Jump to content

Καθημερινές Μικρές Αλλαγές Νερου, Πέραν Της Εβδομαδιαίας.


Safarpn

Recommended Posts

Γεια στην παρέα. Ολοι γνωρίζουμε την ανάγκη της τακτικής αλλαγής νερου στο ενυδρειο μας με όλα τα οφέλη που αυτή έχει για την υγεία των ψαριών, των φυτών μας κτλ. και γενικά για την υγεια του ενυδρειου. Έχει αποδειχθεί απο την πράξη οτι μια καλη αλλαγή νερου ειναι ενα ποσοστό 30% σε εβδομαδιαία βάση (+/- κάποια λίτρα-μέρες). Ως γνωστόν και τα ψάρια μας το χαίρονται μιας και μετά απο τις αλλαγές νερού, προσωπικά έχω παρατηρήσει πιο ζωηρές κινήσεις τους μέσα στη γυάλα, σα το χαίρονται ενα πράγμα. Θέλω να ρωτήσω αν προσφέρει κάτι περισσότερο ή όχι, μια καθημερινή αντικατάσταση μικρής ποσότητας νερου (ανάλογα τα λίτρα του εκάστοτε ενυδρείου βέβαια). Δηλαδή, εγω στα 300 λίτρα μου, κανω μια αλλαγή της τάξης των 100 λίτρων κάθε Κυριακή. Θα προσφέρω κάτι περισσότερο στο ενυδρειο και τα ψαράκια μου αν κάθε μέρα, κανω επιπλέον μια αλλαγή π.χ. 20-30 λίτρων; Επιπλέον, λόγω της μικρής ποσότητας του νερού δε νομίζω οτι ειναι αναγκαία η απόλυτα ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου οπότε αυτο καθιστά τη διαδικασία και εύκολη και γρήγορη. Κακό φαντάζομαι δε κάνει, καλό κάνει ή ειναι αδιάφορο για τα ψάρια κάτι τέτοιο; Δε ξέρω αν έχει συζητηθεί ξανά το θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντιπωση οτι κατι τετοιο,δηλαδη καθημερινες αλλαγες νερου εστω και μικρες θα στρεσσαρουν τα ψαρια.

Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο το οποιο πεφτουν και λιπασματα δεν ειναι αποδεκτο κατι τετοιο φανταζομαι γιατι περαν του στρεςς στα ψαρια θα τραβας και ενα ποσοστο απο τα λιπασματα και υα θρεπτικα απο το νερο,πραγμα κακο για τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά ok, λογικό ειναι όσο αφορά τα λιπάσματα. Τα ψάρια λες να στρεσσάρονται με τόσο μικρη αλλαγή/ανανέωση νερού; Μιλάμε για 25 λίτρα πχ στα 300.

Link to comment
Share on other sites

Ένα 30% στα 300 λίτρα είναι 90 λίτρα οπότε θα είναι εμφανής η διάφορα στο νερό φαντάζομαι.με μικρές καθημερινές αλλαγές δεν νομίζω να το καταλάβουν καν αλλά θα είναι σταθερά καλή η ποιότητα στο ενυδρείο. Δεν ακούγεται κακό αλλά το μονο προβλημα νομίζω θα είναι το στρες στα ψάρια μας.

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Στρες στα ψαρια αν κανουμε αλλαγη 20 λιτρα στα 300? Λιγο υπερβολικο μου φαινεται δηλαδη αυτοι που εχουν δισκους τι να πουν

Καθημερινες αλλαγες πρεπει παντως να συντρεχει καποιος λογος για να κανει καποιος , νιτρικα,αλγες,σιφωναρισμα , τωρα ετσι στα καλα καθουμενα να αλλαζουμε νερο καθε μερα εγω θα το εκανα μονο αν δεν ειχα κατι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι είμαι λίγο αργόσχολος και δεν έχω κάτι άλλο να κανω αλλα άλλο ρωτάω, αφου δε προκαλεί στρες, αν τουλάχιστον κάνει έστω και τόσο δα καλό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα 30% στα 300 λίτρα είναι 90 λίτρα οπότε θα είναι εμφανής η διάφορα στο νερό φαντάζομαι.με μικρές καθημερινές αλλαγές δεν νομίζω να το καταλάβουν καν αλλά θα είναι σταθερά καλή η ποιότητα στο ενυδρείο. Δεν ακούγεται κακό αλλά το μονο προβλημα νομίζω θα είναι το στρες στα ψάρια μας.

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Προσωπικα δεν καταλαβα το ποστ σου..

