμο 2-3cm χωρίς να έχουν πρόβλημα. Υπάρχουν άλλοι που ισχυρίζονται ότι η δημιουργία αναερόβιων περιοχών στο υπόστρωμα δεν είναι πρόβλημα, εφόσον αυτό δεν είναι μεγάλου πάχους Το δικό μου υπόστρωμα είναι 2-3cm μόνο και δεν θεωρείται ιδιαίτερα βαθύ. Υπάρχει επίσης και η άποψη ότι η άμμος μπορεί να λειτουργήσει ως βιολογικό φίλτρο λόγω της μεγάλης επιφάνειας που έχει σε σχέση με το χαλίκι. Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με "Deep Sand Beds" υπάρχει εδώ: Deep Sand Beds

Αν είναι λάθος η χρήση της άμμου ή όχι θα φανεί στην πορεία. Επειδή όμως χρησιμοποιώ την Dry Start Method, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Τα φυτά θα έχουν την ευκαιρία για να δημιουργήσουν πλούσιο ριζικό σύστημα μέσα στο υπόστρωμα, βοηθώντας στην οξυγόνωση του υποστρώματος, ιδίως κατά την διάρκεια που τα φυτά είναι emersed. Επίσης η άμμος εκτός από το ότι είναι αισθητικά πιο ωραία (δική μου γνώμη πάντα ;) εμποδίζει την ανάμειξη του DIY υποστρώματος με το νερό και πιστεύω ότι θα διατηρήσει την γονιμότητα του υποστρώματος για μεγαλύτερο διάστημα.

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη κανενός που τυχόν έχει βάλει άμμο με Dry Start Method, είτε είχε επιτυχία ή αποτυχία.

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι γινετε οταν βαλεις νερο,τωρα που εισαι ακομα στη φαση του dry start δεν εχεις προβλημα.

Η καταλληλη κοκκομετρια για χαλικακι ειναι το 1-2mm.

Τη γονιμοτητα του υποστρωματος πως θα την κρατησεις παραπανω η αμμος?Με ποια ιδιοτητα?Η αμμος ειναι ενα αδρανες υλικο απλα.

Αν η αμμος εχει διαφορα κοκκομετριας απο το υποστρωμα πως θα το κρατησει να μη βγει πανω?

Διαβασε εδω και το αρθρο του Tom Barr.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι γινετε οταν βαλεις νερο,τωρα που εισαι ακομα στη φαση του dry start δεν εχεις προβλημα.

Το κατάλαβα, αυτό που εννοώ είναι ότι λόγω της περιόδου που τα φυτά θα είναι emersed θα αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα σε μεγάλο βαθμό, οπότε όταν μπει το νερό οι ρίζες θα βοηθήσουν στην μερική οξυγόνωση του υποστρώματος.

Η καταλληλη κοκκομετρια για χαλικακι ειναι το 1-2mm.

Άρα αυτό που έβαλα εγώ είναι ΟΚ? Το μέτρησα και οι περισσότεροι κόκκοι ήταν 1-2mm κατά το πλείστον.

Τη γονιμοτητα του υποστρωματος πως θα την κρατησεις παραπανω η αμμος?Με ποια ιδιοτητα?Η αμμος ειναι ενα αδρανες υλικο απλα.

Πιστεύω ότι με το να μην οξυγονώνετε πολύ το υπόστρωμα δεν θα γίνει ταχεία αποικοδόμηση των οργανικών και χουμικών οξέων του χώματος και του vermicompost, τα οποία θα παραμένουν διαθέσιμα να τα αποικοδομήσουν οι ρίζες σε βάθος χρόνου. Παρόμοιο φαινόμενο έχουμε με τα εδάφη, όπου καθόσον δεν οργώνετε το χώμα και παραμένει σε κατάσταση χαμηλής οξυγόνωσης, τα χουμικά οξέα και η οργανική ουσία διατηρούνται. Όταν οργώσουμε το έδαφος, τότε αυτά έρχονται σε επαφή με οξυγόνο και τα αερόβια βακτήρια τα αποικοδομούν γρήγορα μειώνοντας την γονιμότητα του εδάφους.

