Jump to content

Στρωσιμο Με Ψαρια


Recommended Posts

καλησπερα

θα ηθελα να σας πως την ιστορια μου η οποια μπορει ναβοηθησει καποιους συγχομπιστες ανποτε αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα

το παρον ομως πιστευω οτι πρωτα απο ολα θελει πολυ διαβασμα και εμπειρια....και ΥΠΟΜΟΝΗ

πριν 3 μηνες ειχα παρει ενα ενυδρειο 350λιτρα μαζι με ενα φιλτρο fluval 406 το οποιο λειτουργουσε παρα πολυ καιρο και ηταν στρωμενο σε ενυδρειο με κιχλιδες

για κακη μου τυχη και εν αγνοια μου δεν ειχα σκεφτει ποτε το παρακατω λαθος.....

γεμισα και εστεισα αμεσως το ενυδρειο με νερο ΑΟ, αποχλωριομενο ούτως ωστε να μην πεθανει η βιολογια του φιλτρου μου...

τα λαθη μου ηταν τα εξης

διαφορετικο ph, δεν ειχα θερμοστατη με αποτελεσμα να εχω θερμοκρασια νερου 14 βαθμους και καθολου ψαρια για 2 μηνες

το ενυδρειο με αποτελεσμα να μην υπαρχει αμμωνιο να φανε τα βακτηρια

το εστεινα σιγα σιγα μεχρι να παρω τα απαραιτητα και να βρω οικονομικα τα δισκακια

οταν εβαλα τα δισκακια μετα απο 2 μηνες, λεω μια μερα δεν κανω ενα τεστ αμμωνιας ετσι απο περιεργεια, και ειχα αμμωνια 0,4 και νιτρικα 0... λεω τωρα αυτο μας ελλειπε.... και κανω αμεσως αλλαγη νερου και ριχνω τριπλη δοση prime

μην τα πολυλογω, το φιλτρο αστρωτο πληρως

ζητησα τη βοηθεια κι ευχαριστω παρα πολυ του φιλου delta66 και μου προτεινε τα καλυτερα βακτηρια και την αποψη μου που σε συνδιασμο και των δυο εστρωσαν το ενυδρειο τσακ μπαμ...

η εταιρια ειναι η MICROLIFT

χρησιμοποιησα τα special blend και το nite out 2 τα οποια ειναι ο καλυτερος συνδιασμος....

οταν εβαλα τους δισκους και διαπιστωσα την αμμωνια ειχα συνθηκες

ph 5.8, θερμοκρασια 29, και νερο μονο απο ΑΟ με αποτελεσμα να εχω kh/gh μηδεν

παραθετω τις παρακατω μετρησεις διοτι μπορει καποιων να βοηθησουν με πραγματικες ημερομηνιες...

ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ(ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ)

13/2

αμμωνια 0,4

no2 0.1

no3 2

προσθηκη special blend και nite out 2

15/2

αμμωνια 0,4

no2 0.1

no3 2

προσθηκη nite out 2

16/2

αμμωνια 1

no2 0

προσθηκη special blend

17/2

αμμωνια 1.2

no3 2

nite out 2

18/2

αμμωνια 1.2

no2 0.35

no3 7

19/2

αμμωνια 1.1

no2 0.2

no3 4

κανω αλλαγη νερου 100lt εκ των οποιων τα 50lt ηταν βρυσης και τα αλλα 50lt ΑΟ για να ανεβασω το kh

προσθηκη nite out 2

20/2

αμμωνια 0,8

no2 0.25

no3 5

21/2

προσθηκη special blend

22/2

προσθηκη nite out 2

25/2

αμμωνια μηδεν

νιτρωδη μηδεν

νιτρικα 15

TEΛΟΣ

καθολη τη διαρκεια τα ψαρια δεν εδειχναν να νοιωθουν τιποτα, δεν ειχα το παραμικρο σημαδι και ετρωγαν 6-7 φορες την ημερα τα παντα...!!!!!!!!!!!!!

