Jump to content

Ενυδρείο Μονομαχων (2Μ + 3F)


IKLMD

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 98,5χ35,5χ45 καθαρα γυαλα
Συνολικά Λίτρα: 80 (υψος νερου 23εκ)
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:2 βαλισνεριες, 2 κατι σαν ανουμπια, 2 κρυπτοκορινες, κερατοφυυλο
Ψάρια:2 αρσενικοι και 3 θηλυκοι μονομαχοι
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: ναι
Ξύλα: ναι
Άλλα διακοσμητικά : φυλλα από πλατανι
Υπόστρωμα:
Βυθός: μαυρη αμμοςpost-40439-0-43201900-1393176816_thumb.jpgpost-40439-0-43201900-1393176816_thumb.jpg

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Τ5 2Χ39watt 4500kelvin
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:DIY πλαστικός σωληνας Φ100 νε 2 αντλίες 300lit/h εκαστη και περίπου 1lit βιολογικό
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7,6 stick
Γενική σκληρότητα (GH):8 stick
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10 stick
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.3mg/lit
Νιτρικά (ΝΟ3):2.5-25 mgr/lit
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30lit ανα 10 ημερες περίπου
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:post-40439-0-23738200-1393176586_thumb.jpg

post-40439-0-48625900-1393176644_thumb.jpg

post-40439-0-84159100-1393176760_thumb.jpg

post-40439-0-43201900-1393176816_thumb.jpg


Βίντεο:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το ενυδρείο σου!!!

Δύο ερωτησούλες... Πως την παλεύουν 5 μονομάχοι μαζί???? και η μία θυλυκιά είναι φουσκωμένη στο στομάχι??(Ειναί κουκλιά πάντως....)

Υ.Γ. Αν είναι θυληκιά.... Για το μαυρούλι στην προτελευταία φωτογραφία....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το ενυδρείο σου!!!

Δύο ερωτησούλες... Πως την παλεύουν 5 μονομάχοι μαζί???? και η μία θυλυκιά είναι φουσκωμένη στο στομάχι??(Ειναί κουκλιά πάντως....)

Υ.Γ. Αν είναι θυληκιά.... Για το μαυρούλι στην προτελευταία φωτογραφία....

είναι θηλυκιά λαι η φωτογραφείες είναι μετά από τάισμα.

Την πρώτη εβδομάδα ο μπλέ κυνηγούσε συνέχεια τον γαλάζιο με αποτέλεσμα αυτός να είναι διαρκώς κρυμμένος. Ένα χτύπημα (που δεν ξέρω εάν ήταν δάγκωμα η χτύπημα ) όμως του μπλέ τον ακινητοποίησε κάποιες ημέρες και τότε ξεθάρρεψε και ο γαλάζιος.

Γενικώς το μόνο που συμβαίνει είναι μικροκυνηγητά.

Link to comment
Share on other sites

Πειραματακι και ρισκο φιλε μου!

Ωραιο φαινεται αν και λιγο χαοτικο για τα γουστα μου!

Το ενα το ψαρακι κι εγω το βλεπω αρκετα φουσκωμενο!

Το νερο γιατι ειναι τοσο χαμηλα; Για να μπορουν να ανεβαινουν για αερα;

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε το μέλλον , ωραίο το έχεις φτιάξει πάντως.

Μια παρατήρηση για την τροφή. Σκέψου ότι το στομάχι τους είναι λίγο μεγαλύτερο από το μάτι τους. Τάϊζε λιγότερο για να μην έχεις προβλήματα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε νηστεία μία φορά την εβδομάδα...

Περιμένω να μας ενημερώνεις για τις συμπεριφορές του.. Είμαι περίεργη να δώ πως θα τα πάνε σε περίοδο αναπαραγωγής..

