Jump to content

kalliroi

Recommended Posts

Χρυσάνθη, καλημέρα...

Συμφωνώ με το Θοδωρή. Προχώρα με την λίμνη για να τα βάλεις μια και καλή. Όταν θα τα μεταφέρεις ίσως να βάλεις πρώτα τον μικρό και μετά τον μεγάλο (για να μην το θεωρεί σπίτι του).

Το φύλλο στα χρυσόψαρα το βλέπεις από τον πρωκτό τους. Αν προεξέχει τότε είναι θυληκά, αν όχι είναι αρσενικά... Το είχα διαβάσει και σε ξένη ιστοσελίδα με σκίτσο και εικόνες αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρώ. Πάντως αναφέρεται και εδώ η πληροφορία http://www.aquazone.gr/forums/topic/79573-nooioeana-eoecea-anoaaieea/?p=712135 ....

Κράτα μας ενήμερους...

Για τη λίμνη βρήκα ένα εξωτερικό φίλτρο, οπότε μόλις επιστρέψω θα το παραγγείλω. Πολύ καλή η ιδέα σου να βάλω πρώτα τον μικρό. Ελπίζω να βοηθήσει! :)

Σύμφωνα με την... πρωκτική θεωρία, και τα δύο είναι αρσενικά.

Ο μικρός συμπεριφέρεται μια χαρά, αλωνίζει στο ενυδρείο, αλλά έχει 2-3 σκισίματα στην ουρά. Πάω να πάρω melafix για να του ξεκινήσω πάλι θεραπεία.

Ο μεγάλος πρέπει να είχε πάθει κατάθλιψη γιατί καθόταν συνέχεια κρυμμένος κάτω από τον θερμοστάτη, δίπλα από το φίλτρο και δεν μου έδινε καμία σημασία. Φοβήθηκα μην τυχόν έχει κάτι το νερό και έριξα μία δόση prime προληπτικά. Του έδωσα βιταμινούλες και τον τάισα, και τότε ήταν που ξύπνησε, μάλλον πείναγε ο καημένος γιατί χτες όλη μέρα τα είχα με κλειστά φώτα και νηστικά. Μόλις γυρίσω θα πάρω μετρήσεις και από το νερό της καραντίνας για να είμαι σίγουρη. Μετά θα δοκιμάσω να τα βάλω μαζί να δω συμπεριφορά.

Τον θερμοστάτη τον έχω κλείσει τελείως και στα δύο ενυδρεία γιατί ούτως ή άλλως είναι στους 20 βαθμούς σε θερμοκρασία δωματίου.

Δες και εδώ που λέει για τον διαχωρισμό του φύλλου http://www.wikihow.com/Tell-if-Your-Goldfish-Is-a-Male-or-Female