τα τεστ ηταν της api,sera και salifert

τι διαπιστωσα εκ πειρας σε εμενα τουλαχιστον,

η προσθηκη νερου βρυσης βοηθαει το στρωσιμο οταν εχουμε νερο μονο απο ΑΟ στο ενυδρειο

οτι τα ψαρια δεν παθαινουν τπτ απο τα επιπεδα αμμωνιας τουλαχιστων οσο ειναι κατω απο 1,5ppm KAI οταν εχουμε μονο νερο ΑΟ δηλαδη χαμηλο ph

και το οτι η καλυτερη εταιρια για βακτηρια ειναι η MICROLIFT

τελος καλο ολα καλα!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με αυτα που λες και χαιρομαι που ολοι οι δισκοι εζησαν. Παρολα αυτα η αμμωνια ειναι εξαιρετικα τοξική για τα ψαρια:

Ammonia even at dilute concentrations is highly toxic to aquatic animals, and for this reason it is classified as dangerous for the environment.

Πηγη: http://en.wikipedia.org/wiki/Ammonia

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης μου αποδείχθηκε 100% ότι η τοξικότητα της αμμωνίας σε νερό από ΑΟ είναι ανεπαρκείς ώστε να πειράξει τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης μου αποδείχθηκε 100% ότι η τοξικότητα της αμμωνίας σε νερό από ΑΟ είναι ανεπαρκείς ώστε να πειράξει τα ψάρια

Αυτο πως το καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ατοξικοτητα της αμμωνίας, με κάποιον τύπο, κάπου το βρήκα στο διαδικτυο,... Δεν λέω ότι τα ψάρια πρέπει να μένουν μέσα σε Αμμωνία, αντίθετως είναι πάρα πολύ επικίνδυνο λόγω νιτρωδων απλά όσον αφορά την αμμωνία σε πολύ χαμηλό ph δεν έχουν θέμα... Γιαυτό είπα και ότι τα νιτρώδη είναι ο εχθρός

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τάιζες και τόσο πολύ ίσως να είχες ξεμπερδέψει πιο νωρίς

don't feed the trolls!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει σημασία το θέμα ήταν να δημιουργηθουν τόσα βακτηρια ώστε να καταναλώνεται ένα επίπεδο αμμωνίας

Άσε που το prime βοήθησε την κατάσταση ώστε να μην έχω Αμμωνία αλλά Αμμωνιο

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνιο ειχες λογω οξυτητας του νερου! Οξινο ph= αμμωνιο, αλκαλικο ph= αμμωνια!

Η αμμωνια ειναι ακρως τοξικη για τα ψαρια και ενω μπορει να μην παρουσιαστουν αμεσως προβληματα στο μελλον καποια στιγμη θα τα δεις!

Εσυ ειχες αμμωνιο λογω χαμηλου ph και γιαυτο ισως δεν ειχες προβλημα!

Σιγουρα και το prime βοηθησε!

Αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι το special blend ειναι το καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι δεν εψαξα σε ελληνικα site... τα special blend ειναι ετεροτροφα και το nite out αυτοτροφα βακτηρια... και ο συνδιασμος τους ηταν και το οτι το ενυδρειο μου στρωθηκε σε χρονο dt, σε σχεση με τις "πορτοκαλαδες" που πουλανε....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω και με τη σερα ευχαριστημενος ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μ ενυδρειο που χρησιμοποιησα σερα εστρωσε σε 40 μερες...

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μ ενυδρειο που χρησιμοποιησα σερα εστρωσε σε 40 μερες...

Μαλλον κατι δεν εκανες καλα φιλος..δεν ειναι καθολου πορτοκαλαδα το συγκεκριμενο..μαλλον δεν διαβασες το πειραμα που εγινε με τα συγκεκριμενα βακτηρια.