Είδες κάποιον αρσενικο να κάνει φωλιά?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ειναι το ενυδρειο σου

και πολυ περιεργο=ενδοιαφερον που δοκιμασες να βαλεις 2 αρσενικους σε 80 λιτρα

3 ερωτησουλες

γιατι εχεις τοσο χαμηλα την σταθμη?

ποσο καιρο εχεις τους δυο αρσενικους μαζι?

τι τροφες τους ριχνεις?

1 παρατηρηση

μια φορα την βδομαδα μην ταιζεις

Περιμενουμε εξελιιξεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ενυδρειο πανεμορφο!Το φιλτρο μαλλον ειναι αστρωτο [μετρας ακομη νιτρωδη]οποτε εχε το νου σου!Το ph ειναι ψηλο για μονομαχους.Τελος θα ηθελα να σου πω οτι σαφως και ειναι επιλογη σου,αλλα διαφωνω καθετα στην συνυπαρξη ακομη και ζευγαριων μονομαχων.Το απευχομαι ,αλλα συντομα θα δημιουργηθουν προβληματα που θα ταλαιπωρησουν τα ψαρια και εσενα.Το θεμα ειναι οτι τα ψαρακια δεν ειχαν επιλογη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και σε αυτό το forum ,σε άλλα ελληνικά και σε ξένες δημοσιεύσεις, παντού αναφέρετε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μαζί δύο μονομάχοι γιατί ο ένας σίγουρα θα σκοτώσει τον άλλο. Χωρίς όμως να αναφέρονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις-εμπειρίες. Στην φύση τα αρσενικά μαλώνουν μέχρι να αποχωρήσει το ένα, χωρίς σκοτωμούς.

Φυσικά απαντούσαν σε ερωτήσεις μελών που είχαν ενυδρεία 20-30 λίτρα.

Διάβασα επίσης ότι αυτό μπορεί να γίνει σε μεγάλα ενυδρεία με πολλές κρυψώνες, χωρίς όμως να διευκρινίζουν τι σημαίνει μεγάλο.

Πήρα το ρίσκο θεωρώντας μεγάλο το συγκεκριμένο ενυδρείο και πιστέυω ότι δημιούργησα αρκετές κρυψώνες

Το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν ένα μήνα. Στο ξεκίνημα έχασα τρία θηλυκά και ένα αρσενικό. Ισως από άστρωτο ενυδρείο, ίσως από τα κλαδιά από πλατάνι που είχα βάλει μέσα ίσως από το στρες του κυνηγητού.

Μάχες αρσενικών δεν είδα, μόνο κυνηγητά. Μάχες θηλυκών είδα με μεγάλη ένταση, μέχρι που έβαζα το χέρι μου για να χωρίσουν, γιατί δεν υποχωρούσε καμία.

Διάβασα επίσης ότι στην φύση ζουν σε νερόλακκους με σχεδόν στάσιμα νερά, που το ύψος του νερού δεν ξεπερνά τα 30 εκατοστά. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό που έχω το νερό στα 25 περίπου εκατοστά και θέλω την άποψή σας για αυτό.

Μέχρι στιγμής η πορεία είναι θετική, γιατί σε σχέση με τις πρώτες ημέρες οι εντάσεις στο ενυδρείο έχουν μειωθεί κατά πολύ. Δεν ξέρω τι θα γίνει ένα δημιουργηθούν συνθήκες ζευγαρώματος. Φωλιά ακόμη δεν έχει κάνει κανένας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πάντως να ανεβάσεις την στάθμη του νερού σιγά σιγά και να το γεμίσεις κανονικά. Επειδή τότε θα ανέβει το κερατόφυλλο θα πρέπει ίσως να φτιάξεις περισσότερες κρυψώνες με πέτρες, κανά ξυλακι, και φυτακια γρήγορης ανάπτυξης.....

