Jump to content

Τα Πρώτα Μας Σαλιγκαράκια Λαθρεπιβάτες...


Recommended Posts

Χαίρεται....

Πριν απο 10 ημέρες βάλαμε το ενυδρείο μας δύο ρίζες εχινόδορου bleheri και βρήκαμε το Σάββατο πάνω στα φύλλα του αυτά τα δύο σαλιγκαράκια....

post-55151-0-02380800-1393231860_thumb.jpg post-55151-0-91965700-1393231863_thumb.jpg

post-55151-0-30121600-1393231879_thumb.jpg post-55151-0-95549200-1393231882_thumb.jpg

Τα έχω βάλει σε ένα ποτήρι που είχα άμμο και ένα κλαράκι από μπακόπα (πειραματάκι να δω αν θα επιζήσει, και πάει καλά παρεπιπτοντως), και τους έχω ρίξει και δύο φυλλαράκια τροφής. Δεν δείχνει να είναι κωνοειδή αλλά με στρογγυλό κέλυφος...

Σε πόσο καιρό μεγαλώνουν? Θέλω να δώ πρώτα τί σαλιγκαράκια είναι για να ξέρω τι να κάνω (σκέφτομαι να τα βάλω στο μονομάχο). Δεν με νοιάζει να έχω δύο σαλιγκάρια, αλλά δεν θέλω να πολλαπλασιαστούν τρελά και να μην ξέρω τί να τα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη,δεν μπορω να καταλαβω τι ειδος ειναι γιατι δεν φαινονται καλα στη φωτο.Μπορεις να βγαλεις ενα εξω και να το τραβιξεις μια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 2 ειχα και τωρα μαζευω καθε μερα....πρεπει να γεννησαν και ειναι σαν το κεφαλι της καρφιτσας....καθε απογευμα με τα φωτα μαζευω 5-6 που ανεβαινουν ψηλα στο τζαμι...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθάει....post-55151-0-03326200-1393236067_thumb.jpg

Και εγώ αυτό φοβάμαι.... ότι θα βαρεθούμε να τρώμε κοχλιούς μπουμπουριστούς...

Link to comment
Share on other sites

μοιαζουν limnaea stagnalis.Aν ιριδιζουν λιγο πρεπει να ειναι αυτα.Ειναι ερμαφροδιτα.Εχω 4 τετοια και απλα κραταω τα ματια μου ανοιχτα να ανακαλυπτω τα αυγα τους.Λιγη προσοχη με την ψαροτροφη γιατι οσο βρισκουν τοσο πολλαπλασιαζονται.Κατα τα αλλα εχουν κι αυτα το γουστο τους!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... Ερμαφρόδιτα... Τώρα τα βρήκαμε τα αυγά μας... Θα τα βάλω με τον μονομάχο που δεν αφήνει να πέσει τίποτα κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη κυριολεξια τα βρηκαμε!για την ακριβεια 26!τσεκαρα το ενυδρειο του betta μετα το θεμα σου με τον μεγεθυντικο φακο και τα βρηκα κολλημενα στο τζαμι!ο δικος μου δεν τους δινει καμμια σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο τα δικά μου δεν πολλαπλασιάζονται; Λοιπόν η τροφή μου φαίνεται ότι είναι το κλειδί, γιατί στα χρυσόψαρα δεν μένει καθόλου τροφή, όσο και να τα ταίσω μετά αυτά βάζουν σκούπα βυθού με το στόμα τους και σαρώνουν όλο το χαλίκι, μιλάμε δεν μένει τίποτα! Στον μονομάχο πάντα έδινα πολύ προσεκτικά τροφή, και τελευταία που χαλάρωσα και μερικές φορές η τροφή βυθίζεται, εκείνος δεν μπορεί να την πιάσει και μένει. Από τότε άρχισα να βλέπω κάτι πολύ μικρά να έχουν κάνει την εμφάνισή τους.

Link to comment
Share on other sites

Rafael καλώς τα δέχτηκες!!! Αμα μεγαλώσουν θα βάλεις τον μονομάχο σε άλλο ενυδρείο?? χαχαχαχα...

Όπως είπα θα τα βάλω με τον μονομάχο γιατί τον ταίζω λίγο - λίγο και δεν πέφτει τίποτα (για χάρη των μικρών αλλιώς θα ήταν ήδη στον κήπο).... Αν τα βάλω ξανά με τα τετρα με βλέπω να γίνομαι πολύτεκνη σαλιγκαρομάνα (όχι ότι και αυτά αφήνουν το φαγητό να πηγαίνει χαμένο)...

Χρυσάνθη, λες να τελείωσε ο μεζές του νταή και να έχει σύνδρομο στέρησης??

Link to comment
Share on other sites

Rafael κοίταζα στο διαδίκτυο για φωτογραφίες από τα σαλιγκάρια που είπες... Όμως τα σαλιγκαράκια που βρήκα στο ενυδρειο δεν έχουν μυτερό κέλυφος. Δεν ξέρω μεγαλώνοντας πως θα γίνει αλλά προς το παρόν μου μοιάζει με απλό σαλιγκάρι ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το design του κελυφους μου θυμίζει Καλατράβα! :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το κελυφος τους μοιαζει με αυτο των κηπων?στη φωτο μου φανηκαν ολοιδια με τα δικα μου.Κωνικα θα ελεγα χωρις ομως να ειναι μυτερα.Προς το παρον τ'αφηνω και βλεπουμε.Η βιοποικιλοτητα μ'ενθουσιαζε παντα!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ήμουν λιγάκι υπερβολική μάλλον.... Δεν είναι τόσο στρογγυλό το κέλυφος, αλλά δεν είναι κωνική η άκρη του... Θα περιμένουμε λοιπόν να μεγαλώσουν λίγο τα καλατραβάκια για να δούμε τί ράτσα είναι (ελπίζω να μην γινονται τεράστια...)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από την οικογένεια Physidae , πιο συγκεκριμένα , μόλις μεγαλώσει λίγο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις ενημερωθηκα τηλ. οτι εχουμε και τριτο στη παρεα... πιο μεγαλο.. Θα βαλω φωτογραφια το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το τρίτο της παρέας... Τώρα που βρήκε και φαί ποιός μας σώζει....

post-55151-0-54047100-1393404004_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες! :P

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο και δεν έχει πολλαπλασιαστεί μέχρι τώρα, παρά μόνο τα melanoides.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου λίγη ελπίδα... Δεν θελω να πήξω στα σαλιγκάρια... Τα τρία που βρήκα μου είναι αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Αμα γίνουν πολλά μπορείς να χαρισεις μερικά στο Θοδωρή! :lol:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, Βρήκα και τέταρτο σαλιγκαράκι τη Δευτέρα. Αυτό το έβαλα με το μονομάχο αλλά από την στιγμή που το έβαλα αγνοείται η τύχη του....

Υπάρχει πιθανότητα ο φαγάνας μου να το έκανε μεζέ? Ή θα το δούμε ξανά όταν θα έχει μεγαλώσει αρκετά? (ελπίζω μόνο του.....)

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι δεν τρωνε σαλιγκαρια! Αλλα και να τα τρωγανε τι σε πειραζει;

Καλως ηρθες στο κλαμπ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει καθόλου.... Το αντίθετο θα έλεγα, να του βάζω κανά μικρό να τρώει και ζωντανή τροφή.

Άμα ξεμείνω θα σου ζητήσω κανά μεζεδάκι για το παιδί.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...