Αν η αμμος εχει διαφορα κοκκομετριας απο το υποστρωμα πως θα το κρατησει να μη βγει πανω?

Εφόσον δεν γίνεται ανατάραξη του υποστρώματος δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα το υπόστρωμα να "βγει επάνω". Το υπόστρωμα αποτελείτε από πηλώδες χώμα και vermicompost τα οποία δεν είναι σε μορφή κόκκων, αλλά γίνονται μια υδαρής πάστα, .

Διαβασε εδω και το αρθρο του Tom Barr.

Ο Tom Barr στο άρθρο του δεν λέει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί άμμος, τουναντίον λέει ότι: "Άλλες μέθοδοι μπορεί να χρησιμοποιήσουν απλή άμμο, άμμο + wetland sediment hydrosoils". Φαντάζομαι ότι το "wetland sediment hydrosoils" είναι παρόμοιο σε ιδιότητες με το δικό μου υπόστρωμα.
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα, αυτό που εννοώ είναι ότι λόγω της περιόδου που τα φυτά θα είναι emersed θα αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα σε μεγάλο βαθμό, οπότε όταν μπει το νερό οι ρίζες θα βοηθήσουν στην μερική οξυγόνωση του υποστρώματος.

Η καταλληλη κοκκομετρια για χαλικακι ειναι το 1-2mm.

Άρα αυτό που έβαλα εγώ είναι ΟΚ? Το μέτρησα και οι περισσότεροι κόκκοι ήταν 1-2mm κατά το πλείστον.

Τη γονιμοτητα του υποστρωματος πως θα την κρατησεις παραπανω η αμμος?Με ποια ιδιοτητα?Η αμμος ειναι ενα αδρανες υλικο απλα.

Πιστεύω ότι με το να μην οξυγονώνετε πολύ το υπόστρωμα δεν θα γίνει ταχεία αποικοδόμηση των οργανικών και χουμικών οξέων του χώματος και του vermicompost, τα οποία θα παραμένουν διαθέσιμα να τα αποικοδομήσουν οι ρίζες σε βάθος χρόνου. Παρόμοιο φαινόμενο έχουμε με τα εδάφη, όπου καθόσον δεν οργώνετε το χώμα και παραμένει σε κατάσταση χαμηλής οξυγόνωσης, τα χουμικά οξέα και η οργανική ουσία διατηρούνται. Όταν οργώσουμε το έδαφος, τότε αυτά έρχονται σε επαφή με οξυγόνο και τα αερόβια βακτήρια τα αποικοδομούν γρήγορα μειώνοντας την γονιμότητα του εδάφους.

Αν η αμμος εχει διαφορα κοκκομετριας απο το υποστρωμα πως θα το κρατησει να μη βγει πανω?

Εφόσον δεν γίνεται ανατάραξη του υποστρώματος δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα το υπόστρωμα να "βγει επάνω". Το υπόστρωμα αποτελείτε από πηλώδες χώμα και vermicompost τα οποία δεν είναι σε μορφή κόκκων, αλλά γίνονται μια υδαρής πάστα, .

Διαβασε εδω και το αρθρο του Tom Barr.

Ο Tom Barr στο άρθρο του δεν λέει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί άμμος, τουναντίον λέει ότι: "Άλλες μέθοδοι μπορεί να χρησιμοποιήσουν απλή άμμο, άμμο + wetland sediment hydrosoils". Φαντάζομαι ότι το "wetland sediment hydrosoils" είναι παρόμοιο σε ιδιότητες με το δικό μου υπόστρωμα.

Εγω σου λεω πως εχει το πραγμα με την αμμο και το υποστρωμα,απο κει και περα μπορεις να το δοκιμασεις,απλα αυτος ο συνδιασμος αποφευγετε .

Οσον αφορα τη γονιμοτητα που λες,αν δεν οξυγονωνετε το υποστρωμα,δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες,με αποτελεσμα το υποστρωμα να βγαζει δηλητηριωδες αερια υδροθειου (αν θυμαμαι καλα) που ειναι επικινδυνα για τα ψαρια μας.Γι αυτο τον λογο δεν βαζουμε αμμο με υποστρωμα ή πολυ ψιλη αμμο σαν πουδρα σκετη.