Θα παρακαλεσω αν δεν ειμαστε σιγουροι για καποιο προιον καλυτερα να μην λεμε!Το να συκοφαντεις κατι και χωρις αποδειξεις ειναι το μονο ευκολο..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα microbe lift nite out 2 και balancer και θα πω τα εξης:

Ξεκιναω στο πρωτο μου ενυδρειο το στρωσιμο με τροφη σε καλτσον. Χρησιμοποιησα τις πρωτες μερες το balancer και στη συνεχεια πηρα και το nite out 2 και εριχνα εναλλαξ. Εστρωσε σε ακριβως 30 μερες.

Δευτερο ενυδρειο (παλι στρωσιμο με τροφη σε καλτσον, παλι το ιδιο ενυδρειο, ιδιο φιλτρο, ιδιο φωτισμο) εξαρχης με nite out 2 και balancer. Στρωσιμο ακριβως σε 23 μερες.

Τριτο ενυδρειο τωρα atlantis 60 λιτρα της aquatlantis (με τροφη παλι σε καλτσον χωρις βακτηρια). Ετρεξε απο τις 4/2/14 με το εσωτερικο φιλτρο του με μεσα του μονο ενυδρειακο βαμβακι. Στις 7/2 εβαλα και θερμοστατη. Μεχρι να μπει ο θερμοστατης το νερο κρυσταλλο (εννοω κρυο πολυ) (φως δεν αναβα καθολη τη διαρκεια του στρωσιματος, ή αν αναψα ηταν για 1 ωρα πχ καποιες μερες). Στις 11/2 αγοραζω fluval 106 και το βαζω σε λειτουργια και βγαζω το εσωτερικο (το βαμβακι που ειχε μεσα το πεταξα). Στις 12/2 εβαλα την πρωτη τροφη στο καλτσον την οποια αλλαζα καθε μερα (με λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα απο την προηγουμενη καθε φορα). Φωτα παλι σπανια αναβα και αυτο για λιγο. Στις 21/2 τελειωσε το στρωσιμο. Παργματικα εμεινα εκπληκτος.

Οποτε δεν ξερω τι να πω πλεον για τα βακτηρια που ημουν πολυ υπερμαχος των nite oute 2 και balancer, ενω δεν καταφερα να παρω καποια στιγμη και το special blend να το δοκιμασω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θα πρεπει ολοι να καταλαβουμε σε αυτο το χομπι οτι ο κανονας για τον ενα χομπιστα ειναι η εξαιρεση για τον αλλο. Δε μπορει ο καθενας να κραζει προιοντα χωρις να εχει κατι χειροπιαστο απλα και μονο γιατι σε αυτον δεν πετυχε κατι.. Υπαρχει και το λαθος. Ουτως η αλλως και σε αυτο το ποστ αποδεικνυεται αυτο που λεω. Π.χ. εγω μια ζωη στρωνω με σερα και τα ενυδρεια μου πανε πενα, αυτα τουλαχιστον που δεν εκανα εγω προσωπικα λαθη και ειχα την εμπειρια να τα τρεξω σωστα. Απο κει και περα ειναι λαθος ξαναλεω να κατακεραυνωνουμε προιοντα που επι σειρα ετων εχουν βγαλει ασπροπροσωπους αμετρητους χομπιστες. Σαν εμπειρια ειναι δεκτο αλλα οχι να βγαζουμε μουφες διαφορα προιοντα.. Τελος στη δικη σου εμπειρια εχεις κανει πολυ σημαντικα λαθη οποτε δεν μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα. Οσο για την αμμωνια, ειναι ΠΑΝΤΑ προβλημα για τα ψαρια κυριως μακροπροθεσμα, εκει ειναι το τεραστιο θεμα, γιατι ολοι μας γραφουμε με βαση το παρον αποτελεσμα, ενω το αρνητικο αποτελεσμα θα το εχεις σε βαθος χρονου, εκει γινεται το μεγαλο λαθος και τα μπερδευουμε. Και μετα ξεπετιωνται σαν μανιταρια τα ποστ και οι ερωτησεις τι πηγε λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

τι διαπιστωσα εκ πειρας σε εμενα τουλαχιστον,

η προσθηκη νερου βρυσης βοηθαει το στρωσιμο οταν εχουμε νερο μονο απο ΑΟ στο ενυδρειο

