Jump to content

Εισαγωγη Στον Μαγικο Κοσμο Του Φυτεμενου


Aggelos Papadimas

Recommended Posts

καλημερα σε ολους ! μετα απο αρκετα χρονια προσπαθειων σε στησιματα διαφορων ενυδρειων ηρθε η ωρα να δοκιμασω και το φυτεμενο μετριων εως υψηλων απαιτησεων ενυδρειο! απορειες; αφθονες!! το πλανο εχει ως εξης : εχω ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 30-40 λιτρα πρεπει να ειναι και σκεφτομουν για ενα nano planted. εχω δει πολλα βιντεο που πετυχαινουν πολυ ομορφα αποτελεσματα ! πρωτη ερωτηση λοιπον ειναι κατα ποσο αυτα τα αποτελεσματα ειναι αληθινα και μπορουν να επιτευχθουν ;

στα τεχνικα θεματα τωρα,

εδω και μερες διαβαζω περι φωτισμου.. led,t5,t8 εχω μπλεξει τα μπουτια μου ! 6500κ , 8000κ , 10.000κ επισης δεν ξερω τι γινεται ! θελω λοιπον αν μπορει καποιος με καποιο επιχειρημα να μου πει παρε π.χ. led στα 8000κ και θα εισαι μια χαρα. εχω βρει αρκετα πανελ με Led αλλα με λιγα μπλε αλλα με λιγα μπλε και κοκκινα αλλα μονο λευκα............ χαμος!

επειτα για co2 εχω βρει αυτο http://www.amazon.com/gp/product/B004G44ZQQ/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&psc=1&smid=A2RFSIF56F6W5J

ειμαι οκ ; ή του λειπει κατι;

τελος substrate . http://www.amazon.com/gp/product/B0002DH0QM/ref=ox_sc_act_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER η γνωμη σας γι αυτο;

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ,ευχομαι να με βγαλετε απο το χαος που επικρατει στο κεφαλι μου :mp3:

ξεχασα το πιο σημαντικο ! τι φυτα θελω! θελω να στησω κατι τετοιο ! http://prntscr.com/2v31jq%C2'> δεν με ενδιαφερει η ποικιλια φυτων οσο να φτιαχω μια τελεια μοκετα αρχικα αν λεω αν μπορω να το συνδυασω με καποιο ξυλο να το κανω σε στυλ δεντρο με java moss οκ . αλλα μεχρι εκει!

Έγινε επεξεργασία - Aggelos Papadimas
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο στα φυτεμενα...

Για φωτισμο εχεις βρει καποιια πανελ(οπως λες) ετοιμα ή απο καποιο φορουμ η ιστοσελιδα καποια κατασκευη τυπου diy; Βαλε κανα λινκ να βοηθεισουμε, δε κελβιν συνηθως παιζουμε στα 6.500 και αναλογα τον συνδηασμο βαζουμε χρωμα η καταβενουμε στα κελβιν, πχ εαν εχει φωτιστηκο τ5 ή τ8 με 3 λαμπες, μπορεις να βαλεις λαμπες 6500κ-3500κ- και μια ροζ, στα λεντ λογω χρωματισμων μπορεις βαλεις πολλους συνδιασμους αλλα θελει μεγαλη προσοχη και ψαξιμο.... Η διαφορα στις τ5/τ8 με τα λεντ ειναι η καταναλωση στο ρευμα και στο οπτικο κομματι, οι διαφορες στις τ5 με τις τ8 ειναι ως προς τα βατ τους ανα μηκος, δηλαδη μια τ5 20ποντους βγαζει 19 βατ ενω μια τ8 στο ιδιο μηκως βγαζει 13 βατ και παει λεγοντας, αρα καλητερα τ5..... Οπως καταλαβενεις το θεμα θελει κουβεντα....

Επισης οταν πας σε τ5/τ8 ενας μπουσουλας για να δεις ποσο φως να βαλεις ειναι 1βατ/λιτρο, στα λεντ πας με λουμεν/λιτρο.....

Επισης τα λεντ δεν βγαζουν θερμοτητα ενω οι τ5/τ8 βγαζουν και το καλοκαιρι μπορει να εχεις θεματα με θερμοκρασιες....

