Jump to content

Πως να κλαδέψω την Hygrophila;;


Guppy

Recommended Posts

Πρίν μία βδομάδα έκοψα την Hygrophila επειδή είχε μεγαλώσει αρκετά. Για να την φυτέψω πάλι στο ίδιο σημείο του ενυδρείου έπρεπε να βγάλω την παλιά. Έτσι όταν τράβηξα την παλιά Hygrophila οι ρίζες έβγαλαν και λίγο υπόστρωμα στην επιφάνεια των χαλικιών.

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος;;; Εγώ τραβούσα σιγά σιγά τις ρίζες..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έπρεπε να βγάλεις τις παλιές ρίζες και να φυτέψεις τa κλαδέματα και δεν πέταγες απλά τα κλαδέματα (ή να τα φύτευες πιο δίπλα);

Ρωτάω γιατί είναι από τα λίγα φυτά που μου έχει πιάσει τόσο πολύ και με τίποτα δεν θα το ξήλωνα!

Link to comment
Share on other sites

Κοβεις οπου θες και φυτευεις διπλα ή το πετας.Το κομματι που ειναι ριζωμενο το αφηνεις ως εχει.Μην σε ανησυχεί που οταν το κοψεις δεν θα φαινεται απολυτα φυσικο και θα φαινεται οτι ειναι κομμενο (αυτο μαλλον σκευτικες και ηθελες να φυτεψεις την κορυφη και να βγαλεις το παλιο).Το φυτο αυτο μεγαλωνει παρα πολυ γρηγορα και σε 3-4 μερες θα ειναι ξανα οκ.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άκη.. 'Εβγαλα την παλιά για το λόγο που λές.

Όταν θέλουμε να την βγάλουμε τελείως όμως, όπως εγώ τί κάνουμε;;

Το πρώτο που έκανα ήταν να σκαλίζω το χαλίκι ώστε το υπόστρωμα να πάει κάτω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άκη.. 'Εβγαλα την παλιά για το λόγο που λές.

Όταν θέλουμε να την βγάλουμε τελείως όμως, όπως εγώ τί κάνουμε;;

Το πρώτο που έκανα ήταν να σκαλίζω το χαλίκι ώστε το υπόστρωμα να πάει κάτω από αυτό.Καλα εκανες

Το να ξεκινας να ξηλώνεις φυτα και να σηκωνεται ενα συννεφο βρομιας μονο κακο θα κανει.

Για να μην εχεις ολη αυτη την ιστορια με αυτο το φυτο κοβε την κορυφη και ή φυτευε την ή πετα την ή χαριζε την.

EDIT:εγραψα ψηλωνεις αντι ξηλωνεις :rasp:

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα μειονέκτημα του υποστρώματος ότι δηλαδή όταν ξεριζώνουμε φυτά να βγαίνει και μαζί άλλοτε λίγο άλλοτε πολλή και υπόστρωμα.

Προσπάθησε όταν ξεριζώνεις να είσαι όσο πιο προσεκτικός γίνετε, Εάν είναι δυνατόν βάλε την παλάμη σου πάνω στο χαλίκι ο κορμός του φυτού να βρίσκεται μεταξύ του μέσού και του παράμεσου και τράβα προσεκτικά το φυτό με ταυτόχρονη ελαφριά πίεση της παλάμης προ τα κάτω αυτό βοηθάει αρκετά ώστε να μην ανακατευτεί πολλή το χαλίκι με το υπόστρωμα.

Τώρα να κόβεις και να φυτεύεις πιο δίπλα την κορυφή αυτό δεν είναι λύση. Αν συνεχιστεί αυτό (κόψε φύτεψε πιο δίπλα) σε λίγο καιρό θα έχεις στο ενυδρείο σου μόνο Hygrophila.

Τέλος δεν αναφέρεις πιο Hygrophila έχεις

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πρίν μία βδομάδα έκοψα την Hygrophila επειδή είχε μεγαλώσει αρκετά. Για να την φυτέψω πάλι στο ίδιο σημείο του ενυδρείου έπρεπε να βγάλω την παλιά. Έτσι όταν τράβηξα την παλιά Hygrophila οι ρίζες έβγαλαν και λίγο υπόστρωμα στην επιφάνεια των χαλικιών.

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος;;; Εγώ τραβούσα σιγά σιγά τις ρίζες..

καλο ειναι να αγορασεις ενα μυτερο και αιχμηρο ψαλιδακι και να κλαδευεις τα φυτα στο υψος που θες και για ομορφια κοβετα στις διακλαδωσεις τους.σε λιγες μερες θα αποκτησουν και παλι ομορφο και φυσικο σχημα και δεν θα φαινεται το κοψιμο.το ξεριζωμα να το αποφευγεις γιατι ανακατευεις το υποστρωμα και το φερνεις σε αμμεση επαφη με το νερο με κινδυνο εμφανισης αλγης.οταν θες να μετακομισεις καποιο φυτο ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος που προτεινει η tropica.κοβεις το φυτο σιριζα με τον πυθμενα.ετσι και το υποστρωμα δεν ανακατευεις και οι ριζες που θα μεινουν θα σαπισουν και θα γινουν θρεπτικα συστατικα για τα αλλα φυτα!

καλη συνεχεια

φιλικα aquamania

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα είναι ωραίο φυτό θα μεγάλωνε γρήγορα πάλι. Άδικα ταλαιπωρήθηκες φιλαράκο απλά δίνε του λίγο χρόνο. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να κόβεις και να φυτεύεις πιο δίπλα την κορυφή αυτό δεν είναι λύση. Αν συνεχιστεί αυτό (κόψε φύτεψε πιο δίπλα) σε λίγο καιρό θα έχεις στο ενυδρείο σου μόνο Hygrophila.

Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αν πιστεύεις πως οι ρίζες που έχεις φτάνουν; :rasp:

Εγώ πάντως από ένα αρχικό γλαστράκι Hygrophila Polysperma έχω πρασινίσει μια ολόκληρη πλευρά του ενυδρείου. Πολύ όμορφο φυτό και εύκολο. Αντιθέτως η Hygrophila Polysperma"Rosanervig" μου μεγαλώνει πολύ πιο αργά, ακόμα δεν την έχω κλαδέψει.

Πάντως φίλε Guppy με το συγκεκριμένο φυτό δεν είναι ανάγκη να το ξεριζώνεις και να το ξαναφυτεύεις γιατί με απλό κλάδεμα, δεν χάνει την ομορφιά του, ούτε τα κάτω φύλα του. Στο λέω για να μην μπαίνεις στον κόπο κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

...κοβεις το φυτο σιριζα με τον πυθμενα.ετσι και το υποστρωμα δεν ανακατευεις και οι ριζες που θα μεινουν θα σαπισουν και θα γινουν θρεπτικα συστατικα για τα αλλα φυτα!

καλη συνεχεια

φιλικα aquamania

Αυτό το σάπισμα εγκυμονεί κινδύνους για να γίνει λίπασμα χρειάζεται να αποσυνδεθεί με την βοήθεια του οξυγόνου. Εάν υπάρχει χοντρόκοκκο χαλίκι και λίγο υπόστρωμα τότε ο κίνδυνος μειώνετε δραστικά. Εάν ώμος έχεις μπόλικο υπόστρωμα και ψηλό χαλίκι τότε η οξυγόνωση δεν είναι τόσο έντονη και το σάπισμα γίνετε εν μέρει αναερόβιο με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί στιγμιαία σουλφίδιο του υδρογόνου. Άκρος δηλητηριώδες για τα ψάρια, μικρές ποσότητες μπορούν να εξασθενήσουν την άμυνα του ψαριού και το ψάρι να είναι ευάλωτο στην ασθένειες.

Επίσης με τον καιρό εάν αφήνουμε συνέχεια να σαπίζουνε ή ρίζες χαλνάμε την δομή του υποστρώματος και του χαλικιού πιο γρήγορα από το σύνηθες (βουλώνουνε ή πόροι).

Τέλος δεν τα έγραψα όλα αυτά για να σας πανικοβάλλω ούτε είναι σίγουρο ότι θα συμβούνε, αλλά ας έχουμε υπόψη μας μερικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβγαλα γιατί μετά βγάζουν παρακλάδια και δεν συνεχίζει από το κόψιμο να φυτρώνει κανονικά.

Οι ρίζες βοηθούν δηλαδή, δεν το ήξερα. Θα τα κόβω ακριβώς τότε στην επιφάνεια του χαλικιού και θα τις αφήνω μέσα στο υπόστρωμα.

Δεν τα ξαναβγάζω, χθές έβγαλα και λίγη Egeria Densa με τον ίδιο τρόπο, ευτυχώς οι ρίζες της δεν γίνονται τόσο πικνές.

post-1819-1173716950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σάπισμα εγκυμονεί κινδύνους για να γίνει λίπασμα χρειάζεται να αποσυνδεθεί με την βοήθεια του οξυγόνου. Εάν υπάρχει χοντρόκοκκο χαλίκι και λίγο υπόστρωμα τότε ο κίνδυνος μειώνετε δραστικά. Εάν ώμος έχεις μπόλικο υπόστρωμα και ψηλό χαλίκι τότε η οξυγόνωση δεν είναι τόσο έντονη και το σάπισμα γίνετε εν μέρει αναερόβιο με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί στιγμιαία σουλφίδιο του υδρογόνου. Άκρος δηλητηριώδες για τα ψάρια, μικρές ποσότητες μπορούν να εξασθενήσουν την άμυνα του ψαριού και το ψάρι να είναι ευάλωτο στην ασθένειες.

Επίσης με τον καιρό εάν αφήνουμε συνέχεια να σαπίζουνε ή ρίζες χαλνάμε την δομή του υποστρώματος και του χαλικιού πιο γρήγορα από το σύνηθες (βουλώνουνε ή πόροι).

MHN KOΒΕΙΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΥΡΡΙΖΑ.Μονο κακο κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Άκη θα σου πώ τί κάνω εγώ:

Κόβω τα φυτά, στη συνέχεια καθαρίζω από πάνω με την σκούπα του βυθού, βγάζω τις ρίζες προσεκτικά (βγαίνει και λίγο υπόστρωμα) και μετά με 1 καλαμάκι ανακατεύω το χαλίκι για να πάει το υπόστρωμα από κάτω. Όταν ανακατεύω το χαλίκι με το καλαμάκι δεν έχει καθόλου βρωμιά-σκόνη γιατί προηγουμένως έκανα καθαρισμό με την σκούπα.

Το υπόστρωμα θέλω να ρωτήσω δημιουργεί άλγη όταν βγαίνει για λίγο στην στήλη του νερού;;;

Για να τα κόβω(φυτά) και να τα αφήνω δεν μου αρέσει αισθητικά το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

MHN KOΒΕΙΣ ΤΑ ΦΥΤΑ ΣΥΡΡΙΖΑ.Μονο κακο κανεις.

δεν θελω να διαφωνησω αλλα αμα κανει μονο κακο τοτε γιατι το προτεινει η tropica στο site της????τι κακο γινεται ακριβως???

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...