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα πίσω στο ενυδρείο τον μεγάλο. Με το που μπήκε, άρχισε να εξερευνεί τον βυθό για τροφή, παρόλο που τον είχα ταίσει αρκετά πιο πριν. Ο μικρός στην αρχή κρύφτηκε, μετά όμως πήγε να τον βρει. Ο μεγάλος τον έσπρωξε μερικές φορές σα να ήθελε να του πει "Εγώ συνεχίζω να κάνω κουμάντο εδώ, τι κι αν έλειψα για λίγο". Ο μικρός κάθισε ήσυχος δείχνοντας υποτέλεια. Μάλιστα τον ακολουθεί, θέλει να είναι μαζί του. Τώρα εξερευνούν το ενυδρείο χωρίς να έχουμε το ξύλο της Κυριακής. Σα να μου φάνηκε ότι ο μεγάλος πήγε να κυνηγήσει τον μικρό. Προς το παρόν τους αφήνω μαζί αλλά με συνεχή παρακολούθηση. Ελπίζω να μην χρειαστεί να τα χωρίσω ξανά. Και θα προσπαθήσω να φτιάξω τη λιμνούλα όσο πιο σύντομα γίνεται. Τα φώτα τα έχω σβηστά και θα τα αφήσω έτσι για σήμερα και έριξα και μια δόση melafix. Θέλω να ταίσω αλλά φοβάμαι μην τυχόν σταθεί αφορμή για νέο ξύλο. Από την άλλη και η πείνα μπορεί να φέρει εντάσεις. Θα το κάνω αργότερα αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η ευτυχία δεν κράτησε πολύ. Άρχισε πάλι να τον κυνηγάει, να τον στριμώχνει και να τον τσιμπάει. Τον έβαλα πίσω στο 30λιτρο δοχείο. Ο μικρός έμεινε ακίνητος σε μια γωνιά σε κάπως όρθια στάση να ανασαίνει γρήγορα. Τώρα συνήλθε, αλλά δε γίνεται να στρεσάρεται κάθε τρεις και λίγο. Θα δω πως θα περάσω καλώδιο για το ρεύμα έξω, θα σηκώσω λίγο τη λεκάνη βάζοντας από κάτω τσιμεντόλιθους, θα στήσω το φίλτρο και θα τα μεταφέρω έξω. Θα κάνω τα βασικά για να μπορούν να μπούνε τα ψαράκια πρώτα κι έπειτα θα συνεχίσω με τη διακόσμηση. Αν και στη λίμνη πλακώνονται θα φτιάξω τη λιμνούλα κανονικά, έξω θα έχω τον μεγάλο με άλλα χρυσόψαρα τύπου common, comet, shubunkin και μέσα στο ενυδρείο θα κρατήσω τον μικρό με άλλο ένα ή δύο μικρά fancy.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα τάιζα αφού είναι και τα φώτα σβηστά.Αλλά τελικά αυτό που προέχει και όσο βοηθάνε και τα οικονομικά σου φυσικά είναι να τελειώνεις

όσο πιο γρήγορα γίνεται με την λιμνούλα σου όπως είπες και εσύ.Γιατί μπορεί με όσο καιρό τους πάρει να εξερευνήσουν τον νέο τους χώρο να του

περάσει του μεγάλου ο τσαμπουκάς.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...υπομονή τώρα, πάλι καλά που τα παρακολουθούσες, ετοίμασε την λίμνη και δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ατυχία....οπότε βουρ για την λίμνη !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολύ τσαμπουκάς σου βγήκε ο μεγάλος.... Δεν έχεις άλλη λύση πιά... Πριν σηκώσεις την λίμνη γέμισέ την και δοκίμασε να λειτουργήσεις το φίλτρο όπως είπε ο Θοδωρής. Μπορεί να μην χρειάζεται τελικά να σηκώσεις την λίμνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα την γεμισει και δεν δουλευει θα πρεπει να την ξαναδειασει! :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω ότι συμπραγκαλα χρειάζομαι για να τακτοποιησω τις γλάστρες και για τη διακόσμηση, και την Παρασκευή θα περάσουμε το καλώδιο για να τη στησω και να τη βάλω σε λειτουργία ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα την γεμισει και δεν δουλευει θα πρεπει να την ξαναδειασει! :)

Αν γέμιζε την κανονική μπανιέρα? Θα ήταν εύκολο να αδειάσει.....

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα αυτό με βλέπω να κάνω, δοκιμή στο φίλτρο και μετά αφρόλουτρο. :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με όλη αυτή τη διαδικασία και τα δύο ψάρια έχουν στρεσαριστεί και ανησυχώ για την υγεία τους. Σήμερα μόλις μπήκα στο σπίτι δεν ξέρω γιατί τρόμαξαν τόσο πολύ. Από το φως, από τον θόρυβο; Ο μικρός είχε μείνει ακίνητος όπως κάνει όταν τρομάζει και ο μεγάλος πήγαινε πάνω κάτω και αριστερά δεξιά στη λεκάνη και κοπανιόταν για λίγα δευτερόλεπτα, άκουγα το γντουπ γντουπ στο πλαστικό! Γενικά από τότε που τα έχω χωρίσει έχουν γίνει πολύ ευαίσθητα και στρεσάρονται με το παραμικρό. Πάω π.χ. να τα ταίσω και φοβούνται.