Το σίγουρο είναι ότι περιμένω με ενδιαφέρον να μάθω την συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και σε αυτό το forum ,σε άλλα ελληνικά και σε ξένες δημοσιεύσεις, παντού αναφέρετε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μαζί δύο μονομάχοι γιατί ο ένας σίγουρα θα σκοτώσει τον άλλο. Χωρίς όμως να αναφέρονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις-εμπειρίες. Στην φύση τα αρσενικά μαλώνουν μέχρι να αποχωρήσει το ένα, χωρίς σκοτωμούς.

Φυσικά απαντούσαν σε ερωτήσεις μελών που είχαν ενυδρεία 20-30 λίτρα.

Διάβασα επίσης ότι αυτό μπορεί να γίνει σε μεγάλα ενυδρεία με πολλές κρυψώνες, χωρίς όμως να διευκρινίζουν τι σημαίνει μεγάλο.

Πήρα το ρίσκο θεωρώντας μεγάλο το συγκεκριμένο ενυδρείο και πιστέυω ότι δημιούργησα αρκετές κρυψώνες

Το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν ένα μήνα. Στο ξεκίνημα έχασα τρία θηλυκά και ένα αρσενικό. Ισως από άστρωτο ενυδρείο, ίσως από τα κλαδιά από πλατάνι που είχα βάλει μέσα ίσως από το στρες του κυνηγητού.

Μάχες αρσενικών δεν είδα, μόνο κυνηγητά. Μάχες θηλυκών είδα με μεγάλη ένταση, μέχρι που έβαζα το χέρι μου για να χωρίσουν, γιατί δεν υποχωρούσε καμία.

Διάβασα επίσης ότι στην φύση ζουν σε νερόλακκους με σχεδόν στάσιμα νερά, που το ύψος του νερού δεν ξεπερνά τα 30 εκατοστά. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό που έχω το νερό στα 25 περίπου εκατοστά και θέλω την άποψή σας για αυτό.

Μέχρι στιγμής η πορεία είναι θετική, γιατί σε σχέση με τις πρώτες ημέρες οι εντάσεις στο ενυδρείο έχουν μειωθεί κατά πολύ. Δεν ξέρω τι θα γίνει ένα δημιουργηθούν συνθήκες ζευγαρώματος. Φωλιά ακόμη δεν έχει κάνει κανένας

Σε αυτο που λες εχεις δικιο! Αν εχουν τον χωρο τους το ηττημενο υποχωρει και τελος! Το θεμα ειναι πως θα προτιμουσα να ειχες περισσοτερο μηκος και περισσοτερες κρυψωνες!

Στη φυση ζουν σε ριζοχωραφα με στασιμα νερα! Δεν πειραζει βαλε νερακι να ειναι μεχρι επανω!Ετσι κι αλλιως ποσο μεικτο υψος εχει, 40, 45; Καθαρο θα ναι 5-7 ποντους χαμηλοτερο! Εκτος κι αν το κανεις στυλ παλουταριουμ! Που εκει με βρισκεις και συμφωνο αλλα και ιντριγκαρισμενο!

Ενας μηνας ειναι πολυ λιγος για να βγαλεις συμερασματα!

Παντως ειναι ωραιο πειραματακι και καλο ρισκο! Αν ομως δεις οτι σκοτωνονται θα πρεπει να τα χωρισεις!