οτι τα ψαρια δεν παθαινουν τπτ απο τα επιπεδα αμμωνιας τουλαχιστων οσο ειναι κατω απο 1,5ppm KAI οταν εχουμε μονο νερο ΑΟ δηλαδη χαμηλο ph

και το οτι η καλυτερη εταιρια για βακτηρια ειναι η MICROLIFT

τελος καλο ολα καλα!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ, ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ

α. μιλησα για εμενα προσωπικα

β. αν εστρωνε το ενυδρειο μου σε 30 μερες δεν θα ειχα παραπονο, και θα ξαναδιαλεγα τη σερα

γ. εγω δεν ανεφερα τη σερα, αλλος την ανεφερε, κι εγω μεσα απαντησα απο κατι το οποιο εζησα απαντησα, και μιλησα γενικα για "πορτοκαλαδες" οχι συγκεκριμενα για τη σερα... εγω απλα ανεφερα οτι εκανε 40 μερες ακολουθοντας τη σωστη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

α. μιλησα για εμενα προσωπικα

β. αν εστρωνε το ενυδρειο μου σε 30 μερες δεν θα ειχα παραπονο, και θα ξαναδιαλεγα τη σερα

γ. εγω δεν ανεφερα τη σερα, αλλος την ανεφερε, κι εγω μεσα απαντησα απο κατι το οποιο εζησα απαντησα, και μιλησα γενικα για "πορτοκαλαδες" οχι συγκεκριμενα για τη σερα... εγω απλα ανεφερα οτι εκανε 40 μερες ακολουθοντας τη σωστη διαδικασια

Μαλλον δεν την εκανες φιλος..γιατι το μπουκαλι λεει ψαρι μετα απο 24 ωρες...το εκανες αυτο?

Οπως ειπα και πιο πανω αν καποιος θελει να πει κατι για καποιο προιον να το κανει επωνυμα,με ονομα και επιθετο,οχι πισω απο ενα nickname!

Δεν μπορεις να λες οτι καποια προιοντα ειναι μουφα ετσι στο αοριστο!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ Η ΑΛΛΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΑ ΣΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ Η ΑΛΛΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΑ ΣΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Αν θεωρεις τα βακτηρια χημικα και οτι αρρωστενουν τα ψαρια ειναι εντελως λαθος...

Και κατι ακομα!Στο φορουμ γαφουμε με πεζα Ελληνικα,να δω ποτε θα το κατανοησετε!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ Η ΑΛΛΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΑ ΣΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

Τοτε ουτε νερο μεσα στο ενυδρειο αδερφε!!!! :hysterical: Περα απο το χαβαλε αυτο που λες δεν εχει ουσια.. και στη φυση χημικες αντιδρασεις και η χημεια τα κανει ολα.. το οτι το σκευασμα ειναι σκευασμα, γιατι οι περισσοτεροι απο εμας δεν μπορουν να πανε στη νυασσα π.χ. (οπως το ενυδρειο σου) και να παρουν νερο, δε λεει κατι. Μη γινομαστε υπερβολικοι..

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω και στους 2 σε χαλασαν τα πεζα γραματα η αυτο που γραφω????? οσο για το αλλο αλλα τα χημικα που φταχνει η φυση και αλλο αυτα που φτιαχνει ο ανθρωπος και επειδη βλεπω οτι ολοι τα ξερουν ολα!!!!!!!!!!!!! καλη συνεχεια στο φανταστικο παρων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια στο φανταστικο παρων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω και στους 2 σε χαλασαν τα πεζα γραματα η αυτο που γραφω????? οσο για το αλλο αλλα τα χημικα που φταχνει η φυση και αλλο αυτα που φτιαχνει ο ανθρωπος και επειδη βλεπω οτι ολοι τα ξερουν ολα!!!!!!!!!!!!! καλη συνεχεια στο φανταστικο παρων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρτο αλλιως φιλος!

Και τα 2 με χαλασαν,δεν μπορεις να λες ετσι αοριστα οτι τα βακτηρια αρρωστενουν τα ψαρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...