Jump to content

Νέο Reef 255 Λιτρα (Μικτά)


cholymelan

Recommended Posts

μολις τοποθετησα το φωτιστικο μετα απο μεγαλη κουραση για να βρω βραχιονα.(επιτελους). το προβλημα μου ομως τωρα ειναι να ρυθμισω τον κοντρολερ.ο κοντρολερ ειναι αυτος http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1124&virtuemart_category_id=14

ξερει καποιος να τον δουλευει.? λεω να αρχισω να φωτιζω 8ωρο απο της 11 το πρωι μεχρι της 7 το απογευμα στο 30 % και μετα να ανοιγουν τα moonlight τα οποιο δεν ξερω ποσο μπορω να τα εχω ανοιχτα.(προτεινεται)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νέες μετρησεις

nitrite 0
nitrate n03 2.5
kh 7.9
p04 0
ca 400
mg 1230

στο παραλληλο οπως κοιταγα τα δυο κλοουν βλεπω οτι το ενα εν κολυμπαγε καλα.φαινοτανε οτι θα ψωφησει.το παρατηρω καλυτερα και βλεπω οτι στο κατω πτερυγιο ειχε κολησει απανω του κατι σαν ψυρα με εντονα μαυρα ματια.λογικα καποιο παρασιτο.το πιανω με την αποχη το βγαζω εξω το κλοουν και του το ξεκολαω με ενα καλαμακι πλαστικο.μετα το εβαλα μεσα το κλοουν και τωρα κολυμπαει μια χαρα.παιδια ομως εχω φοβηθει.αυτο μπορει να σημαινει οτι εχω καποια αρρωστια μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα ασθενειας.Και ευτυχως που ηταν κολλημενη εξωτερικα και οχι μεσα στο στομα του.Απλα για μερικες μερες να παρακολουθεις τα ψαρια μηπως υπαρχει κι αλλη,αν και δεν το νομιζω

Link to comment
Share on other sites

εχω να σας πω οτι το ενυδρειο τρεχει 12 μερες μονο.και εχω βαλει μεσα ζωντανα.τα ψαρια φαινονται ενταξει.η εφυλια ενω ανοιγει κανονικα την κολησα και πανω στον βραχο εκατσε μια χαρα.στο ενα κεφαλι το ενα πλοκαμι εχει φουσκωσει σαν μπαλονι (σαν βυζι).δεν ξερω μου φαινεται περιεργη συμπεριφορα.το ενα φραγκακι ζωανθους που εχω συμπεριφερεται κανονικα.και νομιζω πως εχει αρχισει να πεταει και δευτερο κεφαλι.και οι ρικορντεεςμου φαινονται λιγο αδυναμες επισης.σημερα παρατηρησα το βραχακι το μικρο που ειχα κολησει το φραγκακι με το ζωανθους ητανε νεκρος βραχος.και εχει καφετησει,πραγμα που σημαινει οτι εβγαλε αλγη αρα ακομα κανει τον κυκλο του.αρα μηπως εκανα χαζομαρα και εβαλα ζωντανα απο τωρα.Ασ ελπισω οτι θα δει καποιος το ποστ μου γιατι δεν πολυ μπαινει κοσμος στο thread μου και να παρω μια απαντησει γιατι αρχιζω και στεναχωριεμαι.

Link to comment
Share on other sites

τι ητανε?ειναι επικινδυνο αυτο και για τον ανθρωπο?

Οχι μη σε ανησυχει

Link to comment
Share on other sites

εχω να σας πω οτι το ενυδρειο τρεχει 12 μερες μονο.και εχω βαλει μεσα ζωντανα.τα ψαρια φαινονται ενταξει.η εφυλια ενω ανοιγει κανονικα την κολησα και πανω στον βραχο εκατσε μια χαρα.στο ενα κεφαλι το ενα πλοκαμι εχει φουσκωσει σαν μπαλονι (σαν βυζι).δεν ξερω μου φαινεται περιεργη συμπεριφορα.το ενα φραγκακι ζωανθους που εχω συμπεριφερεται κανονικα.και νομιζω πως εχει αρχισει να πεταει και δευτερο κεφαλι.και οι ρικορντεεςμου φαινονται λιγο αδυναμες επισης.σημερα παρατηρησα το βραχακι το μικρο που ειχα κολησει το φραγκακι με το ζωανθους ητανε νεκρος βραχος.και εχει καφετησει,πραγμα που σημαινει οτι εβγαλε αλγη αρα ακομα κανει τον κυκλο του.αρα μηπως εκανα χαζομαρα και εβαλα ζωντανα απο τωρα.Ασ ελπισω οτι θα δει καποιος το ποστ μου γιατι δεν πολυ μπαινει κοσμος στο thread μου και να παρω μια απαντησει γιατι αρχιζω και στεναχωριεμαι.

