Jump to content

Εχουν Κατι Τα Νεμο Μου;;;;;


mageiras293

Recommended Posts

γεια σας παιδια,,εχω εδω και 3 μηνες 2 νεμο

τον 1,5 μηνα ηταν μια χαρα

εδω και 1,5 μηνα ειναι πισω απο ενα βραχο και δεν λενε να βγουνε απο εκει,,ειναι σαν να μην εχω ψαρακια,,δεν φαινονται καθολου στο ενυδρειο ουτε για 2 λεπτα,,,\

σημερα εβαλα 1 blue tank μικρο και 2 chromis αλλα παλι δεν βγαινουν να παιξουν λιγο,,,τι να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

προσπαθισα να δω αλλα ετσι οπως ειναι ο βραχος και ο τοιχος δεν μπορω να δω κατι,,,εκτος και αν ειναι σε καποια τρυπα και δεν φενεται,,

σε ποσο καιρο βγαινουν ψαρακια αν εχουν αυγα;;;

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ας ερχοταν μπροστα απο το βραχο

τα πιο ντροπαλα πηγα και πηρα;;;

θα βαλω κανενα σκιαχτρο εκει και θα τα πω εγω,,,θα ξαναπανε εκει

αληθεια παιδια ξερει κανεις τι να κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις προς το παρόν.... για να φτάσεις σε σημείο και να καταφέρεις να σου ζήσουν θέλει ειδική ζωντανή τροφή (rotifers) καθημερινά, και φυσικά σε άλλο ενυδρείο γιατί εκεί μέσα θα φαγωθούν από οποιονδήποτε άλλο οργανισμό που έχει στόμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Λίτρα ενυδρείου? Για να φάνε να υποθέσω βγαίνουν έτσι?

Το chromis πρόσεχε μην είναι επιθετικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι 1,5 μηνα εκει δεν εχουν αυγα...δεν κανουν τοσο να εκκολαφθουν. Μαλλον εχουν κανει host εκεινο το σημειο του ενυδρειου σου. Να προτεινω 3 πιθανες λυσεις με σειρα απο μεγαλυτερη σε μικροτερη επιτυχια: 1) Δες τι ειναι που κανουν host (κοραλλι, βραχος κτλ) και μετεφερε το μπροστα. Αν ο βραχος ειναι μεγαλος γυρισε τον να κοιταει μπροστα 2)βαλε κατι αλλο για host μεσα στο ενυδρειο (οι ανεμωνες εχουν απαιτησεις, καποιο μαλακο κοραλλι ισως) και ευχησου να το διαλεξουν 3) μετεφερε τα για λιγες μερες σε αλλο ενυδρειο και ευχησου με την επιστροφη να "ξεχασουν" αυτο το μερος και να διαλεξουν αλλο

Αν βρεις "σκιαχτρο" για τα ψαρακια πες μας τι ειναι-εμενα ουτε το χερι μου που τα κυνηγουσε δεν φοβοντουσαν!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τους αρέσει εκείνο το σημείο ειναι ο βράχος και έχει ένα σημείο που έχει αρκετό χώρο σαν αυλή ας πούμε .αυτο που λες το σκέφτηκα κι εγω memo-nick να παω τον βράχο πιο πίσω ώστε να λιγοστέψει ο ελεύθερος χώρος να κολυμπάνε και να βγούνε μπροστά ,αλλα παίζει να χάλασω το στήσιμο και τελικά να μην πετύχει .τα chromis και το blue tank ειναι μια χαρά προς το παρών.εγω έλεγα να βάλω αποχή χαχαχαχαχαχα το κατάλαβες το σκιάχτρο .βαγγελη σώσε μας

Link to comment
Share on other sites

jimako εχω 240 λιτρα και μονο για να φανε βγαινουν αλλα οχι μακρια απο το σημειο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89873-iaaeeicoa-ee-aaau/page-2#

ατην μεση της σελεδας ειναι το ενυδρεθο μου,,,που εχει 3 φοτο με την καμαρα,,,αυτα κρυβοντε πισω απο την καμαρα

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

jimako εχω 240 λιτρα και μονο για να φανε βγαινουν αλλα οχι μακρια απο το σημειο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89873-iaaeeicoa-ee-aaau/page-2#

ατην μεση της σελεδας ειναι το ενυδρεθο μου,,,που εχει 3 φοτο με την καμαρα,,,αυτα κρυβοντε πισω απο την καμαρα

Γενικά τα nemo χωρίς παρεξήγηση (έχω και εγώ εξ'άλλου) είναι τελείως ανόητα ψάρια και ιδίως χωρίς ανεμώνη :P

Κάνε αυτά που είπαν οι παραπάνω αλλά για εμένα δοκίμασε αν είναι ώριμο το ενυδρείο κάποια συμβατή για το είδος των nemo ανεμώνη.

Θα ομορφύνει το ενυδρείο και θα αλλάξουν συμπεριφορά και αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...