Jump to content

Rio125 Cichlids


Lambretta

Recommended Posts

2η απόπειρα μετά από 1 χρόνο
Εφόσον φυσικά τα panda και οι μονομαχίνες, μαζί με κάποια φυτά, μετακόμισαν σε ενυδρείο φίλου, στο οποίο είναι περισσότερο ευτυχισμένα και βρήκαν και καλή παρέα...
είπα να πάω προς Αφρική μεριά μιας και πάντα με γοήτευε αυτό το "ταξίδι"

το ενυδρείο στήθηκε(?), η βιολογία του είναι καλή και οι 3 πρώτοι κάτοικοι είναι μέσα από εχθές.
Δεν αποσκοπώ σε γέννες κλπ, αλλά σε ένα μικρό, όμορφο και υγιές ενυδρειάκι που οι κάτοικοι θα είναι χαρούμενοι και θα περνάμε όλοι μαζί καλά

Κάθε σχόλιο και παρατήρη δεκτά (ακόμη και τα οι επιπλήξεις) :thumbsu:

μέχρι τώρα έχουμε 1 rusty, 1 cobalt blue και 1 Golden Malawi

post-52097-0-19459400-1393175983_thumb.jpg

post-52097-0-31567400-1393176000_thumb.jpg

post-52097-0-17104300-1393176017_thumb.jpg

post-52097-0-26541400-1393176035_thumb.jpg

post-52097-0-13212100-1393176104_thumb.jpg

post-52097-0-78038500-1393176131_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Lambretta
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μαρεσουν οι πέτρες και όπως τις έχεις τοποθετήσει !

Θύμισε μου μήκος ενυδρείου?

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις ότι τα Μαλαουι θέλουν χαρεμια!

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχει πάρει το αυτί μου για χαρέμια
αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως θα μπορούσα να επιτυχω μια πιθανή ποικιλομορφία, ακόμη κι αν πρέπει να ξεχασω το ενδεχόμενο αναπαραγωγής

το ενυδρειο ειναι 81M 36B 50Y

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα βάζουμε σε χαρεμια δεν το κάνουμε μόνο για αναπαραγωγικές!

Τα ψαράκια όταν ενηλικιωθουν γίνονται πολύ επιθετικά και περιοχικα! Πράγμα που σημαίνει πως με τα χαρεμια μειώνουμε τα αρσενικά που θα σκοτωθούν μεταξύ τους!

Ίσως είναι καλύτερο αν θέλεις να δοκιμάσεις σε αυτά τα λίτρα ένα χαρέμι δλδ ένα αρσενικό , που θα αντιλαμβανετε όλο το χώρο δικό του , χωρίς να χρειάζεται να δωσει μάχες με αλλά αρσενικά για το πιο θα επικρατήσει !

Η να δοκιμαζες από Ταγκανικα μεριά που έχεις περισσοτερους συνδυασμούς και πιο σωστούς

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μείνω στα malawi
ανεκαθεν μου αρεσαν και ειναι το απωθημενο μου που ποτε δεν ειχα φιλοξενησει καποια απ αυτα σε ενυδρειο μου

πιστευεις θα μπορουσα να κρατησω διαφορετικα ειδη αν προσεξω να κρατησω καποια θυληκα στη σωστη αναλογια με τα αρσενικα?

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι και τα θηλυκα είναι παναγιτσες!

Εγώ θα δοκίμαζα ένα χαρέμι

Ας πούμε σαουλοσι που είναι και διμορφικα με ένα αρσενικό και 2 θηλυκά!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα βάζουμε σε χαρεμια δεν το κάνουμε μόνο για αναπαραγωγικές!

Τα ψαράκια όταν ενηλικιωθουν γίνονται πολύ επιθετικά και περιοχικα! Πράγμα που σημαίνει πως με τα χαρεμια μειώνουμε τα αρσενικά που θα σκοτωθούν μεταξύ τους!

Ίσως είναι καλύτερο αν θέλεις να δοκιμάσεις σε αυτά τα λίτρα ένα χαρέμι δλδ ένα αρσενικό , που θα αντιλαμβανετε όλο το χώρο δικό του , χωρίς να χρειάζεται να δωσει μάχες με αλλά αρσενικά για το πιο θα επικρατήσει !