Κατσε να απαντησουν και οι υπολοιποι για τον φωτισμο....

Το υποστρωμα που εβαλες ειναι καλο απο οδο ξερω και υπαρχει και το flourite εαν σε ενδιαφερη...αυτα τα δυο πλεον θεωρω πολυ καλα παρα τα λεφτα που κανουν, μην τα λυπηθεις τα εξοδα...

Το συστημα της φλουβαλ, λογω οτι ειναι λιγα τα λιτρα σου νομιζω σου κανει , αλλα θα χρειαστης και ανταλακτικες αμπουλες καθωτι δεν γεμιζουν ππως μοα κανονικη μπουκαλα.... Καλη λυση λογω των λιτρων σου ειναι και μπουκαλα κανονικη μισο κιλη(500γρ), το γεμισμα της κανει 2-3€ μαξ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Ας αρχισουμε απο τον φωτισμο.Τα λεντ ειναι ενα νεο κομματι στο φυτεμενο και κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια παρε αυτο η εκεινο.Για μενα καλυτερα να πας σε λαμπες τ5 που ξερουμε τι να βαλουμε,ειναι ευκολες στην αλλαγη αν σου καει καποια και εχουμε σιγουρα αποτελεσματα.Τα κελβιν που βαζουμε σε φυτεμενο ενυδρειο ειναι 6500Κ και 4500κ,οχι 3500 που εγραψε ο Αγγελος πιο πανω.Αν πας σε 2 λαμπες,που τοσες θες τουλαχιστον,θα βαλεις μια 6500Κ και μια 4500Κ.Ομως αν θες μετρια και δυσκολα φυτα,τοτε 2 λαμπες δεν φτανουν,θα πρεπει να πας στο 1w/lt αν θες να πετυχεις καλα αποτελεσματα.

Τι υποστρωμα που εχεις βαλει δεν το ξερω και δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλο η οχι.

Το συστημα co2 που εχεις διαλεξει δεν κανει δουλεια.Καταρχην θα πρεπει να εισαι απο πανω για να το ανοιγεις και να το κλεινεις εσυ,μετα οσο τελειωνει δεν εχει σταθερη ροη,πραγμα κακο για ενα φυτεμενο για αυτο φερνει αλγες.Και τελος δεν ειναι καθολου οικονομικο,μακροπροθεσμα θα σου βγει ακριβοτερα απο μια μπουκαλα ολοκληρομενου συστηματος.Αν θες τη γνωμη μου παρε απο την αρχη ενα ολοκληρομενο συστημα,ειναι μονοδρομος.

Τα φυτα που ζητας και ειδικα το γρασιδι ειναι απαιτητικα σε φως,co2 και λιπασματα.

Διαβασε εδω τα προφιλ τους και οτι απορια εχεις την συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! καποια απο τα φωτοστικα που ειχα βρει ειναι τα παρακατω

http://www.amazon.com/gp/product/B00BP6QGIS/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

http://www.ebay.com/itm/151033666773?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648

αν πουμε οτι παμε σε τ5 μπορειτε να μου πειτε τι συνδυασμο πρεπει να παρω; και ναι δεν παμε για μετρια πραγματα αν κανω κατι θελω να βγει καλο . δηλαδη να μην παρω π.χ. glossostigma και το βλεπω να ανεβαινει προς τα πανω ,αυτο θα ειναι πεταμενα λεφτα για εμενα.

για το co2 ποιο συστημα θα μου προτεινες καλο και οικονομικο;

Link to comment
Share on other sites

επισης καποιο παρομοιο ''γκαζον'' που ισως με διευκολυνει λιγο εκτος του cuba ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεντ δεν ξερω να σου πω.

Διαβασε εδω για το φωτισμο,λεει τους συνδιασμους.

Τωρα εσυ πρεπει να φτασεις περιπου το 1w/lt αν θες γρασιδι.Το πιο ευκολο θα ελεγα οτι ειναι η Eleocharis Parvula και η Cryptocoryne Parva.

Για co2 οπως σου ειπα η καλυτερη λυση ειναι το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.Θα το πληρωσεις μια φορα και θα σου μεινει και για μεγαλυτερο ενυδρειο αν πας αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο καλο φενεται, μπορει να το τσιμπισω και εγω να το δοκιμασω καποια στιγμη....

