Jump to content

Προβλημα Με Μαυρο Χαλικι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Αγορασα σήμερα μαύρο χαλίκι από ένα πέτ στην περιοχή μου σαν μαύρο χαλαζιακο και όταν πήγα να το πλυνω έβγαλε πολλη μαυριλα και μου φαίνεται ότι ένα μέρος του ξεθώριασε κιόλας

Γιατί έγινε αυτό. Είναι λογικό? Η ήταν κακής ποιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη οτι ξεθωριασε η απλα ηταν βρωμια που ειχε το χαλικι?

Αν ηταν βρωμια,ειναι λογικο,αν ξεβαψε τοτε ηταν κακης ποιοτητας και δεν θα πρεπει να το βαλεις στο ενυδρειο σου.

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Λοιπόν στον κουβα πού το έβαλα μου άφησε μαυριλα Και κάποια χαλίκια έγιναν λίγο γκρι.και όταν τα ανακατευω μένει μαυριλα στο χέρι σαν βρωμια

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αν ειναι βρωμια,ειναι λογικο γιατι τα χαλικια ειναι βρωμικα και θελουν καλο πλυσιμο πριν μπουν στο ενυδρειο.

Τωρα,αν ξεβαφει το χαλικι,τοτε ειναι κακης ποιοτητας οπως σου ειπα και δεν πρεπει να το βαλεις στο ενυδρειο γιατι θα εξακολουθει να ξεβαφει και μεσα.

Μπορεις να βεβαιωθεις καπως οτι ειναι βρωμια η οτι ειναι χρωμα απο το χαλικι?

Αν τριψεις πχ ενα χαλικι με τα δαχτυλα σου ξεβαφει?

Link to comment
Share on other sites

Ήταν χύμα η σε σακούλα από κάποια μάρκα?

Πιστεύω ότι είναι το χώμα τους αλλά ούτος η άλλος πρέπει να το πλύνεις καλά πριν μπει

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε λιγο να το τριψεις και πες μας αν ξεβαφει το χαλικι.Αν οντως ξεβαφει,πηγαινε το πισω και πετα το στο κεφαλι του πετσοπα που στο εδωσε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε λιγο να το τριψεις και πες μας αν ξεβαφει το χαλικι.Αν οντως ξεβαφει,πηγαινε το πισω και πετα το στο κεφαλι του πετσοπα που στο εδωσε...

Μην εισαι βιαιος ρε.......να το κοιταξεις :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε λιγο να το τριψεις και πες μας αν ξεβαφει το χαλικι.Αν οντως ξεβαφει,πηγαινε το πισω και πετα το στο κεφαλι του πετσοπα που στο εδωσε...

Χαχαχαχαχαχαχα

Φαντάζεστε σκηνικό πετσοπα πίσω από το πάγκο να φωνάζει " μισό λεπτό να σου εξηγήσω , αουτς αουτς σταματά μην πετάς θα κανεις καμία ζημιά αουτς αουτς "

Και η απάντηση ενώ του πετάει ένα ένα χαλίκι με δύναμη στο κεφάλι " προσέχω δεν θα κάνω ζημιά , το κεφάλι θα σου σπάσω "

Χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Κώστας. Έχω έναν πλέκο που μου τον είχε φορτώσει ένας πετσοπάς λέγοντάς μου οτι γίνεται 5 εκ. Τωρα ειναι στα 20. Θα τον πάω πίσω και θα τον χαστουκίσω με το ψάρι ....... Φααααααααππππππ!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Κώστας. Έχω έναν πλέκο που μου τον είχε φορτώσει ένας πετσοπάς λέγοντάς μου οτι γίνεται 5 εκ. Τωρα ειναι στα 20. Θα τον πάω πίσω και θα τον χαστουκίσω με το ψάρι ....... Φααααααααππππππ!

Μη μου πεις οτι ξεβαφει κιολας χαχαχαχααααα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε πλύση ξεθωριαζει και πιο πολύ

Οπότε...ευχαριστώ για την βοήθεια

Πέρα απο την πλάκα, να το πας πίσω και να του εξηγήσεις οτι αυτο ειναι επικίνδυνο για το ενυδρειο σου.
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι βιαιος ρε.......να το κοιταξεις :P

αχαχααχαχχαχ εγω φταιω ρε Στρατε?

Σε κάθε πλύση ξεθωριαζει και πιο πολύ

Οπότε...ευχαριστώ για την βοήθεια

Δηλαδη αν συνεχισεις να το πλενεις θα γινει ασπρο?

Τι μαρκα χαλικι ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα χαλικια που δεν ειναι μαρκες συνηθως ειναι μαπα και ξαβαφουν..

Μπορεις να παρεις ψιλοκοκκο χαλικακι απο μαντρα με οικοδομικα υλικα,βεβαια δεν ξερω τι ψαρακια θες να βαλεις στο ενυδρειο σου και ποσα λιτρα ειναι.

Καλο ειναι να μας πεις γιατι πχ αν θες ψαρακια μαλακου νερου θα πρεπει να παρεις μη ασβεστολυθικο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες μονομαχο καλο ειναι να παρεις μη ασβεστολυθικο χαλικι,για να μη σου ανεβαζει τις σκληροτητες του νερου.Αυτο μπορεις να το ελγξεις με ακουαφορτε,σπας ενα μικρο κομματι απο το χαλικι και ριχνεις ριχνεις ακουαφορτε,αν αφρισει δεν σου κανει,αν δεν αφρισει εισαι μια χαρα.Το χαλικι να ειναι στεγνο οταν το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι κάποιας μάρκας ίσως να έχει πρόβλημα για αυτό ρώτησα το είδος συσκευασίας !

Πάρε μια χούφτα και πλύνε την καλά!με πολλά χεράκια κ φρέσκο τρεχουμενο νερό , να δούμε αν σταματήσει να βγάζει χρώμα, χώμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...