Αν η κοκκομετρια ειναι 1-2mm τοτε δεν μιλαμε για αμμο αλλα για χαλικακι.Διαβασε εδω για το βυθο του φυτεμενου ενυδρειου.

Η αναταραξη του υποστρωματος μπορει να γινει ανα πασα στιγμη,ενα φυτο να ξεφυτεψεις και να του αλλαξεις θεση θα γινει πανικος μεσα στο ενυδρειο σου και ειδικα με το diy υποστρωμα που με ενα ξεφυτεμα μπορεις να γεμισεις αλγες πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Το εγχείρημα προχωράει πολύ ωραία. Τα φυτά αναπτύσσουν το ριζικό τους σύστημα πολύ γρήγορα. Μετακίνησα μερικούς Echinodorus και μόνο σε μιάμιση εβδομάδα είχαν αναπτύξει 6 cm ρίζες! Η Hygrophila polysperma (νομίζω αυτό είναι το φυτό πίσω στην είσοδο του φίλτρου, στην IMG_7691) αναπτύσσεται πολύ γρήγορα επίσης.


Τέλος η Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' έχει βρει την χαρά της τώρα που έχει φως και άπλετο διοξείδιο του άνθρακα :)


Στις φωτογραφίες φαίνεται όταν την έβαλα στην αρχή στο δοκιμαστικό emersed project στις 21-6-2013.


post-53210-0-67415300-1393877966_thumb.jpg


Αναπτύχθηκε λίγο ως στις 4-7-2013


post-53210-0-88559800-1393877969_thumb.jpg


και όταν το μετέφερα στο νέο ενυδρείο μου με το υπόστρωμα στις 18-2-2014 είχε απλωθεί περισσότερο, αλλά λόγω της έλλειψης φωτός (το είχα δίπλα σε ένα παράθυρο που βλέπει ανατολικά) ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο.


post-53210-0-57207700-1393877972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μιάμιση εβδομάδα (3-3-2014) με καλό φωτισμό η cuba στο νέο ενυδρείο πήρε επάνω της και φαίνεται πολύ χαρούμενη :thumbsu: .


post-53210-0-10811500-1393878181_thumb.jpg

post-53210-0-06359500-1393878184_thumb.jpg

post-53210-0-44474300-1393878189_thumb.jpg


Ελπίζω να συνεχίσει να απλώνεται ώστε να έχω ένα ωραίο στρώμα cuba. Δεν ξέρω βέβαια πως θα αντιδράσει όταν γεμίσω το ενυδρείο με νερό και το διοξείδιο του άνθρακα θα μειωθεί. Ελπίζω το El Natural σύστημα που σχεδιάζω να την επιτρέψει να παραμείνει σε καλή κατάσταση.


Στην άμμο παρατήρησα πολλές φυσαλίδες,


post-53210-0-01257000-1393878187_thumb.jpg


οι οποίες φαντάζομαι είναι CO2 που παράγεται από τα βακτήρια στο υπόστρωμα το οποίο έχει αργιλώδες χώμα και vermicompost. Δεν ξέρω πόσο θα συνεχίσει αυτό και αν αργότερα θα δημιουργηθούν και άλλα αέρια λόγω αναερόβιων συνθηκών στο υπόστρωμα - για την ώρα δεν μυρίζει τίποτα. Αν βγάζει μονο CO2 όμως δεν θα έχω κανένα παράπονο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις κανει ενα σοβαρο λαθος...εχεις αφησει νερο μεσα.Στη dry start δεν εαφηνουμε καθολου νερο για τον λογο οτι μπορει να εχεις αλγες στα σημεια που τα φυτα ειναι εντος νερου.Με καποιο τροπο πρεπει να το τραβιξεις και να μεινει μονο ο βυθος νωπος.Ενα δευτερο θεμα που μπορει να αντιμετοπησεις ετσι ειναι το fungus,να πιασουν τα φυτα fungus και σιγα σιγα να αρχισουν να χαλανε.

