Jump to content

Λίγη Βοήθεια Με Τις Τιμές;


Recommended Posts

αφου του πουλησε και βιολογικο , ας κραταγε το καινουργιο βιολογικο που του πουλησε και να του εδινε απο τα δικα του!

και το δικο του βιολογικο θα ανανεωνε , επισης θα του εδινε και τα χρυσοψαρα για να του σταθεροποιησουν τις τιμες και μετα το γνωστο φερτα πισω να σου δωσω τροφες!

υγ δεν μαρεσει ο τροπος που σκεφτομαι , κανω για πετσοπας χαχαχαχαχαχα

Και εσυ που το ξερεις οτι του πουλησε βιολογικο? :P

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω,οτι το μπολι δεν θα το παρεις απο τον πετσοπα αλλα απο χομπιστα με ενυδρειο που τρεχει καιρο και δεν εχει περασει ασθενειες.

Βρήκα μπόλι από ένα φίλο, αύριο μου είπε θα μου δώσει να το βάλω στο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

θες να μας δωσεις μερικες πληροφοριες οπως

διαστασεις ενυδρειου?

τι φιλτρο χρησιμοποιεις? και τι υλικα εχει μεσα?

στους ποσους βαθμους ειναι το νερο?

κτλκτλ

για μπολι δες στο λινκ αν ειναι κανενας κοντα σου, η βαλε αγγελια αν δεν εχεις καποιον γνωστο σου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/?hl=%EC%F0%EF%EB%E9

Δεν μπορω να καταλαβω τους πετσοπαδες, πιο ευκολο δεν θα ηταν να του δωσει μπολι απο τα ενυδρεια του, απο το να δωσει ψαρακια για το στρωσιμο???

υγ μην παρεξηγηθεις δεν τα εχουμε με σενα!!!

1,45χ0,75χ0,45

φίλτρο έχω ένα dolphin c500 με μακαρονι (το οποίο μου είπε να απενεργοποιήσω γιατι για το σκοπο που θελω το ενυδρειο δε μου χρειαζεται)

25 βαθμούς

δε παρεξηγιέμαι , κατανοώ την αγανάκτηση

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιησεις το φιλτρο,πως θα υπαρχει βιολογια για τα ψαρια σου?Πως θα φιλτραρεται το νερο?Τωρα θα μου πεις με την ενυδροπονια,δεν ξερω γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν απενεργοποιησεις το φιλτρο,πως θα υπαρχει βιολογια για τα ψαρια σου?Πως θα φιλτραρεται το νερο?Τωρα θα μου πεις με την ενυδροπονια,δεν ξερω γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε.

με την ενυδροπονια το φιλτρο για το ενυδρειο ειναι τα φυτα, ετσι μεγαλωνουν (καθαριζουν απο τις ουσιες που εινια βλαβερεσ για τα ψαρια και επιστρεφει το νερο καθαρο

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δηλαδη κανουν την αμμωνια που παραγουν τα ψαρια σε νιτρωδη και τα νιτρωδη σε νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

σωστα. το θεμα ειναι οτι δεν εχω φυτα, θα μπουν στα κρεβατια μολις στρωσει το ενυδρειο. μηπως να ανοιξω το φιλτρο και να το κλεισω μολις στρωσει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο πρεπει να δουλευει 24ωρες την ημερα!

μεσα στο φιλτρο εχουμε το βιολογικο υλικο (μακαρονι οπως ειπες οτι εχεις) και κανουν αποικιες τα βακτηρια!

τα βακτηρια τα χρειαζομαστε για να διασπανε την αμμωνια (δηλητηριο για τα ψαρια) σε νιτρωδη(λιγοτερο επιβλαβες) και μετα σε νιτρικα(λιγοτερο ακομα επιβλαβες)

για να ζησουν και να κανουν αποικιες τα βακτηρια πρεπει το φιλτρο να δουλυει 24ωρες την ημερα δλδ να περναει νερο μεσα απο το φιλτρο διοτι ειναι η ζωη των βακτηριων για να κανουν και την δουλεια για τα οποια τα θελουμε!

ενα ενυδρειο στρωνεται οταν εχει αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 με 20 (πχ)

και με τις αλλαγες νερου που κανουμε (30% ανα εβδομαδα) αφαιρουμε και τα νιτρικα!