Ο μικρός είναι που με ανησυχεί περισσότερο, ώρες ώρες τον βλέπω σε περίεργες στάσεις να κάθεται ακίνητος για λίγα λεπτά και μετά πάλι κυκλοφορεί κανονικά. Εν τω μεταξύ έχω την υποψία ότι κάτι άρχισε να πηγαίνει στραβά με το μάτι του, σαν αρχή εξοφθαλμίας μου φαίνεται. Αυτό με ανησυχεί γιατί οι περισσότερες περιπτώσεις με εξοφθαλμία που έχω δει εδώ δεν είχαν αίσιο τέλος. Προς το παρόν χορηγώ melafix στον μικρό λόγω των σκισιμάτων που απέκτησε από το ξύλο που του έριξε ο μεγάλος και το στρες και θα δώσω και στον μεγάλο προληπτικά λόγω του ...κοπανήματος που έριξε σήμερα.

Ο μικρός σήμερα είχε αράξει πάνω στον εχινόδωρο. Δε φαίνεται θολό το μάτι του;

2014-02-27+14.02.22.jpg

Απλά ξεκουράζεται και παίρνει αυτές τις περίεργες στάσεις ή να ανησυχήσω λόγω του ματιού; Να άλλη μία παράξενη στάση που είχε πάρει. Το κάνει όταν φοβάται.

2014-02-27+14.05.48.jpg

Το ένα μάτι δε φαίνεται να έχει κάτι σα θολούρα και σαν εξοφθαλμία;

2014-02-27+14.11.39.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, δεν φαινεται κατι! Τουλαχιστον εγω δεν βλεπω κατι. Ισως λογω κακης ποιοτητας! Εσυ ομως τα ξερεις τα ψαρια σου!

Ξεκινα τα της λιμνης το συντομοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αριστερό του μάτι (δεξιά όπως βλέπουμε) μου φαίνεται ελάχιστα πιο πεταγμενο έξω σε σύγκριση με το άλλο. Τις ξάπλες που κάνει πάλι, δεν τις έχω συναντήσει ξανά απο ψάρι. Δε ξέρω αλλα σαν κάτι να ετοιμάζεται να εμφανίσει μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, δεν φαινεται κατι! Τουλαχιστον εγω δεν βλεπω κατι. Ισως λογω κακης ποιοτητας! Εσυ ομως τα ξερεις τα ψαρια σου!

Ξεκινα τα της λιμνης το συντομοτερο!

Αύριο όταν ανοίξουν τα φώτα θα βγάλω και με τη φωτογραφική. ;)

Τα της λίμνης ήδη τα έχω ξεκινήσει, δεν μπορώ πιο γρήγορα, ήδη κάνω υπερβάσεις σε χρόνο και χρήμα. Σήμερα πήγα και πήρα αυτά τα τσίγκινα για να κρεμάσω τις γλάστρες και να κάνω χώρο για τη λεκάνη. Αύριο θα καθαρίσω, θα κάνω χώρο, θα δοκιμάσω το φίλτρο και αν χρειαστεί θα πάω να πάρω τσιμεντόλιθους και θα κοιτάξω για διακόσμηση και φυτά, γιατί ούτως ή άλλως το Σάββατο θα μπορέσει ο φίλος μου να μου τρυπήσει και να μου περάσει καλώδιο για να έχω ρεύμα έξω. Λογικά την Κυριακή θα είναι έτοιμη.

Εμένα το αριστερό του μάτι (δεξιά όπως βλέπουμε) μου φαίνεται ελάχιστα πιο πεταγμενο έξω σε σύγκριση με το άλλο. Τις ξάπλες που κάνει πάλι, δεν τις έχω συναντήσει ξανά απο ψάρι. Δε ξέρω αλλα σαν κάτι να ετοιμάζεται να εμφανίσει μου φαίνεται.