Ολοκληρομενα συστηματα με μπουκαλα πουλανε πολλα μαγαζια και καποια φτιαχνουν και γεμιζουν, οποτε ετσι βρησκεις ενα και κανεις και γεμισμα οποτε χρειαζεσαι.....

Αμα βαλεις υποστρωμα, διοξυδιο, καλο φωτισμο, γιατι δεν βαζεις cuba;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω θεμα μου αρεσει το cuba.. απλα ειπα για εναλλακτικα! να σας πω .. ο πατερας μου εχει καβα και φερνει κατι μπουκαλες διοξειδιο για να το βαζουν στην μπυρα.... μηπως μου κανει αυτο να κανω καμια πατεντα;

Link to comment
Share on other sites

ναι 1 χαρα σου κανει.προσοχη μονο στο κλειστρο της μπουκαλας.να μην εχει δηλ σκανδαλη για το ανοιγμα, αλλα στροφιγγα.

Link to comment
Share on other sites

Και αμα σου περισευη μια πες μας και εμας που ψαχνωμαστε για το μαλλον ;) ανα ειναι να τις περνουμε απ τον πατερα σου....

Θα χρειαστης μανομετρα, ελενκτη σταγονας σταγονα(drop checker) για ρυσθμιση της ποσοτητας, αντεμιστεοφη βαλβιδα ασφαλειας, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα για να κλεινη ειτε με χρονοδιακοπτη ειτε ph controller και για τελος σκαλα διχυσης ή κατι παρομοιο....

Link to comment
Share on other sites

αμα δουλεψει το συστημα θα σας πω ;)

θα το τρεξω λιγο αυτες τις μερες το θεμα και σας ενημερωνω!

Link to comment
Share on other sites

Και αμα σου περισευη μια πες μας και εμας που ψαχνωμαστε για το μαλλον ;) ανα ειναι να τις περνουμε απ τον πατερα σου....

Θα χρειαστης μανομετρα, ελενκτη σταγονας σταγονα(drop checker) για ρυσθμιση της ποσοτητας, αντεμιστεοφη βαλβιδα ασφαλειας, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα για να κλεινη ειτε με χρονοδιακοπτη ειτε ph controller και για τελος σκαλα διχυσης ή κατι παρομοιο....

ολα αυτα μπορεις να μου στειλεις καποια ενδεικτικα για να ψαξω τιμες κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος μπαινω μονο απο κινητο και ειναι λιγο δυσκολο για εμενα τωρα...

Καποιος αλλος ρε παιδια;;

Link to comment
Share on other sites

Απο κινητό κι εγω αλλά διπλό μανόμετρο με μικρομετρικη περίπου 60 ευρώ ph κοντρολερ κάνα 70 ευρώ ανεπθστροφη 2 ευρώ σκάλα διάχυσης η κάτι ανάλογο κάνα 15 ε υρώ

Μπουκάλα ανθρακικού όπως λένε οι καβες πληρωνεις την εγγύηση για να πάρεις την πρωτη κάνα 50 ευρώ για 6κιλη μιλάμε καιετα 6-7 ευρώ η αντικατασταση

Έγινε επεξεργασία - dimos
Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις πατερα με καβα την παιρνεις 12 ευρω και οπως λες 6-7 η αντικατασταση :P σορρυ ξερω σας βαζω φιτιλιες τωρα αλλα και εγω χαρηκα μολις μου ειπατε οτι μπορω να το στησω με μια τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος εισαι και μετρας, εδω δεν εχουμε καβα που να φερνει μπουκαλες :Ρ

Πρεπει να πας σε αποθήκη χοντρικης πώλησης αναψυκτικών και συναφών ειδών αυτοί έχουν μπουκάλες που τις δίνουν στα μαγαζιά που έχουν μηχάνημα για βαρελισια μπύρα ποτήρι
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει τετοιο μαγαζι στην περιοχη που μενω(λουτσα).... Αλλιως θα επερνα τετοια στο παρελθον ή και στο μελλον που θα χρειαστω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...