Στρες στα ψαρια αν κανουμε αλλαγη 20 λιτρα στα 300? Λιγο υπερβολικο μου φαινεται δηλαδη αυτοι που εχουν δισκους τι να πουν

Καθημερινες αλλαγες πρεπει παντως να συντρεχει καποιος λογος για να κανει καποιος , νιτρικα,αλγες,σιφωναρισμα , τωρα ετσι στα καλα καθουμενα να αλλαζουμε νερο καθε μερα εγω θα το εκανα μονο αν δεν ειχα κατι αλλο να κανω

Δημο,πιστευω οτι τα ψαρια θα στρεσσαριστουν,σκεψου τωρα να βαζεις καθε μερα μεσα στο ενυδρειο λαστιχα για να ρουφιξεις το νερο και μετα παλι λαστιχα να κανεις την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Κώστα, όσο αφορά τα λάστιχα δε νομίζω να ειναι θέμα. Δε θα τα βάζεις μέχρι τον πάτο του ενυδρειου. Οταν μετά απο αλάτι που είχα ρίξει για θεραπευτικούς σκοπούς, επανέφερε την αλατότητα στα αρχικά επίπεδα σταδιακά, δηλαδη με καθημερινές μικρές αλλαγές (απο εκει ορμώμενος πήρα και την ιδέα), τα λάστιχα έμπαιναν τόσο κοντα στην επιφάνεια που ηταν μέσα στο νερο κανά δυο πόντους. Τα είκοσι λίτρα μετά τα έβαζα με κουβά και το έριχνε αργα αργά χωρίς λάστιχα κτλ. Τα ψάρια χαμπάρι δεν παίρνανε, βόλτες κάνανε και παίζανε.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Παναγο,αν πιστευεις οτι δεν θα στρεσσαρεις τα ψαρια καντο.Εσυ που εχεις Αφρικανες ισως να μπορουσες να το κανεις,αν ειχες φυτεμενο η ψαρια μαλακου νερου δεν θα μπορουσες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτο ρωτάω, για να πάρω γνώμες. Το θέμα δεν ειναι τι νομίζω εγώ, μιας και οι γνώσεις μου δε φτάνουν κάποιων άλλων εδώ μέσα αλλα τι γνωρίζετε ή τι πιστεύετε εσείς. Αν μου πείτε οτι τα ψάρια στρεσσάρονται, δεν έχω λόγο να μη σας πιστέψω, θα καταρριφθεί η ιδέα μου και θα προστεθεί μια επιπλέον γνώση στις λίγες που έχω. Ας ακούσουμε κι άλλους λοιπόν και αποφασίζουμε στο τέλος τι κάνουμε. Δε σε αμφισβητώ, την άποψή μου λέω εγώ και περιμένω και διάψευση απο πολλούς αν κανω λάθος, απλα έτυχε να είσαι ο πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτο ρωτάω, για να πάρω γνώμες. Το θέμα δεν ειναι τι νομίζω εγώ, μιας και οι γνώσεις μου δε φτάνουν κάποιων άλλων εδώ μέσα αλλα τι γνωρίζετε ή τι πιστεύετε εσείς. Αν μου πείτε οτι τα ψάρια στρεσσάρονται, δεν έχω λόγο να μη σας πιστέψω, θα καταρριφθεί η ιδέα μου και θα προστεθεί μια επιπλέον γνώση στις λίγες που έχω. Ας ακούσουμε κι άλλους λοιπόν και αποφασίζουμε στο τέλος τι κάνουμε. Δε σε αμφισβητώ, την άποψή μου λέω εγώ και περιμένω και διάψευση απο πολλούς αν κανω λάθος, απλα έτυχε να είσαι ο πρώτος.

αχαααχαχαχα δεν ειπα οτι με αμφισβητεις ρε Παναγο και εγω τη γνωμη μου ειπα και τι πιστευω οτι θα γινει,δεν το εχω δοκιμασει ποτε μιας και παντα ειχα φυτεμενο ενυδρειο και σχεδον παντα με ψαρια μαλακου νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινές αλλαγές μικρής ποσότητας νερού δεν νομίζω ότι θα πάθουν τίποτα πιστεύω ίσα ίσα θα χαίρονται με το φρέσκο νερό, θα σου πω ότι εγώ για κάποιους μήνες έκανα 30% αλλαγή νερού 2 φορές την εβδομάδα και πήγαιναν σφαίρα τα φυτά και τα ψάρια δεν ενοχλήθηκαν καθόλου το απολάμβαναν θα έλεγα ήταν κάτω από το φρέσκο νερό μέσα στις μπουρμπουλήθρες , απλά με κούρασε και μετά το έκανα εβδομαδιαίο.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