Αυτό το μάτι λέω κι εγώ. Τις ξάπλες τις κάνει και ο μονομάχος για να ξεκουραστεί. Ο μικρός καθόταν ακίνητος σε κατακόρυφη στάση όταν στρεσαριζόταν, π.χ. από τα κυνηγητά του μεγάλου. Με το στρες που έφαγε μπορεί να του αποδυναμώθηκε το ανοσοποιητικό. Σήμερα τους έδωσα και βιταμίνες, κι έχω πάρει καινούριες τροφές και τους δίνω κάθε φορά διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το άρθρο για την εξοφθαλμία στα χρυσόψαρα. Θα μπορούσε να έχει προκληθεί από χτύπημα του μεγάλου ή από εσωτερική μόλυνση ή παράσιτο. Δεν θα απέκλεια ούτε το δεύτερο γιατί με το στρες που έχει φάει θα μπορούσε να του έχει αποδυναμωθεί το ανοσοποιητικό και να βρήκαν χώρο παράσιτα ή βακτήρια. Melafix του δίνω ούτως ή άλλως για το σκίσιμο στην ουρά και λόγω ξύλου, αλλά αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερο το Pimafix ή ο συνδυασμός τους. Επίσης διάβασα ότι για την πρόληψη της εξοφθαλμίας είναι σημαντική η καλή ποιότητα του νερού και η αποφυγή απότομων μεταβολών στη θερμοκρασία, ιδίως η πτώση της. Για να ελέγξω ξανά το νερό παίρνω πάλι μετρήσεις, αλλαγή είναι να κάνω την Κυριακή. Επίσης έχω κλείσει τον θερμοστάτη και το ενυδρείο από τους 22 βαθμούς έπεσε στους 20 μέσα σε 3-4 μέρες, όμως, πάρα πολύ σιγά. Να τον ανοίξω ξανά; Διάβασα επίσης ότι αν δεν έχει προκληθεί από καβγά, ίσως είναι προάγγελος του dropsy. Η ειρωνεία είναι πως σήμερα τα τάισα για πρώτη φορά με μία καινούρια τροφή που πήρα, σε ταμπλέτα, και ίσως για το μικρό να ήταν πολύ η μία ταμπλέτα. Φαίνεται να έχει πρηστεί, αλλά θέλω να ελπίζω πως είναι επειδή παράφαγε.

2014-02-27+14.12.04.jpg

Τώρα που βλέπω τη φωτογραφία βλέπω και την ταμπλέτα κάτω δεξιά. Είναι το είδος του ψαριού τέτοιο που μοιάζει με κινούμενη μπάλα με πτερύγια, αλλά τώρα δεν ξέρω αν είναι απλά θρεφτάρι, αν έχει φάει πολύ ή αν όντως κάτι δεν πάει καλά... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε, παίρνω μετρήσεις ξανά, βγάζω φωτογραφίες με τη μηχανή, συμπληρώνω τη φόρμα και ανοίγω θέμα στις ασθένειες. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η "επιθετικότητα" αποδείχτηκε ζευγάρωμα και τώρα έχω από την προηγούμενη Κυριακή, συνολικά 9 ημέρες, τα δύο χρυσόψαρα χωριστά. Στα 110 λίτρα είναι η μικρή oranda red cap μαζί με 4 γόνους, αν και σήμερα είδα να κυκλοφορεί μόνο ο ένας. Σ' ένα δοχείο 30 λίτρων με αεραντλία και φιλτράκι μπολιασμένο από το ενυδρείο είναι ο μεγάλος common.

Προχτές μέτρησα αμμωνία στο 30λιτρο, οπότε έριξα prime, και χτες έκανα αλλαγή νερού και πρόσθεσα βακτήρια. Σήμερα μέτρησα πάλι αμμωνία, γι'αυτό έριξα πάλι prime κι έκανα αλλαγή νερού. Ξέχασα να προσθέσω βακτήρια, θα το κάνω σε λίγο. Πριν λίγο μέτρησα 0,8 νιτρώδη και 10 νιτρικά. Κύκλος του αζώτου βλέπω πως υπάρχει, αλλά μάλλον δεν επαρκεί το φιλτράκι και η βιολογία για το χρυσόψαρο. Έριξα πάλι prime και ετοίμασα ξανά νερό για αλλαγή.

Τον είχα χωριστά όχι μόνο επειδή κυνηγούσε ασταμάτητα την μικρή και την στρέσαρε, αλλά και για να μη φάει τους γόνους. Βλέπω όμως ότι η βιολογία στο 30λιτρο δεν επαρκεί και δεν έχω άλλο φιλτράκι! Οπότε σκέφτηκα αύριο να τον μεταφέρω πίσω στο 110λιτρο ενυδρείο μαζί με την μικρή. Φυτά έχω στο ενυδρείο, οπότε υπάρχει η περίπτωση να καταφέρει να επιζήσει κάποιος γόνος. Πώς το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...