Διατομικη αλγη μπορει να βγει σε διαφορες φασεις του ενυδρειου,και για διαφορετικους λογους καθε φορα.Κανει εναν κυκλο και φευγει.

Δωσε λιγο χρονο στα ζωντανα σου να εγκλιματιστουν :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια φωτο να δουμε τα κοραλακια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι (οπως πστευω και πολυ ακομα) παρακολουθουν το θεμα σου, αλλα λογο ελειπων γνωσεων δεν μπορω να σου απαντησω, αλλα και εσυ μερικες φωτο δεν εβαλες, λες και δεν ξερεις με τι ανωμαλους ματακιδες εχεις μπλεξει..... :)

Αυτο που μπορω να σου(αν και το ειπε ο Στρατος) ειναι οτι καποια ζωντανα θελουν λιγο χρονο να ηρεμισουν και να συνηθησουν το νεο τους περιβαλον, αλλα πανε πιο γρηγορα αλλα πιο αργα, οποτε τσιμπα μια μπυρα(και ενα τσιγαρο εαν καπνιζεις) βαλε την πολυθρονα μπροστα στο ενυδρειο και ααααααραξε!!

Ετσι κανω εγω :P

Link to comment
Share on other sites

με ηρεμισατε λιγο.αν και εχω ανγχοθει με την εφυλια που εχει γινει βιζυ.σημερα εβαλα και ενα τανγκ. το Zebrasoma desjardini.και εχει φαει τον αμπακο απο αλγες που υπηρχαν στον βραχο.επισης ενα αλλο πραγμα που με ανησυχει ειναι η κυκλοφορια.εκανα το λαθος και πηρα την τζεμπαο 25 και νομιζω ειναι αρκετα δυνατη για το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλαρακι (οπως πστευω και πολυ ακομα) παρακολουθουν το θεμα σου, αλλα λογο ελειπων γνωσεων δεν μπορω να σου απαντησω, αλλα και εσυ μερικες φωτο δεν εβαλες, λες και δεν ξερεις με τι ανωμαλους ματακιδες εχεις μπλεξει..... :)

Αυτο που μπορω να σου(αν και το ειπε ο Στρατος) ειναι οτι καποια ζωντανα θελουν λιγο χρονο να ηρεμισουν και να συνηθησουν το νεο τους περιβαλον, αλλα πανε πιο γρηγορα αλλα πιο αργα, οποτε τσιμπα μια μπυρα(και ενα τσιγαρο εαν καπνιζεις) βαλε την πολυθρονα μπροστα στο ενυδρειο και ααααααραξε!!

Ετσι κανω εγω :P

Ανώμαλους ματάκιδες...μπύρες,τσιγάρα.....άντε καλά....american bar το κάναμε!!χαχαχαχαχα!!

Choly μην το φοβάσαι το ενυδρείο...όλα καλά πάνε! Μετρήσεις κάνεις συχνά; Η διατομική βγαίνει σχεδόν κάθε φορά που αλλάζω κάτι στο δικό μου οπότε μην σε τρομάζει! Θα κάνει τον κύκλο της και θα πάει από εκεί που ήρθε! Ανέβασε και καμιά φωτογραφία ρε συ! Μην μας ντρέπεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την jebao σου είπα και πιο παλιά, άστην να πιάσει λίγη μάκα και θα ηρεμήσει μόνη της! Θα δεις αισθητή διαφορά σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

εσενα ακουσα και την πηρα.αυριο παιδια θα ανεβασω φωτος αλλα θαναι απο κινητο.εχω πηξει με τις παραστασεις αυτον τον καιρο και τρεχω και δεν φτανω

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, να τα το AZ, απ ολα εχει :P

Καλη επιτυχια στο σανιδη :)

Link to comment
Share on other sites

ναι.παιζω σε 3 παραστασεις.ειμαι ηθοποιος

Άντε μπράβο! Θέατρο?

:spam:

Link to comment
Share on other sites

μουσικο θεατρο.ειμαι στην σπειρα σπειρα του κραουνακη.παιδια ξυπναω τωρα και βλεπω να τρεχει σαν τρελο περα δωθε ενα σκουλικι.το εβγαλα εξω και το εβγαλα φωτο.τι ειναι?

post-16984-0-98356500-1394606656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

xaxa.το εχω βαλει σε ενα μπωλ.για να μην το πεταξω ακομα.κολυμπαει σαν μανιακο.ειναι πολυ φοβιστικο.ασ ελπισουμε οτι θα μπει ο διας και θα δει το ποστ.γιατι ποσο να αντεξει και στο μπωλ.

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο bristle worm ειναι.Καθαριστες και πτωματοφαγοι.Ριχτο πισω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...