Jump to content

Αλλαγή Νερού Με Εσωτερικό Φίλτρο


Recommended Posts

Νέος στον χώρο και με πολλές ερωτήσεις.

έψαξα πριν ρωτήσω αλλά δεν βρήκα κάτι επί τούτου

μου γεννήθηκε η ερώτηση για το εξης...

κατα την εβδομαδιαία αλλαγή περι το 30% δλδ το 1/3 καθ΄ύψους του ενυδρείου grosso modo

επι την ευκαιρία γίνεται ο καθαρισμός του βυθού (στην δική μου περίπτωση με σκούπα ανακύκλωσης νερού)

και γενικά οτι άλλο απαιτεί χαμηλή στάθμη νερού ή απλά οτι αναβάλεις ολη την εβδομάδα για να το κάνεις επι την ευκαιρία της αλλαγής.

με την μικρή μου εμπειρία η διαδικασία μονο αλλαγής του νερού για 50 lt είναι περι τα 40 λεπτά ενώ η full έκδοση περί της μιας ώρας ξανα grosso modo

κατα την παραπάνω διαδικασία το εσωτερικό φίλτρο , και συγκεκριμένα του τύπου σαν το δικό μου οπου κρέμονται απο το ανω μέρος της γυάλας , πρέπει να είναι κλειστά γιατί στραγγίζουν και δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν νερό.

παράλληλα όμως στραγγίζουν και τα βιολογικά υλικά όπου μένουν στεγνά ή χωρίς μετακίνηση νερού για το παραπάνω διάστημα.

μετά την πρόσφατη εμπειρία με το μπόλιασμα ένας από τους βασικούς κανόνες της επιτυχίας ήταν η άμεση μεταφορά του υλικού γι ανα μην πάθουν ζημιά οι αποικίες.

και εν τέλη η ερώτηση

μήπως κατα την παραπάνω διαδικασία τραυματίζεις την βιολογία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει κάτι η βιολογία όσο μένει κλειστό το φίλτρο για την αλλαγή, όπως δεν παθαίνει και για λίγες ώρες π.χ. σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Αυτό που μπορείς να κάνεις να κάνεις επειδή το ενυδρείο σου είναι φρέσκο, είναι να προσθέτεις βακτήρια μετά από κάθε αλλαγή για να ενισχύεις την βιολογία σου. Επίσης το φίλτρο δεν το πειράζεις, ειδικά τώρα που περιμένεις να στρώσει, μόνο το ενυδρειακό βαμβάκι αλλάζεις αν έχεις. Τέλος προσέχεις πολύ να μην καταστρέψεις την βιολογία. Αν χρειαστεί να ξεπλύνεις κάποιο σφουγγάρι ή άλλο μέρος του φίλτρου ή του ενυδρείου το κάνεις σε νερό από το ενυδρείο και όχι βρύσης. Αν κάποιο σφουγγάρι του φίλτρου έχει πιάσει μπίχλα, το ξεπλένεις ελαφρά, δεν το κάνεις να γυαλίσει, απλά τα χοντρά να φύγουν. Και προσοχή, πρώτα ρίχνεις αντιχλώριο και μετά ρίχνεις το νερό στο ενυδρείο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι διαδικασίες αλλαγής και καθαρισμού γίνονται σωστά

το θέμα μου μου ειναι τι γίνεται με τα βιολογικά που μένουν τα μισά χωρίς νερό και τα μισά σε στάσιμο νερό για μισή με μία ώρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνουν τίποτα για τόση λίγη ώρα. Αν θέλεις για ψυχολογικούς λόγους μπορείς να βάλεις το φίλτρο σου να δουλεύει στο νερό που έβγαλες από το ενυδρείο, μέχρι να ολοκληρώσεις την αλλαγή. ;) Δεν έχεις κι άλλη επιλογή, αν δεν είναι μέσα σε νερό το φίλτρο και το βάλεις να δουλεύει θα καεί.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παθαίνει τίποτα στο χρονικό διάστημα της μιας ώρας τότε δεν έχω λόγο να κάνω καμία έξτρα διαδικασία

ούτε να έχω άγχος να τελειώσω με το ρολόι στο χέρι.

θα απολαύσω την διαδικασία της αλλαγής και όσο πάρει.

απαντήθηκε το ερώτημα λοιπόν

ευχαριστώ

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειχα εσωτερικο φιλτρο καποτε , στην αλλαγη νερου το ξεκρεμαγα για να ειναι μεσα στο νερο το φιλτρο!

