Jump to content

Προβλημα Με Το Φιλτρο Του Ενυδρειου!


giorgosKOKKINIS

Recommended Posts

Γεια σας!!Έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!

Έχει χαλάσει το φίλτρο μου....το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα.

Θέλω να ρωτήσω ποιο από τα δυο παρακάτω φίλτρα είναι καλό;

1)http://www.petsupermarket.gr/3094/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-crystal-flo-model-40-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-75-150lt.html

2)http://www.petsupermarket.gr/3091/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-u3-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CF%89%CF%82-150lt.html

θα ήθελα να μάθω αν είναι θορυβώδης;Γιατί το ενυδρείο βρίσκεται στον χώρο που κοιμάμαι!

Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο θα ήθελα να μάθω! Μέχρι 50κάτι ευρω

Σας ευχαριστώ.

Περιμένω σύντομα τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του φίλτρου έχει να κάνει και με το τί ψάρια έχεις και πόσα. Θέλεις να μας δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω; Το fluval κυκλοφορεί περισσότερα λίτρα σε σχέση με το άλλο και γενικά έχω σχηματίσει την εντύπωση από όσα διαβάζω εδώ μέσα ότι είναι αξιόπιστη μάρκα. Από την άλλη τα εξωτερικά θεωρούνται καλύτερα φίλτρα και δεν πιάνουν χώρο μέσα στο ενυδρείο. Πόση ώρα δε λειτουργεί το φίλτρο; Έχεις έναν κυκλοφορητή ή μια αεραντλία να βάλεις μέσα ή κοντά στο φίλτρο σου να κάνει ανατάραξη να μην κινδυνεύσει η βιολογία σου;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα το εξωτερικό!

Για θόρυβο δεν γνωρίζω όμως

Θα έχω καλά αποτελέσματα;

Επειδη η μαρκα του νομιζω δεν ειναι πολυ γνωστη!

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του φίλτρου έχει να κάνει και με το τί ψάρια έχεις και πόσα. Θέλεις να μας δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω; Το fluval κυκλοφορεί περισσότερα λίτρα σε σχέση με το άλλο και γενικά έχω σχηματίσει την εντύπωση από όσα διαβάζω εδώ μέσα ότι είναι αξιόπιστη μάρκα. Από την άλλη τα εξωτερικά θεωρούνται καλύτερα φίλτρα και δεν πιάνουν χώρο μέσα στο ενυδρείο. Πόση ώρα δε λειτουργεί το φίλτρο; Έχεις έναν κυκλοφορητή ή μια αεραντλία να βάλεις μέσα ή κοντά στο φίλτρο σου να κάνει ανατάραξη να μην κινδυνεύσει η βιολογία σου;

Εχω 7 ψαρια

4 αγγελοψαρα

2 γκουραμι

1 γατοψαρο

εχω βαλει μεσα ενα φιλτρο απο ενα μικρο ενυδριο που ειχα εχω μεσα και αεραντλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εινα καλη επιλογη καποιο απο τα δυο;;; Σε αυτη την τιμη; θα κανουν καλη δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι δυο αυτες μαρκες ειναι ανηκουν στην ιδια εταιρεια! Η μια ειναι θυγατρικη της αλλης ας πουμε! Μια χαρα μαρκες και οι δυο!

Αν θα επαιρνα για τα λιτρα σου φιλτρο θα επαιρνα αυτο. Ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα ειναι για περισσοτερα λιτρα και δεν θα ζοριζεται τοσο πολυ οσο ενα φιλτρο οριακο οπως τα παραπανω! Δεν κανει θορυβο, πολυ καλη μαρκα και εχει πολυ καλα αποτελεσματα!

Μια ερωτηση ομως, τι επαθε το παλιο σου φιλτρο; Μηπως μπορουμε να το φτιαξουμε;

Οσο για το ενυδρειο σου με τα ψαρακια σου, καποια στιγμη αν θες κανε μια παρουσιαση εκει γιατι η ψαροσυνθεση σου ειναι λιγο λαθος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο και το συγκεκριμενο site σου κανει δωρο και το βιολογικο υλικο για να γεμισεις το φιλτρο σου.... http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/filtra-ylika/eksoterika-filtra/eheim/eheim-classic-250-2213-2-coarse-filter-pad-detail?Itemid=0

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα εξωτερικο φιλτρο.