Οι φυσαλιδες που βλεπεις δεν ειναι co2 αλλα οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Πειραματίζομαι όπως είπα, οπότε μερικά πράγματα τα κάνω λίγο ανορθόδοξα. Από τα λάθη μας μαθαίνουμε :)

Το νερό είναι μόνο σε ένα χώρο στο μπροστά χώρο, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες. Όσον αφορά τις άλγες, έχεις δίκιο γιατί έχουν αρχίσει ήδη να εμφανίζονται στο βυθισμένο μέρος. Μπορώ αργότερα, αν δω ότι υπάρχει πρόβλημα να αφαιρέσω το νερό. Θα υπάρξει πρόβλημα αν αναπυχθούν εκεί για κάποιο διάστημα? Θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα αργότερα?

Για του μύκητες που λες, το νερό που έχω μέσα θα τους προκαλέσει ή μπορούν να αναπτυχθούν ακόμα και αν έχω μόνο υγρό βυθό?

Το νερό το άφησα για να υπάρχει αρκετό και να δημιουργεί 100% υγρασία στον αέρα. Το βλέπω κάπως σαν τα φυτά που είναι στα πολύ ρηχά στις όχθες κάποιου ποταμιού. Δεν με ανησυχούν οι άλγες (ή θα έπρεπε?) αλλά οι μύκητες που ανέφερες. Θα το κοιτάξω πιο προσεχτικά και θα δω αν βρω κάτι στην βιβλιογραφία σχετικό. Αν έχεις εσύ κάτι θα το εκτιμούσα να μου έδινες το link.

Το οξυγόνο από που προκαλείται? Εγώ θα περίμενα να είναι CO2 λόγω της ταχείας ανάπτυξης μικροοργανισμών στο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους μύκητες (fungus), θα σταματήσω να ψεκάζω νερό στα φύλλα. Η παρουσία νερού πάνω στα φύλλα σίγουρα θα συντελούσε σε μεγαλύτερο κίνδυνο από fungus. Όταν τα φύλλα είναι στεγνά, δεν μπορούν να αναπτυχθούν εύκολα οι ασθένειες όπως fungus.

Τα φύλλα φαίνονται αρκετά στεγνά αμα δεν τα ψεκάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψε τις συνθήκες του νερού που μέτρησα σήμερα.


Έβαλα το πεχάμετρο στο λεπτό στρώμα νερού πάνω από την άμμο και μέτρησα τα εξής:


EC: 1557 μS/cm

pH: 7.4

Temp: 22.9°C


Περίμενα το pH να είναι χαμηλότερο. Η αγωγιμότητα φαίνεται λογική και μάλλον θα αυξηθεί όσο διαλύονται διάφορα άλατα από το vermicompost και περνάνε μέσα από την άμμο στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,θα εχεις προβλημα με αλγες αν το αφησεις εκει το νερο και προβημα με fungus.

Εγω καθε μερα το τραβαω στο δικο για να ειναι απλα νωπο το υποστρωμα με ψεκασμα.

Ολα αυτα μου τα ειπε ο Tom Barr σε συζητηση που ειχαμε.

Θα πρεπει να ξεκαζεις κανονικα 2 φορες την ημερα τα φυτα σου.

Αυτη τη στιγμη δεν σε ενδιαφερουν οι τιμες νερου γιατι απλα δεν πρεπει να υπαρχει καν νερο μεσα,γι αυτο λεγετε και dry start.

Απο fungus εχουν χασει πολλοι τα φυτα του σε dry start,αν διαβαζεις ξενα φορα θα βρεις πολλα θεματα με τετοια προβληματα,εχουν ξεστηθει ολοκληρα ενυδρεια γι αυτο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν είναι "Dry Start", εφόσον έχω νερό μέσα. Θα έπρεπε να το ονομάσω "Almost Dry Start" ;)

Έβγαλα αρκετό νερό από το υπόστρωμα, επειδή όπως σωστά είπες οι άλγες άρχισαν να αναπτύσσονται πάνω στην βυθισμένη άμμο. Τώρα υπάρχει μόνο ένα πολύ λεπτό στρώμα νερού στο μπρος μέρος της άμμου.

