Jump to content

Επιλογή Εξ. Φίλτρου. Eheim Ή Jbl;


corsten

Recommended Posts

Προετοιμάζω το έδαφος για αγορά ενυδρείου, Juwel Rio 300(350l), όπου θα βάλω κιχλίδες mbuna. Στη επιλογή φίλτρου είμαι μεταξύ των eheim pro 600 (2075), eheim 3e 450 (2076) και JBL CristalProfi 1501.

1. Υπάρχει σοβαρή διαφορά μεταξύ των 2 εταιρειών? Θόρυβος, απόδοση,

2, Διαθέσιμα ανταλλακτικά στην αγορά

3, Το ηλεκτρονικό σύστημα της Eheim έχει λόγο ύπαρξης ή απλώς είναι gadget? Κάνει κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ?

4. Ποιό παίζει μεγαλύτερο ρόλο η ροή του νερού ή τα λίτρα για τα media του φίλτρου? και ποιό να διαλέξω εφόσον βάζω κιχλίδες και απ΄οτι έχω καταλάβει θέλει πολύ καλή φίλτρανση το νερό?\

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να γνωρίζεις ότι το φίλτρο σου θα πρέπει να γυρνάει τα λίτρα σου 5 με 7 φορές!

Επίσης τα νούμερα που λένε είναι σε ιδανικές συνθήκες , υπολόγισε και αυτό

Επειδή το ενυδρείο σου είναι μεγάλο για λόγω ασφαλειας θα ήταν καλύτερα να έχεις 2 φίλτρα και ας είναι και μικρότερα ,από ένα και μεγάλο!

Ρίξε μια μάτια και στα fluval είναι αθόρυβα, αξιόπιστα, με ανταλλακτικά , οικονομικά , και με υλικά μέσα!

Και στις άλλες 2 μάρκες που κοιτάς πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα σε ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

οτι και να επιλέξεις να εχεις στο μυαλό σου οτι η πραγματική ροη θα είναι ενα μείον 30-40% απο την ονομαστική που δίνει κάθε εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά τα φίλτρα που θα έχω να γυρνάνε το νερό 5-7 φορές ή το καθένα ξεχωριστά? πχ 2 eheim pro 350 1050l/h + εσωτερικό φίλτρο της Juwel 1000l/h σύνολο 3100λ -30% σε απώλειες 2170l/h άρα 6 φορές την ώρα. Ε'ιμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά

Όχι το κάθε φίλτρο 5-7 φορές

Αλλά στο σύνολο!

Πχ ένα φίλτρο 5-7 φορές

Δύο φίλτρα από 3 φορές

Έξι φίλτρα από μια φορά!

Βέβαια όσο περισσότερο τόσο καλύτερο , αρκεί μην το κάνουνε πλυντήριο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...