Jump to content

Γαριδοσυγκατοικοι


Recommended Posts

Καλησπερα.Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να μοιραστουμε το τι ψαρια εχει κρατησει ο καθενας απο εμας μαζι με τις νανογαριδες του και τι συνεπειες ειχε αυτο στον πληθυσμο τους. Αφορμη για να ανοιξω το θεμα σταθηκε το ενυδρειο μου και η ελειψη αναλογου θεματος στο φορουμ.Εκτος και αν εγω δεν το βρηκα :P. Αυτην την στιγμη διατηρω ενα κυβο 214 λιτρα (anubias) αρκετα φυτεμενο με ριζες και γαριδες red cherry. Εδω και αρκετες μερες εχω μπει στον πειρασμο να βαλω και κανενα ψαρακι μεσα προκειμενου να βλεπω λιγο παραπανω κινηση στο ενυδρειο και να ασχολουμε πιο πολυ μαζι του μιας και με μονο τις γαριδες μεσα το ενυδρειο εχει μπει σχεδον στο αυτοματο.Αυτη την στιγμη στο ενυδρειο ζει μαζι τους μια farlowella η οποια δεν διχνει ενδιαφερον για τις γαριδες παρα μονο για τις αλγες. Εψαχνα κατι σε κοπαδακι να βαλω και σαν πρωτη ιδεα μου αρεσουν τα neon και τα guppy. Εχει κρατησει κανεις κανενα απο τα 2 αυτα ειδη μαζι με γαριδες? Τα guppy εχουν αρκετα μεγαλο στομα η αληθεια ειναι και οι πιθανοτητες να δουνε τις γαριδες σαν μεζε ειναι αρκετες.Τα νεον απο την αλλη ειναι αρκετα ειρηνικα και μικρα. Σαν 100% shrimp safe συγκατοικο ξερω οτι ειναι τα οtto απο εκει και περα για πειτε αγαπητοι συνχομπιστες..........τι αλλα ψαρακια εχουμε κρατησει με γαριδες και τα αποτελεσματα ειναι θετικα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι με ψάρια σαν τις iriatherina και άλλα μικρά rainbowfishes δεν θα έχεις θέμα. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και με iriatherina και με cpd και δεν είχα απώλειες στον πλυθησμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα ψαρια που ειναι 100% shrimp safe εκτος απο τους Οτο,ειναι οι iriatherina οπως ειπε και η Αννα πιο πανω αλλα και τα pseudomugil gertrudae και furcatus.Τα πρωτα τα εχω δοκιμασει με μεγαλη επιτυχια,αλλα οχι μονο εγω αλλα και πολλοι αλλοι χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προηγουμενους για τα ειδη, αλλα αν θελουμε να δουμε την πραγματικη συμπεριφορα των γαριδων πρεπει να ειναι μονες τους στο ενυδρειο.

Εκτος του θεματος της απειλης, ειναι και το θεμα της τροφης, τα ψαρια θα διεκδικουν συνεχως την τροφη απο τις γαριδες, στρεσσαροντες τις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω guppies με red cherry, όχι πολύ καιρό, κάνα δίμηνο και πριν από 5 μέρες είδα και νέες, σε μέγεθος περίπου μισού εκατοστού. Δεν ξέρω πόσες μπορεί να φαγώθηκαν, ούτε και πόσες επέζησαν γιατί έχω αρκετά φυτά. Όσο για την διατροφή, με τα φυτά που έχω όλη την ώρα τρώνε από τα φύλα, αν και βάζω παραπάνω σπιρουλινα γιατί τρώνε και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω guppies με red cherry, όχι πολύ καιρό, κάνα δίμηνο και πριν από 5 μέρες είδα και νέες, σε μέγεθος περίπου μισού εκατοστού. Δεν ξέρω πόσες μπορεί να φαγώθηκαν, ούτε και πόσες επέζησαν γιατί έχω αρκετά φυτά. Όσο για την διατροφή, με τα φυτά που έχω όλη την ώρα τρώνε από τα φύλα, αν και βάζω παραπάνω σπιρουλινα γιατί τρώνε και αυτές.

Αυτο ειναι λαθος που κανεις ομως,οι γαριδες και ειδικα οι ενηλικες θελουν τροφη για γαριδες,βεβαια τρωνε και απο τις τροφες που πεφτουν απο τα ψαρια σου.

Καλο ομως ειναι να τους δινεις και δικες τους τροφες.

Τωρα οσον αφορα τα γκαπυ με τις γαριδες,ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του ψαριου.Εδω ομως μιλαμε για ψαρια που ειναι 100% shrimp safe,οχι για ψαρια που ετυχε να μη φανε τις γαριδες μας.Και εγω ειχα γκουραμι με γαριδες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι γινετε παντα.Οπως και με τους μονομαχους με γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Τους δίνω και τροφή για γαρίδες που τρώνε και τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση! εγω που εχω και πλατι και γκαππυ την αλλη ευδομαδα θα βαλω 10-15 red cherry αν βαλω αργοτερα και αμανο θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Για τις chery δεν μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά. :)

Οι αμάνο σε τι μέγεθος θα είναι ; Αν είναι μεγάλες, δεν θα έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια βασικα δεν ξερω για της αμανο να σου πω γυρω στα 2-3 εκατοστα μαλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχουν πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα πέρασε από το μυαλό μου η συγκεκριμένη ιδέα,red cherry με amano,μου είπαν περί κανιβαλισμού.

