Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ REEF


ΖΗΣΗΣ

Recommended Posts

Ειδικό χάρακας ΕΗΙΜ που μπορείς να στρώσεις την άμμο στο reef σου για να δεις αν το βράδυ περπάτησε κάποιος λαθρεπιβάτης από το βράχο σου :lmao::lmao::D:wacko::rasp::lmao::(:unsure:

post-2405-1173895766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-2138-1174025754_thumb.jpgΜετά την αλλαγή που έγινε χτες το βράδυ πείτε μου την γνώμη σας...

τελικά δεν είναι καθόλου εύκολο να φτιάξεις ΄τις πέτρες όπως τις φαντάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

post-2138-1174025754_thumb.jpgΜετά την αλλαγή που έγινε χτες το βράδυ πείτε μου την γνώμη σας...

τελικά δεν είναι καθόλου εύκολο να φτιάξεις ΄τις πέτρες όπως τις φαντάζεσαι..

Καλή αρχή και από εμένα.

Ο βράχος δεν μου φαίνετε για ζωντανός εκτός από 2 κομμάτια.

Ας μας πουν οι ποιο έμπειρη.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ζηση ειναι σιγουρα καλυτερο ετσι... ειναι πραγματικα δυσκολο να φτιαξεις τουε βραχους οπως τους θελεις. Το αριστερο νησι (το μικρο) ισως να θελει λιγο ακομα βραχο για να δειχνει πιο ομορφο αλλα αυτο θα το δεις εσυ σιγα σιγα. Καλο θα ειναι να μην ακουμπαει ο βραχος στο τζαμι ωστε να μην εχεις προβληματα με την κυκλοφορια.

Γιαννο δεν βλεπω κατι που να δειχνει οτι ο βραχος δεν ειναι ζωντανος! Αντιθετα μου φαινεται για καλο-κουραρισμενος ζωντανος βραχος!! Το οτι δεν εχει κοραλλινη δεν μας ενοχλει....θα γινει και αυτο συντομα !

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ζήση, δεν το συζητώ ότι είναι σαφώς καλύτερα έτσι!!!!

Να ρωτήσω κάτι μόνο...

Ο βράχος είναι στημένος πάνω σε βάση??? ή ακουμπάει στο υπόστρωμα???

(Ζήση, βάζε μικρότερες foto γιατί αργεί να ανοίξει)

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος δέν ακουμπά καθόλου στο τζάμι και τον έχω βάλει στις βάσεις (φωτό).

Οβράχος είναι ζωντανός και αρκετά κουρασμένος.Εχω εμπιστοσύνη στόν προμειθευτή μου.

post-2138-1174040293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πείτε ποιά είναι τα επόμενα βηματα πού πρέπη να ακολουθήσω;

Εχθές εκανα την πρώτη μετρηση αμμωνίας 0,1

Σάς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Και συγνώμη αν σάς ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου αλλα ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με το θαλασσινό

Link to comment
Share on other sites

Ζήση τα πράγματα είναι απλά.

1. Ξεκίνα να ταΐζεις με μέτρο όμως

2. Μέτρα ΝΗ3, Νο2, Νο3 για να βλέπεις πως πάει ο κύκλος (Νο3 αργότερα)

3. Κλείσε φωτισμό (αν έχεις ανάψει), γιατί θα πνιγείς στην άλγη

4. Βάλε καλό αντιφώσφορο και άνθρακα στο φίλτρο σου

5. Προσπάθησε να ρυθμίσεις την κυκλοφορία σου (το πιο δύσκολο κατά τη γνώμη μου στο θαλασσινό). Προσπάθησε να εξαλήψεις τυφλά σημεία και να έχεις μία ωραία κυκλική κυκλοφορία παντού!

6. Κάνε όνειρα, τι θα φιλοξενήσεις!!!!!!!!! :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο στήσιμο τώρα. Αργότερα μπορείς να ενώσεις τις δύο νησίδες, με μία γέφυρα και να δημιουργήσεις έτσι μια σπηλιά και μια επίπεδη φωτιζόμενη επιφάνεια στο κέντρο, για πιο απαιτητικά κοράλλια.

Από εδώ κει πέρα δεν θα πρέπει να πειράζεις τον βράχο σου. Δηλαδή δεν θα πρέπει κάθε τόσο να του αλλάζεις θέσεις και σχήματα. Ιδιαίτερα να μην του αναστρέφεις την φωτιζόμενη με την σκοτεινή πλευρά. Γιατί κάθε φορά που θα κάνεις κάτι τέτοιο, θα αποδιοργανώνεται και θα αρχίζει πάλι από την αρχή, η βιολογική του οργάνωση.

Όπως είπε και ο Τάσος, προς το παρόν θα περιμένεις να κάνει τον κύκλο του. Όταν μηδενιστούν η αμμωνία και τα νιτρώδη τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Τάσος,

Niko Mitrizaki σε παρακαλώ αυτό να το δεις σαν κοπλιμέντο :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος δέν ακουμπά καθόλου στο τζάμι και τον έχω βάλει στις βάσεις (φωτό).

Οβράχος είναι ζωντανός και αρκετά κουρασμένος.Εχω εμπιστοσύνη στόν προμειθευτή μου.