οσον αφορα αν επηρεαζει που το νερο ειναι στασιμο να σου πως οσο διαρκει η αλλαγη νερου οχι δεν πειραζει, ακομη και για 3,4,5, ωρες οπως οταν εχουμε διακοπη ρευματος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αυτό το άγχος όταν είχαμε προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος. Να φανταστείς είχα τυλίξει με κουβέρτα το ενυδρείο του μονομάχου γιατί δεν λειτουργούσε ο θερμοστάτης! :D Καμία βιολογία δεν έπαθε τίποτα. Αλλά είναι καλό να είσαι προετοιμασμένος για κάθε ενδεχόμενο. Κάποιοι έχουν ups, εγώ έχω πάρει μία αεραντλία με μπαταρίες για ώρα ανάγκης. Ωραία η ιδέα σου για το ξεκρέμασμα samilias21!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου πω ,οτι αν και αφου το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο,μια αεραντλια θα βοηθουσε,οσο το φιλτρο σου δεν δουλευει.....αν ειναι εξωτερικο ,εγω δεν το σταματαω καθολου ,κατα την διαρκεια της αλαγης νερου.................ελπιζω να βοηθησα............οσο αφορα την αλαγη 50λτ νερου,γιατι κανεις 40 λεπτα????ειναι πολυς χρονος για αλαγη νερου νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα η βιολογια για τοσο λιγη ωρα,μην αγχωνεσε,ουτε αεραντλιες θελεις ουτε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα η βιολογια για τοσο λιγη ωρα,μην αγχωνεσε,ουτε αεραντλιες θελεις ουτε τιποτα!

Θα συμφωνήσω μαζί σου!

Υγ αλλά μην πάμε να παίξουμε τον εκατομμυριούχος

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου πω ,οτι αν και αφου το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο,μια αεραντλια θα βοηθουσε,οσο το φιλτρο σου δεν δουλευει.....αν ειναι εξωτερικο ,εγω δεν το σταματαω καθολου ,κατα την διαρκεια της αλαγης νερου.................ελπιζω να βοηθησα............οσο αφορα την αλαγη 50λτ νερου,γιατι κανεις 40 λεπτα????ειναι πολυς χρονος για αλαγη νερου νομιζω

Ψάξε στο φόρουμ και θα βρεις την απάντηση σου!

Υγ λυπάμαι χάσατε στην πρώτη ερώτηση , στα 100€ ας επαιρνες βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχιζεται πολεμους σε αλλωνων θεματα, δεν φταινε....

Εγω οταν κανω αλλαγη στο μεγαλο ειναι φυσικο να μενουν καμια ωρα εκτος τα φιλτρα, αλλα να ξερεις οτι η βιολογια δεν ειναι μονο εκει μεσα, ειναι και στο νερο-στα ξυλα-στον βυθο-στα τζαμια, απλα μην πας και για καφε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά σε διακοπή ρεύματος 8 ώρες!

Δεν έκανα τίποτα απόλυτος και δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα!

Βέβαια ήμουν έτοιμος να αντιδράσω αν κρατούσε παραπάνω!

Υπάρχει ένα παλιό θέμα για τις διακοπές ρεύματος και πόσο χρόνο αντέχουν και ποιες διαδικασίες πρέπει να κάνουμε!

Το θέμα έλεγε μετά τις 24 ώρες πρέπει να δράσουμε με αεραντλια και να αλλάξουμε νεράκι μέσα στο φίλτρο!

Οπότε για τις αλλαγές νερού είμαστε οκ!

Βέβαια εγω όπως ξεκρεμαγα το φίλτρο για να μην στεγνωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αυτό το άγχος όταν είχαμε προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος. Να φανταστείς είχα τυλίξει με κουβέρτα το ενυδρείο του μονομάχου γιατί δεν λειτουργούσε ο θερμοστάτης! :D Καμία βιολογία δεν έπαθε τίποτα. Αλλά είναι καλό να είσαι προετοιμασμένος για κάθε ενδεχόμενο. Κάποιοι έχουν ups, εγώ έχω πάρει μία αεραντλία με μπαταρίες για ώρα ανάγκης. Ωραία η ιδέα σου για το ξεκρέμασμα samilias21!

το μόνο άγχος που δεν έχω ειναι η διακοπή

τοσο η γυάλα όσο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά είναι πανω σε ενα ups με diy επέκταση με μπαταρίες φωτοβολταικών!