Τις μετρήσεις τις έβαλα για να δω κατά πόσο επηρεάζει το νερό η δραστηριότητα των βακτηρίων στο βυθισμένο υπόστρωμα. Σύμφωνα με την Walstad το pH και η αγωγιμότητα σιγά-σιγά εξισορροπούνται.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βγαλεις ολο το νερο,να μη λιμναζει καθολου γιατι θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβδομάδα 4 - Πρόοδος προσπάθειας Dry Start Method με DIY υπόστρωμα.

Συνεχίζεται με επιτυχία η υβριδική μέθοδος με emersed plants και DIY υπόστρωμα. Τα φυτά αναπτύσσονται με ξέφρενο ρυθμό πλέον! Στις φωτογραφίες φαίνεται η εξέλιξή τους ανά εβδομάδα:

post-53210-0-49348000-1395431472_thumb.jpg

post-53210-0-48854100-1395431474_thumb.jpg

post-53210-0-71122300-1395431476_thumb.jpg

post-53210-0-78316700-1395431478_thumb.jpg


Η cuba αναπτύσσεται πολύ όμορφα, λόγω του ότι έχει αφθονο CO2. Ελπίζω να μπορέσει να προσαρμοστεί στο μειωμένο CO2 όταν γεμίσω το ενυδρείο.
Το Hygrophila polysperma έχει τρελαθεί και απλώνεται παντού. Αύριο θα το κλαδέψω και θα βάλω μερικά για να γεμίσει το πίσω μέρος.
Τα echinodorus βγάζουν συνέχεια νέα φύλλα, αλλά αρκετά φαίνεται να έχουν ελλείψεις θρετπικών - παρουσιάζουν κάποιες χλωρώσεις. Γενικά όμως φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά.
Τέλος η anubia έβγαλε νέο μεγάλο φύλλο. Έχει και αυτή λίγο πιο έντονα τα νεύρα στα φύλλα, σημάδι κάποιας έλλειψης?

Προβλήματα
Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η ανάπτυξη της άλγης (μαύρη) επιφανειακά στην άμμο. Για την ώρα είναι μόνο αισθητικό το πρόβλημα, αλλά δεν θέλω να μου δημιουργήσει προβλήματα αργότερα. Θα προσπαθήσω να αφαιρέσω ένα στρώμα άμμου επιφανειακά και μετά θα βάλω κι άλλη άμμο για να σκεπάσω όσο γίνεται την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι εχεις πιασει κυανοβακτηριο και μαλλον ειναι επειδη ειχες νερο σ αυτο το σημειο.Οπως σου ειπα οταν υπαρχει στασιμο νερο εκει αρχιζουν τα προβληματα.

Δεν ξερω αν θα ξεμπερδεψεις βγαζοντας μονο την αμμο.

Μπορεις να βγαλεις μια κοντινη φωτογραφια να δω την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, φαίνεται η αρχή αυτής της άλγης (είναι από τις 3 & 5 Μαρτίου).

post-53210-0-97259700-1395437558_thumb.jpg

post-53210-0-57096000-1395437800_thumb.jpg

Αύριο θα βγάλω κι άλλη κοντινή φωτογραφία γιατί τώρα έσβησαν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω και άλλες φωτό αύριο. Επίσης, ελπίζω ότι αν αφαιρέσω μια στρώση άμμου με τα κυανοβακτήρια ή άλγη και μετά προσθέσω καθαρή άμμο θα μπορέσω να τα εξαλείψω. Απότι ξέρω δεν τους αρέσει το πολύ οξυγόνο και δεν μπορούν να ζήσουν εκτός νερού. Θα φανεί στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντως κυανο και κανεις αυτο που λες,τα σπορια του θα πανε κατω απο την αμμο και μετα δεν προκειτε να φυγει με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία με κυανοβακτήρια στο ενυδρείο, οπότε χρειάζεται λίγο διάβασμα για να κάνω την ταυτοποίησή τους και να βρω τον καλύτερο τρόπο για να τα εξαλείψω. Εσύ τι θα πρότεινες σε αυτή την περίπτωση?

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα το διαβάσω αύριο. Φαίνεται να έγινε πολύ καλή δουλεία σε αυτό το άρθρο με μεγάλη κάλυψη όλων των πιθανών προβλημάτων με άλγεες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...