Jump to content

Υπερχείλιση - Τρύπες Στη Πλάτη Ενυδρειου - Sump


corsten

Recommended Posts

Διαστάσεις ενυδρείου 130 x 58 x 69 452l

sump 74 x 42x 56 155l

Η υπερχείλιση θα είναι με 2 τρύπες στην πλάτη του ενυδρείου (θα μπει προστατευτική σίτα για τα ψάρια). Θέλω να γυρνάει το νερό 6 φορές, περίπου 2700l/h, για την επιστροφή σκέφτομαι να βάλω 2 αντλίες eheim compact+ 2000

1,σε ποίο ύψος πρέπει να κάνω τις τρύπες εξαγωγής

2. τι διατομή πρέπει να έχει η σωλήνα που θα χρησιμοποιήσω;

3. οι τρύπες εισαγωγής υποθέτω οτι πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με της εξαγωγής. Οι σωλήνες τι διάμετρο πρέπει να είναι;

4. Καλύπτει το sump το ενυδρείο;

5. Πώς θα υπολογίσω πόσα λίτρα πρέπει να είναι τα διαμερίσματα του sump; (υαλοβάμβακας,σφουγγάρια, βιολογικο, μηχανικό, αντλίες);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πως εχεις υπολογισει οτι θα ειναι η υπερχειλιση σε τοσο πολλα λιτρα μονο 2.5 χιλιαδες την ωρα? Ειδικα με 2 τρυπες. Ξεχασε το, πας για πολυ παραπανω, το ποσο θα εξαρτηθει και απο αντλιες επιστροφης αλλα και απο το υψος, σωληνες γωνιες και τα λοιπα. Απο κει και περα το sump που φτιαχνεις σε καλυπτει πληρως και οσο για τα διαμερισματα αυτο εξαρταται και απο σενα, π.χ. θες να βαλεις βραχο, χημεια και τα συναφη? Θες να το κανεις refugium? Θες ολα αυτα μαζι? Ολα γινονται απλα πρεπει να καθορισεις και τι θες αρχικα. Επισης γιατι να κανεις τρυπες εισαγωγης, δεν θελεις απλα ακροφυσιο στην αντλια επιστροφης και κατευθειαν στο ενυδρειο? Οι της εξαγωγης θα καθοριζουν και τη σταθμη του νερου προφανως απο τη στιγμη που το sump ειναι πιο χαμηλα οποτε οσο πιο ψηλα γινετε.Πιο συγκεκριμμενα συνηθως τρυπανε 8-10 εκατοστα αποσταση απο το τζαμι (πανω πανω) μεχρι το κεντρο της τρυπας. Σε αυτες τις τρυπες πρεπει να μπει και μια ''ρουφηχτρα'' ρυθμιζομενη απο την εσωτερικη πλευρα του ενυδρειου, δηλαδη δε γινετε μονο με μια σιτα πανω στο τζαμι και για λογους ευκολιας αλλα και για τη σταθμη. (τη ρυθμιζεις πολυ πιο ευκολα). Οι pvc συνηθως ειναι 3,5 εκατοστα το κλασσικο μεγεθος χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μπορεις μεγαλυτερο η μικροτερο. Αυτο καλυτερα να ρωτησεις καποιον που κανει κατασκευες αν θες να παιξεις εκει σε αλλες διαμετρους. Αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει να κανεις μια γωνια 90 μοιρων σιγουρα στην εξαγωγη του απο την τρυπα που θα κατεβαινει προς τα κατω, (που ειναι και προφανες αλλωστε) και μετα καλυτερα γωνιες 135 μοιρων εαν θελεις να καταληγει καπου αλλου. (οπου εσυ θελεις να το κατευθυνεις). Οσο για το sump και τα διαμερισματα συνηθως ειναι 3 βασικα διαμερισματα, το διαμερισμα που που καταληγει το νερο απο την υπερχειλιση και παει ειτε με μορη καταρρακτη ειτε με κενο απο το πατο του sump σε καταρρακτη στο επομενο και βασικο διαμερισμα του sump, και αυτο καταληγει επισης με τους τροπους που εναφερα (η τον ενα η τον αλλο) στο επομενο και τελικο διαμερισμα που ειναι το διαμερισμα με τις αντλιες επιστροφης. Αλλα και παλι μπορεις να παιξεις και εδω. Τελος το μεσαιο και ''κυριο'' διαμερισμα ειναι το μεγαλυτερο σε λιτρα για προφανης λογους (χρησιμοποιηση υλικων,βραχου κλπ). Tips: Λιγοτερες γωνιες=λιγοτερος θορυβος... την εχω πατησει. Βασικο ειναι και οτι στις σωληνωσεις ΠΑΝΤΑ το φαρδυ μερος του σωληνα προς τα πανω και το στενο προς τα κατω διοτι σε τυχον διαρροη το νερο να πεσει μεσα στον επομενο σωληνα και οχι απ εξω. Εχω κατασκευη με φωτο αν θες να δεις για πιο συγκεκριμμενα για να καταλαβεις ακριβως. Υποψην ειμαι ιδιωτης και μιλαω απο εμπειριες μου και οχι επαγγελματιας οποτε αν θεωρεις οτι δεν σε καλυπτει η απαντηση μου το κατανοω και σε κατευθυνω σε καποιον που ειναι επαγγελματιας. Καλη σου μερα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

..Καλημέρα.. Διάβασα οτι με 1 ίντσας καθαρής διατομής σωλήνα περνάνε 3000l οπότε φαντάστηκα με 2 σωλήνες θα είμαι οκ. οι αντλίες έχουν ονομαστική τιμή 2000l/h μείον ένα 30% περ'ιπου 2800l/h. Οπότε θα γυρνάει το νερό 6 φορές. Δεν είναι αρκετό για το sump? Συν οτι θα έχω 2 κυκλοφορητές που θα γυρνάνε άλλα 3600l/h..

Για τα υπόλοιπα μόλις τελειώσω τη δουλεια γιατί είμαι βραχυκυκλωμένος

Link to comment
Share on other sites

Για το sump σου θα ειναι σιγουρα αρκετο, ουτως η αλλως θα παιξεις με τη σταθμη εκει και θα το φερεις στα ισια του. Ειναι δικη σου επιλογη αυτο, εξαρταται το τι θες. Ε π.χ. με τις αντλιες αυτες τα λιτρα που λες ειναι εκει τριγυρω αλλα μην ξεχνας οτι ειναι 2 εξαγωγες. Και παλι θα το φερεις στα ισια του με τη σταθμη. Η μια ιντσα ειναι περιπου 33mm, οσο σχεδον σου ειπα οποτε μιλαμε για το ιδιο pvc, τωρα για το ποσα λιτρα θα περναει ειναι σχετικο. Αλλα και παλι μπορεις να το ρυθμισεις και να ''παιξεις'' με τις αντλιες επιστροφης και τη σταθμη στο main. Για τις αντλιες αυτες εχεις ακουσει καλα λογια η τις εχεις λειτουργησει στο παρελθον γιατι και εγω σκεφτομαι να αλλαξω αντλια επιστροφης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...