οταν πέφτει το ρεύμα μπορώ να δω 2 ταινίες με 5.1 και η γειτονιά να είναι με τα κεριά

:jig:

για αυτο ειμαστε εδω να ανταλαζουμε γνωμες και εμπειριες :D

:thumbsu:

καταρχην να σου πω ,οτι αν και αφου το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο,μια αεραντλια θα βοηθουσε,οσο το φιλτρο σου δεν δουλευει.....αν ειναι εξωτερικο ,εγω δεν το σταματαω καθολου ,κατα την διαρκεια της αλαγης νερου.................ελπιζω να βοηθησα............οσο αφορα την αλαγη 50λτ νερου,γιατι κανεις 40 λεπτα????ειναι πολυς χρονος για αλαγη νερου νομιζω

το παλεύω... ακόμα δεν έχω βρεί τον τρόπο μου

και δεν σου βάζω το .. στέγνωμα ... του χώρου μετα..

Δεν παθαινει τιποτα η βιολογια για τοσο λιγη ωρα,μην αγχωνεσε,ουτε αεραντλιες θελεις ουτε τιποτα!

:thumbsu:

Θα συμφωνήσω μαζί σου!

Υγ αλλά μην πάμε να παίξουμε τον εκατομμυριούχος

:money:

Μην αρχιζεται πολεμους σε αλλωνων θεματα, δεν φταινε....

Εγω οταν κανω αλλαγη στο μεγαλο ειναι φυσικο να μενουν καμια ωρα εκτος τα φιλτρα, αλλα να ξερεις οτι η βιολογια δεν ειναι μονο εκει μεσα, ειναι και στο νερο-στα ξυλα-στον βυθο-στα τζαμια, απλα μην πας και για καφε :)

:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

το μόνο άγχος που δεν έχω ειναι η διακοπή

τοσο η γυάλα όσο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά είναι πανω σε ενα ups με diy επέκταση με μπαταρίες φωτοβολταικών!

οταν πέφτει το ρεύμα μπορώ να δω 2 ταινίες με 5.1 και η γειτονιά να είναι με τα κεριά

:jig:

:thumbsu:

το παλεύω... ακόμα δεν έχω βρεί τον τρόπο μου

και δεν σου βάζω το .. στέγνωμα ... του χώρου μετα..

:thumbsu:

:money:

:thumbsu:

Δεν μας λες και που μένεις :D

Χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά σε διακοπή ρεύματος 8 ώρες!

Δεν έκανα τίποτα απόλυτος και δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα!

Βέβαια ήμουν έτοιμος να αντιδράσω αν κρατούσε παραπάνω!

Υπάρχει ένα παλιό θέμα για τις διακοπές ρεύματος και πόσο χρόνο αντέχουν και ποιες διαδικασίες πρέπει να κάνουμε!

Το θέμα έλεγε μετά τις 24 ώρες πρέπει να δράσουμε με αεραντλια και να αλλάξουμε νεράκι μέσα στο φίλτρο!

Οπότε για τις αλλαγές νερού είμαστε οκ!

Βέβαια εγω όπως ξεκρεμαγα το φίλτρο για να μην στεγνωση

εδω που τα λέμε είναι λίγο δύσκολο να ξεκρεμαστεί ... καλώδια ... διακόσμηση

αλλα ειναι εύκολο να βγάλω την κασέτα των βιολογικών και να την αφήσω μεσα just in case

και αυτό με βλέπω να κάνω κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει τα ups να δείτε πόσο κρατάνε το φίλτρο; Γιατί έχω έχω ένα στον υπολογιστή και κρατάει μόνο κανένα δεκάλεπτο. Βέβαια έχω πάνω τον υπολογιστή, την τηλεόραση, το ρούτερ και κάτι άλλα. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κανά 10 - 20 λεπτά κρατάνε, και όσο περνάει ο καιρός μειώνεται η ζωή της μπαταρίας... Τα ups των υπολογιστών είναι για να προλάβεις να τα κλείσεις χωρίς να χάσεις δουλειά ή να πάθει ζημιά το μηχάνημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχουν μπαταριες για οτν χαλασουν, χωρις να ειναι συγουρος...

Επισης υπαρχουν τα ups εχουν λενε τι φορτιο κρατανε, με αυτο υπολογιζεις ποσο θα κραταει πανω κατω την κακια στιγμη, θελουν λιγο ψαξιμο αλλα τα περνεις μια φορα και κρατανε χρονια....

Επισςη κατι αλλο που κανουν τα ups, απ οσο ξερω, κρατανε σταθερο το ρευμα στις συσκευες που ειναι, οποτε εχεις και αυτο το καλο, ειδηκα εαν εχει καποιπς επανω ευαισθητα ηλεκτρονικα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει τα ups να δείτε πόσο κρατάνε το φίλτρο; Γιατί έχω έχω ένα στον υπολογιστή και κρατάει μόνο κανένα δεκάλεπτο. Βέβαια έχω πάνω τον υπολογιστή, την τηλεόραση, το ρούτερ και κάτι άλλα. :D

off topic starts ...