Ποια η γνώμη σας ??

btw με τα ζωότοκα οι red cherry σε `μενα δεν έχουν πρόβλημα. . . βέβαια έχουν φυτά να χάνονται . . .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα πέρασε από το μυαλό μου η συγκεκριμένη ιδέα,red cherry με amano,μου είπαν περί κανιβαλισμού.

Ποια η γνώμη σας ??

btw με τα ζωότοκα οι red cherry σε `μενα δεν έχουν πρόβλημα. . . βέβαια έχουν φυτά να χάνονται . . .

Στο δικό μου ενυδρείο συνυπάρχουν red cherry και amano χωρις κανένα πρόβλημα.

Από ψαράκια τα pseudomugil δεν πειράζουν ούτε το γόνο από τις γαρίδες, σε αντίθεση με τα cpd που μου έχουν δείξει επιθετικότητα.

Το ενυδρείο μου είναι πυκνοφυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήξερα και γενικότερα είχα διαβάσει κ γω.

Αmano και red cherry συνυπάρχουν αρμονικά.

cpd με red cherry πάντως θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια στιγμή μιας και τα pseudomugil

δεν μπορούσα να τα βρω ευκολα σε κάποια φάση που ψαχνόμουν :(

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο συνυπάρχουν red cherry και amano χωρις κανένα πρόβλημα.

Από ψαράκια τα pseudomugil δεν πειράζουν ούτε το γόνο από τις γαρίδες, σε αντίθεση με τα cpd που μου έχουν δείξει επιθετικότητα.

Το ενυδρείο μου είναι πυκνοφυτεμένο.

Αυτα ειναι εκπαιδευμενα! :P

Link to comment
Share on other sites

Ε παλι καλα αρα οταν παρω τοις αμανο δεν θα εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως και Rasbora και Cherry barbs (από Ασιατικά είδη) ποτέ δεν δημιούργησαν πρόβλημα σε γαρίδες που είχα (red cherry & red nose). Τουλάχιστον δεν έπεσε κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου.

Για μονομάχους που είπε κάποιος, ξέρω φίλο μου, που μόλις τα έβαλε παρέα με γαρίδες...δεν έμεινε τίποτε (Σαγανάκι!)

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι ειναι περιεργο θεμα. Ο δικος μου cherry δεν πειραξε ποτε, μολις μπηκαν μεσα oι cardinal ομως πηγε να γινει πανυγηρι. Εδω κολλαει το οτι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες συμβιωσης αν οι γαριδες εισαχθουν πριν τον μονομαχο στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου μονομαχος δεν αφηνε τιποτα.Δοκιμασα με 15 red cherry και την επομενη μερα δεν ειχε μεινει ουτε μια...Μετα δοκιμασα με Αμανο,εβαλα 3 αλλα πανε και αυτες..

Ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου πιστευω.Εχω δοκιμασει με γκουραμι και αρλεκινους και δεν ειχαν θεμα οι γαριδες αλλα αυτα τα ψαρια δεν ειναι shrimp safe.Οταν εννοουμε shrimp safe ειναι οτι τα συγκεκριμενα ψαρια απλα δεν τρωνε τις γαριδες,ολα τα υπολοιπα δεν μπορεις να τα πεις shrimp safe,ειναι θεμα ψαριου.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που παλιοτερα ειχα red cherry με μονομαχο αλλα και με καρδιναλιους δεν ειχα κανενα προβλημα!

Φιλε StefanosS τη farlowela που τη βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

Δωρο του φίλου Αrgirisp :). Eψαχνα παρα πολυ καιρο για το συγκεκριμενο ψαρακι και δεν το εβρισκα πουθενά. Ο Αργυρης την ειχε στο ενυδρειο του και οταν καναμε μια "ανακαινιση" μου την εδωσε. Αν δεν κανω λαθος την ειχε αγορασει απο ενα μαγαζι που λεγεται oscar στο Μενίδι. Πριν μερικες μερες ειχα πετυχει αλλη μια στα pet city στα ανω Πατησια αλλα δεν την προλαβα.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Την εψαχνα κι εγω αλλα καμια τυχη!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα gertrudae με γαριδες και δεν τις πειραζαν, αντιθετα με τα φουρκα που ετρωγαν γοννο ..

Οι αμανο που ειχα για ενα διαστημα με τσερυ , δεν τις αφηναν να φανε οταν επεφτε τροφη.. επεφτε ξυλο και οι τσερυ εφευγαν.. και τις χωρισα..

Τα πιο ασφαλει ψαρια με γαριδες κατ εμε ειναι οτος, γερτρουδια και ιριαθερινα... κανενα αλλο, ολα τα αλλα μπορουν να χτυπησουν γοννο.. εχω δοκιμασει πολλαααα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εγω εχω red cherry με black tetra,cherry barb και 3 κορυ σε ενα φυτεμενο.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρήσει καποιο ιδιαίτερο προβλημα στην συγκατοίκηση τους.μονο για τον γονο φοβάμαι ειναι η αλήθεια. :P

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω red cherry με black tetra,cherry barb και 3 κορυ σε ενα φυτεμενο.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρήσει καποιο ιδιαίτερο προβλημα στην συγκατοίκηση τους.μονο για τον γονο φοβάμαι ειναι η αλήθεια. :P

Ποσο καιρο τα εχεις ολα αυτα μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...