την εβδομαδιαία θα την διατηρήσεις ως έχει ή θα κάνεις μόνο την καθημερινή των λίγων λίτρων;

Link to comment
Share on other sites

και να προσθέσω κάτι ακόμα ορμώμενος από τον Force ... γιατί δεν κάνεις δύο φορές την εβδομάδα 50 - 60 lt ;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

την εβδομαδιαία θα την διατηρήσεις ως έχει ή θα κάνεις μόνο την καθημερινή των λίγων λίτρων;

Εννοείται ότι η εβδομαδιαία θα παραμείνει. Ξέρεις πως το βλέπω; Σα να μου στέλνουν στο σπίτι μια καθαρίστρια κάθε Κυριακή για να μου κάνει λαμπίκο το σπίτι αλλα δε θα με χαλάνε να περνάνε και κάθε μέρα για 5 λεπτάκια να ρίχνει κανά ξεσκονισματάκι στα έπιπλα.....και οτι αλλο προκύψει απο κεί και πέρα ;)

.......σπαμ το τελευταίο αλλα καλοοοοο!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι τακτικές αλλαγές νερού στρεσάρουν λιγότερο το ενυδρείο μας , φτάνει στο τέλος του μήνα να έχουμε αλλάξει το ποσοστό που χρειάζεται .

Και καθημερινές αλλαγές να μπορείς να κάνεις .

Γνωρίζω κάποιον ο οποίος δυο φορές την ημέρα αλλάζει από δύο κυπελλάκια νερό για πολλά χρόνια χωρίς τίποτα παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η γνωμη μου ειναι οτι καλο θα κανει, αρκει να υπαρχει μια συνεχειση το πραγμα και οχι οποτε το θυματε οποιος προοριζεται να το κανει...

Για τα φυτεμενα νομιζω οτι εαν κανει την αλλαγη πριν ριξει λιπασματα και μιλοντας για πραγματικα μικρες αλλαγες(5 λιτρα στα 100 ξερω 'γω), δεν νομιζω να γινει κατι, σταγονα στο ωκεανο μου φενεται, μετα θα ριξει τα λιπασματα του, θα ταισει και ολα καλα λογικα, βεβαια καλο θα ηταν μας πει καποιος φυτεμενος εαν το εχει κανει γιατι εγω το λεω θεωριτηκα για τα φυτεμενα, για τα υπολοιπα δεν εγινε τπτ....κατα την γνωμη μου παντα....

Link to comment
Share on other sites

Πανω στα φυτεμενα,πιστευω οτι δεν ειναι σωστο αυτο γιατι σε ενα ενυδρειο που γινετε καθημερινη λιπανση θα τραβαμε τα θρεπτικα που υπαρχουν στη στηλη του νερου.

Οταν κανουμε αλλαγη νερου αποφευγουμε να ριχνουμε λιπασματα για τον λογο οτι το φρεσκο νερο που ριχνουμε εχει καποια απο τα θρεπτικα που χρειαζονται τα φυτα μας.Τωρα αν κανουμε 5 λιτρα αλλαγη στα 100 δεν νομιζω οτι θα γινει κατι τρομερο αλλα δεν καταλαβαινω και το λογο που καποιος θα κανει 5 λιτρα αλλαγη καθημερινα και ειδικα σε φυτεμενο ενυδρειο με καθημερινη λιπανση.

Στη περιπτωση της καθημερινης λιπανσης κανουμε αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας και σαν restart στο συστημα μας,οπωτε οι μικρες αλλαγες της ταξης του 5 λιτρα στα 100 δεν εχουν ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω πως το σκευτομαι να μου πεις εαν ειναι και σωστο...

Τωρα καθομαι λογο ανεργειας και δεν εχω τιποτα να κανω σπιτι....

Εφοσον μεσα στο τελος της βδομαδας πρεπει να κανω 25% στα 100 λιτρα(25 δηλαδη), εαν κανω 5 λιτρα την ημερα για πεντε ημερες η και για 7 δεν ειναι λιγο καλητερα;; Δεν θα στρεσαριστουν τα φυτα λιγοτερο απ την αποτομη αλλαγη του restart;;

Σκεψης κανω και μηπως βρω κατι να περναω την ωρα μου τωρα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα που άνοιξα, δεν εννοώ να αντικαταστήσουμε την εβδομαδιαία αλλαγή νερου με μικρότερες καθημερινές, συνολικά ίσης ποσότητας νερου με εκείνη που θα κάναμε στην πρώτη περίπτωση. Η εβδομαδιαία αλλαγή να γίνεται κανονικά αλλα κάθε μέρα να κάνουμε και μια μικρής κλίμακας. Η ερώτηση, που μόνο ένας μου έχει απαντήσει μέχρι στιγμής, ειναι αν ειναι κάτι που τα ψάρια το αντιμετωπίζουν θετικά όλο αυτο. Κακό δε κάνει λέτε οι περισσότεροι.....καλό στα ψάρια κάνει μια τόσο μικρη αλλαγή; Δε τα στρεσσαρει λέτε, κάτι παραπάνω όμως προσφέρει; Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω πως το σκευτομαι να μου πεις εαν ειναι και σωστο...