ενα normal ups αντέχει περί τα 600w συνολική ισχύ με μια μπαταρία περί τα 7-9Ah

ενα πιο σοβαρό ups θα έχει 1000w με μια ή δυο μπαταρίες 7-9Αh

εγω βίασα ενα ups της apc 1500w απο 2 μπαταριούλες των 7,2Ah του έβαλα 2 χ 50Ah φωτοβολταικών

δεν τελειώνουν με τίποτα!

μια φορά τον μήνα που το αφήνω να ξεφορτώσει εαν τα πράγματα (tv - surround - pc) δεν κάνουν full χρήση θέλει μια μέρα γεμάτη (και δυο για να τις γεμίσει)

εαν σας ενδιαφέρει να ανοίξω ενα topic στο diy

off topic end...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας πω μια προσωπικη εμπειρια για να δειτε οτι η βιολογια δεν χανετε τοσο ευκολα οσο εμεις νομιζουμε.

Οταν ξεστησα το 100αρι ενυδρειο μου,εβγαλα το βιολογικο υλικο (eheim substract pro) απο το φιλτρο και το πεταξα σε μια σακουλα χωρις να το πλυνω.

Μετα απο κατι μηνες ηθελα να στησω το 40αρι μου,παιρνω λιγο απο το βιολογικο υλικο που ειχα στη σακουλα,ηταν στεγνο πλεον και το εβαλα σε ενα εσωτερικο φιλτρο που θα εβαζα στο 40αρι.

Το στρωσιμο εγινε με βακτηρια και τροφη,μεσα σε περιπου 10 μερες το ενυδρειο μου ηταν ετοιμο για ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα οταν ειχα ξεστησει το 60ρι, ειχα βγαλει τα παντα απο μεσα εκτος απο το χαλικη και το νερο ηταν μεχρι την μεση, εμεινε εκει 5 μηνες γιατι βαριομουν να το μαζεψω, οταν εφτασε η ωρα να το μαζεψω ειχα μουργα στο χαλικη και για πλακα ειπα να το τεσταρω, ειχα αμμωνια/νιτρωδη 0 και νιτρηκα 25.... Μεσα ειχα ξεμηνει κατι κομματακια απο microsorum, ριζουλε ομως, ειχαν αρχησει και φουντωναν, μικροπραγματα αλλα την παλεψαν.....

Link to comment
Share on other sites

εδω που τα λέμε τα βακτήρια είναι ο πιο επιθετικός και ανθεκτικός μικροοργανισμός στον πλανήτη... α ρε ΣΚΑΙ με τα ντοκιμαντέρ σου.

οταν βρίσκετε σε αφιλόξενο περιβάλλον δημιουργεί κατι σαν κουκούλι και την πέφτει για νανι μέχρι οι συνθήκες να είναι ικανές για να κάνει αυτο που ξέρει καλύτερα ... αναπαραγωγή

αποσπασμα απο Βικιπαιδεία

....Τα περισσότερα βακτήρια χαρακτηρίζονται ενεργά όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μεγαλύτερη των +5 °C, με εξαίρεση κάποια θαλάσσια και εδαφικά που παραμένουν ενεργά γύρω στους 0 °C, ή λίγο χαμηλότερα. Το ανώτατο όριο δραστηριότητας των εδαφίων είναι η θερμοκρασία των +37 °C. Πέραν των +70 °C πεθαίνουν ή καθίστανται ανενεργά. Σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες παρατηρείται μια μορφή χειμερίας νάρκης.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

off topic starts ...

ενα normal ups αντέχει περί τα 600w συνολική ισχύ με μια μπαταρία περί τα 7-9Ah

ενα πιο σοβαρό ups θα έχει 1000w με μια ή δυο μπαταρίες 7-9Αh

 

εγω βίασα ενα ups της apc 1500w απο 2 μπαταριούλες των 7,2Ah του έβαλα 2 χ 50Ah φωτοβολταικών 

 

δεν τελειώνουν με τίποτα!

μια φορά τον μήνα που το αφήνω να ξεφορτώσει εαν τα πράγματα (tv - surround - pc) δεν κάνουν full χρήση θέλει μια μέρα γεμάτη  (και δυο για να τις γεμίσει)

 

εαν σας ενδιαφέρει να ανοίξω ενα topic στο diy

 

off topic end...

Ναι μας ενδιαφέρει. Αν την αδειαζεις εντελώς καθε μηνα δεν χάνεις κύκλους φόρτισης? Το καλυτερο νομιζω είναι να πηγαινει στο 40%. Εκτός αν είναι μπαταρία με το φαινόμενο μνήμης οποτε χρειαζεται πληρη εκφόρτιση.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...