Ομως,θα πρεπει να κανεις κατι με τα ψαρια σου,γιατι το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για καποια απο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα εξωτερικό φίλτρο λίγο μεγαλύτερο από τις ανάγκες του ενυδρείου σου!

Να γυρνάει και το νερό 5-6 φορές

Και είσαι άρχοντας !

Τώρα και η 3 μαρκες είναι αξιόπιστες

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο εξωτερικό φίλτρο γιατί αρκετά καλό είναι το Fluval U3 αλλά δεν παύει να είναι εσωτερικό (πιάνει κάποιο χώρο στο ενυδρείο) και

δεύτερον και βασικότερο δεν μπορεί να συγκριθεί με κάποιο εξωτερικό στο θέμα ποσότητας βιολογικού υλικού που χωράει και από ότι βλέπω σίγουρα σου χρειάζεται μιας

και έχεις αρκετά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα καταλήξω σε ένα από αυτά τα εξωτερικά φίλτρα...ευχαριστώ όσους το είδαν και είπαν την γνώμη τους!!!

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!

Ποια ψάρια δεν ταιριάζουν στο ενυδρείο μου; Θέλω να έχω μια ιδέα.

Όπως ανάφερα και ποιο πάνω έχω 7 ψάρια

4 αγγελοψαρα

2 γκουραμι

1 γατοψαρο

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα καταλήξω σε ένα από αυτά τα εξωτερικά φίλτρα...ευχαριστώ όσους το είδαν και είπαν την γνώμη τους!!!

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!

Ποια ψάρια δεν ταιριάζουν στο ενυδρείο μου; Θέλω να έχω μια ιδέα.

Όπως ανάφερα και ποιο πάνω έχω 7 ψάρια

4 αγγελοψαρα

2 γκουραμι

1 γατοψαρο

Αυτα με το κοκκινο.

Γατοψαρο ποιο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

δλδ να αφησω μονο τα 2 γκουραμι!!!! δν μπορω να κανω κατι να εχω τα αγγελοψαρα μου αρεσουν ποιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

δλδ να αφησω μονο τα 2 γκουραμι!!!! δν μπορω να κανω κατι να εχω τα αγγελοψαρα μου αρεσουν ποιο πολυ!

Δυστοιχος οχι,δεν μπορεις,Τα αγγελοψαρα θελουν τουλαχιστον το διπλασιο σε λιτρα ενυδρειο και με υψος πανω απο 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

ωαραια και τι προτεινεις; Πες οτι ειναι αδειο το ενυδρειο.Ποια ψαρια θα μπορουσα να βαλω;Θα ηθελα να εχουν χρωμα και να ειναι μεγαλουτσικα!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλουτσικα ψαρια δεν μπορεις να βαλεις σ αυτα τα λιτρα.

Θα βγαλεις και τα γκουραμι?

Θελεις ψαρια που να βαζεις απλα νερο βρυσης η θα επεξεργαζεσε το νερο της βρυσης για να γινετε πιο μαλακο?

Link to comment
Share on other sites

Πες και για τις δυο περιπτωσεις....... για μαλακο και για νερο βρυσης! τα γκουραμι δν θα τα βγαλω......απλα σε ρωτησα αν ξεκινουσα απο την αρχη και δν ειχα τπτ μεσα τι θα με προτεινες να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να σου πω και για τις 2 περιπτωσεις,τα ψαρια ειναι απειρα!

Αν κρατησεις τα γκουραμι πρεπει να εχεις μαλακο νερο ετσι και αλλιως.

Αποφασισε τι ακριβως θελεις και θα κανουμε και προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Με ψιλοσκληρο νερο μπορεις ετσι για αρχη να βαλεις ζωοτοκα ( γκαπυ, πλατυ, ξιφοφορους κτλ οχι ολα μαζι εννοειται ) ή να το κανεις μικρο αφρικανικο!

Αν θες να μαλακωσεις λιγο το νερο μπορεις να κρατησεις τα γκουραμι και να βαλεις και ενα κοπαδακι απο Ασια! Αλλα και παλι οπως λεει και ο Κωστας οι επιλογες ειναι αρκετες!

Τι γκουραμι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Golden Gourami και ενα Gourami Pearl.

Οταν λες μικρο αφρικανικο πες μου δυο τρια ψαρακια να εχω μια ιδεα!!!

Το κοπαδι απο Ασια πες μου παλι λιγα για να ξερω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ.........πολυ καλο μπραβο!!! κατι παρομοιο για μαλακο νερο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...