Τωρα καθομαι λογο ανεργειας και δεν εχω τιποτα να κανω σπιτι....

Εφοσον μεσα στο τελος της βδομαδας πρεπει να κανω 25% στα 100 λιτρα(25 δηλαδη), εαν κανω 5 λιτρα την ημερα για πεντε ημερες η και για 7 δεν ειναι λιγο καλητερα;; Δεν θα στρεσαριστουν τα φυτα λιγοτερο απ την αποτομη αλλαγη του restart;;

Σκεψης κανω και μηπως βρω κατι να περναω την ωρα μου τωρα....

Τα φυτα δεν στρεσσαροντε απο τις αλλαγες νερου εκτος και αν κανεις πολυ μεγαλες αλλαγες νερου η με κρυο νερο (βλεπε ασθενεια των κρυπτοκορινων)

Αν εσυ κανεις 25 λιτρα στο τελος της εβδομαδας με καθημερινη λιπανση τι restart θα κανεις με 5 λιτρα αλλαγη?

Η εννοια του restart ειναι οτι κανω αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας για να καθαρισω απο τα περιττα λιπασματα που μπορει να εχουν μεινει στη στηλη του νερου αλλα ειναι και μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση που εχει πεσει παραπανω λιπασμα στο ενυδρειο μας.

Αν εσυ κανεις 5 λιτρα αλλαγες καθε μερα παει περιπατο η καθημερινη λιπανση του ενυδρειο σου.

Μη ξεχνας οτι καποια φυτα τραβανε λιπασματα και τη νυχτα και καποια μονο κατα τη διαρκεια που ειναι ανοιχτα τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο φοβομουν οτι θα πεις....καλως, θα το δοκιμασω μονο στα χρυσοψαρα που θελουν και τρελη αλλαγη πια λογο μεγεθους...

Σαραρ: ρωταω εαν γινεται και μονο ετσι γιατι μπορει ευκολα να διμιουργειθη η ιδεα οτι και μικρες συχνες αντικαθιστουμε τις εβδομαδιαιες, εμενα δεν θα με χαλαγε για τον λογο που γραφω πιο πανω, αλλα μπορει οντως να ειναι λαθος, οποτε εφοσον συζηταμε για τις μικρες αλλαγες, να δουμε πως επιρεαζουν τις μεγαλες, μηπως γλυτωνουμε καποια λιτρα πχ απ τις μεγαλες λογος των μικρων..... Σορυ εαν ειναι οφ αυτο που ρωταω, πες μου να κανω ενα καινουργειο θεμα εαν ειναι... :) φιλικα το λεω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα, το είπα μήπως και μπερδεύτηκε κάποιος και θεώρησε οτι το θέμα που άνοιξα μιλούσε για καθημερινές και όχι εβδομαδιαίες αλλαγές.

......τελικά πάλι δε πήρα απαντήσεις για αυτο που ρωτάω απο την αρχή που άνοιξα το θέμα....! Χαχαχαχαχαχα! Τα ψάρια, καταλαβαίνουν τίποτα θετικό τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η καθημερινές αλλαγές θα σου κρατά το σύστημα ποιο φρέσκο.

Τώρα για την αλλαγή χωρίς να στρεσάρεις τα ψάρια μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:

post-42399-0-96521000-1393512670_thumb.jpgpost-42399-0-69155000-1393512709_thumb.jpg

Ούτε σωλήνες στο νερό ούτε τίποτα.

Σκέφθηκες όμως ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει, να έχεις ένα βαρέλι με νερό

συνέχεια γεμάτο, με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη που θα τρέχουν 24 ώρες

το 24 όρο.

Όπως είπαν και ποιο πάνω, αυτό θα σε κουράσει κάποια στιγμή.

Αν φύγεις για κάποιες μέρες ποιος θα το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι καλό θα κάνει , κακό όχι η αλλαγή !

Αρκεί να μην είναι σε μεγάλες ποσότητες και ενοχλούμε την βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...