Η να δοκιμαζες από Ταγκανικα μεριά που έχεις περισσοτερους συνδυασμούς και πιο σωστούς

Συν ένα από εμένα. Θα πρότεινα και εγώ Τανγκανίκα μεριά . ;)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μείνω στα malawi

ανεκαθεν μου αρεσαν και ειναι το απωθημενο μου που ποτε δεν ειχα φιλοξενησει καποια απ αυτα σε ενυδρειο μου

πιστευεις θα μπορουσα να κρατησω διαφορετικα ειδη αν προσεξω να κρατησω καποια θυληκα στη σωστη αναλογια με τα αρσενικα?

Καλως τον ,το αγαπημένο μου ενυδρείο RIO 125 μήκος μόνο 80 εκ.και πλάτος μπρος πίσω 36 εκ. ,Φοβάμαι οτι για malawi θα δυσκολευτείς πολύ.Από την άλλη όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω δεν υπάρχει χαρέμι και ελλοχεύουν κίνδυνοι, ο φίλος samilias21 εχει απόλυτο δίκιο για την ανάγκη ύπαρξης χαρεμιών.

Το ενυδρείο αυτό θα έλεγα οτι είναι ενυδρείο εκλογής για Ταγκανίκα αλλά αφού θέλεις malawi στη θέση σου θα έκανα το εξής θα το φόρτωνα πέτρες ,περισσότερες από αυτές που έχεις τώρα και θα εβαζα μόνο μια οκτάδα demasoni αναλαμβάνοντας και το ρίσκο ,πιθανόν το aquascaping ( πολλές πέτρες χωρίς έλεος) να έσωζε τη κατάσταση.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το ψαρακι στην πρωτη φωτο ειναι μπουκωμενο ή μου φαινεται; Φαινεται καλυτερα και στην δευτερη.

Αυτο στην 4η φωτο δεν ειναι τζουλι απο Τανγκανικα και θελει κοχυλια; Επισης ειναι κι αυτο μπουκωμενο ή τοσο ασχετος ειμαι εγω απο Αφρικη;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα βάζουμε σε χαρεμια δεν το κάνουμε μόνο για αναπαραγωγικές!

Τα ψαράκια όταν ενηλικιωθουν γίνονται πολύ επιθετικά και περιοχικα! Πράγμα που σημαίνει πως με τα χαρεμια μειώνουμε τα αρσενικά που θα σκοτωθούν μεταξύ τους!

Ίσως είναι καλύτερο αν θέλεις να δοκιμάσεις σε αυτά τα λίτρα ένα χαρέμι δλδ ένα αρσενικό , που θα αντιλαμβανετε όλο το χώρο δικό του , χωρίς να χρειάζεται να δωσει μάχες με αλλά αρσενικά για το πιο θα επικρατήσει !

Η να δοκιμαζες από Ταγκανικα μεριά που έχεις περισσοτερους συνδυασμούς και πιο σωστούς

+1

Παιδια, το ψαρακι στην πρωτη φωτο ειναι μπουκωμενο ή μου φαινεται; Φαινεται καλυτερα και στην δευτερη.

Αυτο στην 4η φωτο δεν ειναι τζουλι απο Τανγκανικα και θελει κοχυλια; Επισης ειναι κι αυτο μπουκωμενο ή τοσο ασχετος ειμαι εγω απο Αφρικη;

Οντως και εμενα τωρα που το ειπε

ο Sturm φαινονται σαν να εχουν κατι στο στομα τους

Δεν ειναι ομως julidochromis

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως ειναι μπουκωμενα, ο φιλος πρεπει να κανει κατι συντομα γιατι αν τα αμολησουν μετα τρεχα βγαλτα!

Link to comment
Share on other sites

Το τέταρτο ψαράκι είναι 100% μελανοχρομις αουρατους από Μαλάουι μπουνα, είναι διμορφικα αν και τα 2 φύλλα ξεκινάνε με αυτό το χρώμα , τελικά το αρσενικό μόνο αλλάζει σε μαύρο άσπρο !

Και δεν νομίζω να είναι μπουκωμενο το πρώτο ψαράκι !αν ήταν θα φαινόταν πιο εύκολα στην πρώτη φωτο ,ίσως μας μπερδεύει η 2η φωτο λόγω γωνίας λήψης !

Link to comment
Share on other sites

Το τέταρτο ψαράκι είναι 100% μελανοχρομις αουρατους από Μαλάουι μπουνα, είναι διμορφικα αν και τα 2 φύλλα ξεκινάνε με αυτό το χρώμα , τελικά το αρσενικό μόνο αλλάζει σε μαύρο άσπρο !