Μήπως την βάση θα έπρεπε να την καρφώσεις με τα ποδαράκια στην άμμο αντί να την ξαπλώσεις πάνω στην άμμο? Στο λέω γιατί έτσι, πάνω στους σωλήνες, αφενός θα μαζεύονται detritus και αφετέρου δε εξασφαλίζεις κυκλοφορία κάτω από τον βράχο. Η βάση άλλωστε αυτό το νόημα έχει όχι μόνο να μην ακουμπάει ο βράχος στην άμμο και αχρηστεύεται το βυθισμένο του κομμάτι αλλά και να εξασφαλίζει κυκλοφορία κάτω από το βράχο.

Κατά τα υπόλοιπα δυστυχώς ενώ δε κάνει όπως λέει ο Νίκος να τα πολυαλλάζουμε θέσεις για τον πρώτο καιρό θα το κάνεις μέχρι να βρεις το optimum (και δεν βρίσκεται εύκολα με την πρώτη)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Τασο...!!!

Ζήση έχει δίκαιο ο Αντρέας... Η βάση πρέπει να μην πατάει στο υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.(Τα φώτα δεν εχουν ανάψει και δεν θα ανάψουν προς το παρόν.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένωσα τίς δύο νησίδες με γέφυρα και δημιούργησασπηλιά. Νίκο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την συμβουλή σου και φυσικά σαν καλός μαθητής την πραγματοποίησα.

Τώρα πως σας φαίνεται το στήσημο του βράχου;;;;;;;

post-2138-1174975285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένωσα τίς δύο νησίδες με γέφυρα και δημιούργησασπηλιά. Νίκο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την συμβουλή σου και φυσικά σαν καλός μαθητής την πραγματοποίησα.

Τώρα πως σας φαίνεται το στήσημο του βράχου;;;;;;;

Θα έλεγα να ακουμπούσες το βράχο πίσω στο γυαλί.

Θα έμενε περισσότερος χώρος μπροστά για τα ψάρια σου. :thaman:

Καλή συνέχεια :thaman:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση του βραχου απο το τζάμι είναι περίπου 5 εκατ. Τον έβαλα έτσι για να υπάρχει κυλοφορία και απο πίσω.Δεν είναι σωστό ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι στέρεα είναι μιά χαρά. Ουτως ή άλλως δεν σώνεσαι με 5 cm.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πρέπει να γυρίσεις την αντλία του skimmer ώστε να ρουφάει από επάνω και όχι ανάποδα. Επίσης εαν μπορείς να την ανεβάσεις πιο ψηλά ώστε να ρουφάει όσο το δυνατόν από τα ανώτερα στρώματα νερού :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σήμερα μπήκε ενας κυκλοφορητης nanostream 6045.Πιστεύετε οτι η κυκλοφορία ειναι ο.κ η θα χρειαστώ κ'αλλον;;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι στέρεα είναι μιά χαρά. Ουτως ή άλλως δεν σώνεσαι με 5 cm.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πρέπει να γυρίσεις την αντλία του skimmer ώστε να ρουφάει από επάνω και όχι ανάποδα. Επίσης εαν μπορείς να την ανεβάσεις πιο ψηλά ώστε να ρουφάει όσο το δυνατόν από τα ανώτερα στρώματα νερού :thaman:

Αντρέα τήν αντλία την γύρισα και την ανέβασα .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σήμερα το ενυδρείο έκλεισε ενα μήνα στο σκοτάδι

επιτέλους άρχισα να ανάβω τις 2 λάμπες F38w για 4 ώρες (4-6μμ και 8-10μμ)

Οι μετρήσεις μου χωρίς να προσθέσω τιποτα στο ενυδρείο ειναι:

Αμμονία 0,05

ΝΟ2 0,02

ΝΟ3 10-15

PO4 0,05

PH 7,8 (Αρχιζω το buffer)

CA 370

MG 1110

KH 10,6

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Ζήση…

Τα PO4 σου βέβαια είναι ανιχνεύσιμα και τα ΝΟ3 αρκετά. Πρέπει να προσέξεις τώρα που ανάβεις φώτα για να μην γεμίσεις άλγη.

Από ότι βλέπω ο κύκλος σου δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, η NH3 όπως και τα ΝΟ2 είναι αρκετά, θα σε συμβούλευα να μην αγοράσεις ακόμα κανένα ζωντανό.

Όσο για τις άλλες τιμές, Ανέβασε Ca (440), Mg (1400), και δώσε λίγο χρόνο στο σύστημα σου για να δεις που θα πάει το pH. Μην ξεκινάς τα buffer κατευθείαν… περίμενε.

Η αλατότητά σου που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η αλατότητα είναι 1025 και η θερμοκρασία 25,5

Θέλω να μου πεις πρέπει να ανεβάσω απο τώρα το Ca και το Mg γιατι δέν έχω τίποτα ζωντανό μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού???

Κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να έχεις αμμωνία και νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού???

Κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να έχεις αμμωνία και νιτρικά.

Συμφωνώ…

Κοίτα από την στιγμή που το πας για reef πρώτα ετοιμάζεις το ενυδρείο… setup, νερό, και μετά αγοράζεις οτιδήποτε.

Σου είπα να κάνεις τις διορθώσεις για να ετοιμάσεις το νερό σου και να σταθεροποιηθείς.

Πρώτα από όλα όμως προέχει να μηδενίσεις τις τιμές: ΝΗ3, ΝΟ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...