Jump to content

Πρόβλημα Με Αραγωνίτη Και Λιγο Κυάνο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εδώ και μερικές μερες, παρατηρούσα ότι ολος ο ζωντανός βράχος γεμίζει με μια άσπρη σκόνη σαν πούδρα και μεσα στο νερό υπάρχει πολύ σκόνη.

Το νερό δεν είναι θολό, τα κοράλλια είναι μια χαρά καθως και τα ψάρια. Αλλα υπάρχει μεσα στο ενυδρείο μια άσπρη σκονη..

Δοκίμασα να αλλάξω την κυκλοφορία μηπως σηκώνεται αραγωνίτης αλλα παλι τα ίδια.

Χτες καθάρισα το βράχο με νερό από το ενυδρείο και βγήκε ολη αυτή η πούδρα. Σήμερα βλέπω ότι γεμιζει παλι σιγα σιγά.

Να σημειώσω ότι ο περισσότερος αραγωνίτης που έχω είναι φρέσκος ( 10 κιλά ), και μονο ένα 5κιλο προέρχεται από το παλιό ενυδρείο.

Επίσης, το ενυδρείο που έχω τωρα στήθηκε πολύ βιαστικά και δεν ειχε προλάβει να ξεθολώσει τελείως το νερό όταν έβαλα μεσα τα ζωντανά και το βράχο.

Τι να κάνω; Να βαλω υαλοβάμβακα στο φιλτρο να αποροφήσει την πούδρα; Είναι κατι προσωρινό που θα φύγει σιγα σιγα;

Skimmer δεν εχω ακόμα, περιμένω την παραγγελία να έρθει.

2ο πρόβλημα. Ενώ εχω ξεμπερδέψει με καφε διατομική, παρατηρώ ότι ανάμεσα στο τζάμι και στον αραγωνίτη δημιουργείται κυάνο. Αλλα μονο εκεί.

Καμια ιδέα;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εδώ και μερικές μερες, παρατηρούσα ότι ολος ο ζωντανός βράχος γεμίζει με μια άσπρη σκόνη σαν πούδρα και μεσα στο νερό υπάρχει πολύ σκόνη.

Το νερό δεν είναι θολό, τα κοράλλια είναι μια χαρά καθως και τα ψάρια. Αλλα υπάρχει μεσα στο ενυδρείο μια άσπρη σκονη..

Δοκίμασα να αλλάξω την κυκλοφορία μηπως σηκώνεται αραγωνίτης αλλα παλι τα ίδια.

Χτες καθάρισα το βράχο με νερό από το ενυδρείο και βγήκε ολη αυτή η πούδρα. Σήμερα βλέπω ότι γεμιζει παλι σιγα σιγά.

Να σημειώσω ότι ο περισσότερος αραγωνίτης που έχω είναι φρέσκος ( 10 κιλά ), και μονο ένα 5κιλο προέρχεται από το παλιό ενυδρείο.

Επίσης, το ενυδρείο που έχω τωρα στήθηκε πολύ βιαστικά και δεν ειχε προλάβει να ξεθολώσει τελείως το νερό όταν έβαλα μεσα τα ζωντανά και το βράχο.

Τι να κάνω; Να βαλω υαλοβάμβακα στο φιλτρο να αποροφήσει την πούδρα; Είναι κατι προσωρινό που θα φύγει σιγα σιγα;εννοειται πως πρεπει να βαλεις.τουλαχιστον τωρα πουδεν υπαρχει και σκιμμερ.

Skimmer δεν εχω ακόμα, περιμένω την παραγγελία να έρθει.αν θα το δουλευες θα ειχες καθαρισει πολυ συντομα απο την πουδρα.

2ο πρόβλημα. Ενώ εχω ξεμπερδέψει με καφε διατομική, παρατηρώ ότι ανάμεσα στο τζάμι και στον αραγωνίτη δημιουργείται κυάνο. Αλλα μονο εκεί.

Καμια ιδέα;;φτιαξε καλυτερα την κυκλοφορια σου.θα σε βοηιησει απιστευτα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...