Jump to content

Καθημερινές Μικρές Αλλαγές Νερου, Πέραν Της Εβδομαδιαίας.


Safarpn

Recommended Posts

Σίγουρα η καθημερινές αλλαγές θα σου κρατά το σύστημα ποιο φρέσκο.

Τώρα για την αλλαγή χωρίς να στρεσάρεις τα ψάρια μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:

DSC_0551.JPG SAM_0189.JPG

Ούτε σωλήνες στο νερό ούτε τίποτα.

Σκέφθηκες όμως ότι για να γίνει αυτό θα πρέπει, να έχεις ένα βαρέλι με νερό

συνέχεια γεμάτο, με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη που θα τρέχουν 24 ώρες

το 24 όρο.

Όπως είπαν και ποιο πάνω, αυτό θα σε κουράσει κάποια στιγμή.

Αν φύγεις για κάποιες μέρες ποιος θα το κάνει αυτό?

Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά 2 κουβαδακια νερό ειναι, δε χρειάζομαι κάτι απο αυτα που έβαλες. Γίνεται τόσο γρήγορα!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν καταλαβα το ποστ σου..

Δημο,πιστευω οτι τα ψαρια θα στρεσσαριστουν,σκεψου τωρα να βαζεις καθε μερα μεσα στο ενυδρειο λαστιχα για να ρουφιξεις το νερο και μετα παλι λαστιχα να κανεις την αλλαγη.

Ίσως να είναι κι έτσι , εγω μονο όταν έχω θέματα με άλγες κανω μικρές συνεχομενες αλλαγές και για να διωξω λιπάσματα πιο γρήγορα

Το είπα βασιζόμενος σε αυτά που διαβάζω για τα δισκαδικα που κανουν καθημερινές αλλαγές και έχουν και τη φήμη οτι αυτά τα ψαρια στρεσαρονται και απο την ανάσα κάποιου αμα περάσει μπροστά απο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και ποιο πάνω, αυτό θα σε κουράσει κάποια στιγμή.

Αν φύγεις για κάποιες μέρες ποιος θα το κάνει αυτό?

Με αυτο τη θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι η αλλαγη του νερού ειναι τόσο μεγάλη που αν δε το κανω για μια εβδομάδα θα λείψει στα ψάρια η διαδικασία! Εδώ άλλοι φεύγουν για μια εβδομάδα και δε ταίζουν και δεν ενοχλεί τα ψάρια, αυτο θα τα πειράξει; Επαναλαμβάνω οτι μιλάω για 20 λίτρα στα 300 έτσι; Ουσιαστικά μια σταγόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος Μάριος είναι καλή πατέντα!βάλε και ένα χρονοδιακόπτη και όλα στον αυτόματο! :D

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν λειπεις δεν πειραζει που θα χανεις τις συχνες αλλαγες, ειναι μια σταγονα στον ωκεανο τα λιτρα της αλλαγης που συζηταμε... σιγουρα δεν κανει κακο...αλλα δεν πιστευω οτι προσφερει και κατι ουσιαστικο στα ψαρια. Μιλαμε για καθημερινες η δυ φορες την βδομαδα πχ ενδιαμεσα στις κανονικες σου;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 20 λίτρα καθημερινή αλλαγή και την Κυριακή τα 100 λίτρα. Αυτα τα 20 λίτρα δε φρεσκάρουν το νερο αφου ουσιαστικά σε δυο μέρες το φρέσκο νερο θα ειναι 40 λίτρα. Μπορεί να μη γίνεται 60, 80 κτλ αφου κι αυτο θα παλιώνει σιγα σιγα αλλα οι δυο συνεχόμενες μέρες θα προσφέρουν στα ψάρια 40 λίτρα φρέσκο νερό. Μπορεί να το λέω λίγο μπακάλικα αλλα κατάλαβες τι θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το φρέσκο νερό θα το λατρέψουν τα ψάρια σου, αυτό είναι σίγουρο, αλλά θα πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το υπάρχων για να μην δημιουργηθεί κάποιο στρες στα ψάρια, με τις θερμοκρασίες, μιας και θα είναι καθημερινό, μόνο αυτό πιστεύω πρέπει να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ομως ετσι που το πας στο τελος της εβδομαδας θα εχεις κανει 200 λιτρα αλλαγη..100 απο τις καθημερινες και 100 η κανονικη εβδομαδιαια αλλγη σου..δεν ειναι πολυ αυτο?

Ποιος ο λογος να μπεις σε μια τετοια διαδηκασια αφου στο τελος της εβδομαδας θα κανεις την κανονικη σου αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ομως ετσι που το πας στο τελος της εβδομαδας θα εχεις κανει 200 λιτρα αλλαγη..100 απο τις καθημερινες και 100 η κανονικη εβδομαδιαια αλλγη σου..δεν ειναι πολυ αυτο?

Ποιος ο λογος να μπεις σε μια τετοια διαδηκασια αφου στο τελος της εβδομαδας θα κανεις την κανονικη σου αλλαγη?

Δε ξέρω, απλα ρώτησα με το σκεπτικό του postman οτι τα ψάρια θα λατρέψουν έστω το λίγο φρέσκο νεράκι. 200 λίτρα δε θα κανω αλλαγή αφου το νέο νερό που θα βάζω σύντομα θα χάνει την ιδιότητα του φρέσκου μιας και θα ανακατεύεται με τα υπόλοιπα 280.

....τυπικά 200 θα αλλάζω αλλα ουσιαστικά τα λίτρα που θα αλλάζουν απότομα, με τη μια δηλαδή, θα ειναι 100 άντε 120.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ετσι.Αν θα εκανα κατι τετοιο θα το εκανα για να αποφευγω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου,αφου ετσι και αλλιως με να φτασει εκεινη η μερα θα εχει αλλαχτει νερο ισο με την κανονικη αλλαγη.Νταξει το νερο δεν παλιωνει τοσο γρηγορα ρε συ και ουτε ξερεις τι νερο βγαζεις την επομενη μερα,Μπορει να ειναι απο το χθεσινο φρεσκο η απο παλιοτερο..αυτο δεν το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι,θα ανακατευεται αλλα μεχρι να φτασεις την ημερα της κανονικης αλλαγης σου θα εχεις κανει ηδη αλλαγη το 1/3 του νερου σου.Οπωτε η κανονικη αλλαγη σου δεν ξερω αν εχει ουσια να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοείς, είμαι λίγο αργός, μετά 6 ώρες ο εγκέφαλός μου αρχίζει να επεξεργάζεται σωστά τα διάφορα ερεθίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι εννοείς, είμαι λίγο αργός, μετά 6 ώρες ο εγκέφαλός μου αρχίζει να επεξεργάζεται σωστά τα διάφορα ερεθίσματα.

χαχαχαχααχαχααχχα

να σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα,μπορει και εγω να μη τα διατυπωνω σωστα γι αυτο και να μη καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Εγω θα το εκανα αυτο αν ηθελα να μη κανω αλλαγη καθε εβδομαδα,αλλα ξαναλεω οχι σε φυτεμενο ενυδρειο που πεφτουν λιπασματα.

Δηλαδη θα εκανα καθε μερα μικρες αλλαγες,τοσο οσο να εφτανα το ποσοστο της κανονικης αλλαγης που θα εκανα στο τελος της εβδομαδας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σίγουρα κακό δεν θα κάνει. Τώρα δεν ξέρω αν και τα οφέλη που θα έχεις θα αξίζουν την δική σου καθημερινή φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...