στα λεω απλα και χοντρικα για να παρεις μια ιδεα , μπας και καταλαβουμε τι θελει να πει ο ποιητης (πετσοπας)

Link to comment
Share on other sites

με την ενυδροπονια το φιλτρο για το ενυδρειο ειναι τα φυτα, ετσι μεγαλωνουν (καθαριζουν απο τις ουσιες που εινια βλαβερεσ για τα ψαρια και επιστρεφει το νερο καθαρο

για τι φυτα μιλαμε?

ξερεις ονομα?

υγ βεβαια εγω ειμαι ασχετος με φυτα αλλα δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτη τη στιγμη δεν εχεις φιλτρο ανοιχτο τοτε μη περιμενεις να αλλαξουν οι τιμες που μετρας,ισως να αλλαξουν προς το χειροτερο.

Και μπολι να παρεις παλι το φιλτρο πρεπει να δουλευει.

Οπωτε θα πρεπει να ανοιξεις το φιλτρο για να στρωσει το ενυδρειο και θα το κλεισεις (αν πρεπει) εφοσον βαλεις τα φυτα και εχουν αρχισει να μεγαλωνουν,αλλιως θα αρχισεις να χανεις ψαρια.

Γενικα εχεις διαβασει πως γινετε αυτο που πας να κανες?Το εχεις ψαξει καθολου η ακους τον πετσοπ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια κρεβάτια φίλε μου; Γιατι δεν έχω καταλάβει τίποτα ρε παιδιά; Τα φυτά παίζουν το ρόλο του φιλτρου; Πως γένεν αυτο;;; Η ενυδροπονία τι ειναι και σε τι διαφέρει απο αυτο που κάνουμε όλοι εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο πρεπει να δουλευει 24ωρες την ημερα!

μεσα στο φιλτρο εχουμε το βιολογικο υλικο (μακαρονι οπως ειπες οτι εχεις) και κανουν αποικιες τα βακτηρια!

τα βακτηρια τα χρειαζομαστε για να διασπανε την αμμωνια (δηλητηριο για τα ψαρια) σε νιτρωδη(λιγοτερο επιβλαβες) και μετα σε νιτρικα(λιγοτερο ακομα επιβλαβες)

για να ζησουν και να κανουν αποικιες τα βακτηρια πρεπει το φιλτρο να δουλυει 24ωρες την ημερα δλδ να περναει νερο μεσα απο το φιλτρο διοτι ειναι η ζωη των βακτηριων για να κανουν και την δουλεια για τα οποια τα θελουμε!

ενα ενυδρειο στρωνεται οταν εχει αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 με 20 (πχ)

και με τις αλλαγες νερου που κανουμε (30% ανα εβδομαδα) αφαιρουμε και τα νιτρικα!

στα λεω απλα και χοντρικα για να παρεις μια ιδεα , μπας και καταλαβουμε τι θελει να πει ο ποιητης (πετσοπας)

οποτε:

ανοιξα φιλτρο (πολυ σπαστικες οι εξαερωσεις μεχρι να ρουφηξει νερο)

βαζω μπολι (με τα ψαρια μεσα)

και κανω τακτικες μετρησεις μεχρι να πεσουν οι τιμες

εαν ειναι πανω απο αυτες που μου ειπς, κανω αλλαγη νερου;

ΕΡΩΤΗΣΗ

Ταιζω καθημερινα τα ψαρια; Ισχυει αυτο που ειπες ενα φιλος (να ριχνω τόση τροφή οση τρωνε σε 3-5 λεπτα)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτη τη στιγμη δεν εχεις φιλτρο ανοιχτο τοτε μη περιμενεις να αλλαξουν οι τιμες που μετρας,ισως να αλλαξουν προς το χειροτερο.

Και μπολι να παρεις παλι το φιλτρο πρεπει να δουλευει.

Οπωτε θα πρεπει να ανοιξεις το φιλτρο για να στρωσει το ενυδρειο και θα το κλεισεις (αν πρεπει) εφοσον βαλεις τα φυτα και εχουν αρχισει να μεγαλωνουν,αλλιως θα αρχισεις να χανεις ψαρια.

Γενικα εχεις διαβασει πως γινετε αυτο που πας να κανες?Το εχεις ψαξει καθολου η ακους τον πετσοπ?