Το ενα σου ψαρακι παντως ειναι πολυ φουσκωμενο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν το χωρο τους,δηλαδη καποια φυτεια ρυζιου,ελος η καναλι.Εκει μπορουν να υποχωρησουν οσο χρειαστει και ν'αλλαξουν εντελως περιοχη.Σε καποιες συζητησεις που ειχα με σοβαρους χομπιστες εκτροφεις[που στις περισσοτερες περιπτωσεις χαριζαν τα ψαρια τους] καποιοι απο αυτους θεωρουν οτι 2 αρσενικοι μονομαχοι μπορουν να κρατηθουν μαζι σε καλα φυτεμενο ενυδρειο απο 120 λιτρα και πανω και παντα κατω απο αυστηρη επιτηρηση.Ας μην ξεχναμε οτι .οι ταυλανδοι και οι καμποτζιανοι εβγαζαν αντιμετωπα 2 αρσενικα στοιχηματιζοντας για την εξελιξη της θανατηφορας μονομαχιας.Κατι αντιστοιχο των κυνομαχιων δηλαδη,απλα δεν μας φαινεται τοσο βαρβαρο επειδη προκειται για ψαρια?εχασες φιλε μου ηδη 4 ψαρια,γιατι επαναλαμβανεις το πειραμα?παντα φιλικα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο! Και οι μονομάχοι επίσης, να τους χαίρεσαι! Τα παιδιά έχουν δίκιο, τάιζε λιγότερο, γιατί θα έχουν προβλήματα. Όταν είναι βαρυστομαχιασμένοι, όπως στην φωτογραφία, δεν τους ταίζεις μέχρι να ξεφουσκώσουν και όταν ξεφουσκώσουν τους δίνεις αρακά τον οποίο έχεις βράσει και έχεις αφαιρέσει τη φλούδα. Ποιες είναι οι ρουτίνες σου ως προς τη διατροφή τους;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ειδα 2 μονομαχους να εχουν πεσει σε καταστημα απο τα ποτηρακια τους σε ανω των 1000 λιτρων ενυδρειο με φυτα γεματο και κρυψωνες (ηταν αυτο το ενυδρειο που το κατασημα εχει τα φυτα που πουλαει), ο ενας μονομαχος δεν αφηνε τον αλλον σε ησυχια 2-3 λεπτα που τους κοιταζα μεχρι να ενημερωσω καποιον οτι εχουν πεσει 2 μεσα και να επιστρεψουν τον 1 πισω στο ποτηρι του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είδα από άλλο θέμα για μονομάχο με dropsy και κάποιες εικόνες που έβαλε από το google έμοιαζαν στο στομάχι με του θυληκού σου μονομάχου...

Έχει το ψαράκι άλλα συμπτώματα? Έχει ξεφουσκώσει καθόλου? Έχε το νού σου πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eδω κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής όλα καλά.Μονο μερικά κυνηγητά.Ειναι και τα πέντε κινητικά, τρώνε και δεν κρύβετε κανένα. Αυξάνω σταδιακά το υψος του νερού ανά δεκα μερες (στην αλλαγή του νερού).

Η μόνη παρατήρηση είναι ότι ειδα να ερωτοτροπούν ενα ζευγάρι για ένα απόγευμα μόνο χωρίς να εχουν κάνει φωλιά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ανεβαζεις σταδιακα?δεν υπαρχει λογος .Θα σου προτεινα να ασχοληθεις με το ph του ενυδρειου σου.Θελει κατεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω! ομορφο και προτοτυπο το ενυδρειο σου... αλλα πρεπει να κοιταξεις αμεσα να διορθωσεις το ph και τις σκληροτητες.. και οταν μπορεσεις παρε υγρα τεστ να μετρησεις το νερο σου..

Ελπιζω να κυλησει σχετικα ομαλα η συμβιωση τους και να μην παρει "φωτια" το μελαφιξ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τρεις μήνες μετά συνεχίζετε η συμβίωση των μονομάχων χωρίς κανένα πρόβλημα με τις παρακάτω αλλαγές:

Εχει γεμίσει νερό όλο το ενυδρείο

Εφυγε το DIY φίλτρο και μπήκε εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2211

Προστέθηκαν φυτά.

post-40439-0-32676000-1399570729_thumb.jpg

post-40439-0-45755400-1399570909_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Στην τελευταια ο μεσαιος/α ειναι λιγο φουσκωμενος ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Στην τελευταια ο μεσαιος/α ειναι λιγο φουσκωμενος ή μου φαινεται;

Μεσαίος. Η φωτογραφία είναι μετά από τάισμα γι αυτό ειναι λίγο φουσκωμένος

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Κανα ζευγαρωμα εχεις δει ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Mπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...