Jump to content

Σκουλήκι Σε Oscar


Recommended Posts

Φιλε μου φαινεται σαν εχει εισχωρησει στο ψαρι ή απλα ειναι επιδερμικα προσκολλημενο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sturm, είναι ευτυχώς επιδερμικά αλλά δεν ξέρω τί να κάνω.

Δεν αποκλείεται τις επόμενες μέρες να μπεί μέσα του..

Θέλω να το βγάλω από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μου φαινονται σαν καποιο ειδος καρκινοειδους! Μαλλον αργυροσκωληκας! Για αυτα καλο ειναι το argulol της sera!

Eχεις παρατηρησει καποια ιδιαιτερα συμπτωματα στο ψαρι, οπως αδυνατισμα;

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα το εβγαλα με σιφωναρισμα.

Με βοηθησε παρα πολυ το ψαρι γιατι εμεινε ακινητο λες και το ηξερε!!!

Τρομπαρα νερο και μολις ξεκινησε το ρουφηγμα πλησιασα τον σωληνα στο πτερυγιο. Το σκουληκι μπηκε αμεσως στον σωληνα αλλα δεν ξεσκαλωνε με τιποτα απο το ψαρι.

Αναγκαστικα να το τραβηξω με το χερι και μαζι με την ροη το ξεσκαλωσα και περασε στον κουβα.

Φοβηθηκα μηπως το κοψω και μεινει το μισο στο ψαρι πανω αλλα αυτο ξεκολλησε εντελως, μαλιστα ηθελε και δυναμη..

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι 3 μερες που το εβαλα. Στρεσαριστικε αρκετα με τις επιθεσεις ενος ακομα oscar που ηδη ειχα.

Ειχε καποιες επιδερμικες πληγες και καθοταν στον πατο για προστασια.

Θεωρω πως το σκουληκι υπηρχε ηδη στο ενυδρειο μου και βλεποντας το εξασθενημενο, κολλησε απο την αμμο πανω του και εψαχνε τροπο να μπει στο σωμα του.

Θελει παρακολουθηση τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλύτερα να μην κάνουμε τέτοιες διαδικασίες με το χέρι γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πληγή στο ψάρι. Αν βλέπει να λείπουν λέπια, κάνε καλού κακού μια θεραπεία με κάποιο ελαφρύ φάρμακο για να αποφύγεις δευτερογενείς ασθένειες, εφόσον το ψάρι είναι στρεσαρισμένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την Αστρα! Και με φαρμακευτικη αγωγη να το εβγαζες θα ηθελε παρακολουθηση και ισως μια φαρμακευτικη αγωγη για δευτερευουσες ασθενειες! Τωρα ξεκινα με κατι ηπιο οπως το Μελαφιξ!

Link to comment
Share on other sites

Μελαφιξ μπορω να προσθεσω κατευθειαν σε ολο το ενυδρειο ή με τις αλλαγες?

Δεν εχω καραντινα και το oscar ειναι 35cm..

Link to comment
Share on other sites

Σε ολο το ενυδρειο! Δεν πειραζει βιολογια! Κανε την θεραπεια και μην κανεις αλλαγες μεχρι να τελειωσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...