ο πετσοπας μονο στο στρωσιμο εχει εμπλακει

με την ενυδροπονια ασχολειται ενας φιλος στην αμερικη και με αυτον μιλαω

το βασικο ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου για να ξεκινησει το συστημα

Link to comment
Share on other sites

οποτε:

ανοιξα φιλτρο (πολυ σπαστικες οι εξαερωσεις μεχρι να ρουφηξει νερο)

βαζω μπολι (με τα ψαρια μεσα)

και κανω τακτικες μετρησεις μεχρι να πεσουν οι τιμες

εαν ειναι πανω απο αυτες που μου ειπς, κανω αλλαγη νερου;

ΕΡΩΤΗΣΗ

Ταιζω καθημερινα τα ψαρια; Ισχυει αυτο που ειπες ενα φιλος (να ριχνω τόση τροφή οση τρωνε σε 3-5 λεπτα)

Τα πρωτα σωστα τα ειπες.

Για το ταισμα,μολις βαλεις το μπολι ταιζεις ελαχιστα εως καθολου.

Μεχρι να βαλεις μπολι καθολου ταισμα.

ΥΓ Παναγιωτη,σε λιγο που θα δωσω λινκς θα καταλαβεις τι ειναι αυτο που μιλαμε..

Link to comment
Share on other sites

Ποια κρεβάτια φίλε μου; Γιατι δεν έχω καταλάβει τίποτα ρε παιδιά; Τα φυτά παίζουν το ρόλο του φιλτρου; Πως γένεν αυτο;;; Η ενυδροπονία τι ειναι και σε τι διαφέρει απο αυτο που κάνουμε όλοι εδώ μέσα;

κρεβατια λεγονται οι χωροι οπου μεγαλωνουν τα φυτα

το βασικο για την ενυδροπονια ειναι ενα στρωμενο ενυδρειο ή μια δεξαμενη με ψαρια

Link to comment
Share on other sites

ο πετσοπας μονο στο στρωσιμο εχει εμπλακει

με την ενυδροπονια ασχολειται ενας φιλος στην αμερικη και με αυτον μιλαω

το βασικο ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου για να ξεκινησει το συστημα

Επειδη δεν ξερω να σου πω και πολλα πραγματα για το aquaponics θα σου δωσω να διαβασεις μερικα πραγματακια συν αυτα που σου λεει ο φιλος σου.

Αστον πετσοπ και μην ακους τιποτα.

Λοιπον,διαβαζεις το θεμα που ειχε ανοιξει εδω για το aquaponics και ριξε και μια ματια εδω http://www.ftiaxno.gr/2012/06/blog-post_1543.html

Ελπιζω να σε βοηθησα γιατι οπως σου ειπα ειμαι ασχετος απο αυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω να σου πω και πολλα πραγματα για το aquaponics θα σου δωσω να διαβασεις μερικα πραγματακια συν αυτα που σου λεει ο φιλος σου.

Αστον πετσοπ και μην ακους τιποτα.

Λοιπον,διαβαζεις το θεμα που ειχε ανοιξει εδω για το aquaponics και ριξε και μια ματια εδω http://www.ftiaxno.gr/2012/06/blog-post_1543.html

Ελπιζω να σε βοηθησα γιατι οπως σου ειπα ειμαι ασχετος απο αυτα.

υπάρχουν πολλά

http://greekaquaponics.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδια...

Εαν το φιλτρο σου ειναι εξωτερικο, εχω το ιδιο και ειναι για μαξ 100λιτρα, εχω το ιδιο, μουφα κινεζια με καθολου ανταλλακτικα, μετα απο ενα χρονο αρχισε να τρεχει απ την φλαντζαντης κεφαλη και πλεο καθεται.... Ψαξε για το φιλτρο για να μην εχει θεμα στο μελλο!

Για την υδροπονοικη, καποια στιγμη που εψαχνα, ειδα οτι στην Αμερικη οι περισσοτεροι βαζαν χρυσοψαρα γιατι παραγουν πολλους ρυπους και ειναι φθηνα στην αγορα τους σε συγκρισει με καποια αλλα ειδοι, επισης τρωνε συνεχεια και βαζαν αυτοματες ταιστρες και ταιζαν 4 φορες την ημερα ανα 3 ωρες περιπου....

Εχω που ριχνω το νερο σε κατι λεμονιες που εχω ενα θα πω, τα λεμονια 2 χρονια τωρα βγαινουν διπλα σε μεγεθος και με διπλασιασμο τους απ οτι πιο πριν.....

Πρωτα θα στρωσεις σωστα και καλα ομως, για την υδροπονοικη σκεψου οτι θελεις στρωσημο και ενα δυμηνο, για να υπαρχουν ρυποι και να μην χανεις την βιολογια σου καθε τρεις και λιγο, αυτο γιατι τα φυτα τραβανε με μεγαλη ταχυτητα τα θρεπτικα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...