Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ REEF


ΖΗΣΗΣ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Παρακαλώ θέλω τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας για το νέο μου ενυδρείο.

Η επιλογή του ενυδρείου εναι το Jewel 300 και την τρίτη ξεκίνησα το στίσημό του.

Οι λάμπες είναι μια marine-glo T5 54W, μια power- glo T5 HO 54E και δύο F3 8W 174 SIL

SKIMMER V2-800

Κυκλοφορητές maxi-jet 1100 L/H KAI 920 L/H

Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2217που μέσα έβαλα απορ.φωσφώρου και άνθρακα

θερμοστάτη jager 150w

Mετά απο αρκετή δουλιά ήρθε επι τέλους η ώρα για το ΑΛΑΤΙ (salt pro reef)

Το κακό ειναι οτι δεν εχω Α/Ο και έβαλα νερό βρύσης με αντιχλώριο.

Οταν έσπασε το αλάτι μπήκε αραγωνίτης μισός ζωντανός και μισός ξηρός

Σήμερα το ενυδρείο καθάρησε θα βάλω 10-15 κιλά ζωντανο βράχο και θα ξεκινήσω το skimmer

Παρακαλώ γιά τις παρατηρήσεις σας

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

(Θέλω να ευχαριστήσω τον Θανάση (ΤΑΝ) για τις πολύτιμες συμβουλές του)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να σου δώσω οδηγίες, απλά θέλω να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό και από μένα φίλε ζήση περιμένω με αγονία τις πρώτες φώτο έστω και γυμνό να πάρω μια ιδέα :lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω για τωρα ειναι το θεμα της Reverse Osmosis... τωρα ξεκινησες ετσι αλλα θα ηταν καλο να βαλεις την αγορα μιας RO σε πρωτη προτεραιοτητα αφου θα σε γλυτωσει απο παρα πολλα προβληματα...εστω και αργοτερα...

Σκεψου το... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :rasp:

H όσμωση είναι απαραίτητη και θα σε γλυτώσει από προβλήματα άλγης και όχι μόνο!! Κοίταξε για τη Roman τώρα που αντιπροσωπεύεται και στην ελλάδα και τα μεταφορικά θα είναι λιγότερα, το κόστος δεν είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο θαυμαστό κόσμο του τροπικού υφάλου μας!

Για αρχή καλά πας.

Δώσε μεγάλη προσοχή στο στήσιμο του βράχου και την κυκλοφορία του νερού.

Στην πορεία θα χρειαστείς κάποιες βελτιώσεις, ανάλογα με τις ανάγκες του συστήματος και τις παρατηρήσεις σου.

Και η δική μου άποψη, είναι να δρομολογήσεις την προμήθεια ενός συστήματος α/ο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και από εμένα…

Κάνε ότι μπορείς για να έχεις ένα καλό setup που σίγουρα θα σε ξενοιάσει από πάρα πολλά στη συνέχεια… :rasp:

Πολύ διάβασμα, λίγη δουλειά…

Καλή συνέχεια…

(όπως είπαν και οι προηγούμενοι… Must η α/ο :lmao: )

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες!

Τα παιδια πριν στα ειπαν πολυ σωστα. ΑΠλα δωσε μεγαλη βαρυτητα στο θεμα της reverse osmosis. Δεν ειναι κατι που μπορεις να το αναβαλεις για καιρο, και θα εχεις πολλα προβληματα μεχρι να την αποκτησεις, τα οποια θ αδιωρθωθουν ξαφνικα ως δια μαγειας... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις παρατιρήσεις. το επομενο βήμα ειναι η αγορά Α/Ο απο την roman

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο εβαλα στο ενυδρείο μου 20 κιλα βράχο ακόμα.Σύνολο 35 κιλα εχω τώρα μέσα. Εκανα καλά ή ειναι νωρίς γιά τόσα κιλά; πρέπη να βάλω κι'αλλο;

Αμεσα θα βάλω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα κιλά του βράχου είναι οκ!

Με ένα καλό στήσιμο σε μία καλή βάση θα φτιάξεις το ιδανικό…

Δηλαδή full ζωή στο βράχο και πολλές κρυψώνες για τα ψαράκια!!!

Καλή συνέχεια, περιμένουμε foto

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα !

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΦΙΛΕ ΖΗΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Η Α/Ο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΣΤΕΙΛΕ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια Ζήση και καλός ήρθες στην Θαλασσινή μας παρεα.Οπως σου είπα και από κοντά το βασικό συστατικό για την επιτυχία ενός Θαλασσινού ενυδρείου είναι η υπομονή και η όρεξη για διαβασμα..Θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε όπου χρειαστεί .

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο εβαλα στο ενυδρείο μου 20 κιλα βράχο ακόμα.Σύνολο 35 κιλα εχω τώρα μέσα. Εκανα καλά ή ειναι νωρίς γιά τόσα κιλά; πρέπη να βάλω κι'αλλο;

Πολύ καλά έκανες.

Όπως προαναφέρθηκε, δώσε μεγάλη σημασία στο στήσιμο του βράχου και στη σωστή κυκλοφορία νερού, γύρω από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΖΗΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΛΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΑ 240ΛΙΤΡΑ 48 ΚΙΛΑ ΒΡΑΧΟ LIVE.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ο βράχος στήθηκε την Κυριακή. Επισυνάπτονται φωτογραφίες. Παρακαλώ τις παρατηρήσεις σας για τυχόν τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω να καταλαβω καλα απο τις φωτογραφιες (καθως πολλες φορες η οπτικη ειναι διαφορετικη) εχεις τοποθετηση τους βραχους καπως σαν ενα τοιχο απο τουβλα... Καλο θα ηταν να τοποθετησεις τους βραχους ετσι ωστε να σχηματιζουν καλυτερες κρυψωνες για τα ψαρια σου. Θα μπορουσες να φτιαξεις νησακια οπου θα υπαρχει βραχος γυρω-γυρω και οχι μονο μπροστα... ελπιζω να μπορεσεις να καταλαβεις τι εννοω. Φυσικα ετσι δεν θα φαινεται ολος ο βραχος σου αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτος ο σκοπος σου. Για παραδειγμα ο βραχος που εχεις αριστερα (οπως βλεπουμε τη φωτο) θα μπορουσε να μπει πανω στον επιπεδο βραχο που εχεις δεξια κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα ετσι για να υπάρχει κυκλοφορία σε όλο το βράχο. θα προσπαθήσω να το αλλάξω και να το κάνω δύο νησιά όπως ήταν το αρχικό μου σχέδιο...

dsc02168xr2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...