Και δεν νομίζω να είναι μπουκωμενο το πρώτο ψαράκι !αν ήταν θα φαινόταν πιο εύκολα στην πρώτη φωτο ,ίσως μας μπερδεύει η 2η φωτο λόγω γωνίας λήψης !

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παύλο , δεν σου κάνει για ornatus ?

Μοιάζουν

αλλά μια φορά είχα μπερδευτεί

με αυτό το ψάρι και το θυμάμαι πάντα

Link to comment
Share on other sites

όντως δείχνει μπουκωμένο
μήπως ήταν η ώρα που ταίστικαν? δεν θυμάμαι σίγουρα

(τα ψαράκια είναι 3)

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον ,το αγαπημένο μου ενυδρείο RIO 125 μήκος μόνο 80 εκ.και πλάτος μπρος πίσω 36 εκ. ,Φοβάμαι οτι για malawi θα δυσκολευτείς πολύ.Από την άλλη όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω δεν υπάρχει χαρέμι και ελλοχεύουν κίνδυνοι, ο φίλος samilias21 εχει απόλυτο δίκιο για την ανάγκη ύπαρξης χαρεμιών.

Το ενυδρείο αυτό θα έλεγα οτι είναι ενυδρείο εκλογής για Ταγκανίκα αλλά αφού θέλεις malawi στη θέση σου θα έκανα το εξής θα το φόρτωνα πέτρες ,περισσότερες από αυτές που έχεις τώρα και θα εβαζα μόνο μια οκτάδα demasoni αναλαμβάνοντας και το ρίσκο ,πιθανόν το aquascaping ( πολλές πέτρες χωρίς έλεος) να έσωζε τη κατάσταση.

:) :)

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλή επιτυχία φίλε

Link to comment
Share on other sites

Μπουκωμενο ειναι.

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ποιο απ τα δυο! Εγω νομιζω ειναι και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας το πει για να μην σπάμε τζ κεφάλια μας!

Τα ψάρια τρώνε όλα?

Ακριβώς!!!

Αυτό θα έλεγα, στην δεύτερη φωτο φαίνεται μπουκωμένη αλλά αν ρίξει φαΐ θα ξεκαθαρίσει το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και πολύ όμορφα τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μάνο πράγματι και τα ψαράκια είναι ωραία και το ενυδρείο είναι ωραίο αλλά επειδή εσύ εισαι και συντονιστής μήπως πρέπει να μην περιοριζόμαστε μόνο σε ευχές που στο τέλος δεν οδηγούν πουθενά ή να βοηθήσουμε τον φίλο μας τώρα που είναι νωρίς προτού γίνουν διάφορα ευτράπελα στο ενυδρείο να του δωθούν κάποιες οδηγίες που να είναι συμβατές για ενα ενυδρείο με διαστάσεις 80χ36χ50 (RIO125) τώρα που έιναι νωρίς;.

Εγραψα κάτι πιο πάνω αλλά μάλλον δεν το είδε κανείς ;;; to post ν.8

Αγαπητέ φίλε διάβασε σε παρακαλώ το πόστ μου πιο πάνω ,ναι μια τουλάχιστον είναι μπουκωμένη αλλά αυτό είναι το θέμα ; δεν είναι θέμα οτι οι διαστάσεις αυτές είναι μικρές για αυτά τα ψάρια που μπαίνουν σε χαρέμια όπως έγραψε αλλος φίλος πιο πάνω; και στο βάθος χρόνου δεν ξέρουμε ή μαλλον ξέρουμε τι θα γίνει ;;

Είναι καλά τα ευχολόγια αλλά το αποτέλσμα έχει ουσία ,λοιπόν τη μια γνώμη μου αγαπητέ θα την δεις στο ποστ μου ν.8 και αν θέλεις κάτι άλλο κοίτα και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987

Αυτά τα λίγα :bbq:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας το πει για να μην σπάμε τζ κεφάλια μας!

Τα ψάρια τρώνε όλα?

Ζητω την κατανοηση σας που δεν ημουν συνεχως πανω απο τον υπολογιστη και σας εκανα να σπασετε το κεφαλι σας.

Μιλω για το melanochromis auratus.

Να πω κι εγω με τη σειρα μου πως οι συγκεκριμενες διαστασεις δεν ενδυκνειται για Malawi.

Αντιθετα θα μπορουσε να γινει ενα πανεμορφο ενυδρειο Tanganyika.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...